Teraz jest 20 kwi 2024 13:51:12




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Calibre - Metadane - Komentarz - brak polskiej czcionki 
Autor Wiadomość
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lis 2008 21:40:27
Posty: 95
eCzytnik: PRS-505, PRS- T1, Aura H2O, KA1
Post Calibre - Metadane - Komentarz - brak polskiej czcionki
Witam,

dopiero od 3 dni bawie się calibre i formatem epub - wcześniej book designer i reader library oraz lrf'y.
czytnik Sony PRS-505.

problem mam takowy: gdy wpisuję cokolwiek w metadanych w komentarz, lub importuję przy pomocy pluginu, i wstawiam na pierwszą stronę ebooka - w calibre jest wszystko w porządku, jednak w czytniku brak niektórych polskich znaków: ą, ę, ż, zamiast nich jest znak zapytania, za to poprawnie wyświetlają się: ł czy ó, ale tylko w komentarzu, tekst ebooka, jest poprawny z wszystkimi polskimi znakami.

epub'y tworzę "wbudowując" czcionkę "georgia" przy pomocy pluginu do calibre kolegi z forum.

co robię źle, jak mogę to poprawić?

pozdrawiam.

p.s. nie udało mi się znaleźć odpowiedzi na forum


22 paź 2011 13:31:51
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 12 sty 2010 21:46:39
Posty: 124
eCzytnik: Kindle Paperwhite 2
Post Re: Calibre - Metadane - Komentarz - brak polskiej czcionki
DarkMind napisał(a):
Witam,

dopiero od 3 dni bawie się calibre i formatem epub - wcześniej book designer i reader library oraz lrf'y.
czytnik Sony PRS-505.

problem mam takowy: gdy wpisuję cokolwiek w metadanych w komentarz, lub importuję przy pomocy pluginu, i wstawiam na pierwszą stronę ebooka - w calibre jest wszystko w porządku, jednak w czytniku brak niektórych polskich znaków: ą, ę, ż, zamiast nich jest znak zapytania, za to poprawnie wyświetlają się: ł czy ó, ale tylko w komentarzu, tekst ebooka, jest poprawny z wszystkimi polskimi znakami.

epub'y tworzę "wbudowując" czcionkę "georgia" przy pomocy pluginu do calibre kolegi z forum.

co robię źle, jak mogę to poprawić?

pozdrawiam.

p.s. nie udało mi się znaleźć odpowiedzi na forum

Spróbuj książkę zrobić ponownie od nowa a w pole „Dodatkowa stylizacja kodem CSS” wpisz: body {font-family: "Georgia", serif;}

_________________
Obecnie używam Astak 5" Easy Reader Pro
http://www.epub.republika.pl/epub.htm


23 paź 2011 7:52:23
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lis 2008 21:40:27
Posty: 95
eCzytnik: PRS-505, PRS- T1, Aura H2O, KA1
Post Re: Calibre - Metadane - Komentarz - brak polskiej czcionki
niestety nadal to samo, treść książki - ok, treść komentarza na początku - bez: ż,ź,ą,ę zamiast nich: "?" w treści, ale: ł i ó są.


gdy użyłem metody z czcionkami zewnętrznymi na czytniku i stylizacji css - również to samo - opis bez niektórych polskich znaków, treść ksiażki poprawna.


23 paź 2011 12:29:57
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 12 sty 2010 21:46:39
Posty: 124
eCzytnik: Kindle Paperwhite 2
Post Re: Calibre - Metadane - Komentarz - brak polskiej czcionki
DarkMind napisał(a):
niestety nadal to samo, treść książki - ok, treść komentarza na początku - bez: ż,ź,ą,ę zamiast nich: "?" w treści, ale: ł i ó są.


gdy użyłem metody z czcionkami zewnętrznymi na czytniku i stylizacji css - również to samo - opis bez niektórych polskich znaków, treść ksiażki poprawna.

Doszedłem gdzie leży problem.
Należy wymedytować stylesheet.css w sekcji „.cbjcomments {„ zmieniając czcionki na te, które dodaliśmy np.

.cbjcomments {
display: block;
font-family: "Georgia", serif;
text-indent: 1.5em
}

_________________
Obecnie używam Astak 5" Easy Reader Pro
http://www.epub.republika.pl/epub.htm


25 paź 2011 7:50:43
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 12 sty 2010 21:46:39
Posty: 124
eCzytnik: Kindle Paperwhite 2
Post Re: Calibre - Metadane - Komentarz - brak polskiej czcionki
karakan napisał(a):
DarkMind napisał(a):
niestety nadal to samo, treść książki - ok, treść komentarza na początku - bez: ż,ź,ą,ę zamiast nich: "?" w treści, ale: ł i ó są.


gdy użyłem metody z czcionkami zewnętrznymi na czytniku i stylizacji css - również to samo - opis bez niektórych polskich znaków, treść ksiażki poprawna.

Doszedłem gdzie leży problem.
Należy wymedytować stylesheet.css w sekcji „.cbjcomments {„ zmieniając czcionki na te, które dodaliśmy np.

.cbjcomments {
display: block;
font-family: "Georgia", serif;
text-indent: 1.5em
}

Lub używaj tylko czcionek, które są „sans-serif” jak Verdana, Arial, Calibri.
Problem jest w tym, że Calibre w dziale „comments” i „comment” (stylesheet) deklaruje w wszystkie czcionki, jako „sans-serif”.

_________________
Obecnie używam Astak 5" Easy Reader Pro
http://www.epub.republika.pl/epub.htm


25 paź 2011 9:07:04
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lis 2008 21:40:27
Posty: 95
eCzytnik: PRS-505, PRS- T1, Aura H2O, KA1
Post Re: Calibre - Metadane - Komentarz - brak polskiej czcionki
czyli jak rozumiem, albo ręczne przerabianie wszystkich epubów i tych cssów, albo zmiana czcionki ?:)

bo rezygnować z komentarzy nie chce, fajna sprawa, zwłaśzcza jak wrzucam książki i dopiero później do nich wracam to nie pamiętam o czym są, a po komentarzu będę wiedział co poczytać.

myślę, że do czytania Arial jest fajną czcionką, myślałem, że może verdana ale jakas zbyt techniczna mi się wydała.
mam pytanie, wiesz może czy wszystkie te pliki arial są potrzebne: ?

ARIAL.TTF 756,3 k
ARIALBD.TTF 733,5 k
ARIALBI.TTF 550,5 k
ARIALI.TTF 544,6 k
ARIALN.TTF 171,8 k
ARIALNB.TTF 176,5 k
ARIALNBI.TTF 175,8 k
ARIALNI.TTF 176,8 k
ARIBLK.TTF 117,0 k

zazwyczaj w czcionce były 3 lub 4 pliki, tutaj więcej, ale przez to epuby tyją o conajmniej 1 MB, przy 300 - 400 epubach to dość duzo biorąc pod uwagę, że mam 200MB wolnego, a nie chciałbym używać karty pamięci. oczywiście, jeśli do poprawnego odczytania pliku są wszystkie potrzebne to luz, wrzuce mniej książek, użyłbym czcionek zewnętrznych, ale myślę nad zmiana czytnika a nie wiem jaka będzie ścieżka do PRS-T1 a nie chciałbym kolejny raz wszystkich przerabiać.


25 paź 2011 9:52:32
Zobacz profil
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post Re: Calibre - Metadane - Komentarz - brak polskiej czcionki
Tu masz trzy fonty: Arial (ARIAL w nazwie), Arial Narrow (ARIALN) i Arial Black (ARIBLK). Możesz zrezygnować z tych dwóch ostatnich i już będziesz miał mniej.

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


25 paź 2011 10:00:52
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lis 2008 21:40:27
Posty: 95
eCzytnik: PRS-505, PRS- T1, Aura H2O, KA1
Post Re: Calibre - Metadane - Komentarz - brak polskiej czcionki
dzięki, nie pomyślałem o tym, wrzuciłem do katalogu to co w czcionkach nazywało się Arial i nie pomyślałem, że pod tym mogą być 3 różne w jakiś sposób tożsame fonty.

czyli zostawiam tylko:

ARIAL.TTF 756,3 k
ARIALBD.TTF 733,5 k
ARIALBI.TTF 550,5 k
ARIALI.TTF 544,6 k


25 paź 2011 10:17:08
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 12 sty 2010 21:46:39
Posty: 124
eCzytnik: Kindle Paperwhite 2
Post Re: Calibre - Metadane - Komentarz - brak polskiej czcionki
DarkMind napisał(a):
czyli jak rozumiem, albo ręczne przerabianie wszystkich epubów i tych cssów, albo zmiana czcionki ?:)

bo rezygnować z komentarzy nie chce, fajna sprawa, zwłaśzcza jak wrzucam książki i dopiero później do nich wracam to nie pamiętam o czym są, a po komentarzu będę wiedział co poczytać.

Tak najłatwiej: otwierasz wordpad’em stylesheet.css i z sekcji „.cbjcomments” oraz „.cbjcontent{„ usuwasz „font-family: sans-serif;” 3 minuty roboty
--------------------
Potrzebujesz tylko
arial.ttf
arialbd.ttf
arialbi.ttf
ariali.ttf

_________________
Obecnie używam Astak 5" Easy Reader Pro
http://www.epub.republika.pl/epub.htm


25 paź 2011 10:29:14
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lis 2008 21:40:27
Posty: 95
eCzytnik: PRS-505, PRS- T1, Aura H2O, KA1
Post Re: Calibre - Metadane - Komentarz - brak polskiej czcionki
sposób z ręczną edycją, sprawdziłęm i udało mi się zrobić, tylko wole bardziej automatyczny sposób, mam 200 epubów, standardowo 400 w czytniku, jakbym miał wszystkie ręcznie edytować, to bym uropl musiał wziąć :D

wybrałem więc drugą opcję i robie od nowa z Arialem, troszke mniej roboty a to równie ładna czcionka :)

w każdym razie bardzo dziękuję za pomoc :)

p.s. fajnie, że epuby z dołączonymi czcionkami otwierają sie praktycznie tak samo szybko jak z czcionkami zewnętrznymi a nie jak było z lrf'ami 3-4 krotnie dłużej gdy czcionka była w pliku.


25 paź 2011 10:34:49
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 12 sty 2010 21:46:39
Posty: 124
eCzytnik: Kindle Paperwhite 2
Post Re: Calibre - Metadane - Komentarz - brak polskiej czcionki
DarkMind napisał(a):
sposób z ręczną edycją, sprawdziłęm i udało mi się zrobić, tylko wole bardziej automatyczny sposób, mam 200 epubów, standardowo 400 w czytniku, jakbym miał wszystkie ręcznie edytować, to bym uropl musiał wziąć :D

wybrałem więc drugą opcję i robie od nowa z Arialem, troszke mniej roboty a to równie ładna czcionka :)

w każdym razie bardzo dziękuję za pomoc :)

p.s. fajnie, że epuby z dołączonymi czcionkami otwierają sie praktycznie tak samo szybko jak z czcionkami zewnętrznymi a nie jak było z lrf'ami 3-4 krotnie dłużej gdy czcionka była w pliku.

Tylko pamiętaj, że jak konwertujesz Epub do Epub musisz wcześniej usunąć z pliku źródłowego stlesheet.css bo inaczej wtyczka nie zadziała.

_________________
Obecnie używam Astak 5" Easy Reader Pro
http://www.epub.republika.pl/epub.htm


25 paź 2011 10:45:44
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lis 2008 21:40:27
Posty: 95
eCzytnik: PRS-505, PRS- T1, Aura H2O, KA1
Post Re: Calibre - Metadane - Komentarz - brak polskiej czcionki
wiem :)
dlatego po prostu skasowałem wszystkie epuby i konwertuje od początku :) - właściwie konwertuje się samo :)


25 paź 2011 10:51:36
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 07 kwi 2012 15:34:46
Posty: 11
eCzytnik: Sony PRS T1
Post Re: Calibre - Metadane - Komentarz - brak polskiej czcionki
Witam, jestem nowa na tym portalu.
Od trzech dni usiłuję znaleźć przyczynę, dlaczego mój czytnik Sony PRS-T1 nie pokazuje niektórych polskich liter. Uzupełniłam już w Calibre css o rozszerzenie czcionek
body {
font-family: "LiberationSans";
}
i sytuacja nieco się poprawiła, w tekście testowym pojawiły się polskie litery, ale brakuje "ż".
Inny problem dotyczy pdf-ów. W Readerze widzę bardzo ładnie cały tekst, powiedzmy 300 stron, synchronizuję z czytnikiem, zaczynam czytać i po stronie 12 figa z makiem, pusto, choć ilość stron na dole niby 300. Ale z tego 288 pustych.
;)
Straciłam już mnóstwo czasu na szukanie rozwiązania na różnych forach, ale ciągle mam problemy. Czy mógłby mi ktoś pomóc, ale na tyle jasno, abym potrafiła zastosować rozwiązanie? Na co dzień mam do czynienia z word, exel i trzema innymi programami, kulisy są mi mało znane. :D


07 kwi 2012 15:50:49
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 12 sty 2010 21:46:39
Posty: 124
eCzytnik: Kindle Paperwhite 2
Post Re: Calibre - Metadane - Komentarz - brak polskiej czcionki
lilly napisał(a):
Witam, jestem nowa na tym portalu.
Od trzech dni usiłuję znaleźć przyczynę, dlaczego mój czytnik Sony PRS-T1 nie pokazuje niektórych polskich liter. Uzupełniłam już w Calibre css o rozszerzenie czcionek
body {
font-family: "LiberationSans";
}
i sytuacja nieco się poprawiła, w tekście testowym pojawiły się polskie litery, ale brakuje "ż".

Czy przeczytałaś uważnie instrukcję na mojej stronie?
http://www.epub.republika.pl/epub.htm
W Twoim czytniku powinno pracować wszystko jak należy mówią o tym wpisy w „księdze gości.”

_________________
Obecnie używam Astak 5" Easy Reader Pro
http://www.epub.republika.pl/epub.htm


11 kwi 2012 1:22:33
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 07 kwi 2012 15:34:46
Posty: 11
eCzytnik: Sony PRS T1
Post Re: Calibre - Metadane - Komentarz - brak polskiej czcionki
Owszem, sprawdziłam jeszcze raz wszystkie ustawienia w Calibre według instrukcji "Osadzanie automatyczne".
(Twoja strona jest super!) :)
Odkąd rozszerzyłam css o "Liberation", sytuacja się poprawiła, bo poza "ż" widzę wszystkie inne polskie znaki w epub.
Widzę też, że jeśli ten problematyczny tekst z pdf-u kopiuję do worda, to nie widzę w nim żadnego polskiego znaku, ani ł, ani ś, ani ó, ani ż. Itd.
Czy ma to związek z czcionką? Nie wiem, czy dobrze rozumiem informacje "Wtyczki do różnych czcionek".
Powinnam w Calibre zainstalować też inne czcionki?
Dodam jeszcze, że mój Sony rozpoznaje polskie znaki w wielu tekstach, zarówno epub, jak i pdf.
Mam wrażenie, że chodzi tu o tekst źródłowy, któremu czegoś brakuje, niestety.


12 kwi 2012 20:06:52
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: