Teraz jest 29 mar 2024 13:25:18




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Ravindranath Tagore "Gitanjali" 
Autor Wiadomość
Post Ravindranath Tagore "Gitanjali"
Ravindaranath Tagore, (ur. 7 maja 1861 w Kalkucie, zm. 7 sierpnia 1941 tamże) – indyjski poeta, prozaik, filozof, kompozytor, malarz i pedagog, etyk, zagorzały pcyfista. Pieśń jego autorstwa jest hymnem państwowym Indii. Trudno przecenić Jego wpływ na świadomość narodową Indusów. W 1913 otrzymuje literackiego Nobla.
"Gitanjali Pieśni Ofiarne" zostały napisane po osobistej tragedii autora- śmierci jego córki. Pięknie ukazuje powrót poety z mrocznej doliny rozpaczy do Życia. Gitanjali to pieśni duszy do Boga, jednocześnie osobiste i uniwersalne. W swym przekazie poruszają to znajduje się ponad podziałami religijnymi. Czytając tą książkę nie sposób stwierdzić jakiej narodowości i wyznania jest autor, czy był Jinistą, Hinduistą, Muzułmaninem, Buddystą , czy też Chrześcijaninem. Na język polski były tłumaczone między innymi przez Leopolda Staffa i Jana Kasprowicza. Pierwsze powojenne wydanie ukazało się nakładem Domu Wydawniczego "Rebis" w Poznaniu, przetłumaczone z języka angielskiego przez Jana Kasprowicza. Na pewno nie jest to lektura, którą można czytać w pośpiechu, Gitanjali wymaga, aby się delektować każdym słowem, co jest również niewątpliwą zasługą Kasprowicza. Jest to KSIĄŻKA w tym sensie, że trzeba ją mieć na półce, nie wystarczy sobie ściągnąć.


05 lip 2008 13:56:10
Użytkownik

Dołączył(a): 04 cze 2014 23:13:00
Posty: 1
Post Re: Ravindranath Tagore "Gitanjali"
WItam!

włąsnie natknałem sie na tego autora podczas tłumaczenia którego dokonuje z jezyka Angielskiego. wiem ze istnieje przekłąd jego Pieśni ofiarnych [Gitanjali] na jezyk polski ale nie potrafie znaleźć nigdzie tekstu piesni nr. 50 czy moze mi ktos pomoc moze wpisujac tekst tutaj albo kierujac nie do miejsca w którym moge go zakupic.

dziekuje


05 cze 2014 0:08:46
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron