Teraz jest 29 mar 2024 13:43:17




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
James White - seria "Szpital Kosmiczny" 
Autor Wiadomość
Post James White - seria "Szpital Kosmiczny"
Witam

Chciałbym zwrócić uwagę na dość ciekawą pozycję typowego HARD-SF z dodakiem "szpitala na peryfriach" (przez niektórych nazywana "space operą"). Akcja rozwija się w Szpitalu Kosmicznym - wielośrodowiskowej monstrualnej budowli - sektora 12,
za dużo niechcę zdradzać wiec tylko napomknę tylko, że na początku poznajmy i śledzimy losy młodego stażysty Conway'a.
Ciekawe rozwiązania zawarte w książce, interesujące podejści sociologiczne do relacji między rasami, sposób budowania napięcia, nieoczkiwane rozwiązania, niecodzienne podejści do tematu leczenia ludzi i obcych (zwłaszcza obcych) oraz styl jakim posługuje się autor nie pozwalają oderwać się od książki.

Lektura obowiązkowa dla tych co lubią stare dobre HARD SF.


11 mar 2008 14:49:36
Post 
Sam "Szpital Kosmiczny" znam, nie wiedziałem jednak, że jest to początek serii. Czy możesz podać tytuły dalszych części? Dla mnie osobiście ciekawymi przypadkami są kontrolerzy.


11 mar 2008 15:42:26
Post 
Proszę http://pl.wikipedia.org/wiki/James_White#Cykl_Szpital_Kosmiczny

z tego co pamietam w "bibliotece" były e-booki z chyba całym cyklem

pozdrawiam.


11 mar 2008 16:13:30
Post 
Jedyny, nie militarny(znaczy, główny bohater nie ma nic wspólnego z szeroko pojętą walką, nie jest detektywem, najemnikiem... ;)) cykl SF, jaki czytałem, do tego bardzo dobry. Pisany >>z jajem<<, wykreowane uniwersum też całkiem sympatyczne. Takie zupełnie inne spojżenie na SF :).

pozdrawiam


17 mar 2008 17:00:55
Użytkownik

Dołączył(a): 04 mar 2008 12:25:11
Posty: 82
Lokalizacja: Toruù/Pas³êk
Post 
Przeczytałam na razie dwie częsci, a ponieważ zrobiły na mnie korzystne wrażenie, zamierzam zabrać sie do następnych. Sympatycznie wykreowany świat, niesamowite wprost istoty (podziwiam wyobraznię autora) i ogólnie jakaś taka miła atmosferka, sprawiająca, że czyta sie szybko, lekko i przyjemnie.

_________________
Błyskawica...
Przez pęknięty kryształ
Błyskawica..
Tronowa sala i wystrzał
Błyskawica...
Czterech jeden wezwał
Błyskawica...

Serce...
Starą krwią wieczór spurpurowiał
Serce...
Wiek bogów nikczemnie mały się stał
Serce...
Czworgu jeden oddał
Serce...


18 mar 2008 22:30:40
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 16 maja 2008 19:02:16
Posty: 43
Post 
Takie twarde SF to to raczej nie jest, są podróże kosmiczne ale najważniejsza jest mnogość form które napotyka lekarz i ciekawe podejście do leczenia przypadków o których niewiele wiadomo. Bardzo fajny pomysł z wgrywaniem sobie do do umysłu obcych osobowości jako narzędzie konieczne do leczenia - czyli poznaj swego pacjenta - świetne! Lekko napisane i rozrywkowe jeszcze jeden argument że SF to królowa literatury - jak inaczej można by tak pomysłowo podejść do relacji pacjent-lekarz, nie powielając wytartych wzorców typu ostry dyżur itp.


17 maja 2008 2:14:07
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 20 kwi 2008 18:20:35
Posty: 31
Post 
Najbardziej cenię cykl książek o Szpitalu Kosmicznym za nowe podejście do obcych. Większość tego, co czytałem wcześniej traktowało obcych albo za śmiertelnych wrogów ludzkości, z którymi ludzie toczą wyniszczającą wojnę, albo za „starszych braci”, od których musimy się jeszcze wiele nauczyć i dzięki którym ludzkość wchodzi na nowy etap rozwoju. W tym przypadku relacje ludzi z obcymi przedstawione są na płaszczyźnie lekarz – pacjent. Zamiast walczyć z obcymi albo czerpać od nich wiedzę, ludzie zajmują się ich leczeniem. Lektura cyklu pozwala na nowo rozbudzić wiarę w etos zawodu lekarza. Szkoda, że to tylko fantastyka.

Cykl napisany jest łatwo przyswajalnym językiem, czyta się go z przyjemnością, choć po latach nie pozostawia on większego śladu w pamięci. Jedno, co się utrwala to główny wątek cyklu, a mianowicie idea leczenia wszelkich form życia i poświęcenia temu często niełatwemu zadaniu wszelkich dostępnych środków.

James White wniósł nową jakość do literatury fantastyczno-naukowej, bez wątpienia na stałe wpisał się w historię rozwoju tej literatury i myślę, że za to nowe podejście jest najbardziej lubiany.


05 wrz 2008 12:31:01
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron