Teraz jest 29 mar 2024 8:46:29




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
Powstanie Warszawkie-jakie książki lubicie najbardziej? 
Autor Wiadomość
Post 
Powstanie Warszawskie, kiedyś czytałam wszystko co znajdowało się w bibliotece, a co poruszało ten temat.
Kamienie na Szaniec - wspaniała wg mnie opowieść o bohaterach Szarych Szeregów.
Szare szeregi - czyli wspomnienia o 66 harcerzach służących w podziemiu.
Najmłodsi od "Parasola" - świetna książka, ukazująca losy chłopców z najuboższych dzilnic Warszawy i ich walki.
Najbardziej chyba pamiętam "Zośkę" i "Paraso", oraz "Niewierną" opowieść widzianą oczami lekarza pracującego w szpitalu.


14 cze 2008 17:03:50
Post 
Przeczytałem trzy strony ale nie dojrzałem by ktoś wspomniał o pewnej książce, której...nie pamiętam autora i tytułu...

Tak czy tak książka opowiadana o powstaniu widzianym oczyma lekarza wojskowego. Jest piekielnie brutalna i okrutna bo opisuje najokrutniejsze rzeczy jakie niemcy robili czyli bombardowanie budynków z namalowanym białym krzyżem na dachu, mordowaniem rannych, goliaty skierowane w szpitale, czołg napakowane materiałem wybuchowym, który dano zdobyć powstańcom i zdetonowano gdy setki ludzi w tym dzieci podleciały oglądać łup itp itp itp.
Książka nie jest gruba, kilkadziesiąt stron ledwo ale dolicha zabijcie mnie sam nie podam tytułu, jak ktoś go tutaj napiszę to na pewno poznam.

edit: jak tak pomyślałem to chodzi mi po głowie tytuł "Płonące lazarety".


16 cze 2008 1:52:49
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lut 2008 15:19:44
Posty: 118
Lokalizacja: OleÂśnica/Vavataun
Post 
Zgadza sie : Józef Stompor "Płonące lazarety"

_________________
Bóg stworzył człowieka, ponieważ rozczarował się małpą. Z dalszych eksperymentów zrezygnował.
Mark Twain



Obrazek


17 cze 2008 14:43:07
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 19 sty 2008 17:52:09
Posty: 23
Post 
Jedyne co przeczytałem o powstaniu warszawskim to: 'Pamiętnik z powstania warszawskiego' Mirona Białoszewskiego. Przeczytałem go dlatego iż znalazł sie na jakieś maturze. Książka ciekawa ale jakoś nieodnalazlem w niej tego czego szukałem spodziewałem sie dat, odniesien do miejsc, deczyzji wojskowych itd. ale ich tam nie było. Zastanawiam się teraz co inni sądzą o tej pozycji bo moje przemyślenie są dość ubogie i może kotś inny zobrazuje swojej odczucia do tej ksiązki byłbym wdzeczny.


04 lip 2008 0:16:14
Zobacz profil
Post 
Od siebie gorąco polecam "Zośka i Parasol" Aleksandra Kamińskiego. Autentyczne przeżycia i bardzo dobrze przedstawieni bohaterowie z wyróżnieniem na dwóch głównych. Pierwsza część książki opowiada o latach okupacji działalności w akcjach dywersyjnych, a druga o Powstaniu. Jeśli ktoś interesuje się tą tematyką to książka go wciągnie na długie godziny.


08 lip 2008 10:17:14
Użytkownik

Dołączył(a): 22 wrz 2008 23:17:52
Posty: 33
Lokalizacja: Wa-wa
Post 
dawid.regiss napisał(a):
Jedyne co przeczytałem o powstaniu warszawskim to: 'Pamiętnik z powstania warszawskiego' Mirona Białoszewskiego. Przeczytałem go dlatego iż znalazł sie na jakieś maturze. Książka ciekawa ale jakoś nieodnalazlem w niej tego czego szukałem spodziewałem sie dat, odniesien do miejsc, deczyzji wojskowych itd. ale ich tam nie było. Zastanawiam się teraz co inni sądzą o tej pozycji bo moje przemyślenie są dość ubogie i może kotś inny zobrazuje swojej odczucia do tej ksiązki byłbym wdzeczny.


Pamiętnik z PW Białoszewskiego to książka pisana przez poetę, i pisana z perspektywy jednostki, osobnego człowieka, a jednocześnie wielkiej indywidualności, jaką był Białoszewski, jeden z najlepszych i najważniejszych polskich poetów.
To unikalne świadectwo wojny - jest wiele książek pisanych przez świadków wojny, książek wspominkowych typu: 1 września byłem tu i tu, 3 września zostałem ranny, 5-tego dostaliśmy rozkazy, itp, itd, ksiązek pisanych stylem wspominkowym, opartych na faktografii.

Ale na palcach jednej ręki można wymienić książki pisane przez ludzi WRAŻLIWYCH, poetów. Poeta owszem, wiersz wojnie czy powstaniu poświęci, ale na tym koniec. Dlatego potrójnie należy cenić książkę Białoszewskiego.

Myślę zresztą, że masz jeszcze czas Dawid, by ona do Ciebie dotarła.

Dla mnie wymieszanie poezji - np. modlitw w bunkrze, które układał poeta - ze śmiercią, która spadała z nieba w postaci nazistowskich bomb, to piękno i prawda jednocześnie, i najprawdziwszy chyba opis tragizmu, okrucieństwa i patosu wojny jaki znam.

_________________
BLOK

To jest blok
tekstu
który może być dodawany do Twoich postów
Ma limit
1000 znaków

Ale jak zbudować blok z tysiąca znaków
żeby nie runął
żeby spojrzenie wytrzymał


23 wrz 2008 15:58:08
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 04 lis 2008 17:50:13
Posty: 26
Post 
Według mnie Powstanie 44 Dawiesa, a także książka naszego Władysława Bartoszewskiego ,, Dni walczącej stolicy, kronika Powstania Warszawskiego'' i Piotra Rozwadowskiego ,,Warszawa 1944-45". Oczywiście istnieje jeszcze wieeele publikacji na ten temat, historyków także z Dawiesem wcześniej współpracujących. Radziłbym jednak uważać na datę wydania tych książek. Wiadomo,że te przed 90tym mają pewne nazwijmy to ,,ograniczenia'' i lekkie nieprawdziwe teorie.


05 lis 2008 21:59:49
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 27 lis 2008 20:40:25
Posty: 21
Post 
Do waszego bardzo ciekawego zbioru książek na temat Powstania warszawskiego dorzucam jeszcze jeden tytuł - "Przemoczone pod plecakiem 18 lat" Ryszarda Góreckiego. Autor książki - żołnierz AK i uczestnik powstania warszawskiego - nie ocenia wydarzeń historycznych, ale próbuje jedynie ukazać to, co widział i przeżył.


30 lis 2008 20:55:09
Zobacz profil
Post 
Za malolata pamietam czytalem duzo o Powstaniu.Bardziej podchodzilem do tego emocjami niz zwracaniem uwagi na fakty.Zapadla mi w pamieci ksiazka,nie jestem do konca pewny tytulu "My z Marymontu" ciekawe jest w tym to ze przedstawiona jest tam druga strona Warszawy,chodzi o polozenie


29 sty 2009 21:08:36
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron