Teraz jest 28 mar 2024 19:00:19




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Czytnik a studia, pomoc w wyborze 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 11 lis 2011 19:04:38
Posty: 1
eCzytnik: PC :|
Post Czytnik a studia, pomoc w wyborze
Witam,
Od pewnego czasu rozważam kupno czytnika i jako, że jestem zielony w tym temacie, byłbym wdzięczny, gdyby ktoś rozwiał moje wątpliwości i udzielił kilku porad :)
Zacznę od tego, że jestem biednym studentem, który uciułał kilka zaskórniaków i chciałby je przeznaczyć na jakieś bajeranckie urządzenie, które pomogłoby mu przy nauce :P stąd moje pytanie:
1. Czy takie czytniki nadają się do męczenia książek akademickich? Czy wygodniej siąść nad zwykłą papierową wersją?
Jako, że fundusze są ograniczone, po przejrzeniu kilku ofert wpadła mi w oko empikowa zapowiedź OYO II.
Główny atut to oczywiście cena. Podoba mi się też możliwość pisania notatek. Zniechęcają mnie natomiast komentarze poprzedniej wersji :P Wiem, że przed premierą niewiele można powiedzieć, ale może mi doradzicie:
2. Czy warto, czy raczej nie spełni on swojej roli i lepiej kupić coś innego, a jak tak to co?
3. Czy ten OYO obsługuje tylko eksiążki kupione :roll: w Empiku? W sensie czy sprawdza on jakieś certyfikaty czy coś w tym stylu? (tak tylko pytam :P)
4. Jak jest z odtwarzaniem formatu PDF w czytnikach ogółem, bo widziałem różne komentarze (a tego formatu najczęściej używam)?
Na razie to chyba tyle,
Pozdrawiam i niecierpliwie czekam na odpowiedzi ;)
PS: Czy czytnik podoła znakom wykraczającym ponad podstawowy zestaw oraz jakimś różnym indeksom dolnym, górnym itp? (studia technicze)


11 lis 2011 20:09:35
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 maja 2011 19:15:33
Posty: 338
eCzytnik: Kidle 3G
Post Re: Czytnik a studia, pomoc w wyborze
Co do wygody, to nie różni się ona między książką akademicką a na przykład beletrystyką. Nie liczył bym na robienie notatek na czytniku. Bardziej służy on do czytania, a nie do pisania. Po targach w Krakowie, macaniu i męczeniu kilku różnych czytników wiem, że pisanie rysikiem po dotykowym ekranie nie jest zbyt przyjemne, ale od biedy można by się do niego przyzwyczaić. O ile z czytnika czyta się tak samo przyjemnie jak z książki, to nie pisze się tak łatwo jak w zeszycie

Oyo czyta wszystko w formacie epub. Nie ma żadnych certyfikatów. Wypuszczenie czytnika na który nie można wrzucić własnych dokumentów było by strzałem w stopę.

Odtwarzanie PDF to ostateczność. Jeżeli masz możliwość, w 99% lepiej (lub nie gorzej) jest wybrać wersję mobi/epub. Część czytników ma opcję reflow, ale w zależności od tego, jak jest stworzony plik PDF może ona nie działać tak, jak powinna. Ja też korzystałem głównie z PDFa, ale po zakupie Kundla zmieniłem przyzwyczajenia.

Dziwne, ponadstandardowe znaki na PDFie działają. Z pozostałymi formatami może być problem, np. u mnie wzory matematyczne w MOBI wyświetlały się w ogóle nieczytelnie. Musiałem je wkleić jako obrazek, albo używać PDFa.

Jeżeli często będziesz korzystał z PDFów, to poleciłbym czytnik o większym ekranie (tak, wiem, że są znacznie droższe, ale wtedy czytanie PDFa nie będzie sprawiało takich problemów. Wtedy mieści się cała strona na szerokość i nie trzeba suwać jej w obu kierunkach non stop (włącz na komputerze PDFa w powiększeniu np. 4x i staraj się go używać. Doświadczenie na czytniku było by porównywalne).

No i ja bym nie liczył na to, że OYO2 będzie dobrym czytnikiem. Wg. deklaracji ekran ma być lepszy od pearla, w co nie wierzę, bo w takim wypadku Amazon/B&N stosowały by taki ekran. No i kwestia społeczności, która będzie pracowała nad takim czytnikiem. Nook czy Kindle są zhackowane, więc można rozszerzyć ich funkcjonalność. Nie licz na to przy OYO. Ja bym OYO nie wybierał, i to niezależnie od tego, że bojkotuję grupę Empik od dawna.

_________________
Terry Pratchett napisał(a):
"Osoby używające więcej niż 3 wykrzykników lub pytajników to osoby z zaburzeniami własnej osobowości."


12 lis 2011 2:06:54
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron