Teraz jest 29 mar 2024 9:06:44




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
PER3162B firmware nowe-poprawione 
Autor Wiadomość
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lis 2009 20:20:04
Posty: 1433
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: inkBOOK Onyx
Post PER3162B firmware nowe-poprawione
Dzięki użytkownikom Larka (opartego na zbliżonym chipsecie): http://forum.eksiazki.org/inne-eczytniki-f152/lark-freebook-7-0-t9458.html
pomyślałem, że można spróbować zmodyfikować trochę firmware dla tego czytnika. :idea
Dostępne narzędzia umożliwiają dostęp do modyfikacji tłumaczeń językowych, czcionek i manual-a. Inne cechy nie poddają się moim modyfikacjom.

Dokonałem na początek poprawek w oryginalnym firmware od Prestigio. Poprawiłem drażniace błędy i literówki w polskim interfejsie tego czytnika (m.in. "Zcjęcia", "Przesk ok strony"), dodałem pełniejszy podręcznik użytkownika (informacje o ADE należy zignorować).
Pliki potrzebne do wgrania firmware i spakowane gotowe wersje firmware są dostępne tutaj:

http://chomikuj.pl/jjars/BK6001

Wersja poprawiona z oryginalną czcionką (YaHei) jest w pliku: "PER3162B_v10p_YaHei.rar"
Wersja druga, ze zmienioną czcionką na "Museo" (jak w Kindle ;) ) jest w pliku: "PER3162B_v10p_Museo.rar"
Czcionka Museo nie posiada liter rosyjskich, hebrajskich, arabskich, czy chińskich itp., więc czytanie obcych publikacji się na tej wersji nie uda. Polskie i angielskie wyglądają dobrze :)

W planie mam zrobienie tego samego z nowszą wersją firmware od NEXX-a, która nie ma polskiego języka. - Gotowe!

Edit:
Sprawdzałem inne czcionki szeryfowe, jednak specyfika układania liter (czcionka nieproporcjonalna) powoduje to, że z większością krojów teksty źle wyglądają. Najbardziej podoba mi się ta Kindlowa - Museo, jednak znalazłem jeszcze inną delikatną (podobna jak w Oyo), która dość dobrze wygląda na tym czytniku - dorzuciłem gotowy plik firmware o nazwie: "PER3162B_v10p_Kuri.rar" do pobrania z linku jak wyżej :)

Edit2:
Firmware w wersji 1.5 (od NEXX) już gotowe, spolonizowane (j.polski zamiast rosyjskiego) :)
Przygotowałem analogicznie 3 pliki z gotowym firmware:
1. Nexx_NIR-602_v15pl_YaHei.rar - polskie menu, czcionka oryginalna bezszeryfowa
2. Nexx_NIR-602_v15pl_Museo.rar - polskie menu, czcionka Museo (nie posiada znaków rosyjskich, hebrajskich, arabskich itp.)
3. Nexx_NIR-602_v15pl_Kuri.rar - polskie menu, delikatna czcionka szeryfowa, ma też znaki rosyjskie (nie posiada znaków hebrajskich, arabskich, chińskich itd.)

PS. Firmware działa poprawnie - nie ma żadnych błędów po modyfikacji (dni tygodnia w kalendarzu pozostały rosyjskie, bo to obrazki) - wszystkie wersje sprawdziłem.
Firmware pasuje do wszystkich klonów BK6001, czyli: Prestigio PER3162B, NEXX NIR-602, PICO BK6001, Energy Book 2160 i in.
Można śmiało aktualizować - u mnie najpewniej działa program: "RK27upgrade_v2.27".
Sterowniki potrzebne do aktualizacji w paczce dla wszystkich wersji windows-ów: "RK27USB_driver.rar"

Oczywiście aktualizacja jest na własną odpowiedzialność użytkownika, ale nawet w wypadku uszkodzenia czegoś w czytniku, programem "RK27upgrade" można w każdej chwili przywrócić oryginalny firmware, który dla PER3162B jest dostępny tu:
http://marketing.prestigio.com/$Customer_Support/Drivers/eBook-Reader/PER3162B/FW/

Edit3:
Dodałem instrukcję aktualizacji, krok po kroku. Można ją zobaczyć też tu:
http://dl.dropbox.com/u/3722780/PER3162B_aktualizacja_FW.pdf

_________________
W Obrazek też ;)


Ostatnio edytowano 08 kwi 2011 0:05:16 przez airs, łącznie edytowano 1 raz



04 kwi 2011 14:39:03
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 10 lip 2008 18:45:15
Posty: 37
eCzytnik: Nook NST, X61S, PER3162B, Jetbook
Post Re: PER3162B firmware nowe-poprawione
Jesteś wielki , wieczorem przetestuje .


04 kwi 2011 15:49:09
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lis 2009 20:20:04
Posty: 1433
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: inkBOOK Onyx
Post Re: PER3162B firmware nowe-poprawione
To jeszcze parę zdjęć jak to wygląda ;)
(Zdjęcia robione przy słabym sztucznym świetle.)

Na początek z czcionką Museo:
Obrazek

Obrazek

I jeszcze z inną, delikatną czcionką:
Obrazek

Więcej zdjęć, w większej rozdzielczości tu:
http://www.dropbox.com/gallery/3722780/3/Czytniki/Prestigio/polskie_mody?h=f9ed50

_________________
W Obrazek też ;)


06 kwi 2011 23:03:38
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 04 mar 2011 13:18:08
Posty: 9
eCzytnik: Prestigio PER3162B
Post Re: PER3162B firmware nowe-poprawione
O... fajnie ze jest czcionka szeryfowa, chociaz mnie bezszeryfowka nie przeszkadza... Czy po modyfikacjach firmwaru tez sie tak slimaczy powiekszanie czcionki?

A i jeszcze jedno - w niektorych softach pisza, ze mozna zrobic partial refresh ekranu... u mnie takiej opcji niet... Czy macie pomysl jak to odblokowac?


07 kwi 2011 21:01:20
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lis 2009 20:20:04
Posty: 1433
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: inkBOOK Onyx
Post Re: PER3162B firmware nowe-poprawione
similas napisał(a):
O... fajnie ze jest czcionka szeryfowa, chociaz mnie bezszeryfowka nie przeszkadza... Czy po modyfikacjach firmwaru tez sie tak slimaczy powiekszanie czcionki?
Ta czcionka nie jest stricte szeryfowa ale znacznie się różni od tej oryginalnej (YaHei) - bardzo trudno jest dobrać do tego firmware czcionkę - mnie najbardziej się podoba Museo ;)
Modyfikacje nie mają żadnego wpływu na działanie oprogramowania.
Szybsze powiększanie jest w firmware od Prestigio, ale dzieli strony na podstrony.

similas napisał(a):
A i jeszcze jedno - w niektorych softach pisza, ze mozna zrobic partial refresh ekranu... u mnie takiej opcji niet... Czy macie pomysl jak to odblokowac?
Taka funkcja występuje też w plikach językowych (i jeszcze parę innych), ale nie da się jej odblokować dostępnymi narzędziami - jedyna szansa była by wtedy, gdyby można dorwać jakiś soft, który ją posiada i takie oprogramowanie odpowiednio spolonizować, czy dołożyć też inną czcionkę...

:!: Napisałem w miarę dokładną instrukcję aktualizacji firmware: http://dl.dropbox.com/u/3722780/PER3162B_aktualizacja_FW.pdf
Plik z instrukcją jest też tam gdzie spakowane pliki z firmware i narzędziami (zob. 1-szy post).

_________________
W Obrazek też ;)


08 kwi 2011 0:01:52
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 16 kwi 2011 19:39:32
Posty: 2
eCzytnik: Prestigio 3162B
Post Re: PER3162B firmware nowe-poprawione
Ahoj. Hadam budes rozumiet mojej slovencine. Vdaka tvojim informaciam som dokazal modifikovat firmware Per3162B. Prisiel som na to, ako zmenit medzeri medzi znakmi. V imag je folder Width. V foldri je 24 suborov bin. Ja som ich editoval v PSPade ako hex hodnoty. V nich je definovana sirka znakov. Na kazdy znak je 1 Byte. Sirky znakov su ulozene podla unicode. Napriklad sirka pismena J je v byte 0x004A. Sirku treba zmenit vo vsetkych bin suboroch. Fon16a je najmensie pismo. Fon16b je je najmensie Bold. Fon16c je Italic. Takto je mozne nastavit sirku znakov pre ktorykolvek font.


17 kwi 2011 18:58:58
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lis 2009 20:20:04
Posty: 1433
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: inkBOOK Onyx
Post Re: PER3162B firmware nowe-poprawione
Dziękujemy za podpowiedź !
Rzeczywiście inne czcionki mają niedopasowane szerokości liter - może, idąc za Twoją wskazówką, ktoś się pokusi o dostosowanie innej czcionki...

Ja poprzestaję na oryginalnej (YaHei) i ta Museo mi się podoba, choć w tej drugiej zlewają się czasem litery J i C.
Jednak jest to bardzo żmudne dłubanie binarne i wolę w takim czasie poczytać ;)
(Do poprawek językowych jest dostępne narzędzie (StringSearcher.exe) i tu jest łatwo.)

_________________
W Obrazek też ;)


18 kwi 2011 13:37:41
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 16 kwi 2011 19:39:32
Posty: 2
eCzytnik: Prestigio 3162B
Post Re: PER3162B firmware nowe-poprawione
http://dl.dropbox.com/u/1903739/Prestigio.zip
Mozes skusit moj postup na upravu medzier medzi znakmi. Museo vyzera velmi dobre. Este peknejsie je Gentium.


20 kwi 2011 13:45:12
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 10 lip 2008 18:45:15
Posty: 37
eCzytnik: Nook NST, X61S, PER3162B, Jetbook
Post Re: PER3162B firmware nowe-poprawione
Dopiero teraz znalazłem dość poważny babol , próbując użyć szukajki w prestigio można wpisywać tylko rosyjskie bukwy , da się to poprawić ?


03 lip 2011 19:38:29
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lis 2009 20:20:04
Posty: 1433
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: inkBOOK Onyx
Post Re: PER3162B firmware nowe-poprawione
Tak - minęło trochę czasu, nie mam już tego czytnika, więc nic nie poprawię.
emes71 napisał(a):
Dopiero teraz znalazłem dość poważny babol , próbując użyć szukajki w prestigio można wpisywać tylko rosyjskie bukwy , da się to poprawić ?
Nic tu się nie da zrobić, tak jest w rosyjskim firmware (NEXX NIR-602), funkcja działa poprawnie w tym od Prestigio (PER3162B_v10p) To właśnie jedna z przyczyn, dla których pozbyliśmy się tego czytnika.

Muszę dodać, że to oprogramowanie nie pasuje do nowszej wersji tego czytnika PER3162BN, która obsługuje książki zabezpieczone DRM, ale jest na innym "chipie" - więc i oprogramowanie inne.
Prestigio niestety oferuje swoje "produkty" (różne czytniki) bez realnego wsparcia, mimo obietnic firmy i dystrybutora, nie ukazują się nowsze, czy poprawione wersje oprogramowania.

Zaglądając teraz, widzę że w katalogach firmy (http://marketing.prestigio.com/$Customer_Support/Drivers/eBook-Reader/PER3162B/) jest dodany nowszy plik z datą 23.06.2011, ale to ta sama wersja (28.09.2010r.) z dodanym programem do wgrywania i instrukcją.

Na stronie Prestigio (http://www.prestigio.pl/products/eBook-readers/3-series/eBook-Reader-PER3162B) jest w dziale downloads, notka o firmware do pobrania, ale z podaną omyłkową datą 28.09.2011r., podczas gdy jest tam to sam firmware z 28.09.2010r :!:

U rosyjskiego dystrybutora też nie pojawiła się nowsza czy poprawiona wersja oprogramowania.

Teraz, po czasie widzę, że mogłem użyć innej czcionki zamiast posiadanej przeze mnie Museo, która zawierała by więcej znaków międzynarodowych - może ktoś to jeszcze zrobi... Program MagicISO w darmowej wersji, bardzo dobrze sobie radzi z edycją (wymiana plików) w tych obrazach (.img) firmware. Plik czcionki można zmienić, wrzucając swój plik czcionki (.ttf) zamiast oryginalnego pliku FONT1.TTF (zachowując nazwę FONT1.TTF) w podkatalogu: APPDATA.

_________________
W Obrazek też ;)


11 mar 2012 13:58:35
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron