Teraz jest 19 kwi 2024 13:16:28




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Kolumbowie rocznik 20 
Autor Wiadomość
Post Kolumbowie rocznik 20
Aż mnie wmurowało, gdy zobaczyłem, ze nikt nie założył tematu na temat książki(a dokładnie trylogii) Romana Bratnego "Kolumbowie rocznik 20"...Co sądzicie o tej książce w czasach PRLu lektura(najprawdopodobniej wiedza zapożyczona od rodziny) Przedstawiającej 3 etapy rozwoju głównych postaci, która urodziły się w roku 20 a ich młodość przypadła na czasy II wojny światowej oraz Powstania Warszawskiego.
Osobiście muszę powiedzieć/napisać, ze mnie najbardziej zafascynowało środowisko ukryte(literackie) pod zmienioną nazwą, które wywodziło się z Konfederacji Narodu(pod powództwem B.Piaseckiego wodza RNR-"Falangi") "Sztuki i Narodu", które to pojawia się na łamach tej książki...z którą to tytułowy bohatera Kolumb ma ideologiczny problem ze względu na swoje żydowskie pochodzenie[a "SiN" było uznawane przez ówczesną bohemę literacką za odprysk ideowy nacjonalizmu(narodowego-radykalizmu) bo było błędne z obiektywnego punktu widzenia, ze względu na to, ze środowisko 'SiN' określało się jako 'imperialiści']


08 wrz 2008 20:42:07
Użytkownik

Dołączył(a): 25 sty 2009 18:20:35
Posty: 52
Post 
Przeczytalam Kolumbów, kiedy mialam 14 lat. Zrobila na mnie ta powiesc ogromne wrazenie. Nie myslalam o tej ksiazce od wiekow, bo jako zaliczona, nie widnieje na mojej liscie pozycji do przeczytania. Mysle, ze powinnam po nia siegnac jeszcze raz, bo wtedy zauwaze rzeczy i tresci, ktorych jako mloda dziewczyna, z ówczesnym doswiadczeniem i wiedza, nie moglam ani zobaczyc w tej ksiace, ani zrozumiec. No i wiedza o Romanie Bratnym jest teraz inna niz przedtem.

_________________
"Nie ma mnie tam, gdzie nie ma tego, o co chodzi" Witkacy


13 lut 2009 13:22:32
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 31 mar 2008 1:18:15
Posty: 112
Lokalizacja: 3city
Post Re: Kolumbowie rocznik 20
RybaCK napisał(a):
Osobiście muszę powiedzieć/napisać, ze mnie najbardziej zafascynowało środowisko ukryte(literackie) pod zmienioną nazwą, które wywodziło się z Konfederacji Narodu(pod powództwem B.Piaseckiego wodza RNR-"Falangi") "Sztuki i Narodu", które to pojawia się na łamach tej książki...z którą to tytułowy bohatera Kolumb ma ideologiczny problem ze względu na swoje żydowskie pochodzenie[a "SiN" było uznawane przez ówczesną bohemę literacką za odprysk ideowy nacjonalizmu(narodowego-radykalizmu) bo było błędne z obiektywnego punktu widzenia, ze względu na to, ze środowisko 'SiN' określało się jako 'imperialiści']


ONR nie RNR

a jakby się nazywali krasnoludkami to z tego względu należałoby ich nazywać psychoanarchistami? program ONR-ów i ich konspiracyjnych kontynuacji to nacjonalizm, oparty na ideach częściowo zaczerpniętych z Dmowskiego, "rewolucji konserwatywnej" i fascynacji ruchami faszystowskimi. Swoją drogą dziadek Romana Giertycha to kolega a później konkurent Piaseckiego (ONR-ABC).
No i na litość boską czytaj waćpan coś napisał bo to bełkot jakiś straszliwy momentami wychodzi...

A samych Kolumbów czytałem ze dwa, trzy razy i książka "w górnych stanach średnich"[/i]


14 lut 2009 1:02:13
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lut 2008 15:19:44
Posty: 118
Lokalizacja: OleÂśnica/Vavataun
Post 
Docend-trudno się z Tobą nie zgodzić.
Trochę mniej ignorancji moi drodzy a więcej czasu na poszukanie informacji, choćby w wiki, to nie problem.
"Kolumbowie" jakoś nie należą do moich ulubionych książek na temat czasów międzywojennych i wojennych, zresztą, chyba wolę film ;)

_________________
Bóg stworzył człowieka, ponieważ rozczarował się małpą. Z dalszych eksperymentów zrezygnował.
Mark Twain



Obrazek


14 lut 2009 15:18:35
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 21 mar 2009 5:32:47
Posty: 20
Post Re: Kolumbowie rocznik 20
Cóż przeczytałem tą książkę po tym jak miałem lekturę kamienie na szaniec, bardzo wciągnął mnie temat Powstania Warszawskiego...książka wywarła na mnie bardzo wielkie wrażenie, wcześniej nie zdawałem sobie tak na prawdę sprawy z tego jak wyglądało życie w tamtych czasach. Po przeczytaniu zrozumiał jak wiele zawdzięczamy tym młodym ludziom którzy tracili życie w walce o to byśmy mogli nazywać się Polakami.


23 mar 2009 4:04:30
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron