Teraz jest 28 mar 2024 21:45:07




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
czytniki i tablety w edukacji 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 11 mar 2012 21:23:36
Posty: 50
Lokalizacja: Wrocław
Post czytniki i tablety w edukacji
t3d: wydzielone z wątku Anki - program do nauki słówek z działu onyx

Alcek napisał(a):
Też korzystam z Anki na co dzień, czytniki z eInk mają niewiele funkcjonalności, a ich ceny kształtują się powyżej tabletów tych samych rozmiarów.


@Alcek: a jaki z tego wniosek płynie? Domyślając się: w pewnych obszarach zastosowań eInk jest po prostu lepszy i bezkonkurencyjny.


02 maja 2012 9:56:42
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 11 gru 2011 19:33:43
Posty: 893
eCzytnik: Kindle Classic InkBOOK Classic 2
Post Re: Anki - program do nauki słówek
Robert99 napisał(a):
@Alcek: a jaki z tego wniosek płynie? Domyślając się: w pewnych obszarach zastosowań eInk jest po prostu lepszy i bezkonkurencyjny.

Tylko te obszary są węższe niż tablety... W zasadzie czytnik eInk to przypomina stary kalkulator do czytania. W pierwszym kwartale eInk Holding odnotował stratę. W ciągu kilku lat ta technologia trafi do lamusa.
Amazon też w zeszłym roku zdecydował się na wypuszczenie tabletu. W Europie Zachdoniej czytniki z eInk nie rozpowszechniły się w takim samym stopniu, co w JuEsEj.

_________________
Recenzje e-czytników PocketBook Touch HD 3 - recenzja czytnika InkBOOK LUMOS - recenzja czytnika


02 maja 2012 13:37:31
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 05 kwi 2012 10:29:34
Posty: 89
eCzytnik: Onyx Boox
Post Re: Anki - program do nauki słówek
Alcek napisał(a):
Tylko te obszary są węższe niż tablety... W zasadzie czytnik eInk to przypomina stary kalkulator do czytania. W pierwszym kwartale eInk Holding odnotował stratę. W ciągu kilku lat ta technologia trafi do lamusa. Amazon też w zeszłym roku zdecydował się na wypuszczenie tabletu. W Europie Zachdoniej czytniki z eInk nie rozpowszechniły się w takim samym stopniu, co w JuEsEj.


Faktycznie obszary są dużo węższe niż tablety, ale czy to wada? Według mnie jest to wyspecjalizowane urządzenie i doskonale sprawdza się w tym do czego zostało stworzone - nie męczy wzroku i mało zużywa prądu. Tablet bym bardziej traktował jako gadżet do wszystkiego, coś popracujesz, poczytasz chwilę, sprawdzisz pocztę itd.
Popularność moim zdaniem jest ściśle związana z tym co napisałem wyżej - jest to urządzenie wyspecjalizowane do czytania - a wystarczy przytoczyć ile to książek czyta rocznie przeciętny Polak. A skoro nie czytają to po co im urządzenie do tego?
Z drugiej strony bardzo często widzę kogoś czytającego na e-papierze w pociągu/autobusie, gdzie rok temu nie było o tym mowy. Według mnie czytniki będą coraz bardziej popularne, zmienią pewnie tylko gabaryty i formę, co będzie związane z rozwojem technologii.

_________________
Pozdrawiam Tomasz


02 maja 2012 16:10:08
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 11 gru 2011 19:33:43
Posty: 893
eCzytnik: Kindle Classic InkBOOK Classic 2
Post Re: Anki - program do nauki słówek
T0masz napisał(a):
Alcek napisał(a):
Tylko te obszary są węższe niż tablety... W zasadzie czytnik eInk to przypomina stary kalkulator do czytania. W pierwszym kwartale eInk Holding odnotował stratę. W ciągu kilku lat ta technologia trafi do lamusa. Amazon też w zeszłym roku zdecydował się na wypuszczenie tabletu. W Europie Zachdoniej czytniki z eInk nie rozpowszechniły się w takim samym stopniu, co w JuEsEj.


Faktycznie obszary są dużo węższe niż tablety, ale czy to wada? Według mnie jest to wyspecjalizowane urządzenie i doskonale sprawdza się w tym do czego zostało stworzone - nie męczy wzroku i mało zużywa prądu. Tablet bym bardziej traktował jako gadżet do wszystkiego, coś popracujesz, poczytasz chwilę, sprawdzisz pocztę itd.
Popularność moim zdaniem jest ściśle związana z tym co napisałem wyżej - jest to urządzenie wyspecjalizowane do czytania - a wystarczy przytoczyć ile to książek czyta rocznie przeciętny Polak. A skoro nie czytają to po co im urządzenie do tego?
Z drugiej strony bardzo często widzę kogoś czytającego na e-papierze w pociągu/autobusie, gdzie rok temu nie było o tym mowy. Według mnie czytniki będą coraz bardziej popularne, zmienią pewnie tylko gabaryty i formę, co będzie związane z rozwojem technologii.

Fajnie, że się nadaje do czytania... ale skoro się już tyle kosztuje... Podstawowym ograniczeniem czytników jest brak kolorów, czas odświeżania.
Głupio się zachował woblink.com, który użytkowników czytników najpierw miał głęboko w d..., bo myślał, że ich kliencie będą czytać na so phenomenal Ipad... rzeczywistość okazała się inne - posiadacze czytniki to grupa, może stosunkowo mniej liczna, ale za to czytająca najwięcej...No i na wiosne zamiast Kindlestore, mamy mobistore.

Czytniki i tworzone ebooki mają nadal wiele ograniczeń, jak np. obsługę hiperłączy w dokumentach - rzeczy które wydają się standardem
Jak zostanie wdrożony technologicznie pasywny ekran energeooszczędny, to podział na tablety i czytniki straci na znaczeniu.

_________________
Recenzje e-czytników PocketBook Touch HD 3 - recenzja czytnika InkBOOK LUMOS - recenzja czytnika


02 maja 2012 17:37:43
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 mar 2011 16:44:42
Posty: 195
Lokalizacja: Wrocław
eCzytnik: Kindle Oasis 3
Post Re: Anki - program do nauki słówek
Alcek, eCzytnik z aktualną technologią eInk realizują w pełni swoje zadanie - umożliwić klientowi komfortowe czytanie bez męczenia oczu.
Sięgam pamięcią do 30-40 tytułów jakie ostatnio przeczytałem i w ŻADNYM z nich nie było ilustracji, które uzasadniałyby kolorowy ekran. W grę wchodzą czasopisma (rynek zmienny i płynny o - wydaje mi się - większym potencjale niż statyczne książki), albumy oraz wydania specjalne. Znowu - jeśli chodzi o czasopisma, masz dzienniki które wydawane są na papierze - z braku słowa - nazwę go 'toaletowym' oraz czasopisma wydawane na papierze kredowym, błyszczącym (tutaj głównie miesięczniki czy jeszcze rzadsze wydania).
Także wbrew pozorom czytnik NIE MUSI mieć koloru, jest to mile widziany bonus, ale jeśli miałbym za niego dorzucić 200 zł, raczej bym podziękował.
Masz tablet - do treści dynamicznych, nie umniejszam jego znaczenia ani możliwości. Dobrze Ci się z niego korzysta - to na zdrowie, cieszę się.
Wspomniany program Anki znakomicie sprawdziłby się na eCzytniku. Spróbowałem go i widzę, że nie posiada ŻADNEJ funkcjonalności, której nie dałoby się przenieść. Co więcej, ze względu na brak dynamiki - znakomicie sprawdziłby się na eCzytniku.

Czekam na wynalazek, który umożliwi technologie SZYBKICH i ENERGOOSZCZĘDNYCH ekranów. To będzie rewolucja. Na mój nie-technologiczny nos - dwa wymienione powyżej warunki stoją w pewnego rodzaju sprzeczności.


02 maja 2012 19:04:55
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 11 gru 2011 19:33:43
Posty: 893
eCzytnik: Kindle Classic InkBOOK Classic 2
Post Re: Anki - program do nauki słówek
T4ng10r napisał(a):
Alcek, eCzytnik z aktualną technologią eInk realizują w pełni swoje zadanie - umożliwić klientowi komfortowe czytanie bez męczenia oczu.
Sięgam pamięcią do 30-40 tytułów jakie ostatnio przeczytałem i w ŻADNYM z nich nie było ilustracji, które uzasadniałyby kolorowy ekran. W grę wchodzą czasopisma (rynek zmienny i płynny o - wydaje mi się - większym potencjale niż statyczne książki), albumy oraz wydania specjalne. Znowu - jeśli chodzi o czasopisma, masz dzienniki które wydawane są na papierze - z braku słowa - nazwę go 'toaletowym' oraz czasopisma wydawane na papierze kredowym, błyszczącym (tutaj głównie miesięczniki czy jeszcze rzadsze wydania).
Także wbrew pozorom czytnik NIE MUSI mieć koloru, jest to mile widziany bonus, ale jeśli miałbym za niego dorzucić 200 zł, raczej bym podziękował.
Masz tablet - do treści dynamicznych, nie umniejszam jego znaczenia ani możliwości. Dobrze Ci się z niego korzysta - to na zdrowie, cieszę się.
Wspomniany program Anki znakomicie sprawdziłby się na eCzytniku. Spróbowałem go i widzę, że nie posiada ŻADNEJ funkcjonalności, której nie dałoby się przenieść. Co więcej, ze względu na brak dynamiki - znakomicie sprawdziłby się na eCzytniku.

Czekam na wynalazek, który umożliwi technologie SZYBKICH i ENERGOOSZCZĘDNYCH ekranów. To będzie rewolucja. Na mój nie-technologiczny nos - dwa wymienione powyżej warunki stoją w pewnego rodzaju sprzeczności.

Skoro przeniesienie na czytnik prostej linuxowej aplikacji Anki stanowi problem, to o czym my mowimy. Dla większości społeczeństwa, która nie czyta książek czytnik jest mniej użyteczny niż ramka na zdjęcia.

Moim zdaniem główny potencjał eInk tkwi w sferze edukacji - a tu jego siermiężność jest nawet pewną zaletą. Problem jest taki, że już z tym eInkiem niewiele da się zrobić... więc wypuszcza się eczytnik ze światełkiem w nocy - Nook i za parę miesięcy pewnie Kindle z tym wyjdzie.

Sprzedaż urządzeń z ekranami eInk będzie stopniowo wyhamowywać.

_________________
Recenzje e-czytników PocketBook Touch HD 3 - recenzja czytnika InkBOOK LUMOS - recenzja czytnika


02 maja 2012 19:23:03
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 mar 2011 16:44:42
Posty: 195
Lokalizacja: Wrocław
eCzytnik: Kindle Oasis 3
Post Re: Anki - program do nauki słówek
Pewnie tak, sprzedaż wyhamuje. W końcu pojedynczy użytkownik może mieć eCzytników? Skoro technologicznie i funkcjonalnie dotarliśmy do pewnej komfortowej granicy.
Ale to nie wyklucza rozwoju eCzytelnictwa. Książki i treść mobilna nie znikną, czasopisma papierowe wychodzą na platformę mobilną, cyfrową. Czytnik jest narzędziem.
Tak samo można by gdybać nt. odtwarzaczy MP3. Rozmiar jest już wystarczająco mały, pozostaje zabawa z pojemnością baterii i pamięci, można by jeszcze podłubać w algorytmach przetwarzania dźwięku. Natomiast treść, czyli muzyka, audiobooki - tutaj masz stale nowe tytuły. Czy jest to motywująca treść, czy banalne odtwarzanie - rynek bierze.
Zwróć uwagę, że wspomniany Anki jest programem skierowanym na Windowsa. System, gdzie jak brakuje jakiegoś składnika - to się go dorzuca/doinstalowuje. Brakuje Pythona? PyQt? Zainstaluj. Albo dostaniesz od razu w pakiecie.
Jeśli znajdzie się grupa zapaleńców - to przeniesienie wspomnianego programu (lub jego klona/alternatywy) nie powinna być problemem. Wrzuci się go za dolara na Amazona, a potem za kolejne dolary pójdą pakiety.

Jesteś w grupie użytkowników eCzytników, a argumentujesz resztą świata. Statystyczny obywatel rocznie czyta 0,5 tytułu zadowalając się newsami. Więc daruj sobie takie uwagi. Równie dobrze wejdź na forum o motocyklach i zacznij gadać o dawcach organów lub że mało kogo stać na ścigacza.


02 maja 2012 20:10:52
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 08 kwi 2012 15:57:40
Posty: 25
eCzytnik: pocketbook
Post Re: Anki - program do nauki słówek
A na przykład słyszeliście o ekranie mirasol? Bo taki ekran też nie świeci, jest kolorowy i ma dobre odświeżanie. To jest technologia, która e-czytniki może popchnąć mocno do przodu.
A jeżeli chodzi o rozwój technologiczny, to raczej nie jest możliwe jego zahamowanie ze względu na dobicie do pewnej granicy/bariery. Jeśli na e-czytniki byłby taki sam popyt jak np. na telefony komórkowe, to modele czytników tak samo szybko by się zmieniały i ewoluowały jak telefony.
Panowie i Panie, wymagania klienta są istotne tylko o ile klient istnieje i ma pieniążki:)


02 maja 2012 20:39:08
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 11 mar 2012 21:23:36
Posty: 50
Lokalizacja: Wrocław
Post Re: czytniki i tablety w edukacji
Wszystko zależy od preferencji. Jeśli ktoś uważa, że czytnik ma być kombajnem do wszystkiego, a jago funkcjonalność ma być zbliżona do komputera stacjonarnego to na pewno się zawiedzie. Jak go kupiłem, gdyż miałem dość drukowania artykułów czy książek w PDF. Dodatkowo możliwość podkreślania czy robienia notatek rysikiem w plikach PDF przekonała mnie do zakupu. Tablet też ma takie możliwości, ale męczy wzrok i bateria trzyma krótko (w porównaniu z czytnikiem). Do tego dochodzą użyteczne operacje na plikach jak np. możliwość wytłuszczenia czcionki, gdy PDF jest słabej jakości (świetna funkcja, której nie mam nawet na komp. stacjonarnym). Wszelkie inne możliwości czytnika są dla mnie wartością dodaną. Dlatego tak ważne jest odpowiedzenie sobie na pytanie: czego oczekuję.


03 maja 2012 11:46:42
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron