Teraz jest 25 kwi 2024 8:43:55




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 67 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Jakość elektronicznych wydań książek 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 11 cze 2010 12:08:10
Posty: 126
eCzytnik: Kindle Paperwhite 2, Onyx Boox M92
Post Jakość elektronicznych wydań książek
Ostatnio postanowałem zapoznać się z darmowym fragmentem książki stąd:
http://www.empik.com/moje-pierwsze-samo ... 18,ebook-p
Zaszokowała mnie ilość sklejonych wyrazów i literówek w tekście. Jeśli to coś miało zachęcić mnie do przeczytania książki, to owszem udało się, natomiast z zakupem było już znacznie gorzej. Nie mam ochoty płacić za taką tandetę wydania, za taką niedbałość i lekceważenie odbiorcy.

Chciałbym podkreślić, że nie czepiam się tu tego konkretnego sklepu czy wydawcy, bo np. na Amazonie też bywają takie kwiatki. Sam zaczynam zwracać na kwestię jakości wydań elektronicznych coraz większą uwagę, przed ewentualnym zakupem zapoznaję się z próbkami i szukam opinii klientów na ten temat.

Nie mieści mi się w głowie, że kilka lat po wydaniu papierowym wydawnictwo nie może udostępnić pliku z tekstem książki. Nie potrafię sobie wyobrazić, że ktoś przygotowując wydanie elektroniczne do sprzedaży nie przejrzy go chociaż z użyciem programu sprawdzającego pisownię, gdy opiera się na wyniku działania programu OCR. No cóż, powyższy przykład pokazuje, że jednak tak właśnie się dzieje.


07 lut 2011 19:58:13
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lis 2009 20:20:04
Posty: 1433
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: inkBOOK Onyx
Post Re: Jakość elektronicznych wydań książek
Bardzo słuszna uwaga - to nagminna i bardzo przykra cecha aktualnie dostępnych e-booków... :|
Myślę, że dopiero rozwinięta konkurencja może tą sytuację poprawić, a do tego jeszcze trochę musimy poczekać.

_________________
W Obrazek też ;)


08 lut 2011 12:11:09
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 17 mar 2009 10:12:45
Posty: 49
Post Re: Jakość elektronicznych wydań książek
Kupiłem książkę na amazon i to samo - pomijając pozlepianie linii i odstępy tam gdzie ich nie powinno być, w pewnym momencie wszystko zaczęło być formatowane jako nagłówek. Zgłosiłem zastrzeżenie, niby kontaktowali się z wydawcą (który taką wersję udostępnił) i po dwóch tygodniach zabrali książkę i zwrócili mi 13$.

Dziwi to o tyle, że książka miała swój odpowiednik "papierowy" a taką robotę (w sensie poprawienia) to w indiach za te 10 dolarów spokojnie by zrobili.

_________________
Być dobrym jest szlachetnie. Lecz uczyć innych jak oni mają być dobrzy, jest jeszcze szlachetniejsze i nie wymaga tyle wysiłku. (Mark Twain)


08 lut 2011 13:34:10
Zobacz profil
Admin

Dołączył(a): 13 cze 2008 14:47:02
Posty: 2835
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: kindle
Post Re: Jakość elektronicznych wydań książek
Nie przypominam sobie, żebym znalazł jakikolwiek błąd w tym, co kupiłem w Kindle Store.

_________________
Zgred - Rafał Ziemkiewicz napisał(a):
Dziś trzeba pisać o mieczach, czarach, toporach i wojowniczkach w blaszanych bikini, wszystko inne to już jest nisza w niszy. Albo o nastoletnich wampirach.
Porównywarka cen ebooków


08 lut 2011 13:52:26
Zobacz profil WWW
SwiatCzytnikow.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sie 2010 11:00:21
Posty: 1873
eCzytnik: kindle, onyx, nook, kobo, pb, ipad
Post Re: Jakość elektronicznych wydań książek
Mi się zdarzyły dwie książki z KS z drobnymi problemami w formatowaniu (np. nie było przejść miedzy rozdziałami, no i nie wszędzie nagłówki gdzie powinno być), ale większość jest bez zarzutu.

_________________
http://swiatczytnikow.pl (dawniej: Świat Kindle)
http://ebooki.swiatczytnikow.pl - (prawie) wszystkie polskie e-booki w jednym miejscu, czyli porównywarka ofert księgarni.


08 lut 2011 14:17:06
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 17 mar 2009 10:12:45
Posty: 49
Post Re: Jakość elektronicznych wydań książek
Niby dlaczego za normalną cenę. Gdyby coś takiego w książce papierowej było (nagłówki nie jako nagłówki, dziwne łamanie linii itd.) książka by została określona jako wybrakowana - a tu proszę, mniej pracy potrzebnej, a nikomu się nie chce.

Dla mnie to jest żenada. Tym bardziej, że gdyby to nie było zabezpieczone, to dla świętego spokoju sam bym sobie wszystko poprawił.

_________________
Być dobrym jest szlachetnie. Lecz uczyć innych jak oni mają być dobrzy, jest jeszcze szlachetniejsze i nie wymaga tyle wysiłku. (Mark Twain)


08 lut 2011 14:39:00
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 20 lis 2008 12:58:01
Posty: 177
eCzytnik: kindle DX
Post Re: Jakość elektronicznych wydań książek
ja w eClicto kupiłem "Białą lwicę" i było trochę literówek, ale nie za duzo - zdarzały się raz na jakieś 50 stron
wyglądały jak typowe literówki powstałe przy skanowaniu i potem niewychwycone podczas poprawiania po skanowaniu
a ja myślałem, że oni mają dostęp do elektronicznej wersji książki...

tak sobie kiedyś tłumaczyłem, zapłać za książkę, nie będziesz musiał się bawić w formatowanie, wychodzi na to, że jak chcesz, żeby coś było zrobione dobrze to zrób to sam (czyt. ściągnij z chomika i sformatuj poprawnie)


08 lut 2011 16:16:44
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 sie 2010 15:50:11
Posty: 523
Lokalizacja: Warszawa
eCzytnik: Kindle Paperwhite, iPhone 5
Post Re: Jakość elektronicznych wydań książek
Książki z Kindle Store zazwyczja są dobrze przygotowane. Jedyny mankament jaki zauważyłem jest taki, że nie wszystkie mają odpowiednie spisy tresci i rozdziały zaznaczone na pasku postępu.


08 lut 2011 16:19:09
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 23 wrz 2010 17:09:37
Posty: 213
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: InkPad 3, Kobo Forma
Post Re: Jakość elektronicznych wydań książek
Na razie z KS kupiłem 5 książek i w żadnej nie znalazłem nawet pojedynczego błędu. Myślę, że to jest loteria. ;) A może specyfika konkretnych wydawnictw.


08 lut 2011 18:22:09
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lut 2010 21:23:09
Posty: 250
Lokalizacja: Olsztyn
eCzytnik: eClicto + Kindle
Post Re: Jakość elektronicznych wydań książek
Ja za to w książce kupionej w virtualo błąd znalazłem, a nawet kilka błędów.
Mam wrażenie, że w tych kupionych w eclicto było lepiej.


09 lut 2011 11:13:08
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lis 2010 23:34:40
Posty: 9
Lokalizacja: Wrocław/Kopenhaga
eCzytnik: Kindle 3
Post Re: Jakość elektronicznych wydań książek
Wydania elektroniczne Wprost maja ciagle sporo literowek. Wydania ksiazek na Kindle - nie zauwazylem zadnej (12 ksiazek i n-sampli). Polityka w KidleStore tez jest na wyzszym poziomie wydawniczym niz Wprost.
Wydaje mi sie ze jezeli wydawanie ksiazek jest biznesem, a nie dodatkiem do biznesu, to mozna zapewnic wysoka jakosc. Polskich wydawnictw jeszcze nie testowalem - niestety interesujace mnie ksiazki sa wydawane glownie w PDFie, a K3 nie nadaje sie do czytania PDF'ow.


04 mar 2011 23:56:57
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lut 2011 0:26:45
Posty: 259
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: Onyx Boox X60
Post Re: Jakość elektronicznych wydań książek
W Polskich wydawnictwach z reguły jest ADE, a to bez ściągania zabezpieczeń, przekreśla Kindle. Jednak na virtualo.pl jest trochę wydań w epub (odnoszę wrażenie, że najwięcej ze wszystkich znanych mi księgarń).


05 mar 2011 3:04:14
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 kwi 2011 19:15:50
Posty: 131
Lokalizacja: Kozienice
eCzytnik: kindle 3
Post Re: Jakość elektronicznych wydań książek
Kupiłem ostatnio e-booka epub, "Swobodny upadek jak we śnie" wydawnictwo Czarna Owca, 80% przeczytanej książki 45 błędów, głównie łamanie wiersza w złym miejscu. Chyba przepuścili PDF przez program do konwersji formatu, a na korekcie postanowili zaoszczędzić :[


14 cze 2011 10:16:24
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 wrz 2010 8:39:13
Posty: 18
Lokalizacja: Poznań
eCzytnik: Kindle / iPhone
Post Re: Jakość elektronicznych wydań książek
zz12 napisał(a):

Nie mieści mi się w głowie, że kilka lat po wydaniu papierowym wydawnictwo nie może udostępnić pliku z tekstem książki. Nie potrafię sobie wyobrazić, że ktoś przygotowując wydanie elektroniczne do sprzedaży nie przejrzy go chociaż z użyciem programu sprawdzającego pisownię, gdy opiera się na wyniku działania programu OCR. No cóż, powyższy przykład pokazuje, że jednak tak właśnie się dzieje.


Wydawnictwa nie mają plików źródłowych w edytowalnych formatach - tylko w PDF, które idą prosto do druku. Te doc, które mają, są najczęściej sprzed korekty. EPUBy w zdecydowanej większości to pochodne PDFów, a więc obciążone wadami skanowania i OCRowania.

_________________
http://bookoteka.pl - Czytanie jest fajne!


08 lip 2011 11:50:06
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 29 kwi 2011 7:14:47
Posty: 20
Lokalizacja: 36° 50' S, 174° 45' E
eCzytnik: Kindle 3
Post Re: Jakość elektronicznych wydań książek
Z tego co zawuażyłem to Amazon ma dokładnie taki sam problem - wydaje się że wręcz skanują książki, bo często np 'rn' zamienia się w 'm'. Jeśli zaś wyraz zawiera jakieś 'obce' znaki z akcentami, bądź jest to jakaś obcojęzyczna nazwa własna - to już czasem zupełnie nie idzie się domyślić co autor napisał :-(
Myślę, że z czasem korekta będzie lepsza :-)


09 lip 2011 10:54:30
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 67 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: