Teraz jest 28 mar 2024 12:44:34




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Vedia K1 - firmware 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 28 lut 2008 11:13:07
Posty: 33
Post Vedia K1 - firmware
Jak wie każdy posiadacz K1, sprzęt nie jest zły, ma jednak fatalnie niedopracowane oprogramowanie.
Firma Vedia zgodnie z polską tradycją handlową – kupiłeś, twój problem – już dawno usunęła ze swojej strony wszelkie ślady po tym sprzęcie.
Postanowiłem poszperać w sieci i sprawdzić czy jest jakiś alternatywny software. Cztery brick’i później mogę się podzielić informacją, że jest i sprawuje się świetnie.
Najpierw minusy:
Dostępne wersje językowe chińska, angielska, rosyjska (spolszczenie menu zajęło mi 3 godziny)
W plikach txt, rtf brak polskich znaków (w zastępstwie znaki aktualnie ustawionego języka)
Brak opcji częściowego odświeżania ekranu (chociaż nie wiem czy to wada, i tak nie dało się przy tym czytać)
A teraz plusy:
Czytnik startuje w 4 sekundy
Wczytanie książki – ok 5 sekund
Po włączeniu zasilania otwiera się ostatnio czytana książka
W plikach epub i fb2 poprawnie wyświetlane są polskie znaki (pod warunkiem, że w metadanych książki jest ustawiony język pl)
W plikach epub i fb2 jest wyświetlana grafika
W plikach epub i fb2 jest wyświetlane formatowanie tekstu
Można sortować pliki wg nazwy, daty lub rozszerzenia
W plikach pdf jest tryb reflow (chociaż nie mam pewności czy w vedii go nie było)
Więcej na razie nie sprawdzałem.
Czcionka czytnika to plik .ttf. Wreszcie można ją sobie wymienić. Co prawda wariuje trochę światło między czcionkami (litery zlewają się lub odstępy są za duże) ale po kilku nastu-dziesięciu próbach udało mi się dobrać czcionkę, która świetnie wygląda – Segoe UI Semibold
Nie jestem programistą, więc nie wiem jak wprowadzić zmiany w firmware, a jest tam polska wersja językowa ( w sumie 20 języków)
Wszystkie poprawki wprowadzałem gotowymi narzędziami znalezionymi w sieci.
Fimware:
Explay TXT.Book.B62 – v.1.11 z 09.08.2010


24 lis 2012 13:36:07
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lis 2009 20:20:04
Posty: 1433
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: inkBOOK Onyx
Post Re: Vedia K1 - firmware
To już prawie 2,5 roku od pojawienia się tego czytnika w Polsce.
Jak pamiętam to klon bardzo swego czasu zachwalanego produktu firmy Oaxis, czyli modelu W960. Nie zdobyły rynku chyba z powodu braku obsługi DRM.
Jednak fajnie, że jest coś co pomoże chętnemu usprawnić jego pracę. Jeśli namierzyłeś jakiś nowszy firmware, to wklej link (nie znalazłem), żeby ktoś inny nie musiał wyszukiwać ponownie... Można by też wrzucić gdzieś zmodyfikowany plik, czy czcionkę.

Te czytniki (dzięki Rockchip RK2706B) miały całkiem fajny dźwięk na wyjściu audio (osobny DSP), dzięki czemu można ich używać jako odtwarzacz MP3, zresztą lepszy niż wiele zwykłych "mptrójek". Obsługuje oprócz ebooków, nie tylko pliki MP3 ale i WMA, WAV, OGG, FLAC :shock:

_________________
W Obrazek też ;)


25 lis 2012 16:03:53
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 28 lut 2008 11:13:07
Posty: 33
Post Re: Vedia K1 - firmware
Firmware i narzędzia wrzuciłem na chomika:
http://chomikuj.pl/rafbakus
Jeśli chodzi o czcionkę to w oryginalnym firmware Vedi są to pliki bin. Z tego co udało mi się ustalić są to prerenderowane i spakowane bitmapy. Znalazłem edytor do nich ale przebijanie się przez 20 alfabetów i edycja literek piksel po pikselu mnie rozłożyło.
Explay używa czcionki font1.ttf z katalogu APPDATA, można ją wymienić na dowolny .ttf byle zgadzała się nazwa.
Menu znajduje się w pliku \RESOURCE\SID\STRINGID.BIN (20 wersji językowych) – edycja za pomocą StringSearcher z pakietu AngeloRKTools.
Wszystkie zmiany w obrazie robiłem za pomocą WinImage – wersja 30 dniowa.
I faktycznie jest to niezły odtwarzacz MP3 :D


25 lis 2012 22:00:02
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: