Teraz jest 19 kwi 2024 6:11:17




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Orhan Pamuk 
Autor Wiadomość
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 sie 2008 18:49:05
Posty: 22
Lokalizacja: Warszawa
Post Orhan Pamuk
"Turecki pisarz, o nieortodoksyjnych poglądach religijnych" - tak powiedział mój przyjaciel kiedy proponował mi przeczytanie jego dzieł. A ja, jako że jestem zapalonym czytelnikiem książek o tematyce fantasy, jakoś szczególnie się do tego nie paliłem. Jednakże...kiedy wreszcie sięgnąłem po jeden z jego utworów ("Śnieg"), przyznam - wciągnęło mnie.

Może nie ma tu akcji takiej jak u Sapkowskiego, czy Slavatore'a, ale potrafi zainteresować :wink:. Jego książki opisują głównie różnice między kulturami Wschodu i Zachodu i ich kontakty (czasem burzliwe, czasem nie).

Na razie przeczytałem tylko "Śnieg", ale mam zamiar przeczytać jeszcze "Nazywam się Czerwień" i zastanawiam się, czy są jeszcze jakieś inne jego książki przetłumaczone na polski, albo czy będą?

A co Wy sądzicie o tym autorze? Jakie są Wasze przemyślenia, refleksje?


10 sie 2008 16:22:22
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 04 lis 2008 17:50:13
Posty: 26
Post 
Pierwszą jego pozycją prze zemnie przeczytaną był oczywiście ,,Śnieg'', gdzie wyraźnie krytykował elity polityczne rządzące w Turcji i ortodoksyjność religijną i świecką obecną w życiu codziennym Turcji. Został za to na niego nałożony wyrok śmierci przez religijnych i świeckich ekstremistów, podjęta została próba wytoczenia mu procesu przez władzę o obrazę państwa za upominanie się o prawa mniejszości kurdeckiej w tym Kraju. Właśnie jestem po ,,Stambuł'' i muszę powiedzieć o kunszcie tego pisarza w opisywaniu tego pięknego miasta i jednak hołdowaniu także tradycji Sądze, iż przez jego twórczość przemawia chęć połączenia dwóch kultur właśnie. Zachodu i Wschodu.


17 lis 2008 18:07:49
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 lut 2008 23:46:19
Posty: 107
Lokalizacja: z wykopalisk
Post 
Cytuj:
Został za to na niego nałożony wyrok śmierci przez religijnych i świeckich ekstremistów, podjęta została próba wytoczenia mu procesu przez władzę o obrazę państwa za upominanie się o prawa mniejszości kurdeckiej w tym Kraju.


Skąd te rewelacje?!
Fakt, była na niego nagonka w środowiskach nacjonalistycznych, ale nic mi nie wiadomo o żadnych wyrokach śmierci :roll: Co do procesu, to wszystkie zarzuty zostały wycofane.

Przyznam, że trochę dziwi mnie popularność Pamuka w Polsce. Wydaje mi się, że z racji różnic kulturowych jego książki są dość trudne w odbiorze. Ja, z racji wykształcenia, wiem o Wschodzie może nieco więcej, niż przeciętny czytelnik, ale pewne nawiązania i aluzje też były dla mnie niejasne i musiałam się uciekać do pomocy wujka Google'a :wink: Co nie zmienia faktu, że książki Pamuka są rewelacyjne i z niecierpliwością czekam na kolejne wydania w Polsce.

W tej chwili mamy już "Śnieg", "Nazywam się czerwień", "Nowe życie" i "Stambuł: Wspomnienia i miasto". Wydawnictwo literackie zapowiada wydanie kolejnych: "Dom ciszy", "Pan Cevdet i jego synowie", "Biały zamek", "Czarna księga", "Muzeum niewinności", "Inne kolory" i "Walizka mojego ojca". A kiedy, to się okaże...


19 lis 2008 21:45:58
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron