Teraz jest 29 mar 2024 8:05:19




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
konwersja txt do mobi - brak polskich znaków 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 22 maja 2011 11:55:22
Posty: 3
eCzytnik: Kindle 3
Post konwersja txt do mobi - brak polskich znaków
Witam,
Przy konwersji txt do mobi brak jest polskich znaków. Plik wejściowy (txt) ma prawidłowe polskie znaki. Po konwersji są krzaczki. Tak googlowałem, przeszukiwałem forum i niewiele znalazłem. Była np. porada że było to już na forum (a nie ma). Ponoć trzeba zmienić stronę kodową w calibre - ale właśnie jak? Bardzo proszę o info.


22 maja 2011 13:49:06
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 22 maja 2011 11:55:22
Posty: 3
eCzytnik: Kindle 3
Post Re: konwersja txt do mobi - brak polskich znaków
Sam sobie odpowiem - może się komuś przyda. Najpierw trzeba otworzyć plik tekstowy w Open Office(writer) i potem zapisać jako plik .odt. ie-iA potem to konwersja normalnie w callibre. I są polskie znaki. Ale pozostaje pytanie - co trzeba zrobić aby konwertować w callibre bezpośrednio z txt do mobi?


22 maja 2011 15:14:46
Zobacz profil
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post Re: konwersja txt do mobi - brak polskich znaków
Najłatwiej, bez potrzeby instalowania OpenOffica, zmienić stronę kodową (kodowanie) w samym pliku TXT. Otwierasz to jakimś rozsądnym edytorem (np. Notepad++), zapisujesz jako UTF-8 i już.

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


22 maja 2011 17:22:40
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 22 maja 2011 11:55:22
Posty: 3
eCzytnik: Kindle 3
Post Re: konwersja txt do mobi - brak polskich znaków
Dziękuję za poradę. ;)

Nie ma żadnej opcji w calibre, aby to na stałe ustawić?


22 maja 2011 19:42:03
Zobacz profil
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post Re: konwersja txt do mobi - brak polskich znaków
Ale tu chodzi o problem z Twomi plikami wejściowymi, nie z Calibre. Po prostu mają różne strony kodowe (najwyraźniej). Wyobraź sobie, że to taki tekst napisany w różnych językach, podczas gdy Calibre chce tekst po "angielsku".

Alternatywą do masowej zmiany strony kodowej jest też Gżegżółka.

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


22 maja 2011 22:52:02
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 09 sty 2011 21:16:58
Posty: 22
eCzytnik: Kindle 3
Post Re: konwersja txt do mobi - brak polskich znaków
UTF można ustawić w zwykłym windowsowym notepadzie.


23 maja 2011 19:05:45
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 08 wrz 2011 12:53:39
Posty: 11
eCzytnik: Kindle
Post Re: konwersja txt do mobi - brak polskich znaków
W notepadzie w Windows 7 masz do wyboru skrypt: środkowoeuropejski, zachodni, grecki, turecki, cyrylica.
Niezależnie od tego jaki jest ustawiony, calibre konwertuje bez znaków: ą, ś, ź - w pliku *.mobi są one zastępowane przez puste pola lub krzaczek. Ten sam plik wysłany do Amazona, przychodzi na czytnik bez powyższych błędów. Nie wydaje mi się więc że problem leży w plikach.

Tutaj następowała cała litania marudzeń ale piszący te słowa zauważył wyżej link do programu Gżegżółka, po czym litanię skasował :)

A tak w ogóle to witam wszystkich, to mój pierwszy post tutaj :)


08 wrz 2011 13:30:36
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lis 2009 20:20:04
Posty: 1433
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: inkBOOK Onyx
Post Re: konwersja txt do mobi - brak polskich znaków
U mnie w Calibre, jeśli ustawię stronę kodową pliku wejściowego na taką w jakiej jest plik TXT to poprawnie konwertuje polskie znaki.
Tylko trzeba uważać i wyłączyć to, bo jeśli inny, kolejny plik ma odmienną stronę kodową to wyjdą bzdury.
Ta opcja jest w: Preferencje (grupa Konwersja) -> Opcje wspólne -> Kodowanie znaków w pliku źródłowym

_________________
W Obrazek też ;)


08 wrz 2011 22:47:48
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron