Teraz jest 18 kwi 2024 16:52:20




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 85 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Agata Christie 
Autor Wiadomość
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2007 13:54:46
Posty: 656
Lokalizacja: Atol Bikini
eCzytnik: PRS-505, eClicto, Kindle 3, HTC LEO
Post 
Ostrzegam!!!

Lojalnie ostrzegam, że dalsze posty zawierające jedno czy dwa zdania, złożone głównie z truizmów czy komunałów jako uzasadnienia opinii o twórczości Aghaty Christie, będą kasowane a ich autorzy będą "nagradzani" ostrzeżeniami.
Przypominam podstawową zasadę: jeżeli w danym temacie nie ma się do napisania nic sensownego i wnoszącego nową jakość do dyskusji, to się w tym temacie NIE pisze.

_________________
Pozdrawiam,
Chesuli

Cytuj:
Kobiety nie można zmienić.
Można zmienić kobietę, ale to nic... nie zmieni.


22 maja 2008 13:01:39
Zobacz profil
Post 
Przeczytałem swego czasu sporo książek Agaty i muszę przyznać, że największe wrażenie zrobiła na mnie "Noc i ciemność". Tutaj odchodzi od pewnej konwencji i tworzy nową. Poza tym bardzo cenię tę książkę za mocny rys psychologiczny, jaki posiadają postacie. Zaryzykuję stwierdzeniem, że to najlepsza jej powieść. Pomimo całej sympatii do Herculesa Poirot!


31 maja 2008 23:01:05
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 cze 2008 21:26:46
Posty: 39
Post 
Nicea napisał(a):
Agata Christie jak dla mnie ma tendencje do przedstawiania wygórowanych umiejętności swoich bohaterów. Jedną z bohaterek jej powieści jest Panna Marple. Jak dla mnie jest to postać zbytnio nierealna. Jest straszą, błyskotliwą kobitą, która potrafi powiązać ze sobą najdrobniejsze szczegóły i często bardzo rozbieżne sytuacje. Rozwiązuje zagadki w przeciągu kilku sekund, w przeciwieństwie do wykwalifikowanych w tym kierunku osób. Rozwiązania jakie ona przedstawia są snute na zasadzie hipotezy, jednak wszyscy jej bezgranicznie wierzą. Denerwującą sprawą jest również to, że wszystkie zagadki, które 'rozwiązuje' przyrównuje do mało znaczących sytuacji z jej życia. Jednak książki Christie są ciekawe i przyznaje, że można się w nich zaczytać.


Ależ to właśnie cały smaczek i niebanalność tej postaci! A.CH. stworzyła pannę Marple genialnie. Staruszka z przeciętnej do bólu angielskiej mieścinki, z pozoru drobniutka, słabiutka, typowa - kto by się spodziewał, że drzemie w niej genialny detektyw! I już mamy pierwszą nauczkę: nie sądź po pozorach, bo się możesz baaardzo pomylić :D A to, że zagadki rozwiązuje na podstawie drobnych zdarzeń z St Mary's Mead świadczy tylko o jej dogłębnej mądrości i świetnej znajomości ludzkiej natury. I te właśnie rozważania na temat ludzkiej natury i psychologii uważam za jeden z największych atutów ksziążek A. Ch. Zagadka kryminalna zagadką, otoczka obyczajowa może trącić myszką (choć ja osobiście ją uwielbiam), a człowiek ze wszystkimi słabościami i zaletami w każdych czasach pozostaje taki sam.


04 cze 2008 23:15:26
Zobacz profil
Post 
ale przyznasz że czasem w swej naiwności moze denerwować :) tak samo u poirota to jego rozbudowane ego. agatha christie tworzy postacie tak denerwująco prawdziwe, ze czasami chciałoby się nimi potrząsnąć i uświadomić im ze sie mylą :)


09 cze 2008 21:31:12
Post 
ksiązki pani Agathy Christie sa naprawdę dobre nie jest łatwo wpaść na rozwiązanie historii przed końcem książki ponieważ coraz to nowe osoby wydają się być podejrzanymi i muszę się zgodzic z malutką89 że niektóre postacie sa naiwne i hrcules poirot ma rozbudowane ego ale to wszystko po to by czytelnik sam mógł ocenic jak kto się zachowuje i wdrożyć sie w rozwiązywaną sprawę aby czytelnik sam czół się jak detektyw tak jest np w klasyku pani Christie Morderdstwo w Orient Expresie kiedy ginie jeden z pasażerów a wsszyscy pasażerowie są podejrzani no i te niesamowite zakończenia kiedy wychodzi na jaw że rozwiązanie było tak logiczne że aż bolesne no i że mordercą jest osoba którą najmniej można było podejrzewać


12 cze 2008 17:55:14
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 cze 2008 21:26:46
Posty: 39
Post 
malutka89 napisał(a):
ale przyznasz że czasem w swej naiwności moze denerwować :) tak samo u poirota to jego rozbudowane ego. agatha christie tworzy postacie tak denerwująco prawdziwe, ze czasami chciałoby się nimi potrząsnąć i uświadomić im ze sie mylą :)


Nie zauważyłam naiwności u panny Marple, wręcz przeciwnie, wielką bystrość i doświadczenie. Wszystkie te jej z pozoru zwyczajne historyjki mają swoje drugie dno, opowiadają pewną psychologiczną prawdę o człowieku, na tyle uniwersalną, że na jej podstawie staruszka-detektyw rozwiązuje zagadki kryminalne z innych miejsc i dotyczące innych osób.

Co do Poirota, to, oczywiście, czasem denerwuje i denerwować ma :D w zamierzeniu autorki, choć i sympatię też budzi, przynajmniej moją, bo lubię dziwaków - dodają życiu kolorytu :D


17 cze 2008 22:25:35
Zobacz profil
Post 
Ja osobiście czytałam tylko kilka, ale muszę przyznać że mają one w sobie pewien dreszczyk emocji i potrafią zmrozić krew w żyłach :) Książki rzeczywiście czyta się jednym tchem, czego nie można wziąść autorce za złe, ale jedno muszę przyznać- są to okropne pożeracze czasu, które się świetnie czyta.


27 cze 2008 17:30:18
Użytkownik

Dołączył(a): 20 cze 2008 14:54:02
Posty: 25
Post 
Powieść Agathy Christie sa super. Człowiek nie potrafi sie od nich oderwać. Zaczynając czytać nigdy nie wiesz jak ona się skończy, rowiązania są zawsze zaskakujące, Osobiści najbradziej lubię te powieści, gdy głownym bohaterem jest Herkules Poirot. Detektyw, który potrafi złapać każdego mordercę, złodzieja, i iinych złoczyńców, nie ma sobie mocnych.


01 lip 2008 12:23:28
Zobacz profil
Post 
ja z książek Agaty Christie najbardziej lubię te z Herculesem Poirot. jednego jednak jestem pewna, że raczej nie siegnę po ksiazkę zatytułowaną "Kurtyna" bo mi się jakoś przykro robi... poza tym przeczytałam mnóstwo jej książek i tylko w jednej udało mi się przewidzieć kto jest mordercą. widocznie nie nadaje się na detektywa:)

osatnią książką Agaty Christie jaką czytałam jest "Peril at End House". niestety nie wiem jak jej tytuł brzmi po polsku. czytając ją, po raz kolejny przekonałam sie że czytanie utworów w orginale naprawdę wnosi wiele nowego i pokazuje prawdziwy styl autora. poza tym zdarzają się tłumacznia książek tak fatalne, że lepiej po nie w ogóle nie sięgać.


11 lip 2008 3:19:32
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lip 2008 17:30:16
Posty: 80
Lokalizacja: WodzisÂław ÂŚlÂąski
Post 
xxxholic napisał(a):
poza tym przeczytałam mnóstwo jej książek i tylko w jednej udało mi się przewidzieć kto jest mordercą. widocznie nie nadaje się na detektywa:)

Na detektywa możesz się nadawać, ale nie w świecie Agaty Christie :wink: Ona ma tą troszeczkę denerwującą cechę, że wszelkie wskazówki i poszlaki są ukryte tylko i wyłącznie w głowie Poirota :? Osobiście po kilku książkach straciłem chęć do ich czytania, bo nie miałem z tego żadnej przyjemności. Nie mogłem sam wcielić się w rolę detektywa i pozostawało mi tylko przyglądać się akcji niejako z boku.


15 lip 2008 4:26:28
Zobacz profil WWW
Post 
-Vanaar- napisał(a):
xxxholic napisał(a):
poza tym przeczytałam mnóstwo jej książek i tylko w jednej udało mi się przewidzieć kto jest mordercą. widocznie nie nadaje się na detektywa:)

Na detektywa możesz się nadawać, ale nie w świecie Agaty Christie :wink: Ona ma tą troszeczkę denerwującą cechę, że wszelkie wskazówki i poszlaki są ukryte tylko i wyłącznie w głowie Poirota :? Osobiście po kilku książkach straciłem chęć do ich czytania, bo nie miałem z tego żadnej przyjemności. Nie mogłem sam wcielić się w rolę detektywa i pozostawało mi tylko przyglądać się akcji niejako z boku.



muszę przyznać, że jest to możliwe:) ja nijak nie mogłam znaleźć żadnych wskazówek. a jeśli już coś się trafiło to były to raczej strzępki których nie dawało się do niczego przypiąć. niestety nie pamiętam tytułu książki w której udało mi się odgadnąć mordercę. jedyne co mi utkwiło w pamięci to, że Poirot hodował tam dynie... udało mi się odgadnąć kto, jak i gdzie, ale raczej nie było to dektektywistyczne śledztwo, tylko wg zazady "najbardziej nieprawdopodobną osobą jest...":)


15 lip 2008 14:03:23
Użytkownik

Dołączył(a): 31 lip 2008 13:01:47
Posty: 21
Post 
bardzo lubie kryminalki tej autorki jednak wcale nie jestem pewna czy faktycznie od samego poczatku autorka "daje nam wskazowki" co do tej osoby ktora sie kryje za zbrodnia
czasem mam wrazenie ze powstaje pomysl, jakas rama a potem sa podciagane rozne sytuacje ze to niby one wskazuja dobitnie "morderce"


31 lip 2008 15:08:34
Zobacz profil
Post 
Po raz pierwszy czytam książkę tej autorki ("Zło czai się wszędzie"). Nie czytałam wcześniej jej książek, ale ta zaczyna się ciekawie. Jestem dopiero na pierwszych stronach ale już mnie wciągnęła. W przyszłości może przeczytam więcej książek tej autorki.


21 sie 2008 14:46:46
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sie 2008 18:55:26
Posty: 26
Lokalizacja: daleeko
Post 
Czytałam kilka, no może kilkanaście książek Christie i byłam mile zaskoczona, bo wcześniej jakoś unikałam kryminałów. W sumie przyciągnęło mnie do przeczytania jej nazwisko, które wielokrotnie wcześniej słyszałam. Bardzo mnie cieszy, że napisała ona aż tyle książek. Będę mieć co czytać w przyszłości, bo jak dla mnie ona jest królową kryminałów.


22 sie 2008 20:38:25
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sie 2008 12:39:09
Posty: 43
Lokalizacja: WrocÂław
Post 
a moim skromnym zdaniem, wiekszosc jej ksiazek byla mocno przewidywalna... za to "Dziesięciu małych Murzynków" rozlozylo mnie na lopatki, slyszalam, ze to jedna z jej najlepszych ksiazek i nie zawiodlam sie...

"Raz dziesięciu murzynków

Pyszny obiad zajadało,

Nagle jeden się zakrztusił -

I dziewięciu pozostało..." ;D

morderstwa popelniane w rytm dziececej piosenki, genialne, inne, a koniec zaskakujacy... jedna z niewielu ksiazek Christie ktora uwazam za nieabsurdalna
pozdrawiam :)

_________________
"Tylko o sprawach, które nas zupełnie nie interesują, możemy wydać rzeczywiście bezstronną opinię, co niewątpliwie jest powodem, że opinia bezstronna jest zawsze absolutnie bezwartościowa."
Oscar Wilde


25 sie 2008 16:05:50
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 85 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: