Teraz jest 23 gru 2024 0:59:35




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
FAQ - Wybieranie czytnika 
Autor Wiadomość
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 lip 2011 13:30:29
Posty: 159
Lokalizacja: K-ce / Sarnów
eCzytnik: Kindle Touch, iPod Touch.
Post FAQ - Wybieranie czytnika
- Dzień dobry, chciałem prosić o pomoc przy wyborze...

STOP. Wróć. Widzisz te dziesiątki wątków poniżej? To osoby takie jak Ty zadają to samo pytanie.

- Ale ja bym chciał...

Wiem. Każdy przypadek jest inny. Ale po pierwsze, nikt nie wybierze za Ciebie. Po drugie, jest spora szansa, że ktoś już o to pytał, więc zadaj sobie trochę trudu, i poszukaj . Po trzecie, czytniki to nie komórki, nie ma ich kilkunastu tysięcy na rynku, a zaledwie kilkadziesiąt, a wybór bardzo łatwo ograniczyć do kilku modeli.

- Więc od czego mam zacząć?

Najważniejszym elementem czytnika jest jego ekran. Spędzisz patrząc na niego tysiące godzin. Skoro poruszamy się w temacie czytników, koniecznie musi to być ekran wykonany w technologii ePapieru. Tutaj dobry artykuł na ten temat Z góry odrzucamy ekrany LCD jako prądożerne, emitujące własne światła, a przez to męczące dla oczu czytelnika.

- Czy w obrębie ePapieru są jakieś różnice w wyświetlaczach?

Tak. Wprawdzie większość czytników oferowanych w Polsce posiada ekrany amerykańskiej korporacji E ink, jednak pomiędzy dwoma oferowanymi przez nich modelami są spore różnice. Starszy Vizplex ma 8 odcieni szarości, mniejszy kontrast i wolniej się odświeża. Nowszy Pearl ma 16 odcieni i pojawia się w najpopularniejszych czytnikach, zatem nie ma problemu z jego dostępnością.

Wyjątkiem są oferowane czytniki z ekranem SiPix, wykonane w nieco innej technologii, w Polsce reprezentowane przez Oyo, i Presigio PER5062B. Odróżnić je jest łatwo - tło jest niemal równie ciemnie, jak tekst.

- Podstawowe dla wielu pytanie: 6 czy 10 cali?

Odpowiedź brzmi: zależy. Duże, 10-calowe czytniki są sporo droższe, mniej wygodne w transporcie, ale niezastąpione w odczycie plików technicznych, najczęściej dostarczanych w postaci pliku PDF o wymiarach A4. Jeśli jednak planujesz czytać zwykłe książki, beletrystykę czy biografie, 6 cali w zupełności wystarcza.

- Na rynku są czytniki obsługiwane klawiszami, rysikiem, bądź bezpośrednio palcami. Które są najprzystępniejsze w obsłudze?

Prywatnie odpowiem - palcami. Wystarczy wskazać, dzięki stosowanym najczęściej technologiom wręcz położyć paluch na ekranie i działa. Jednak sterowanie klawiszami też ma swoich zwolenników, i nawet jeśli nie zawsze jest równie szybkie, to (pomijając pisanie notatek) najczęściej równie intuicyjne. Najgorzej z rysikiem, to wyższa szkoła jazdy, ponadto zachodzi też obawa, że ww. element się gdzieś zapodzieje - to przestarzała, wycofywana już technologia.

- Chciałbym żeby obsługiwał pliki formatu...

Ebooki w niemal wszystkich księgarniach oferowane są w EPUB - to obecnie najpopularniejszy format. Drugi najważniejszy format MOBI forsowany jest przez Amazon, ale wspierany też przez szereg innych czytników. Konwersja jednego w drugi jest banalna i zajmuje chwilkę, więc jeśli czytnik obsługuje tylko jeden z nich, nie jest to problemem. Wiadomo, leniwy chciałby żeby obsługiwał ile się da, natomiast nie musimy odrzucać z tego powodu konkretnego modelu. Możliwe, że będzie posiadał inne plusy, które zniwelują minus.

Co do innych formatów: DOC, DJVU, PDF itp. - generalnie nie są to formaty wygodne dla czytników. Większość z nich jest przygotowywana pod wydruk na A4, czyli format ponad dwa razy większy niż standardowy, sześciocalowy czytnik. Skalowanie ich wypada słabo głównie ze względu na zbyt małą rozdzielczość (800x600 px) i słaby kontrast - mała czcionka jest nieczytelne. Z kolei przy powiększeniu 1:1 przesuwanie po wolno odświeżającym się i migającym ekranie (a jeszcze dodajmy model obsługiwany przyciskami...) to mordęga. Także jeśli już potrzebujesz, to patrz poprzednie pytanie, i zastanów się nad 10" modelem.

Informacje o obsługiwanych znajdziesz na stronach producentów. Postaram się na końcu artykułu podlinkować kilkunastu najważniejszych. Znając życie, tak czy wspak zaprzyjaźnisz się z calibre bądź innym konwerterem.

- W księgarniach jednak jeszcze sporo jest książek w PDF, a ja także mam sporo skanów w tym formacie...

Księgarnie na szczęście wycofują się z PDF, podobnie jak z zabezpieczeń DRM, więc nasz rodzimy grajdołek powoli dorównuje do standardów światowych. Co do własnych skanów - cóż, jeśli są to PDF "graficzne", i nie da się ich przekonwertować do wygodniejszego formatu, to na 6" się będziesz musiał męczyć, bo nie ma na Polskim rynku modelu, który nadawałby się do ich wygodnej obsługi. Może wkrótce.

- No to jakie marki polecasz?

Tak naprawdę nie ma wielkich różnic między flagowymi modelami (mowa o 6 calach - 10 można policzyć na palcach jednej ręki drwala-alkoholika) dostępnymi w Polsce. Najpopularniejsze marki to Onyx, Pocketbook, Prestigio i Sony, ponadto można zamówić z USA Kindle. Licząc się z brakiem gwarancji w Polsce można też ściągnąć czytniki dwóch pozostałych amerykańskich księgarni - Nooka od B&N i Kobo (od Kobo :) ).

Kindle wyróżnia się świetną, ale roczną gwarancją oraz przesyłaniem książek i artykułów przez email; Nooka można "złamać" i odblokować system Android a od niedawna sprzedawana jest wersja z podświetleniem; Onyx i Pocketbook mogą się pochwalić wieloma obsługiwanymi formatami; Sony - oryginalnym designem...

- Ale jesteś pomocny...

Heh. Nie moja wina. Czołówka bardzo się ostatnio wyrównała. Jeśli masz możliwość, to sprawdź w okolicy sklepu typu Vobis, MediaMarkt, bądź popytaj znajomych - najlepszym sposobem na wybór czytnika jest własnoręczne obmacanie go.

- Czy czytniki sprowadzane z zagranicy mają polskie menu?

Niestety nie. Z drugiej strony, jest to przeważnie na tyle nieskomplikowany sprzęt, że ze zrozumieniem angielskiego menu nie powinny mieć trudności nawet osoby o wątpliwej znajomości mowy Szekspira. Do większości modeli Kindle da się wgrać nieoficjalne polskie tłumaczenie. Sprowadzanie sprzętu z Chin i okolic może skończyć się nauka lokalnych mrówek, robisz to na własną odpowiedzialność.

- Czy WiFi/3G jest ważne dla czytnika?

Jeżeli producent nie udostępnia oprogramowania do synchronizacji po WiFi (zwykle) albo podobnych usług jak Amazon (dostęp do sklepu z czytnika i przesyłka książek na czytnik przez przypisany mu adres email) to nie. Lepiej wyjmij swojego smartfona, będzie szybszy i wygodniejszy niż czytniki z ePapierem.
Słówko o 3G w Kindle - w modelu Keyboard 3G mamy pełny dostęp do internetu za darmo. W modelu Touch 3G - już tylko do Wikipedii i sklepu Amazonu.

- Wiele czytników oferuje obsługę kart pamięci. Warto na to zwrócić uwagę?

Książki elektroniczne w przeciwieństwie do muzyki w formatach cyfrowych zajmują naprawdę bardzo mało miejsca - dla formatów EPUB/MOBI jest to zwykle kilkaset kilobajtów. Czyli na wbudowanych zwykle ~2 GB da się pomieścić kilka tysięcy takich książek. No chyba że będziesz tam wgrywać graficzne PDFy, które ważą i kilkaset megabajtów - wtedy warto, ale znowu wracamy do problemu obsługi PDF...

- MP3, TTS, bajery rowery...?

Jak chcesz. Czytnik jest do czytania, tym zajmijmy się w pierwszej kolejności. MP3? Mało kto chyba wykorzystuje czytnik jako odtwarzacz. Większość nie ma jednak z nimi problemu, głównie ze względu na audiobooki. TTS (Text-to-speech, czytnik "przeczyta" na głos tekst książki) to chyba funkcja głównie dla kierowców i osób niedowidzących w tych przypadkach, gdzie brak audiobooków. Trzeba też pamiętać, że czytniki z zagranicy (Kindle, Nook, Kobo) nie mają oryginalnie takiej opcji dla języka polskiego.

Na co bym osobiście zwrócił uwagę, to waga i wyważenie. Trzymamy bądź co bądź spore urządzonko przez parę godzin w specyficznej pozycji - im ono lżejsze, a dostęp do przycisków zmiany stron wygodniejszy, tym lepiej.

- Producent podaje że model X wytrzyma 2 miesiące, a Y 3 tygodnie...

Jak z każdym sprzętem, długość działania będzie zależała od intensywności i rodzaju wykonywanych zadań. Producenci też nie pomagają, niedługo pojawia się czytniki wytrzymujące rok* (* - przy założeniu 10 min czytania dziennie). Jeśli czytasz szybko i długo, to nawet najdłużej trzymający czytnik padnie w tydzień. Ale przeciętnemu czytelnikowi chyba nie robi wielkiej różnicy czy będzie ładował go co 2 czy 3 tygodnie. W porównaniu do aparatów, komórek czy mp3, czytniki to sprzęt długodystansowy. Tak więc raczej bym się nie przejmował, chyba że nawet producent daje baterii tydzień - wtedy jest coś nie halo z tym modelem.

- Mam do wydania 300/400/500/600...

300 to obecnie za mało na polski rynek, chyba że trafisz na używany egzemplarz na Allegro, alternatywnie kupujesz Kindle bezpośrednio w Stanach (od $79 za wersję z reklamami).

W wyższych kategoriach.. umówmy się tak - nie jestem tu po to, by mówić "kup to" albo "kup tamto". Decyzja należy do Ciebie, jak przekonywał pewien program TVP. Chcę tu zebrać kilka rad, żeby nie powstawały powtarzające się tematy jaki czytnik kupić. Po prostu sprawdź - jest google, jest ceneo, skąpiec, allegro, wszystkie ceny da się znaleźć przy odrobinie chęci. A przy tym zmieniają się na tyle często, trafiają się różne promocje, że nie ma sensu ich tutaj zbierać.

- Czy dokupić okładkę? Jeśli tak, to jaką...?

Koniecznie! ePapier jest delikatny, i wszelki transport w torbach i plecakach musi odbywać się w odpowiednim etui. Musi mieć ono twardy przód, a reszta to już wybór zależny tylko od Twojej fantazji i zasobności portfela.


Specyfikacje modeli można znaleźć na stronach producentów:
http://www.amazon.com/ (warto też poczytać http://swiatczytnikow.pl/)
http://www.barnesandnoble.com/u/nook/379003208 (czytniki oficjalnie niedostępne w Polsce)
http://bookeen.com/en/
http://www.iriver.pl/
http://www.kobobooks.com/ereaders (czytniki oficjalnie niedostępne w Polsce)
http://onyx-ereader.pl/
http://www.pocketbook.pl/
http://www.prestigio.pl/products/eBook-readers
http://www.sony.co.uk/hub/ebook-reader (brak na polskiej stronie)
http://www.vedia.pl/product,19.html (z braku alternatywy, prosto do jedynego modelu z ePapierem)

Podziękowania za pomoc należą się Vroo, noisy'emu i t3dowi.

Dziękuję za uwagę, zapraszam do komentowania, ochrzaniania, wytykania błędów i co wam się tam jeszcze podoba, a moderatora proszę o przypięcie wątku.


30 cze 2012 21:13:42
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 lip 2011 13:30:29
Posty: 159
Lokalizacja: K-ce / Sarnów
eCzytnik: Kindle Touch, iPod Touch.
Post Re: FAQ - Wybieranie czytnika
Dzięęęęki, jak milo widzieć odzew...

Mam propozycję - do FAQu można by dołączyć krótką charakterystykę czytnika. Notka taka nie mogłaby przekroczyć 3 linii u mnie (a mam szeroki ekran 1366), zawierałaby najważniejsze plusy i minusy. Oczywiście opublikowałbym dopiero, gdy byłoby ich co najmniej kilka. Jeśli chcecie takie przygotować, wyślijcie na PW.


05 lip 2012 18:36:16
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 mar 2011 16:44:42
Posty: 195
Lokalizacja: Wrocław
eCzytnik: Kindle Oasis 3
Post Re: FAQ - Wybieranie czytnika
- Na jakim czytniku najlepiej będzie wyglądać PDF? Jaki czytnik polecacie do czytania PDFów?
Format PDF jest formatem sztywnym. Jego celem było zapewnić, by dany tekst wyglądał tak samo na wszystkich komputerach i czytnikach. Zwykle jest przygotowany dla arkuszy A4 i zablokowany przed edycją. Wszystkie te zalety tak istotne np. w uczelniach, w bankach czy w drukarniach/wydawnictwach, stają się wadą przy korzystaniu z czytników.
Najpopularniejsze czytniki 6" są ZA MAŁE by w pełni wyświetlić stronę A4. W efekcie na ekranie otrzymujemy małe lub nieczytelne czcionki. Ponieważ nie możemy swobodnie zmieniać rozmiaru czcionki (zablokowana edycja) pozostaje nam powiększyć stronę i ręcznie ją przewijać. Można też obrócić czytnik na bok i w ten sposób czytać.
Częściowym rozwiązaniem tego problemu jest funkcjonalność REFLOW dostępną w niektórych czytnikach. Pozwala ona na zmianę rozmiaru czcionki i ponowne rozlanie się tekstu.
Przed zbytnim optymizmem niech powstrzyma świadomość JAKOŚCI posiadanych plików PDF. Proste pliki, z jedną kolumną i mała lub żadną ilością obrazków, do tego całkowicie tekstowe (prosty test zaznaczenia kilku linii tekstu z poziomu przeglądarki) przetwarzają się dość dobrze i nie robią problemów z czytaniem.
Pliki dwu- i więcej kolumnowe, pliki z wklejanymi w treść (i opływanymi przez tekst) obrazkami czy zmora - skanowane PDFy (kliknięcie na stronę kończy się zaznaczeniem jej całej) sprawią nam proporcjonalnie większe problemy. Są różne metody radzenia sobie z takimi plikami - OCR profesjonalnymi programami, cięcie/przetwarzanie (np. za pomocą paperCrop), konwersja. Nie ma idealnego rozwiązanie. Dla różnych plików inne metody będą skuteczniejsze. Czasem żadna nie pomoże.
Najlepszym rozwiązaniem wydaje się korzystanie z czytników 10" (a właściwie 9,7"). Bez problemu wyświetlimy tu całą stronę z pliku na całym ekranie. Ich wadą jest wyższa cena - w 2012 roku 1100 zł to kwota od której można rozpocząć poszukiwania (przy czym eCzytniki tych rozmiarów są do policzenia na palcach jednej ręki).

Po szczegóły odsyłam na anglojęzyczną stronę Mobilread PDF.

- Co to jest REFLOW i jak bardzo pomoże w czytaniu PDFów?
Jest to cecha OPROGRAMOWANIA do przeglądania/czytania PDFów. W skrócie pozwala na nowo ułożyć tekst przy powiększaniu lub zmniejszaniu czcionki. Najprościej sprawdzić jak wybrany plik PDF po zastosowaniu REFLOW uruchamiając Adobe Reader, z menu View->Zoom wybrać 'Reflow' i obserwować jak tekst układa się przy zmianie powiększenie.
Jak łatwo zauważyć świetnie sprawdza się to w plikach typowo tekstowych, z jedną kolumną. Przy dwóch kolumnach mogą zacząć pojawiać się różne błędy (sklejanie linijek z dwóch sąsiadujących kolumn).


06 lis 2012 15:45:18
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 18 lut 2013 22:47:48
Posty: 3
eCzytnik: b.book 6, NEO Tracer 9,7
Post Re: FAQ - Wybieranie czytnika
PDF??? Do tego czasopisma??? Kolorowy, to podstawa. Jeśli nie masz ok. 1800,- pl zł pozostają tylko IPS takie jak Tracer NEO czy MANTA MID9701, duzy ekran, kolor, 4h czytania między ładowaniami, do tego dobry soft czytelniczy dostępny w googlu. Jednym słowem - tablety rządzą. Urządzenia tylko do czytania z ekranem typu nawet IPS - szkoda kasy. Nie dopasujesz softu do swych potrzeb, a cena zbliżona.
PS. Do tego znajdziesz tablet z GPS - on dodatkowo jeszcze da możliwość nawigowania.


19 lut 2013 20:59:13
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 08 lut 2013 10:23:58
Posty: 46
eCzytnik: Kindle Classic
Post Re: FAQ - Wybieranie czytnika
Ale do czytania książek czytnik e-ink jest o wiele lepszy od jakiegokolwiek tabletu.


19 lut 2013 21:06:12
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 08 maja 2014 14:47:31
Posty: 3
eCzytnik: Paperwhite
Post Re: FAQ - Wybieranie czytnika
Ja bym dodał jeszcze stronę: http://ebookreaders.pl/czytniki-ebook. Tutaj znajdziecie katalog czytników oraz porównywarkę tychże urządzeń.

pozdrawiam


08 maja 2014 14:55:04
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 04 lis 2012 15:58:33
Posty: 160
eCzytnik: Kindle Classic, Pocketbook 623
Post Re: FAQ - Wybieranie czytnika
Bongista napisał(a):
PS. Do tego znajdziesz tablet z GPS - on dodatkowo jeszcze da możliwość nawigowania.

Oczywiście nawigowania po książce :D

Chyba ktoś nie widział na oczy książki i nie wie do czego ona służy.
Czytnik służy do tego samego co książka. Tablet słabo się w tej roli spisze.


08 maja 2014 15:21:34
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron