Teraz jest 29 mar 2024 10:59:56




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Pomoc z kupnem czytnika 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 26 sie 2011 11:05:21
Posty: 4
Lokalizacja: Myszków
eCzytnik: Onyx C65 AfterGlow
Post Pomoc z kupnem czytnika
Witam. Jako że to mój pierwszy post na forum, chciałbym się przywitać :)

Czytam te wszystkie informacje o różnych czytnikach i w końcu już sam nie wiem, jak to jest z tym nieszczęsnym PDFem... Mam dużo książek, zwykłych powieści na komputerze właśnie w PDF i zastanawiam się czy np Kindle 3 nie przeczyta tego PDFa bez żadnych konwersji i innych cyrygieli ? Jeżeli musiałbym konwertować to duża jest szansa na niepowodzenie przy konwersji zwykłej powieści ? Bo już sam naprawdę nie wiem czy kupić taki czytnik i czy bez jakichś wielkich problemów będę mógł w spokoju sobie poczytać, czy jednak będę zmuszony zostać przy naturalnych kartkowanych książkach .. ;) Pozdrawiam


03 wrz 2011 16:03:40
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lis 2009 20:20:04
Posty: 1433
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: inkBOOK Onyx
Post Re: Pomoc z kupnem czytnika
ZeRGO napisał(a):
jak to jest z tym nieszczęsnym PDFem... Mam dużo książek, zwykłych powieści na komputerze właśnie w PDF
PDF to zło ;) A konkretnie jest to "sztywny" format, w którym jest zdefiniowany układ tekstu na ustalonym obszarze "kartki" zwykle w formacie A4. Czytnikowi z ekranem 6 cali daleko do rozmiaru A4, więc tekst jest malutki i trzeba powiększać (graficznie) co wiąże się z ciągłym manipulowaniem klawiszami, które potrafi człowieka zmęczyć, zamiast dawać przyjemność z czytania.

W wypadku beletrystyki, czyli ciągłego tekstu (nie skanów obrazkowych), wystarczy, że czytnik posiada tzw. tryb "reflow" (Kindle go nie ma). Wtedy tekst z danej strony jest przez oprogramowanie czytnika "przelewany" w obszar ekranu, bez zachowania układu pierwotnego. Można wtedy zmieniać wielkość czcionki i dość wygodnie czytać. Jeśli czytnik robi to sprawnie - wszystko jest OK, jednak trzeba powtórzyć, że format PDF jest zły i dobrze jest móc znaleźć daną książkę w jakimś innym formacie "przepływnym". W ostateczności można też wyeksportować treść takiego PDF-u do tekstu - wiele z nich pozwala zrobić eksport do TXT. Tracimy wtedy pogrubienia i inne atrybuty tekstu, ale treść zostaje.

Z czytników, które potrafią wyświetlać format PDF w trybie "reflow" znam Onyx BOOX i Prestigio - trzeba sobie sprawdzić przed zakupem czytnika, czy te konkretne, które masz, nie są prostymi skanami obrazkowymi (wtedy raczej ratuje model 9 calowy) i jak one są obsługiwane przez konkretny czytnik, który Cię interesuje.
Ja na BOOX-ie i Prestigio czytałem (czasem w ostateczności) PDF-y i jest to do przyjęcia, w każdym razie nie gorzej niż niektóre pliki PRC na Kindlu ;) Brak dzielenia wyrazów, częste kończenie linii bez powodu w połowie ekranu, justowanie do lewej strony - takiego nie lubię...

_________________
W Obrazek też ;)


03 wrz 2011 18:04:20
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 26 sie 2011 11:05:21
Posty: 4
Lokalizacja: Myszków
eCzytnik: Onyx C65 AfterGlow
Post Re: Pomoc z kupnem czytnika
A konwersja PDFa do formatów innych, np MOBI to często wychodzi słabo ? Czy takie zwykłe powieści konwertuje sie bez problemów i nie ma sie czego obawiać ?


03 wrz 2011 23:03:36
Zobacz profil
SwiatCzytnikow.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sie 2010 11:00:21
Posty: 1873
eCzytnik: kindle, onyx, nook, kobo, pb, ipad
Post Re: Pomoc z kupnem czytnika
Co do konwersji - najlepiej sprawdzić - bierzesz któryś z programów np. Mobipocket Reader albo Calibre, konwertujesz i wrzucasz do programu Kindle Previewer.

Przy zwykłych powieściach nie powinno być wielkich problemów, choć coś tu i ówdzie może się rozjeżdżać.

Cytuj:
zastanawiam się czy np Kindle 3 nie przeczyta tego PDFa bez żadnych konwersji i innych cyrygieli ?


Przeczytać, przeczyta każdego PDF bez zabezpieczeń, ale pytanie czy Ty będziesz mógł go przeczytać. :) czyli jaka będzie wielkość na ekranie 6-cali.

_________________
http://swiatczytnikow.pl (dawniej: Świat Kindle)
http://ebooki.swiatczytnikow.pl - (prawie) wszystkie polskie e-booki w jednym miejscu, czyli porównywarka ofert księgarni.


04 wrz 2011 0:24:14
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lis 2009 20:20:04
Posty: 1433
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: inkBOOK Onyx
Post Re: Pomoc z kupnem czytnika
Vroo napisał(a):
Co do konwersji - najlepiej sprawdzić - bierzesz któryś z programów np. Mobipocket Reader albo Calibre, konwertujesz i wrzucasz do programu Kindle Previewer.
Dokładnie tak :)
Warto jeszcze spróbować program pdftoepub (http://www.pdftoepub.com/), który daje dobre wyniki (konwertuje też do html i mobi) i chyba jeszcze jest za darmo...

_________________
W Obrazek też ;)


04 wrz 2011 9:50:25
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron