Teraz jest 28 mar 2024 12:28:15




Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zamknięty. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 67 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Ksiażki dla nastolatek. 
Autor Wiadomość
Post 
Z Meg Cabot czytam obecnie "Pamiętnik księżniczki" warto przeczyta również "Opowieści z Narnii" przyznaje racje olaburza84 Stowarzyszenie... tez ciekawa ksiazka opisujaca problemy nastolatek ich rozterki milosci i inne :wink:


17 kwi 2008 16:37:27
Post 
Ja dla każdego polecam jak najbardziej książkę Marcina Szczygielskiego "Berek". Książka napisana jest łatwym jędykiem i bardzo łatwo ją zrozumieć. Opowiada ona o życiu dwóch nastolatków: Pawła (wielkomiejskiego geja) oraz Ani (przedstawicielki moherowych beretów). Jest tam opisana brawurowo historia. Żadne z bohaterów nie jest zdolne do zaakceptowania stylu życia drugiej osoby. Naprawdę książka godna polecenia dla każdego;) Pozdrawiam :)


17 kwi 2008 20:12:41
Użytkownik

Dołączył(a): 28 lut 2008 13:49:00
Posty: 294
Post 
Przypomniałem sobie ciekawą pozycję z literatury dla nastolatek. To książka Curtis Sittenfeld - "Szkoła uczuć". Można ją określić, jako wnikliwe, głębokie studium psychologiczne nastolatków. Główna bohaterka - Lee jest zwykłą, przeciętną dziewczyną, jak wiele innych. Jej życie także jest podobne do życia innych, młodych ludzi. Szkoła, nauka, problemy z rówieśnikami, ujawniająca się różnica pokoleń w kontaktach z rodzicami, pierwsza miłość, pierwsze kontakty seksualne, są to znane sprawy. Co czyni "Szkołę uczuć" atrakcyjną?
Autorka doskonale, niezwykle barwnie, opisuje życie nastolatków uwidaczniając ich najważniejsze sprawy, najgłębsze myśli i uczucia. Czyni to powieść bardzo realistyczną i swojską. Polecam.


18 kwi 2008 19:55:33
Zobacz profil
Post 
Częściowo powtórzę:
Musierowicz - Jeden z najlepszych cyklów o zwykłym życiu ludzi kochających książki.
Bahdaj - Podróż za jeden uśmiech - Piękna opowieść o podróży, przyjaźni, empatii i dostosowywaniu się do drugiej osoby.
Siesicka - Zapałka na zakręcie
Zbigniew Nienacki - Pan Samochodzik - Dla wielbicieli/ek(?) literatury bardziej przygodowej, ciekawe przygody i wspaniała lekcja historii.
Dla mnie cały Karol May - począwszy od Winnetou - jw. Przyjaźń, przygoda, indianie i bez wątku romantycznego.
Sapkowski - Wiedźmin - Polski fantasy wysokiej klasy, miecz, miłość i potwory.
Z nowszych:
Scott Westerfield - Trylogia Brzydcy, Śliczni, Wyjątkowi - Jedna z ciekawszych czytanych przeze mnie ostatnio serii. Niezwykła i przerażająca wizja przyszłości, w której w dniu osiągnięcia pełnoletności wszyscy stają się idealni. O wyłamywaniu się ze stereotypów i cenie przyjaźni.
Robert Muchamore - Cherub - Dla wielbicieli tajnych agencji dla dzieci ;) Przyjemnie i lekko się czyta, o czasami trudnych sprawach wielkiego świata(sekty, terroryzm, kradzieże, wandalizm)
Tolkien, Le Guin, Rowling, - Znani autorzy, chyba warto sięgnąć po dowolną książkę.
Elizabeth Hayden - Rapsodia i ciąg dalszy. - Typowo dziewczęca literatura. Piękna główna bohaterka, miecz, muzyka, przyjaźń i miłość silniejsza niż czas.

edit by muaddib2: Kilka słówek odnośnie każdej książki, celem zachęty, by się przydało. Za punktowaną listę należy się tylko warn.

Przepraszam, poprawiłam.


18 kwi 2008 23:26:05
Użytkownik

Dołączył(a): 28 lut 2008 13:49:00
Posty: 294
Post 
Inne książki Siesickiej to: Kapryśna piątkowa sobota, Przez dziurkę od klucza, Między pierwszą a kwietniem, Nieprzemakalni, Moja droga Aleksandro, Możesz iść, Piosenka koguta.
Kiedyś przeczytałem "Ludzie jak wiatr". O ile sobie dobrze przypominam, to książka o problemach nastolatków. Wybór dziewczyny, którą kocham, a może nie? Problemy młodych na tle codziennego życia. Sytuacje codzienne, typowe, przedstawione w ciekawy sposób, powodują, że powieści Siesickiej czyta się wspaniale, są one ponadczasowe.


22 kwi 2008 20:20:55
Zobacz profil
Post 
Ja polecam książki Mary Stewart "Nie drażnij kota", "Prządki księżycowe" i "Ogary Gabriela". W tych powieściach jest wątek kryminalny, są przestępcy, tropiący ich młodzi ludzie i jest wątek miłosny. Bohaterką jest zwykle 18 - 20 letnia dziewczyna. Autorka akcję swoich powieści umieszcza w różnych zakątkach świata m.in. Bejrut, Kreta. Te książki naprawdę wciagają. Trzeba przyznać, że autorka wspaniale buduje nastruj, wprowadza nawet elementy nadprzyrodzone. Dla mnie wspaniałe były opisy w tej książce. Czytelnik ma wrażenie jakby tam był i razem z bohaterka przeżywał wszystkie przygody.
Jedyny problem to zdobycie tych pozycji. Osobiście znalazłam w bibliotece bardzo wysłużone egzemplarze tych książek (wydania z lat 70-tych). Wiem też, że Empik posiada te tytuły a nawet jeszcze kilka innych tyle, że w orginale( po angielsku)


29 kwi 2008 13:04:59
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 kwi 2008 19:03:53
Posty: 37
Lokalizacja: ze wszond
Post 
Hm, minęły już czasy, gdy miało się "naście" lat, minęły bezpowrotnie. Proszę mi zatem wybaczyć, że nijak nie będę na bieżąco ze swoją krótką listą. Jedyne, co jestem bowiem w stanie zrobić dla nastoletniej braci forumowej to poprzypominać sobie, co się czytało gdy się rzeczoną nastolatką było :)

Więc tak, uwielbiałam wówczas i przyznam, że nadal uwielbiam twórczość Lucy Maud Montgomery. Zaczytywałam się przygodami Ani z Zielonego Wzgórza i Emilki z Księżycowego Nowiu. Najgoręcej poleciłabym chyba Błękitny zamek (przy okazji zaznaczając, że jedyną słuszną wersją imienia bohaterki jest wersja *oryginalna* czyli Valancy... Wydania z inną wersją tegoż powinny zostać rytualnie spalone na stosie razem z tłumaczami :/)

Niezwykle miło wspominam Małgorzatę Musierowicz i jej Jeżycjadę, zwłaszcza za jakąś taką pozytywną energię emanującą z tych książek. To są książki, które się zapamięta i do których będzie się wracać z ogromnym sentymentem.

Polecam też Karola Maya za w sumie chyba całokształt twórczości, a szczególnie za tzw. Cykl arabski. Zaprawdę powiadam wszystkim wątpiącym i nie wiedzącym - Hadżi Halef Omar to postać, którą trzeba poznać. Po prostu *trzeba*, gdyż rządzi i zamiata :D

Dalej mniej znany, bądź mnie się tak tylko wydaje, jak pisałam nie jestem na bieżąco, cykl zwany bodajże Replika autorstwa niejakiej Marilyn Kaye. Ostrzegam. To *nie jest* ambitna literatura. W żadnym razie. Za to wciąga, oj wciąga :>

I na koniec jeszcze dwie książki, do których nadal z chęcia czasami wracam. Dziedziczka z Blenheim Geraldine Mockler i Tajemniczny opiekun Jean Webster. Chyba warto. Na dobre, ciepłe przejście z dzieciństwa w nastoletniość :)

_________________
W liczbie π od pozycji 2440 po przecinku znajduje się 666. Strzeżcie się koła i jego pola!


02 maja 2008 21:25:55
Zobacz profil
Post 
Od siebie dla nastolatek mogę polecić to, co czytała ostatnio moja siostra (bo sam niestety nastolatką nie jestem :P), czyli "Stowarzyszenie wędrujących jeansów". Autora/autorki niestety nie znam.

Historia w niej zarysowuje się mniej więcej następująco (zaznaczam, że nie czytałem, siostra opowiadała): cztery przyjaciółki pewnego dnia na zakupach znajdują jeansy, które idealnie pasują na każdą z nich, pomimo tego, że nie są podobnej postury. Krótko po tym wydarzeniu następują wakacje, a przyjaciółki postanawiają, że przez dany okres czasu jedna będzie nosiła te spodnie, a po jego upływie prześle je następnej, potem następnej i tak w kółko. W sumie większość wydarzeń dzieje się dzięki tym spodniom, które wydają się mieć jakąś magiczną moc.


06 maja 2008 17:38:48
Użytkownik

Dołączył(a): 28 lut 2008 13:49:00
Posty: 294
Post 
Polecam Książkę "110 ulic" Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk. Główny bohater - Michał przenosi się, wraz z rodziną, z Warszawy do małego miasteczka - Grajewa. Przywykły do życia w luksusach, cieszący się ogromną popularnością w szkole, szesnastoletni chłopiec, musi się przystosować do zupełnie innego środowiska i do zasad tam panujących. Pomaga mu w tym Marta, dla której całkowicie stracił głowę. Rodząca się miłość podszyta niepewnością i niepokojem, coraz ważniejsza dla obojga, stała się głównym wątkiem książki.
"110 ulic" to dobra powieść dla młodzieży, którą warto przeczytać bez względu na wiek.


08 maja 2008 20:13:07
Zobacz profil
Post 
Moge polecic ksiazki Ewy Lach "Romeo,Julia i blad szeryfa", "Zielona gwiazdka pomyslnosci". Sa to ksiazki przygodowe, napisane z humorem. Polecam tez ksiazki autorstwa Lucy Maud Montgomery. Te ksiazki czytalam jako nastolatka :wink:


26 maja 2008 2:47:02
Post 
Uważam, ze świetna książka dla nastolatki może być "Chuda" Judith Fathallah. Opowiada ona o dziewczynie, która wpadła w sidła anoreksji. Jest to bardzo aktualny temat, ponieważ coraz więcej młodych dziewczyn wpada w anoreksję. Mnie książka bardzo przypadła do gustu i wydaje mi sie, że każda nastolatka, mająca problemy z zaakceptowaniem siebie, powinna przeczytać tą książkę.


26 maja 2008 18:39:44
Post 
ja polecam "Szkola narzeczonych" Marii Kruger, cudowna ksiazka o niezwyklej szkole dla mlodych panien. Lokalizacja akcji - Polska, okres miedzywojenny. Swietnie zarysowane postaci, niesamowity dowcip sytuacyjny, wspaniale pokazane spoleczenstwo polskie z okresu dwudziestolecia miedzywojennego. Doskonale sie bawilam przy tej ksiazce przy pierwszym czytaniu, po czym zeszlam polowe antykwariatow w miescie ( do drugiej polowy wysylajac meza), zeby ja znalezc i nabyc. Cudowna lektura.


28 maja 2008 15:56:08
Użytkownik

Dołączył(a): 24 maja 2008 19:02:14
Posty: 27
Post 
Nigdy nie delektowałam sie typowymi książkami dla nastolatek, ale takimi które mogłyby się podobać. Nie wiem czy nadal jest, ale ja czytałam książki z serii "klasyka". Były to książki typu "Mój Kary" (chyba wszyscy znają), "siedmioro Austrlijczyków" (uwaga smutne zakończenie!), czy Tajemniczy opiekun (nie czytałam niestety, ale moja mama poleca). Sądzę, że warto zwrócić uwagę na "Tajemniczy ogród" książka jest dużo lepsza od filmu (wszystkich filmów). I z mojej storony szczególnie polecam książkę "Balla i Sebastian" autora nie potrafię powiedzieć. Może się wydawać, że to powieść dla dzieci, ale nie dajcie się zwieść. Wzruszająca opowieść o przyjaźni chłopca i psa na tle wątku kryminalnego.


28 maja 2008 16:29:56
Zobacz profil
Post 
Kiedy byłam młodsza to czytałam książki Krystyny Siesickiej ma świetne książki dla nastolatków:)))) o miłości , problemach młodych ludzi,
Polecam też "Aniołek" (Colleen McCullough)," Krajobraz miłości"(Sally Beauman) ksiązki o miłosci, tragedii i jej przezwycięzeniu czytałam jednym tchem :))) warte są przeczytania:))))


28 maja 2008 21:41:24
Post 
Nie wiem, czy tu takie są, ale dla nastolatki zdecydowanie polecam L.M Montgomery - cala seria o Ani z Zielonego Wzgórza (jest ich w sumie 10), oraz inne książki tej Autorki. Są warte polecenia z tego względu, że w pewnym sensie propagują zdrowy rozsądek, dobre wychowanie, ale i mlodzieńczą radosć życia. Osobiście przeczytalam wszystkie jej książki, jakie tylko udalo mi się dostać w bibliotekach i księgarniach.

Jak wielu poprzedników serdec znie polecam Musierowicz i jej "Jeżycjadę". Bardziej wspólczesne i wiecznie aktualne dla osób w tym wieku.


02 cze 2008 16:32:05
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zamknięty. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 67 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: