Teraz jest 28 mar 2024 18:49:23




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Barthelme Donald - Królewna Śnieżka 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 08 lip 2008 21:40:07
Posty: 40
Lokalizacja: Katowice
Post Barthelme Donald - Królewna Śnieżka
Barthelme nie napisał zbyt wielu książek, dlatego każdej, która ukazuje się w polskim przekładzie, staram się poświęcić trochę uwagi. O książkach Barthelmego trudno powiedzieć, że są powieściami, nawet jeśli stanowią jedną dużą całość, bo w myśl koncepcji twórczej autora, zawsze składają się one z fragmentów, lub większych całostek układających się w pewien spójny obraz. Tak samo jest z „Królewną Śnieżką”, będącą próbą reinterpretacji motywu Śnieżki we współczesności. Oczywiście nie jest to ani Śnieżka z bajki czy filmu, ani zresztą do końca współczesna rzeczywistość, ale tak to już jest u Barthelmego, że wszystko jest wymieszane, rzeczywistość ze światem baśni, stereotypy z faktami historycznymi, psychologia z wróżbiarstwem oraz humor z tragedią. Książka ta należy do wczesnego etapu twórczości autora, moim zdaniem był to jego najlepszy okres, gdyż powstała w roku 1965, i jest znacznie ciekawsza niż „Król”, będący analogiczną próbą reinterpretacji mitu rycerzy króla Artura, napisany w roku 1990. Na równi z mitem Śnieżki autor zajmuje się współczesnym mu językiem, tym potocznym jak i językiem mediów, kpiąc sobie z jego stereotypów czy braku precyzji. W książce pojawiają się szalone fragmenty artykułów prasowych, dysputy filozoficzne czy psychologiczne analizy charakteru Śnieżki, parodia wystąpienia sądowego a także dziwny kwestionariusz dla czytelnika, zadający mu pytania sprawdzające zrozumienie tekstu powieści. Barthelme, w jednym z opublikowanych wywiadów stwierdził, że czytelnik lubi masę takiego niepotrzebnego szajsu, który nie jest związany z głównym wątkiem powieści, więc konsekwentnie stosuje ten zabieg, ku uciesze własnej i czytelników. Książkę taką jak „Królewna Śnieżka” można zrecenzować albo poprzez drobiazgową analizę, albo poprzez równie drobiazgowe streszczenie, ale ani nie mam na to tyle miejsca, ani nie jestem przekonany co do celowości takiego działania, więc poprzestanę na tych kilku uwagach i polecę książkę tym, których zaintrygowały moje wywody.

_________________
Mam mało czasu


08 lip 2008 22:26:16
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron