Teraz jest 29 mar 2024 0:24:59




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
O cenach eBooków w Amazonie - komentarze 
Autor Wiadomość
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post O cenach eBooków w Amazonie - komentarze
Zapraszamy do komentowania naszego nowego artykułu - O cenach eBooków w Amazonie.

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


18 sty 2011 22:51:26
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 24 gru 2010 21:49:58
Posty: 16
eCzytnik: Kundel 3 WiFi | iPhone 3G
Post Re: O cenach eBooków w Amazonie - komentarze
Whispernet jest "Too good to be true", więc wszyscy - chcąc nie chcąc - płacimy za tych, co mają wersję 3G. Z wiadomych przyczyn ja - jako właściciel wersji Wi-Fi Kindla - strasznie się na to wkurzam, i wiem że nie stać mnie za bardzo na kupienie z Amazona np. pięciu eBooków miesięcznie.

Ale to wszystko oczywistości, bardziej boli co innego.

Chcąc kupić starsze, mniej popularne powieści, np. mojego ulubionego Kurta Vonneguta, w teorii powinienem zapłacić mniej. No bo w końcu powinno zadziałać prawo popytu i podaży. Niestety w Amazonie nie ma tak dobrze. :( Większość bibliografii jest w cenach 11-15$. A mimo wszystko ciągle mam poczucie, że kupując eBooka nie płacę za tak pełnowartościowy produkt jak papierowa książka, a pieniądze są te same...


18 sty 2011 23:23:51
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 gru 2007 23:02:17
Posty: 379
Lokalizacja: UK
Post Re: O cenach eBooków w Amazonie - komentarze
czuę się winny bo mam Kindle z internetem :-P
ale nie przesadzajmy, nie można polityki cenowej zrzucać w całości na "darmowy" internet
wiadomo przecież zawsze, że jak ktoś daje ci coś darmo, to ma w tym swój interes

a ceny książek, to przede wszystkim sprawa konkurencji, amazon nie ma konkurencji przez duże K, może Apple albo Google, ale to wszystko przyszłość - i gdy się pojawi taka konkurencja książki stanieją

_________________
:-P


18 sty 2011 23:53:43
Zobacz profil WWW
SwiatCzytnikow.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sie 2010 11:00:21
Posty: 1873
eCzytnik: kindle, onyx, nook, kobo, pb, ipad
Post Re: O cenach eBooków w Amazonie - komentarze
Cytuj:
Przede wszystkim na stronie eBooka w wersji amerykańskiej nie ma napisu o podatku VAT (ze względu na zupełnie inne regulacje podatkowe w USA). Jednak i to nie do końca tłumaczy różnicę, bowiem naliczony podatek powinien być nieco niższy - a eKsiążka tańsza.


Co do cen: myślę, że warto podać po prostu wzór. Do ceny ebooka dolicza się 2 dolary, a do tego co wyjdzie 15% VAT z Luksemburga, bo tam Amazon ma swój europejski oddział. Dlatego książki darmowe kosztują $2*1,15 = $2.30

Pisałem o tym na http://swiatczytnikow.pl/dlaczego-ksiaz ... pierowych/

Jeśli chodzi o niemiecki Kindle Store, obawiam się, że będzie podobnie jak w UK - książki tylko dla klientów amazon.de. Choć może też być inaczej - w końcu amazon niemieckojęzyczny obejmuje wiele krajów, a nie jeden i dlaczego Niemiec z Opolskiego [ ;-) ] nie miałby sobie kupić książki na Kindle?

_________________
http://swiatczytnikow.pl (dawniej: Świat Kindle)
http://ebooki.swiatczytnikow.pl - (prawie) wszystkie polskie e-booki w jednym miejscu, czyli porównywarka ofert księgarni.


Ostatnio edytowano 20 kwi 2011 23:07:44 przez Vroo, łącznie edytowano 1 raz



18 sty 2011 23:59:31
Zobacz profil WWW
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post Re: O cenach eBooków w Amazonie - komentarze
Vroo, jesteś pewien formuły? Potestuję jutro, zwłaszcza na droższych pozycjach (takich za parędziesiąt $). Ale np.:
- http://www.amazon.com/Truman-ebook/dp/B000FC0VVQ/
USA: $14.99
Europa: $17.48
Europa (wg wzoru): $19.5385 ~ $19.54
(aczkolwiek ma adnotację w wersji USA: This price was set by the publisher; bez tego, odwracając wzór, byłoby $13.20?)

Anyway, głównym motywem do napisania całości było to, że na Facebooku jedna osoba twierdziła, że "bredzę" w sprawie VATu na eBooki i że kosztują tyle samo w Europie co w USA... Ale jej nawet screeny nie przekonały (których pewnie nawet nie otworzyła), więc pewnie tekst też nie pomógł.

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


19 sty 2011 1:16:45
Zobacz profil WWW
SwiatCzytnikow.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sie 2010 11:00:21
Posty: 1873
eCzytnik: kindle, onyx, nook, kobo, pb, ipad
Post Re: O cenach eBooków w Amazonie - komentarze
Wzór działa dla większości książek, które sprawdzałem - z tym Trumanem to chyba jakiś wyjątek (tak samo jak są jakieś pojedyncze Alicje które jednak ściągamy za $0). Swoją drogą wzór po raz pierwszy *chyba* przeczytałem u kogoś na tym forum. :-)

_________________
http://swiatczytnikow.pl (dawniej: Świat Kindle)
http://ebooki.swiatczytnikow.pl - (prawie) wszystkie polskie e-booki w jednym miejscu, czyli porównywarka ofert księgarni.


19 sty 2011 1:44:43
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 sie 2010 15:50:11
Posty: 523
Lokalizacja: Warszawa
eCzytnik: Kindle Paperwhite, iPhone 5
Post Re: O cenach eBooków w Amazonie - komentarze
Poza placeniem w cenie ebookow za whispernet (mam wersje wifi) irytuje mnie jeszcze jedna rzecz. Teoretycznie kupujemy w sklepie dla lokalizacji "Europe" ale to fikcja. Rozne kraje maja dostep do roznych ksiazek. Bywa, ze pozycja, ktora ma polskie tlumaczenie zostaje przez wydawce zablokowana dla naszej lokalizacji. Co do cen to z mojego doswiadczenia wynika, ze sa o 2,30 wieksze od amerykanskich.

Ktos wczesniej pisal, ze konkurencja dla Amazona ze strony np Apple sprawi, ze ceny sie zmniejsza. Niestety stalo sie dokladnie odwrotnie. Amazon wymuszal na wydawcach ceny na poziomie do 9-10 USD. Wejscie sklepu z ksiazkami na iPada i iPhone'a spowodowalo oslabienie pozycji Amazonu i wydawnictwa zmusily go do renegocjacji kontraktow i zwiekzenia cen maksymalnych. Stad przy drozszych pozycjach znajduje sie wlasnie adnotacja: "cena ustalona przez wydawce".


19 sty 2011 9:26:53
Zobacz profil
SwiatCzytnikow.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sie 2010 11:00:21
Posty: 1873
eCzytnik: kindle, onyx, nook, kobo, pb, ipad
Post Re: O cenach eBooków w Amazonie - komentarze
mihu napisał(a):
Co do cen to z mojego doswiadczenia wynika, ze sa o 2,30 wieksze od amerykanskich.


Np. standardowa cena 9,99 która u nas wynosi 13,79... :P

mihu napisał(a):
Ktos wczesniej pisal, ze konkurencja dla Amazona ze strony np Apple sprawi, ze ceny sie zmniejsza. Niestety stalo sie dokladnie odwrotnie. Amazon wymuszal na wydawcach ceny na poziomie do 9-10 USD.


Widać, że Amazon przechodzi od modelu "drogi czytnik, ale tanie książki" do "tani czytnik, ale książki w zwykłej cenie". Wydawcy dostają do 70% więc nie powinni narzekać.

_________________
http://swiatczytnikow.pl (dawniej: Świat Kindle)
http://ebooki.swiatczytnikow.pl - (prawie) wszystkie polskie e-booki w jednym miejscu, czyli porównywarka ofert księgarni.


19 sty 2011 11:55:29
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 28 lis 2008 0:09:52
Posty: 38
Post Re: O cenach eBooków w Amazonie - komentarze
Cytuj:
kosztuje nas 13.79$[...]Ten sam eBook kosztuje teraz 9.99$ i gołym okiem widać, że jest od paperbacka tańszy (o 2.5$, czyli 20%)

Nie wiem jak u was z matematyką ale u mnie 13,79-9,99=3,8 a nie 2,5...


19 sty 2011 12:07:43
Zobacz profil
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post Re: O cenach eBooków w Amazonie - komentarze
Foris napisał(a):
Cytuj:
kosztuje nas 13.79$[...]Ten sam eBook kosztuje teraz 9.99$ i gołym okiem widać, że jest od paperbacka tańszy (o 2.5$, czyli 20%)

Nie wiem jak u was z matematyką ale u mnie 13,79-9,99=3,8 a nie 2,5...

Nie wiem, jak u Ciebie z językiem polskim, bo 13.79$ to cena eBooka ("europejskiego"), a nie paperbacka...

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


19 sty 2011 12:23:25
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 23 wrz 2010 17:09:37
Posty: 213
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: InkPad 3, Kobo Forma
Post Re: O cenach eBooków w Amazonie - komentarze
Wydaje mi się, że ten wzór nie działa. Sprawdzałem wiele książek (głównie fantastyka) odkąd kupiłem Kindle i mi się nie kalkulowało. Być może naprawdę nie jest to opłata za Whispernet, ale jakieś ceny wydawców? I wcale nie zawsze jest drożej, kilka dni temu zakupiłem "Judas Unchained" Hamiltona za $7.10 (jeszcze dwa miesiące temu kosztowała około $13!), co daje jakieś ca 21zł, a w PL kosztuje 70zł [cena Kolportera bez kosztów wysyłki]! (każdy tom dzielą na 2). Nie zdarzyło mi się, żeby jakaś książka była droższa niż polski paperback, co najwyżej niewiele tańsza, ale są też takie okazy z ceną niższą do 65%! Tak że (dla mnie) nie jest źle, ale mogłoby być trochę lepiej. :)


19 sty 2011 16:24:13
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 27 sie 2009 3:13:30
Posty: 26
eCzytnik: Kindle 3, JetBook, Palm TX,
Post Re: O cenach eBooków w Amazonie - komentarze
Jeszcze dwie rzeczy, które nie są poruszone w artykule:

1. Agency pricing - od połowy zeszłego roku ceny ebooków największych amerykańskich wydawnictw dyktowane są przez te wydawnictwa, tzn. Amazon nie może robić specjalnej promocji, ustalać ceny ebooka taniej niż paperbacka itp. Rzekłbym, co sądzę o tym - toż to zmowa cenowa i monopol w najczystszej postaci, ale powstrzymam się, bo musiałbym szpetnie zakląć.

222222222222222222222222222222222222222222222222222222222222222777777pppppppppppp <- to napisał mój chomik. Zna ktoś język chomiczy i potrafi to przetłumaczyć? :)

2. Związane z tym podejście wielkich koncernów wydawniczych, które uważają, że sprzedaż ebooków mogłaby "zjeść" sprzedaż hardcoverów, na których najbardziej zarabiają. Dlatego celowo ustalają ceny ebooków na takim poziomie, żeby zniechęcić do zakupu tych, którzy kierują się głównie kryterium cenowym. Takie osoby kupią raczej paperbacka (który zazwyczaj pojawia się dopiero wiele miesięcy po premierze hardcovera). Jeśli ktoś kupuje ebooka, niech ma za swoje! Również nie napiszę, co o tym sądzę...


20 sty 2011 3:30:10
Zobacz profil
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post Re: O cenach eBooków w Amazonie - komentarze
macminer napisał(a):
1. Agency pricing - od połowy zeszłego roku ceny ebooków największych amerykańskich wydawnictw dyktowane są przez te wydawnictwa, tzn. Amazon nie może robić specjalnej promocji, ustalać ceny ebooka taniej niż paperbacka itp. Rzekłbym, co sądzę o tym - toż to zmowa cenowa i monopol w najczystszej postaci, ale powstrzymam się, bo musiałbym szpetnie zakląć.

O modelu agencyjnym pisaliśmy znacznie wcześniej. Tutaj raczej skupiłem się na tym, by pokazać, czemu cena eBooka dla Amerykanina i Polaka w tym samym Amazon.com nie jest równa.

No i zmowa cenowa byłaby wtedy, gdyby wszystkie wielkie wydawnictwa ustaliły wspólnie coś w stylu: "Nie sprzedajemy naszych eBooków za mniej niż 12.99$". Tutaj tak nie ma - po prostu zabija się gospodarkę wolnorynkową dyktując wszystkim "sztywną" (bo podnosić można) cenę końcową.

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


20 sty 2011 9:43:00
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 22 gru 2010 12:16:36
Posty: 34
eCzytnik: K3
Post Re: O cenach eBooków w Amazonie - komentarze
Odpowiedź na pytanie jest bardzo prosta - książki dostarczane klientom z Europy są droższe niż w USA, bo mogą. Książka nadal jest tańsza niż paperback (z przesyłką), znacznie tańsza niż ta sama książka w sklepie w Europie. Skoro można skasować klienta na $2 więcej, to się go kasuje. Podobnie jak z innymi towarami, które sprzedaje się np. za $100 w USA, a dla klientów z UE robi się promocyjną cenę €100.


20 sty 2011 15:12:25
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 gru 2010 23:05:23
Posty: 16
Lokalizacja: Bydgoszcz
eCzytnik: Kindle 3
Post Re: O cenach eBooków w Amazonie - komentarze
Nie wszystkie książki są droższe dla europejskich klientów. I to też dziwne - dlaczego na niektóre nakładane są jakieś vaty czy inne 2$ a na inne nie? jeżeli faktycznie chcieliby nam naliczać te kilka dolców gratis "bo mogą", to wszystkie by chyba tak zrobili.

_________________
Friends don't let friends drink friends.


20 sty 2011 15:24:17
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: