Teraz jest 19 kwi 2024 0:46:37




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 143 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10
Polskie znaki w PRS i modyfikacje 
Autor Wiadomość
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 mar 2008 12:30:15
Posty: 71
Post 
Aby nie mieszać nadmiernie pominę sprawę irf i pdf.

Jeśli dobrze odczytałem i zinterpretowałem posty ze znanego nam rosyjskiego form to przy prawidłowo sfleszowanym czytniku polskie znaki powinny pojawiać się:
- jeśli plik txt zapisano jako Unicode oraz/lub UTF-8,
- jeśli plik rtf zapisano z kodowaniem zachodnim (Windows 1251).
Tak było też w przypadku Igorsk 1.3. Sam jeszcze nie zmieniałem wersji w swoim czytniku, ale ciekawi mnie, czy to faktycznie tak jest - szczególnie, czy nadal pliki txt można zapisywać jako UTF-8 (taki plik zajmuje mniej miejsca niż pełny Unicode).

Wg mnie jeśli czytnik jest prawidłowo sfleszowany, to powinien pokazać nasze "ogonki" w tak zapisanych plikach. To dość prosty test.


31 lip 2008 10:38:51
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 18 mar 2008 21:45:10
Posty: 37
Post 
Przeprowadziłem w tej chwili eksperyment z plikami textowymi.
Korzystałem z notatnika windows.
Plik zapisany w Unicode lub w uft-8 - w Readerze widoczne są polskie czcionki.

Na drugiej i trzeciej stronie tego tematu rozmawialiśmy o tym problemie i doszliśmy do tych samych wniosków :lol: Było to na początku kwietnia.


31 lip 2008 11:01:48
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 28 mar 2008 14:08:33
Posty: 74
Post 
pastor66 napisał(a):
Pytanie o BookDesignera
Zainstalowałem program z upgradem na komputerze z Open Office.
Przy otwieraniu *.rtf lub *.doc program odmawia współpracy podajac komunikat "sprawdź poprawność instalacji programu MS World".
Czy dla konwersji tych plików jetst konieczne posiadanie wyrobu microsoftu?


Ja poradziłem sobie z tym problemem otwierając rtf-y i doc-ki w CopyWriter, który u mnie zastępuje WordPada. Potem zapisuje do Txt i przechodzę do odpowiednio skonfigurowanego BookDesignera.

Co do Pdf-ow (nie mam jeszcze zainstalowanego nowego oprogramowania na czytniku, jako że się zepsuł). Dotychczas sprawę załatwiałem programem Pdf_text.exe. Działa on tak (skrót z instrukcji). Po sformatowaniu plik obrabiałem w Bookdesignerze:

"1. Otworzyć plik PDF w bezpłatnym Acrobat Readerze
2. Wybrać File -> Export Document to text
3. Utworzony plik txt PRZECIĄGNĄĆ w Windows na DOSowy program PDF Text formater

Program PDF text formater otwiera plik tekstowy wygenerowany przez Acrobat Readera i w pierwszej kolejności usuwa, zbędne dla formatu tekstowego, numery stron. Następnie analizuje formatowanie tekstu i usuwa entery jeżeli nie występują po kropce, pozostawia jednak entery powiązane z myślnikami dialogowymi. Usuwa też myślniki będące wynikiem przeniesienia tekstu w formacie oryginalnego pliku i scala te przenoszone części wyrazów. Wynikiem działania programu jest oblewający się w PDA tekst (wykorzystujący pełną powierzchnię ekranu) uwzględniający dialogi i oryginalne Entery występujące po kropkach.

UWAGA - zgodnie z tymi zasadami może pojawiać się formatowanie wyglądające na błąd np. w spisie treści nie stawia się kropek po zakończonych nazwach rozdziałów - wtedy wszystkie nazwy rozdziałów pisane są w jednej linii razem z numerami stron. Jeżeli komuś odpowiada oryginalne formatowanie tekstu - to usunięcie wyłącznie numerów stron uzyska przez uruchomienie programu z parametrem /f"


01 sie 2008 12:31:10
Zobacz profil
Post 
Witam.

Jakich czcionek używacie w czytniku? Przez weekend sprawdziłem kilkadziesiąt i właściwie żaden alternatywny .ttf nie działa poprawnie. :( Nawet jeśli dany font zawiera polskie litery (np. Times New Roman) po zainstalowaniu w czytniku polskie litery są wyświetlane, ale różnią się krojem od pozostałych, czasem na tyle niewiele, że trzeba się dobrze przypatrzyć, a jednak różnica jest widoczna, to samo w podglądzie Ebook Library. Problem ten nie występuje np. przy standardowym Swiss721 BT, ale chciałem znaleźć jakieś ciekawe zamienniki, najlepiej coś podobnego do Minion Regular.

Czy udało Wam się znaleźć jakieś poprawnie działające czcionki?


12 sie 2008 1:15:03
Użytkownik

Dołączył(a): 12 kwi 2008 18:05:09
Posty: 115
Post 
Zoidberg napisał(a):
Jakich czcionek używacie w czytniku?

gdy nie korzystalem z takich jak oryginalne mialem
Times New Roman
Arial
Tahoma
zadnych roznic w polskich fontach u siebie nie zauwazylem

_________________
Konrad


12 sie 2008 3:37:17
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2008 21:07:52
Posty: 57
Post 
@Zoidberg: pamietaj, że fonty muszą być takie same w czytniku i w EBL, a ich nazwy powinny być takie same jak oryginalne.

_________________
pozdrawiam
Klaudek


12 sie 2008 9:01:25
Zobacz profil YIM
Post 
Witam, mam problem, ściągnąłem bookdesignera zainstalowałem pod Vista, bez większych problemów tylko nie wiem skąd pobrać ten update z polskimi znakami...na stronie nie mogę go znaleźć...


03 paź 2008 1:20:06
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2008 21:07:52
Posty: 57
Post 
poszukaj - jest tutaj, kilka, kilkanaście postów wcześniej

_________________
pozdrawiam
Klaudek


03 paź 2008 10:25:15
Zobacz profil YIM
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 143 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron