Teraz jest 29 mar 2024 1:13:07




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Literatura o zderzeniu kultur europejskiej i islamu 
Autor Wiadomość
Post Literatura o zderzeniu kultur europejskiej i islamu
Cześć. Nowy post- bo nie widzę by ktoś temat poruszał. Poszukuję książek, autorów na temat kultury islamu. A ze swojej strony mogę polecić "Kiedyś byłam ksieżną", autorki nie pamietam. Autobiografia napisana bardzo realistycznie.


07 paź 2008 13:02:51
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 gru 2007 23:02:17
Posty: 379
Lokalizacja: UK
Post 
na pewno książka pt. Victoria autor: Harasimowicz Cezary
autor nie tylko opisał wydarzenia z odsieczy wiedeńskiej, ale także nawiązał do wydarzeń z 11 września i to zaraz na początku ksiązki
polecam tę książkę w formie audiobooka (audycje radiowe) - ostatnia z nich to dyskusja autora i historyka na temat stosunków europejsko-islamskich

_________________
:-P


08 paź 2008 13:28:05
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 09 wrz 2008 17:50:52
Posty: 35
eCzytnik: Sony PRS-300
Post 
Wypadało by tu wspomnieć książki Oriany Fallaci - "Wściekłość i duma", "Siła rozumu", "Wywiad z sobą samą; Apokalipsa", "Inszallah". Ona chyba najdokładniej opisała problemy wynikające z kontaktów z tą "kulturą". Sporo miejsca poświęcił islamowi Samuel Huntington w "Zderzeniu cywilizacji".


09 paź 2008 11:06:13
Zobacz profil
Post 
Zdecydowanie polecam Ohrama Pamuka a zwłaszcza "Nazywam się Czerwień" Przyznam się szczerze,że lektura tej pozycji przysporzyła mi sporo trudności. A te trudności wynikały właśnie z niezrozumienia kultury świata, w którym rzecz cała się działa. Był to kryminał o książce, była to opowieść o zazdrości znanej twórcom na całym świecie, ale zupełnie nie mogłam pojąć motywów działania bohaterów, bo z mojej obserwacji ich myśli te działania były zupełnie nielogiczne. Nie mogłam znaleźć uzasadnienia psychologicznego dla ich poczynań i myślę właśnie,że wynikało to z niewielkiej znajomości kultury islamu. Zauważyłam lęki tego świata przed wpływem zachodu, to owszem, było czytelne, ale nie mogłam pojąć jak np. postać, która całe życie zajmuje się odwzorowywaniem innych dzieł, jak człowiek,który za wszelką cenę unika indywidualizmu może mienić się twórcą? Długa droga jeszcze przede mną, na pewno wrócę do tej książki raz jeszcze, właśnie po to,żeby się "wgryźć" i zrozumieć bohaterów i świat, w którym żyją.


09 paź 2008 16:41:37
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron