Teraz jest 27 kwi 2024 12:28:06




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
formaty i czytniki - prośba o konsultacje 
Autor Wiadomość
RW2010.pl

Dołączył(a): 14 maja 2011 11:23:02
Posty: 115
eCzytnik: ONYX BOOX 60s
Post formaty i czytniki - prośba o konsultacje
Witam serdecznie!

Dziś po burzliwej dyskusji w ścisłym gronie Redakcji uradziliśmy rzecz taką, którą Szanownym Koleżankom i kolegom przedstawię do rozważenia i skomentowania.

W serwisie www.rw2010.pl wprowadziliśmy drobną korektę dopuszczalnych formatów.

Uznaliśmy, że będziemy przyjmować prace wyłącznie w trzech formatach:

- epub - czyli na czytniki e-booków w standardzie europejskim,
- mobi - czyli na czytniki Kindle (standard amerykański),
- pdf - czyli do czytania na komputerze.

Ta klasyfikacja jest oczywiście umowna, w zasadzie większość czytników czyta wszystkie trzy rodzaje plików, zaś w komputerze można zainstalować darmowe programy, które radzą sobie z dwoma pierwszymi formatami.

Wyeliminowanie formatów plików do tej pory dopuszczalnych, czyli doc, txt, rtf ma za zadanie przede wszystkim uprościć nam obsługę wyszukiwarki pod względem formatów plików, a dodatkowo - nieco "utrudnić" Autorom zamieszczanie swoich publikacji i wyeliminować hordy napalonych nastolatek, piszących podczas lekcji fizyki swoje wiersze o przemijaniu i miłości aż po grób ;-)

Dodatkowo dajemy prawo każdemu Autorowi, aby zamieścił - JAKO OSOBNY UTWÓR - swoje dzieło we wszystkich trzech formatach. Delikatnie tylko zasugerujemy, aby na okładce zechciał zaznaczyć, w jakim dany "wsad" jest formacie (poprawimy też info o pliku, tak aby format był widoczny bardzo wyraźnie przy opisie utworu).

Nam to przysporzy wprawdzie nieco pracy z weryfikowaniem utworów (bo trzeba sprawdzić, czy plik wstawiony przez Autora "bangla" na różnych urządzeniach, co do tej pory było nieco utrudnione, ale mam już własny czytnik i jakoś sobie z nim radzę), ale Czytelnikom da szansę na pobranie tego formatu, którego akurat pożądają, zaś Autorom pozwoli się poczuć bardziej profesjonalnie.

Co sądzicie o takim rozwiązaniu? Czy z Waszego punktu widzenia, czyli potencjalnych użytkowników, coś w przedstawionym powyżej rozumowaniu "nie klapuje"?

_________________
Pozdrawiam
Maciej Ślużyński
www.rw2010.pl
Książki w formatach epub, mobi i pdf.


18 maja 2011 19:57:48
Zobacz profil WWW
SwiatCzytnikow.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sie 2010 11:00:21
Posty: 1873
eCzytnik: kindle, onyx, nook, kobo, pb, ipad
Post Re: formaty i czytniki - prośba o konsultacje
maciejslu napisał(a):
Dodatkowo dajemy prawo każdemu Autorowi, aby zamieścił - JAKO OSOBNY UTWÓR - swoje dzieło we wszystkich trzech formatach.


Tak ma np. Empik i Virtualo. To podejście ma jednak wadę, bo znajdujesz książkę w PDF i NIE WIESZ czy w sklepie istnieje EPUB czy nie.

Najlepiej byłoby gdyby wszystkie formaty były przypisane do jednego produktu.

_________________
http://swiatczytnikow.pl (dawniej: Świat Kindle)
http://ebooki.swiatczytnikow.pl - (prawie) wszystkie polskie e-booki w jednym miejscu, czyli porównywarka ofert księgarni.


18 maja 2011 20:17:59
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 03 maja 2011 21:52:24
Posty: 17
eCzytnik: Smartfon z Androidem
Post Re: formaty i czytniki - prośba o konsultacje
Dokładnie, najlepiej jakby to wyglądało tak jak w Calibre. A tak w ogóle to bardzo dobra zmiana, epub to właściwie bardzo uniwersalny format a z tych trzech nikomu nie powinno niczego braknąć.


18 maja 2011 20:28:02
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sty 2011 2:08:50
Posty: 346
Lokalizacja: Katowice
eCzytnik: K3W
Post Re: formaty i czytniki - prośba o konsultacje
maciejslu napisał(a):
Uznaliśmy, że będziemy przyjmować prace wyłącznie w trzech formatach:- epub - czyli na czytniki e-booków w standardzie europejskim,- mobi - czyli na czytniki Kindle (standard amerykański),- pdf - czyli do czytania na komputerze.

Myślę że początkowo trzeba by było zachęcając autorów, pomagać lub nawet wyręczać..
Chyba że plan marketingowy jest taki poważny że "od strzału" zaczną się u Ciebie wydawać tysiące ludzi, bo jednak kilka opowiadań, to nie oszukujmy się zbyt mało niestety..

No i zgadzam się z Vroo niestety ten pomysł jest kiepski, stwarza wrażenie co prawde mnogości pozycji, ale pierwsze primo jest niewygodne, drugie (również primo) nie specjalnie oddalone od standardów aktualnie w ebook sklepach.
Dobrze by było gdyby jednak zaczął się taki projekt wyróżniać wygodą użycia.
Wybieralny z menu typ pliku, dla mnie byłby to ideał.


18 maja 2011 20:35:48
Zobacz profil
RW2010.pl

Dołączył(a): 14 maja 2011 11:23:02
Posty: 115
eCzytnik: ONYX BOOX 60s
Post Re: formaty i czytniki - prośba o konsultacje
gienkollo napisał(a):
Wybieralny z menu typ pliku, dla mnie byłby to ideał.


O taką właśnie opcję walczę z firmą, która nam dostarczyła "silnik" do strony. Niestety, może się to wiązać z dodatkowymi kosztami, więc na razie walkę przegrywam. Ale taka ma być opcja docelowa - wchodzisz na stronę z utworem i wybierasz, jaki plik chcesz dostać.

Obecne rozwiązanie jest prowizoryczne, w momencie kiedy publikacji będzie przybywać, postaramy się to uporządkować.

_________________
Pozdrawiam
Maciej Ślużyński
www.rw2010.pl
Książki w formatach epub, mobi i pdf.


18 maja 2011 20:58:38
Zobacz profil WWW
Admin

Dołączył(a): 13 cze 2008 14:47:02
Posty: 2835
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: kindle
Post Re: formaty i czytniki - prośba o konsultacje
maciejslu napisał(a):
Wyeliminowanie formatów plików do tej pory dopuszczalnych, czyli doc, txt, rtf ma za zadanie przede wszystkim uprościć nam obsługę wyszukiwarki pod względem formatów plików, a dodatkowo - nieco "utrudnić" Autorom zamieszczanie swoich publikacji i wyeliminować hordy napalonych nastolatek, piszących podczas lekcji fizyki swoje wiersze o przemijaniu i miłości aż po grób ;-)

I przy okazji wyelimujecie też sporo ludzi niezbyt biegłych w obsłudze komputerów który mogą mieć coś wartościowego do pokazania...

Nie uważam tego za dobry pomysł. Raczej sami powinniście zapewnić konwersję z jakiegoś formatu typu odt czy doc. Raz, żeby nie tworzyć barier technologicznych, a dwa, żeby Wasze publikacje miały jakiś spójny, sensowny wygląd. Poza tym chyba planujecie jakąś korektę i tego typu sprawy?

_________________
Zgred - Rafał Ziemkiewicz napisał(a):
Dziś trzeba pisać o mieczach, czarach, toporach i wojowniczkach w blaszanych bikini, wszystko inne to już jest nisza w niszy. Albo o nastoletnich wampirach.
Porównywarka cen ebooków


19 maja 2011 9:44:33
Zobacz profil WWW
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post Re: formaty i czytniki - prośba o konsultacje
t3d napisał(a):
Poza tym chyba planujecie jakąś korektę i tego typu sprawy?

AFAIR Maciej pisał, że nie, nie planują, o to ma dbać autor.

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


19 maja 2011 10:54:13
Zobacz profil WWW
RW2010.pl

Dołączył(a): 14 maja 2011 11:23:02
Posty: 115
eCzytnik: ONYX BOOX 60s
Post Re: formaty i czytniki - prośba o konsultacje
Mori napisał(a):
t3d napisał(a):
Poza tym chyba planujecie jakąś korektę i tego typu sprawy?

AFAIR Maciej pisał, że nie, nie planują, o to ma dbać autor.


Zgadza się - zostawiamy to w zasadzie na głowie Autora. podobnie jak przygotowanie plików w odpowiednich formatach.

Oczywiście - sprawa nie wygląda tak źle na pierwszy rzut oka. Po pierwsze osobom niezbyt biegłym w kwestiach komputerowych będziemy pomagać w konwersji, po drugie - osobom niezbyt biegłym w pisaniu postaramy się pomóc w miarę naszych skromnych sił i możliwości. Oczywiście - bez pobierania dodatkowego wynagrodzenia od Autora, bo hasło "publikuj za darmo" jest zawsze aktualne.

A teraz dobra wiadomość - czekam na wycenę i akceptację budżetu uwzględniającego niezbędną poprawkę, ale wszystko wskazuje na to, że w weekend będzie dodana opcja wstawiania W JEDNYM miejscu jednego, dwóch lub trzech formatów tego samego utworu. Ponadto - będzie opcja pobierania wybranego przez Czytelnika formatu pliku.

A żeby było zupełnie super - Czytelnik będzie miał możliwość pobrania utworu w wybranym przez siebie formacie, ale (bez żadnych dodatkowych opłat!) także w pozostałych formatach jednocześnie - czyli we wszystkich trzech formatach (jeśli najdzie go taka chęć). I to niekoniecznie wszystkie na raz - będzie mógł dobrać sobie inny format na przykład po miesiącu (a nawet później).

Planujemy udostępnienie po testach nowej opcji 24 maja, w dniu imienin Joanny. W tym samym dniu zapraszamy na premierę wydawniczą najnowszej książki Joanny Łukowskiej "Znajda" (powieść fantasy). Oczywiście książka będzie (mam nadzieję) dostępna we wszystkich trzech formatach plików, czyli - dla przypomnienia - epub. mobi i pdf. Ceny jeszcze nie znam, bo Autorka się nie określiła, ale nie sądzę, aby była droższa niż osiem "złotych"...

_________________
Pozdrawiam
Maciej Ślużyński
www.rw2010.pl
Książki w formatach epub, mobi i pdf.


19 maja 2011 11:22:36
Zobacz profil WWW
Admin

Dołączył(a): 13 cze 2008 14:47:02
Posty: 2835
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: kindle
Post Re: formaty i czytniki - prośba o konsultacje
maciejslu napisał(a):
A żeby było zupełnie super - Czytelnik będzie miał możliwość pobrania utworu w wybranym przez siebie formacie, ale (bez żadnych dodatkowych opłat!) także w pozostałych formatach jednocześnie - czyli we wszystkich trzech formatach (jeśli najdzie go taka chęć). I to niekoniecznie wszystkie na raz - będzie mógł dobrać sobie inny format na przykład po miesiącu (a nawet później).

To tak, jak w O'Reilly. I tak, jak powinno być :)

_________________
Zgred - Rafał Ziemkiewicz napisał(a):
Dziś trzeba pisać o mieczach, czarach, toporach i wojowniczkach w blaszanych bikini, wszystko inne to już jest nisza w niszy. Albo o nastoletnich wampirach.
Porównywarka cen ebooków


19 maja 2011 11:48:52
Zobacz profil WWW
RW2010.pl

Dołączył(a): 14 maja 2011 11:23:02
Posty: 115
eCzytnik: ONYX BOOX 60s
Post Re: formaty i czytniki - prośba o konsultacje
t3d napisał(a):
maciejslu napisał(a):
A żeby było zupełnie super - Czytelnik będzie miał możliwość pobrania utworu w wybranym przez siebie formacie, ale (bez żadnych dodatkowych opłat!) także w pozostałych formatach jednocześnie - czyli we wszystkich trzech formatach (jeśli najdzie go taka chęć). I to niekoniecznie wszystkie na raz - będzie mógł dobrać sobie inny format na przykład po miesiącu (a nawet później).

To tak, jak w O'Reilly. I tak, jak powinno być :)


W poszukiwaniu dobrych wzorców tam jeszcze nie dotarłem. Pomysł na to rozwiązanie przypisuję zatem temu forum ;-)

_________________
Pozdrawiam
Maciej Ślużyński
www.rw2010.pl
Książki w formatach epub, mobi i pdf.


19 maja 2011 12:18:23
Zobacz profil WWW
RW2010.pl

Dołączył(a): 14 maja 2011 11:23:02
Posty: 115
eCzytnik: ONYX BOOX 60s
Post Re: formaty i czytniki - prośba o konsultacje
Ufff. Udało się!

Mamy w tej chwili zarówno opcję wstawiania utworu w trzech formatach w jednym miejscu, jak i możliwość pobierania dowolnego z trzech formatów (a nawet wszystkich trzech, jak ktoś ma takie życzenie). jest tez poprawiona wyszukiwarka, która najpierw selekcjonuje format pliku, a potem pozwala dodatkowo na wyszukiwanie zaawansowane, czyli poprzez określenie rodzaju i tak dalej...

Na razie wybór utworów jest niewielki, ale myślę, że to krok w dobrym kierunku pod względem porządku na stronie. A 24 maja - pierwsza premiera w oficynie. Szczególnie zapraszam miłośników książek fantasy.

Jeszcze raz serdecznie dziękuję wszystkim za pomoc i konsultacje.

_________________
Pozdrawiam
Maciej Ślużyński
www.rw2010.pl
Książki w formatach epub, mobi i pdf.


22 maja 2011 19:26:50
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sty 2011 2:08:50
Posty: 346
Lokalizacja: Katowice
eCzytnik: K3W
Post Re: formaty i czytniki - prośba o konsultacje
Jest dobrze :) A na premierę wpadnę tak jak zapowiedziałem ;)


22 maja 2011 19:33:53
Zobacz profil
Admin

Dołączył(a): 13 cze 2008 14:47:02
Posty: 2835
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: kindle
Post Re: formaty i czytniki - prośba o konsultacje
Wydawało mi się, że na tej stronie można kupić ebooki. Próbowałem i...
Nie udało mi się. Niby produkt w koszyku, konto założone, zweryfikowane, jestem zalogowany, ale guzika "zapłać" nigdzie nie widzę :depresja:

Ogólnie mam wrażenie, jakbym miał na tej stronie sprzedawać, a nie kupować. Może warto byłoby rozgraniczyć te 2 funkcje. Bo formularz rejestracyjny z polami na NIP i adres może niektórych przestraszyć (tak, wiem, że wypełnianie tego nie jest konieczne).

Umówmy się, że jak przekroczysz 50 ebooków w ofercie, to postaram się dodać plugin do kupowania w Calibre. Daj znać kiedy to nastąpi. Trzymam kciuki. Masz moją sympatię z powodu nierestrykcyjnego podejścia do klienta :)

EDIT: A... ten guzik do doładowania masz na stronie produktu. Powiedziałbym, że brakuje go na stronie podsumowania. Jeśli wkładam do koszyka przed założeniem konta, to później można mieć problem z zapłaceniem.

_________________
Zgred - Rafał Ziemkiewicz napisał(a):
Dziś trzeba pisać o mieczach, czarach, toporach i wojowniczkach w blaszanych bikini, wszystko inne to już jest nisza w niszy. Albo o nastoletnich wampirach.
Porównywarka cen ebooków


22 maja 2011 22:17:31
Zobacz profil WWW
RW2010.pl

Dołączył(a): 14 maja 2011 11:23:02
Posty: 115
eCzytnik: ONYX BOOX 60s
Post Re: formaty i czytniki - prośba o konsultacje
t3d napisał(a):
Wydawało mi się, że na tej stronie można kupić ebooki. Próbowałem i...
Nie udało mi się. Niby produkt w koszyku, konto założone, zweryfikowane, jestem zalogowany, ale guzika "zapłać" nigdzie nie widzę :depresja:

Ogólnie mam wrażenie, jakbym miał na tej stronie sprzedawać, a nie kupować. Może warto byłoby rozgraniczyć te 2 funkcje. Bo formularz rejestracyjny z polami na NIP i adres może niektórych przestraszyć (tak, wiem, że wypełnianie tego nie jest konieczne).

Umówmy się, że jak przekroczysz 50 ebooków w ofercie, to postaram się dodać plugin do kupowania w Calibre. Daj znać kiedy to nastąpi. Trzymam kciuki. Masz moją sympatię z powodu nierestrykcyjnego podejścia do klienta :)

EDIT: A... ten guzik do doładowania masz na stronie produktu. Powiedziałbym, że brakuje go na stronie podsumowania. Jeśli wkładam do koszyka przed założeniem konta, to później można mieć problem z zapłaceniem.


Dzięki wielkie za uwagi.

No, niestety, tutaj się nie popisaliśmy - nie ma opcji "kupowania koszyka" :-(

Mea culpa - postaramy się to naprawić ASAP. Bo niestety w tej chwili koszyk to jedynie przechowalnia, a każdą rzecz trzeba kupować oddzielnie, na stronie produktu. No, mała kicha... Poprawimy. Albo... jak się nie da, to wywalimy koszyk w cholerę ;-)

A... zapomniałem zapytać... Co to jest "plugin" w Calibre? Program znam, bo przy jego pomocy konwertujemy teksty na formaty "czytnikowe"...

_________________
Pozdrawiam
Maciej Ślużyński
www.rw2010.pl
Książki w formatach epub, mobi i pdf.


22 maja 2011 23:00:28
Zobacz profil WWW
Admin

Dołączył(a): 13 cze 2008 14:47:02
Posty: 2835
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: kindle
Post Re: formaty i czytniki - prośba o konsultacje
maciejslu napisał(a):
A... zapomniałem zapytać... Co to jest "plugin" w Calibre? Program znam, bo przy jego pomocy konwertujemy teksty na formaty "czytnikowe"...

W nowszych calibre (od 0.8.0) jest możliwość przeszukiwania ofert sklepów z ebookami. A plugin to coś takiego.

EDIT:
Jeszcze a propos pobierania pliku. Wczoraj pobrałem PDF, bo innego formatu przy "Fantastycznych opowiadaniach" nie znalałem. Dziś chcę sobie to pobrać jeszcze raz, ale jakoś nie widzę takiej możliwości. Za to pojawił się znów przycisk do płacenia. W ogóle mobi/epub są już dostępne dla całej oferty, czy jeszcze to uzupełniacie?

_________________
Zgred - Rafał Ziemkiewicz napisał(a):
Dziś trzeba pisać o mieczach, czarach, toporach i wojowniczkach w blaszanych bikini, wszystko inne to już jest nisza w niszy. Albo o nastoletnich wampirach.
Porównywarka cen ebooków


23 maja 2011 13:58:51
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: