Teraz jest 28 mar 2024 21:55:57




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Krajewski Marek - "Widma w mieście Breslau" 
Autor Wiadomość
Mod
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2007 16:39:15
Posty: 693
Post Krajewski Marek - "Widma w mieście Breslau"
Obrazek

Marek Krajewski - Widma w mieście Breslau

Po przeczytaniu dwóch pierwszych tomów cyklu o Eberhardzie Mocku postanowiłem zrobić sobie małą przerwę. Wszak seria ta, to lektura zacna, ale do tej pory krótka i dlatego pomyślałem, żeby sobię tą przyjemność z obcowania ze światem przedwojennego Wrocławia dawkować, aby za szybko się z nim nie pożegnać.

Nadszedł jednak czas, kiedy zaczęło mi Mocka brakować i sięgnąłem po "Widma w mieście Breslau". Niestety, już po kilkunastu stronach z rozczarowaniem stwierdziłem, że niestety pomysłowość Krajewskiego uległa chyba w tym przypadku jakiejś dziwnej atrofii, bo w tej części cyklu nie oferuje nic, zupełnie nic nowego.

Owszem, opisy miasta Breslau i życia jego mieszkańców są wciąż niezwykle plastyczne. Wciąż poraża pełna okrucieństwa, makabry i brudu wizja tej nieco, jak sądzę, odrealnionej rzeczywistości tamtych czasów a bohaterowie są nadal świetnie wykreowani (choć czuje się tu lekki niedomiar Mocka w Mocku, ale to w końcu jego młodsza, mniej doświadczona przez los wersja...). W poprzednich tomach była to dla mnie główna z atrakcji tego cyklu, teraz natomiast odczułem lekkie zmęczenie tą konwencją.

Sama zagadka jest już mocno wtórna a sposób prowadzenia śledztwa niemrawy. Brak tu też jakichś szczególnie zaskakujących zwrotów akcji a samo rozwiązanie wydaje się czymś pomiędzy pójściem na łatwiznę a brakiem konceptu na naprawdę efektowny finisz, jak bywało w dwóch wcześniejszych książkach.

"Widma w mieście Breslau" byłyby dobrym wprowadzeniem do cyklu, bo wówczas pozostałe dwa tomy, ułożone chronologicznie (a więc "Koniec świata w Breslau" przed "Śmiercią w Breslau" stanowiłyby jego rozwinięcie w tendencji zwyżkowej. A tak, lekkie rozczarowanie. Czyta się to nadal dobrze, mimo wszystko.

Tym razem ocena nieco niższa: 3/5

_________________
Cytuj:
"Z książkami jest tak samo jak z ludźmi: tylko niewielka część odgrywa dużą rolę, reszta gubi się w wielości."

Gregory Benford - "Zagrożenie Fundacji"


Cytuj:
"Out in the oceans of sand
I saw the future
Of a golden land
Below the plains
I've been meeting my fate
I stood the test
The universe
In the palm of my hand
Oh, am I blessed
Or cursed "


Savage Circus "Legend of Leto II"


27 gru 2008 14:40:44
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: