Teraz jest 29 mar 2024 12:54:15




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Bidwell George - Korsarz Admirałem 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 04 lis 2008 13:01:26
Posty: 21
Post Bidwell George - Korsarz Admirałem
George Chandos Bidwell (ur. 3 maja 1905 w Reading, zm. 20 czerwca 1989 w Warszawie) był Brytyjczykiem, który po wojnie osiadł w Polsce. W 1946 był dyrektorem British Council, angielskiej instytucji kulturalnej w Polsce. W roku 1948 ożenił się z Anną Krystyną Wirszyłło i przyjął polskie obywatelstwo. W swoich książkach starał się przybliżyć czytelnikowi polskiemu sławne postacie z historii Anglii. Specjalizował się w beletryzowanych biografiach i powieściach historycznych tworzy w języku angielskim, tłumaczem jego utworów była jego żona. Państwo Bidwellowie mieszkali w różnych częściach Polski. Od 1972 mieszkał w Warszawie gdzie zmarł. Został pochowany w alei zasłużonych na cmentarzu we Wrocławiu. Wydał drukiem ponad 50 książek.
Książka „Korsarz admirałem” jest zbeletryzowaną biografią Francisa Draka. To historie życia tego XVI wiecznego żeglarza opisuje autor w tym utworze. Na stronicach tej książki zapoznajemy się z tajemnicami ekspedycji handlowych do „nowego świata”. Widzimy jak Anglicy, gdy nie mogą handlować w celu osiągnięcia zysku posuwają się do zwykłego rabunku. Druga strona, czyli Hiszpanie też są pełni arogancji dla potencjalnych konkurentów. Jeszcze na te kontakty wpływa konflikt religijny oraz hiszpańskie roszczenia dynastyczne. Autor opisuje zmagania morskie Anglików z największą potęgą morską ówczesnego świata. Widzimy jak skromny żeglarz staje się znakomitym dowódcą i sir Francis Drake.
Książka ta jest dość ciekawie napisana. W chwili swego wydania zastępowała czytelnikom dzisiejsze „Discovery”. Adresowana jest do młodego czytelnika,opisuje świat piratów-korsarzy i płonące brandery, odważnych piratów zdobyte skarby. Jednak uważam, że ciekawszym piratem był polski kaper Jan Kuna.
Korsarz Admirałem : Francis Drake. Gdańsk 1967 str.260.
Ocena w skali do 10 wynosi 6.


12 lis 2008 16:35:00
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: