Teraz jest 19 mar 2024 4:50:02




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Humphreys C.C. "Wład Palownik. Prawdziwa historia drakuli" 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 26 mar 2008 21:37:52
Posty: 29
Post Humphreys C.C. "Wład Palownik. Prawdziwa historia drakuli"
C.C. Humphreys urodził się w Toronto a dorastał w Wielkiej Brytanii. Jego dziadkowie byli aktorami, a jeden z nich był również pisarzem. Humphreys kontynuował rodzinną tradycję, występując na scenach całego świata. Obecnie jest autorem powieści historycznych i trylogii fantastycznej dla młodych czytelników. Mieszka w Kanadzie.

Historię Włada Drakuli inaczej Syna Diabła opowiadają trzy osoby: przyjaciel z dzieciństwa i wierny kompan a zarazem zdrajca Ion Tremblac, jedyna kobieta którą kiedykolwiek kochał Ilona Ferenc oraz jego spowiednik Brat Wasyl. Cała trójka zostaje postawiona przed gronem osób mających wysłuchać zeznań i osądzić postępowanie Włada. I tak właśnie rozpoczyna się opowieść o Władzie Palowniku, hospodarze wołoskim.

Wład jako młody chłopak (wraz z młodszym bratem i Ionem) zostaje zakładnikiem sułtana i przebywa na dworze tureckim gdzie pobiera nauki i poznaje kulturę i wiarę swoich wrogów. Tam poznaje Ilonę, która przeznaczona była na odaliskę w haremie Mehmeda (syn sułtana i jego następca), Drakula obmyśla plan i uprowadza Ilonę odsyłając ją na ziemie wołoskie gdzie ona obiecuje czekać na niego.
Rozwścieczony sułtan odsyła Włada do twierdzy Tokat. Więzienie a zarazem szkoła tortur. Drakula jest świadkiem wielu okropności w tym nabiciu człowieka żywcem na drewniany pal.
Wszystko zmienia się gdy jego ojciec zostaje zabity a starszy brat dziedzic tronu zakopany żywcem.
Wład Drakula powraca na swoje ziemie jako książę, hospodar wołoski poddany sułtanowi. Wkracza na drogę walki o tron i ziemie ze zdrajcami i oczywiście potężnym sułtanem.

W tej książce nie znajdziemy żadnych podobieństw do opowieści o wampirze Drakuli. Chociaż nie, jest jedna, mogę powiedzieć że krew leje się strumieniami. Jednym może się to podobać, drugim nie, mi to nie przeszkadzało, ale książka momentami jest bardzo okrutna, a opisy realistyczne i dość szczegółowe. Był jeden wątek który mi się nie podobał, ale to kwestia prywatna i nie będę o tym mówić. Ogólnie historia bardzo ciekawa, zaskakująca i nieprzewidywalna. Nie przypuszczałam że tak mnie wciągnie, nie jestem entuzjastką takiego typu literatury, ale ten egzemplarz był warty przeczytania, bez przydługawych nudnych opisów przez które trzeba przebrnąć. Akcja+ciekawa historia=bardzo dobra książka.

Ocena: 5/6

_________________
"Tak osobliwie się to zwykle dzieje, iż prawda zawarta jest w historii tych, co się już pożegnali z życiem ..."
Matthew Pearl "Cień Poego"


03 sty 2010 16:02:39
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron