Teraz jest 29 mar 2024 1:41:21




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Morderswa w Midsomer 
Autor Wiadomość
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 mar 2008 12:30:15
Posty: 71
Post Morderswa w Midsomer
Na początek: to nie jest recenzja, ale raczej zachęta do przeczytania serii kryminałów autorstwa Caroline Graham.
Z pewnością wiele osób kojarzy akcję reklamowa Hallmarku Polska sprzed kilku lat, z plakatami na autobusach i tramwajach. Informowano nas, ze mimo zabójstw ceny nieruchomości w Midsomer Country nie spadają (piszę z pamięci, jeśli się mylę proszę o poprawkę.) Serial jest wyświetlany do dziś (powtórki i nowe odcinki), utrzymuje wysoki poziom, choć oczywiście zdążają się wahania (odcinki są pełnometrażowe).
Ta seria telewizyjna ma swoje korzenie w zbiorze kryminalnych powieści Caroline Graham. Są to utwory mocno osadzone w realiach angielskiej prowincji, trochę jak powieści Agaty Christie opowiadające o pannie Marple. Ale świat Midsomer jest współczesny. Główni bohaterowie: inspektor Barnaby i sierżant Troy to nowocześni policjanci, wpierani przez cała machinę śledczą. Jednak jakimś dziwnym ;-) trafem ostatecznie i tak zagadka zostaje zazwyczaj rozwikłana dzięki dedukcji.

Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne wydało 6 powieści:
Zabójstwa w Badger`s Drift – 240 stron
Śmierć pustego człowieka – 278 stron
Śmierć w przebraniu - 352 stron
Pisane krwią - 384 stron
Wierna do śmierci - 384 stron
Bezpieczne miejsce – 288 stron
Zbiorczo jest to nazwane „Morderstwa w Midsomer”

Uwaga: ilustracje na okładkach są często mylące, co do postaci, pochodzą z filmów.
Za to tłumaczenie i redakcja to raczej wyższa średnia - oczywiście jak na dzisiejsze czasy.

Nawet ci, którzy dobrze znają filmy powinni oczekiwać niespodzianek. Scenariusze odcinków opartych na książkach mogą i różnią się czasem dość znacznie od pierwowzorów. I to nie tylko w samej intrydze.
Bodaj w ubiegłym roku w jednym z numerów "Polityki"; był wywiad z autorką. Wyjaśniła ona, że to za jej zgodą doszło do poważnych zmian w charakterystykach wielu bohaterów, w tym szczególnie jednej kluczowej: sierżanta Troja. Jeśli dobrze pamiętam, to zauważyła ona, że mało kto odczuwałby sympatie do człowieka o ksenofobicznym skrzywieniu (nawet ubiera się trochę jak operetkowy faszysta ;-)), sztywnego i nieuprzejmego. Ta książkowa wersja Troya daleko odbiega od jednak miłego, lekko fajtłapowatego, ubranego prawie zawsze w garnitur młodego człowieka, którego poznajemy w wersji filmowej. Nie zdradzę, czym jeszcze książkowy Troy i inni „papierowi” odbiegają od ekranowych wtórników. To taki bonus dla lubiących czytać.

I konkretny tematy do dyskusji na początek (pewnie pojawią się też inne): czy pisarka oraz scenarzyści mieli rację, zmieniając charakter postaci, może Troy-faszysta ;-) sprawdziłby się w filmie? A może błędem było konstruowanie takiej postaci literackiej?
Czy seria książkowa ma przewagę nad filmem? Ja mam już swoje zdanie, ale go jeszcze go nie zdradzę.


13 mar 2008 22:10:25
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 31 lip 2007 13:50:26
Posty: 22
Post 
Ja niestety nie widziałam filmów, ale jestem gorącą wielbicielką ksiązek Caroline Graham. Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne wydało też inne dwa kryminały tej autorki - nie z serii "midsomerkowej". Właśnie zabieram się do czytania. Jak przeczytam to wam polecę (albo nie :-))


14 mar 2008 15:42:25
Zobacz profil
Post 
Mam to szczęście, że czytałam książki i widziałam filmy. Sierżant Troy z serialu jest o niebo sympatyczniejszy od książkowego to niezbity fakt ;). A te dwie pozostałe książki pani Graham widziałam ale ich jeszcze nie czytałam- czekam na recenzję i wtedy zachęcona przeczytam.
pozdrawiam


17 sie 2008 13:14:27
Post 
Filmy bardzo mi się podobały. Chętnie przeczytam książki.

Edit by Mori: +1 za spam.


04 lis 2008 12:19:58
Użytkownik

Dołączył(a): 17 gru 2009 1:41:41
Posty: 8
Post Re: Morderswa w Midsomer
widzialam wiele odcinkow serialu ale nie moge powiedziec ze wszystkie. ten serial krecili chyba przez ostatnie 14 lat. bardzo fajnie oddaje klimat angielskiej p;rowincji. niestety jeszcze nie dalam rady siegnac po ksiazki pani graham ale i to nadrobie :P


17 gru 2009 2:14:49
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron