Teraz jest 22 sty 2025 8:48:59




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
James Rollins - nowa gwiazda powieści sensacyjnych? 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 25 paź 2008 16:54:44
Posty: 25
Post James Rollins - nowa gwiazda powieści sensacyjnych?
Witam
Chciałbym zachęcić zwolenników powieści sensacyjnych do zapoznania się z twórczością Jamesa Rollinsa (prawdzime nazwisko Jim Czajkowski), urodzonego w 1961 amerykańskiego autora powieści przygodowo-sensacyjnych.
Powieści Rollinsa powinny spodobać się czytelnikom, którzy lubią książki takich autorów jak Clive Cussler, David Morrell, Dan Brown, Philipp Vandenberg.
Czajkowski pisze również, pod pseudonimem James Clemens, powieści fantasy.
James Rollins napisał 11 powieści sensacyjnych - pierwsze pięć Subterranean, Excavation, Deep Fathom, Amazonia oraz Ice Hunt (Lodowa pułapka) , to typowe powieści przygodowe napisane pod wpływem książek Clive'a Cusslera.

W 2003 roku Rollins zaczął pisać cykl książek o tajnej jednostce militarnej Sigma, której zadaniem jest odnajdywanie i zabezpieczanie technologi mogących zagrozić ludzkości. Kluczem do rozwiązanie zagadek są zwykle starożytne ruiny i artefakty oraz pisma religijne Greków, Rzymian, Hindusów i innych. Przeciwnikiem Sigmy są tajne bractwa o podłożu religijnym.

W skład cyklu Sigma wchodzą następujące powieści:
Sandstorm (Burza piaskowa)
Map of Bones (Mapa trzech mędrców)
Black Order (Czarny zakon)
The Judas Strain
The Last Oracle

W 2007 Rollins na zamówienie firmy LukasArts napisał książkową wersję najnowszej cześci przygód Indiany Jonesa "Indiana Jones i królestwo Kryształowej Czaszki"

Polskim wydawcą powieści Rollinsa jest wydawnictwo Albatros, które wydało 4 książki: Lodowa pułapka,Burza piaskowa, Mapa trzech mędrców, Czarny zakon; oraz wydawnictwo Amber "Indiana Jones i królestwo Kryształowej Czaszki"


26 paź 2008 12:43:45
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 15 mar 2008 19:46:33
Posty: 191
Post 
Wydaje mi się, że stawianie na równi Cusslera i Browna jest chyba nie na miejscu. Według mnie charakter ich powieści rożni się diametralnie. Podczas gdy Cussler w dosyć naukowo-prosty sposób stara się opisywać sytuacje i postaci, a przedstawione miejsca w książkach mają swe pierwowzory w rzeczywistości, to Brown raczej nastawił się na robienie ze wszystkiego sensacji, szukanie spiskowej teorii dziejów i w przeciwieństwie do Cusslera, nie zwraca uwagi na istotne szczegóły.Poza tym Cussler jest założycielem znanej organizacji badawczej NUMA i posiada tytuł doktora nauk technicznych, czego o Brownie nie można powiedzieć. Oczywiście nie twierdzę, że nie podobają mi się powieści Browna, ponieważ sam przeczytałem najbardziej znane jego dzieła, łącznie z obejrzeniem adaptacji filmowej Kodu..., a teraz czekam na filmowa wersję Aniołów i demonów.
Aktualnie czytam Burzę piaskową, a będąc w połowie jestem gorąco ciekaw zakończenia i na pewno nie znudziłem się. Faktycznie sporo wspólnego można tu znaleźć z powieściami Cusslera i nie chodzi mi o fabułę, ale charakter i styl pisania, a niektóre elementy do złudzenia przypominają styl Cusslera. Jeśli następne powieści są utrzymane w takim duchu, to chętnie po nie sięgnę.


25 lut 2009 12:10:37
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 29 maja 2008 0:13:17
Posty: 10
Post Re: James Rollins - nowa gwiazda powieści sensacyjnych?
Tez go lubie jako autora tu mam na mysli Jamesa Rollinsa ma dobry
styl i niezla wyobraznie do wymyslania watkow jego powiesci ,bardzo mi sie podobala jego powiesc "Sandstorm" gdzie polaczyl poczatek chrzescjanstwa i okupacje pzez rzymian Jerozolimy i przybycie ludzi z przyslosci w te czasy.No ale nie bede zdradzal calego watku ,warto przeczytac zwlascza ze ukazala sie w polskiej edycji .Czytam go od kilku lat w orginalnych edycjach i nie narzekam ,pomyslowy pisarz i warto go czytac bo zawsze czyms czytelnika moze zaskoczyc.


03 cze 2009 18:15:39
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 14 paź 2008 15:28:41
Posty: 28
Post Re: James Rollins - nowa gwiazda powieści sensacyjnych?
J.Rollins rzeczywiście jest dobrym pisarzem. Wplatane w akcję wątki histoyczne, biologiczne zagadki i wzmianki o eksperymentach, nadają jego książkom smaczek prawdopodobieństwa. Porównując go do innych pisarzy, to bardziej pasuje tu wizjonerstwo Juliusza Verne'a zmieszna z wyczuciem sensacji Ludluma.
Polecam "Lodową pułapkę". Wspaniały koktajl sensacji w amerykańskim stylu (porywający opis ucieczki samolotem przez dział lodowy) z biologicznymi zagadkami natury i okrutnymi eksperymentami z dziedziny kriogeniki.
Książki z serii "Sigma" też warte polecenia. Może ocena jest trochę niższa od Lodowej pułapki" - b0 pomysły na amerykańskie agencje i ich niezniszczalnych agentów jest jak dla mnie zbyt wyeksploatowany, ale po pierwszym rozdziale akcja z reguły się rozkręca i wciąga.


02 sie 2009 0:13:26
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: