Teraz jest 19 kwi 2024 1:19:03




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
Marcin Ciszewski 
Autor Wiadomość
Post Marcin Ciszewski
Witam
W ostatnich dniach wpadła mi w ręce pierwsza (i na razie jedyna) książka tego autora.
Muszę przyznać, że pomysł jest ciekawy - w wyniku wypadku w przeszłość przenosi się Samodzielny Batalion Rozpoznawczy.
Nie jest to oryginalny pomysł - pewnie sporo osób oglądało film "The final countdown", gdzie schemat działania był podobny.
W wypadku tej książki wyszło to naprawdę fajnie - zwłaszcza dla miłośników historii i scen batalistycznych. Opisy walki przy użyciu najnownocześniejszego sprzętu pokazują jaką przepaść oddziela 60 lat zbrojeń - batalion potrafi rozbić w pył dywizję pancerną i to przy bardzo małych stratach własnych.
Bohaterami książki są żołnierze - nie wyidealizowani bohaterowie, lecz ludzie którym zdarza się popełnić błędy, łamią regulaminy, piją - po prostu ludzie tacy jak większość nas.
Książka naprawdę wciąga - ja nie mogłem się oderwać i iść spać przez zakończeniem :D
Ogólnie - polecam wszystkim, którzy lubią historię i powieści wojenne

pozdro


04 kwi 2008 17:29:52
Użytkownik

Dołączył(a): 28 lut 2008 13:49:00
Posty: 294
Post 
Dobre, udane, militarne SF w wykonaniu Marcina Ciszewskiego. Grupa żołnierzy pod dowództwem podpułkownika Jerzego Grobickiego zamiast w Afganistanie roku 2007, ląduje pod Mokrą w dniu 1 września 1939 roku.
Przeniesieni w czasie żołnierze podejmują walkę z potęgą hitlerowskich Niemiec. Jaki wpływ na bieg historii może mieć ingerencja w czasie?
Dobre dialogi, szybka akcja, ogólnie warto przeczytać, polecam.


07 maja 2008 20:12:42
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 24 kwi 2008 13:26:17
Posty: 128
Post 
Niestety nie do końca zgadzam się z kolegami. Książkę przeczytałem i to co mogę pozytywnego o niej powiedzieć, to że da się ją przeczytać. Głównie chyba ze względu na to, że Polacy dają w d.. Niemcom. Nie znam wieku autora, ale sądząc po książce jest on całkiem młody, skoro w taki sposób opisuje konflikt bohatera z "mafią". Według mnie mało wiarygodny. Zresztą tej wiarygodności psychologicznej brakuje w kilku miejscach. Za wyjątkiem zresztą głównego bohatera, reszta postaci jest nieco płaska i bez polotu, a akcja miejscami mało wiarygodna- począwszy od pierwszej walki z Niemcami.
Nie będę zjeżdżał autora do suchej nitki, bo książka coś w sobie ma przynajmniej dla Polaka (:-) Ale czytałem świeżo trylogię " Oś czasu" Birminghama, gdzie zespół floty zostaje przeniesiony do roku bodajże 1943 w okolice wyspy Midway i jest to o niebo lepsza powieść. Jak się zaś chce poczytać o "wielkiej Polsce" to lepszy jest „Krzyżacki poker” Spychalskiego, albo jeszcze lepiej " Bomba Heisenberga" Ziemiańskiego( opowiadanie).
Podsumowując – ksiązka tylko dla zainteresowanych tematem alternatywnej kampanii wrześniowej, gotowych do przełknięcia momentami nieco bzdurnych akcji i postaci.


15 maja 2008 10:37:39
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 29 maja 2008 0:13:17
Posty: 10
Post 
Tez troche bylem rozczarowany po przeczytaniu tej ksiazki,ksiazke czyta sie w jeden dzien ,chodz to ponad trzysta stron ,akcja ciekawa ale w epilogu trudno sie polapac co bedzie dalej ,dlatego czekam na sequal moze bedzie lepiej ,ale tak w ogule to fajna ksiazka na desczowe popoludnia ,tez czytalem os czasu i os czaszu wydaje mi sie bardziej rozwinieta ale w obu tych ksiazkach klimaty sa ruzne ,tam akcja glownie bierze miejsce na morzu a tutaj na ladzie i w polsce .no ale nic warto przeczytac obie bo warto .pozatym jak by ktos znal jakies inne tytuly o przenoszeniu w czasie i alterywnych swiatach to prosilbym o podanie na forum .


29 maja 2008 14:55:45
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 03 gru 2007 12:10:37
Posty: 36
Lokalizacja: Siedlce
Post 
Książka łatwa lekka i przyjemna , napisana bez zbytniego "przegięcia" . Dzielni Polacy z XXI w nie zmieniają dziejów wojny obronnej , komplikują Niemcom działania , lecz muszą ulec ich przewadze a także brakom zaopatrzeniowo - naprawczym .

Co do innych tekstów o podobnej tematyce to polecam poszukać w zbiorach opowiadań A . Pilipiuka "2856 kroków ' i "Czerwona gorączka " są 2 lub 3 opowiadania tyczące jak by było gdyby ktoś przeniósł sie z naszych czasów do 1939 z danymi technicznymi uzbrojenia planami niemieckiego ataku na Polskę. Wizja jest przyjemna .


18 sie 2008 12:53:44
Zobacz profil
Post 
To chyba pierwsza powieść autora, więc można mu wybaczyć pewne niedociągnięcia, sporo uwagi poświęcił historycznym szczegółom i bardzo dobrze, nie uzbraja również Polaków w bombkę atomową i nie każe im ta bombką rozwalać Berlina, za co dzięki Bogu, bo na początku lektury obawiałem się że wybierze podobne rozwiązanie, a tak ma otwartą drogę do ciekawej kontynuacji...


26 sie 2008 18:45:44
Post 
Książkę daje sie czytać. I to w zasadzie wszystko co można o niej dobrego powiedzieć. Pomysł był juz wielkrotnie obrabiany i to zazwyczaj przez lepszych autorów. Np. w Final Countdown scenarzysta przynajmniej wiedział, że lotniskowiec może przez jakieś czas prowadzić samodzielne działania, a batalion rozpoznawczy praktycznie nie. I co to za batalion. Ma Twarde, Szyłki, Amosy, Kraby, Mi-24 i Marines. Autor niepotrzebnie się ograniczał. Powinien dodać jeszcze parę atomowych pocisków balistycznych i z 500 Leopardów. Też by nie miało sensu, a przynajmniej mógłby jeszcze pociągnąć jakiś sensowny sequel ze zdobyciem Berlina i Moskwy. Autor owszem przeczytał jakiegoś "Żółtego Tygrysa" o bitwie pod Mokrą, ale juz nie dowolną monografię o Wojnie Obronnej czy nawet nie obejrzał zwykłej mapy z granicami z 39, bo wiedziałby że tekst na ostatnich stronach o trzymaniu się "linii Wisły" nie ma sensu w sytuacji kiedy np. całe Prusy Wschodnie leżą na wschód od tej linii.

Jak ktoś potrzebuje poczytać o polski przewagach to już lepiej "Noteka 2015" nie dlatego, że ma więcej sensu, ale przynajmniej jest bardziej zabawne.


05 lis 2008 20:48:12
Użytkownik

Dołączył(a): 04 lis 2008 15:56:55
Posty: 33
Lokalizacja: TuchĂłw
Post 
Zgodzę się z poprzednikami książkę da się przeczytać. Ot, lekka rozrywka na wieczór. Jednakże jest dość naiwna, autor może i zetknął się ze sprzętem ale nie ma pojęcia o realiach panujących w wojsku. Desert eagle jako broń boczna w Polsce? Amerykanie przyjeżdżający ze swoim sprzętem? Zostawmy to, czepiam się. I od momentu gdy zostają przeniesieni w przeszłość zakończenie jest wiadome, mimo olbrzymiej przewagi w technologii zaopatrzenie się skończy i nie wiadomo tylko jak autor pokieruje losami żołnierzy.

_________________
"Idzie to dziewczę do głowy jak wino, ale się nim nie upiję bo cudze" ;(


12 lis 2008 19:50:05
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 29 maja 2008 0:13:17
Posty: 10
Post Re: Marcin Ciszewski - www.1939.com.pl
Wlasnie chcialem przekazac dobra wiadomosc wyszla druga czesc tej ksiazki
i nosi nazwe www.1944.waw.pl, zamowilem sobie na merlin.pl no ale troche czasu minie zanim do mnie poczta dojdzie a jak dojdzie to podziele sie wrazeniami. :P

Edit by Mori: Poprawiłem adres - subdomenę w domenie http://www.pl nie tak łatwo dostać :P


19 mar 2009 2:26:13
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lut 2008 15:19:44
Posty: 118
Lokalizacja: OleÂśnica/Vavataun
Post Re: Marcin Ciszewski - www.1939.com.pl
Hmm, poczytałem kilka recenzji na temat nowej książki Ciszewskiego i z racji zainteresowań raczej po nią sięgnę, choć po przeczytaniu 1939.com podchodzę do niej nieco krytycznie. Zobaczymy

_________________
Bóg stworzył człowieka, ponieważ rozczarował się małpą. Z dalszych eksperymentów zrezygnował.
Mark Twain



Obrazek


19 mar 2009 13:09:52
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 gru 2007 23:02:17
Posty: 379
Lokalizacja: UK
Post www.1944.waw.pl
Właśnie skończyłem słuchać i muszę powiedzieć, że to chyba dobry sposób na zainteresowanie młodych tematem wojny. Obie książki (1939 i 1944) to nie jakieś wielkie dzieła, ale chyba dobra literatura dla młodego czytelnika.

_________________
:-P


13 lut 2010 14:38:57
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lut 2012 19:37:24
Posty: 2
Lokalizacja: Wrocław
eCzytnik: Kindle Touch
Post Re: Marcin Ciszewski
Widzę, że opinie dotyczące książek są bardzo podzielone. Ja wszystkie części "wciągnąłem nosem". :o Bardzo mi się spodobały, w szczególności "Major".


15 lut 2012 15:58:59
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 16 lip 2012 22:57:15
Posty: 7
eCzytnik: Kindle 4 Classic
Post Re: Marcin Ciszewski
Książki Marcina Ciszewskiego w wersji epub bez drmów dostępne są na warbook.myebook.pl


17 lip 2012 14:20:53
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron