Teraz jest 29 mar 2024 10:45:48




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
Prywatny algorytm na wybór czytnika 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 30 sty 2012 17:41:30
Posty: 38
Post Prywatny algorytm na wybór czytnika
Może to komuś się przyda i mam nadzieję, że nie załadowałem podwójnie gdyż miałem problem z zalogowaniem.

Żeby było jasne nigdy w życiu nie miałem czytnika w ręce i wnioskowanie przeprowadzałem wyłącznie na podstawie opinii, porad, porównań i doświadczeń innych Przedstawię mój prywatny algorytm na wybór czytnika.

Cel: Posiadanie po raz pierwszy w życiu czytnika, głownie czytanie beletrystyki w domu przed snem, trochę szlifowanie angielskiego (literatura w oryginalne ze słownikiem w tle) może jakiś podręcznik do angielskiego.

1) Pierwsze pytanie: 6 czy 10 cali (temat nie do przegadania ale …).

Za 6 cali:
mobilność, gabaryty, lepiej trzymać w ręku czytając przed zaśnięciem, pierwszy mój czytnik, nie potrzebuję notatek, gdzieś czytałem że na 10 calach trochę biega się oczyma po ekranie,

Za 10 cali
Czytanie układu kolumnowego bez reflow, czytanie pdf (skan), czytanie dokumentacji tekstów technicznych, pewnie trochę lepsza możliwość robienia notatek

Moje przemyślenia i pierwszy wybór:
cali trochę szkoda booxa M92 (zbawcy rynku). Pewnie optymalnie byłoby coś 7-8 cali ale tutaj słabo z wyborem

2) Jaki producent (marka)?

Tak trochę drogą eliminacji:
- Coś krajowego? NIE eclicto nie lubię Kolportera, Empiku też nie bardzo.
- No to może Sony? NIE gdyż nie ma zaufania do firm, które docelowo ograniczają dostęp do formatów (tak „wyższość Samsunga nad Sony w telewizorach).
- Iriver i reszta? NIE gdyż z netu nie byłem w stanie i poznać.

Na placu boju zostaje Klindle, Pocketbook (PB), Onyx (OB) i Presttigo (ostatnie jakoś samo odpadło)

A teraz bój Kindle v PB-OB.

Kindle? NIE konwersje, jakoś "niepolski", nie wieżę zbytnio firmom wtedy, gdy dostajemy coś poniżej kosztów lub zbyt tanio – gdzieś to odrobią i nie chodzi mi o jakość, gdyż tej K nie kwestionuję Jeżeli Amazon wejdzie do Poslki to z pewnością będą niespodzianki ale to jeszcze trochę. Poza tym i tak jeśli pozolą to będę kupował u nich książki


Zostaje pojedynek Pocketbook v Onyx

Jako bardziej profesjonalny i prestiżowy jawi mi się Pocketbook (może to subiektywna opinia). Według tego co czytam bardzo porównywalne marki ale Onyx Boox jakby w natarciu. Decyduję się na Onyxa, gdyż większe możliwości korzystania z dobrych słowników i ekran Pearl. Duży brak Onyxa w stosunku do Pearl to „multitasking” – czyli dla niewtajemniczonych możliwość jednoczesnego (równoległego) otwarcia przeglądarki i np. dwóch książek (mogłoby to być przydatne nauce angielskiego).

Fachowe doradztwo tj. Opiekun z ArtaTech Pan Robert, który pomaga udzielając się na forum. Czasami, z całym szacunkiem dla Niego musi maskować, że tak naprawdę polski dystrybutor nie ma większego przełożenia na producenta i np. A62 i M92 dotrze do nas późno a A62 nie będzie miał ekranu o wysokiej rozdzielczości. Może to też wynikać ze zbyt zachowawczej postawy polskiej dystrybucji. Gdzieś jakiś dystrybutor zamawia wyższą rozdzielczość i stara się sprzedać, a nasz może nie chce ryzykować. Wtedy producent sprzyja odważniejszym, a jeżeli to poprą wolumenem zamówień to BINGO.

Ciekawe, czy uwagi do oprogramowania wysyłane z Polski są brane pod uwagę przez producenta a jeżeli nie to dlaczego polski dystrybutor nie pisze skryptów na zgłaszane błędy czy braki w oprogramowaniu – ważniejsze jak brak „multitaskingu” lub „upierdliwe” jak brak blokady ekranu przed przypadkowym dotknięciem w I62 po idiotyczne jak zniknięcie OK przy wyborze czcionki dla interfejsu

3) Na koniec który model w ramach Onyx Boox

- Najnowszy i sprzedawany już w Polsce I62
zalety: malutki, lekki i dotykowy, ekran, procesor
wady: dotykowy „paluchem” może być trudny w operowaniu, uwsteczniające oprogramowanie, technologia podczerwieni w czytnikach to na razie eksperyment (nie technicznie ale bardziej funkcjonalnie)

- A60 "stary ale jary"
zalety: nieduży, klawisz nawigacji, dotykowy rysikiem (większa precyzja no i lepszy przy notatkach), tańszy i bardziej dostępny, już trochę na rynku i znane są wszystkie jego uchybienia
wady: słabszy procesor

- A62 to model który wybrałem. I co? I NIE MA GO W POLSCE a jak będzie to z gorszym ekranem niż mógłby być. Jeżeli nie pokaże się szybko w sprzedaży to wrócę do wyboru Pocektbook 603 i Onyx boox A60.

Wszystkie opinie bardzo subiektywne. Opisałem jak wybierałem, a nie jako poradnik do bezbłędnego wybrania czytnika.
Rafał


Ps.
Cały czas proszę, aby ktoś precyzyjnie opisał mi jak wybiera się wyrazy do tłumaczenia w słowniku podczas czytania angielskiej książki w modelach I62, A60 lub A62 tj. jak uaktywnia się słownik, jak wybiera wyraz i jak następuje zatwierdzenie do tłumaczenia.


06 lut 2012 14:49:15
Zobacz profil
SwiatCzytnikow.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sie 2010 11:00:21
Posty: 1873
eCzytnik: kindle, onyx, nook, kobo, pb, ipad
Post Re: Prywatny algorytm na wybór czytnika
Wyboru nie chcę kwestionować, bo pewnie z A62/i62 będziesz zadowolony, ale pozwolę sobie skomentować tylko dwa fragmenty:

Cytuj:
No to może Sony? NIE gdyż nie ma zaufania do firm, które docelowo ograniczają dostęp do formatów

To chyba powinien być zarzut do Kindle :) bo Sony podobnie jak Onyx korzysta z DRM Adobe.
Problem z Sony jest taki, że nie wiadomo jak z gwarancją. Niby dostaje się ogólnoświatową, ale podobno w przypadku czytników (które oficjalnie w Polsce/do Polski nie są sprzedawane) nie można jej zrealizować w Polsce. A ekrany e-papierowe lubią się psuć, czy raczej mieć wady fabryczne.

Cytuj:
Kindle? NIE konwersje, jakoś "niepolski", nie wieżę zbytnio firmom wtedy, gdy dostajemy coś poniżej kosztów lub zbyt tanio – gdzieś to odrobią i nie chodzi mi o jakość, gdyż tej K nie kwestionuję Jeżeli Amazon wejdzie do Poslki to z pewnością będą niespodzianki ale to jeszcze trochę. Poza tym i tak jeśli pozolą to będę kupował u nich książki


1. Konwersja to najmniejszy problem, naprawdę. :)
2. Coś poniżej kosztów - to jest typowy mit. Kindle w wersji international NIE jest poniżej kosztów - jest po kosztach, a to robi różnicę. Wersje "with special offers" owszem, są poniżej kosztów, w zamian oglądamy reklamy czy dostajemy inne promocje. M.in. dlatego model ten nie jest dostępny poza USA. Jasne, że Amazon odrabia to w książkach - z każdej sprzedanej książki ma 30-70%, więc w postaci książek zapłaciłem im już za parę czytników... Ale obowiązku kupowania u nich nie ma.
3. Jeśli wejdzie do PL, niewiele się zmieni, może cena czytnika spadnie o kilkadziesiąt złotych ze względu na tanią przesyłkę.
4. Jeśli pozwolą - tak, ale tylko na ich system. Oczywiście podobnie jak Adobe, DRM Amazonu można zdjąć.

_________________
http://swiatczytnikow.pl (dawniej: Świat Kindle)
http://ebooki.swiatczytnikow.pl - (prawie) wszystkie polskie e-booki w jednym miejscu, czyli porównywarka ofert księgarni.


06 lut 2012 17:40:11
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 30 sty 2012 17:41:30
Posty: 38
Post Re: Prywatny algorytm na wybór czytnika
Nie wiedziałem tego o Sony Dzięki.

Co do Kindle to najbardziej przestraszyłem się tego, że wszędzie jakieś starchy na zasadzie "w Polsce to nie ... a to nie zarejestrują, nie można tego i owego, wersja z reklamami nie dla Polski itd.". Kindle z pewnością jest dobrym i stabilnym urządzeniem, ale tak jak napisałem taki "niepolski". Swoją drogą to czy można kupić w Amazon sownik ang-pol i odwrotnie który zadziała w tle podczas czytania? Chyba nie.
R


06 lut 2012 18:53:35
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 30 sty 2012 22:14:30
Posty: 45
eCzytnik: Brak
Post Re: Prywatny algorytm na wybór czytnika
ryski10 napisał(a):

- Iriver i reszta? NIE gdyż z netu nie byłem w stanie i poznać.


Jezeli dobrze zrozumialem i chodzi o brak recenzji w necie to taki story HD ma ich dosc duzo (po PL), np na pewnym znanym forum poruszajacym tematyke odtwarzaczy mp3 (moge dac linki na pw)/


06 lut 2012 19:32:26
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 26 lis 2009 15:32:20
Posty: 58
Lokalizacja: Wrocław
eCzytnik: Boox60, FujitsuT4310, PB603, PB622
Post Re: Prywatny algorytm na wybór czytnika
ryski10 napisał(a):
Cały czas proszę, aby ktoś precyzyjnie opisał mi jak wybiera się wyrazy do tłumaczenia w słowniku podczas czytania angielskiej książki w modelach I62, A60 lub A62 tj. jak uaktywnia się słownik, jak wybiera wyraz i jak następuje zatwierdzenie do tłumaczenia.

W A60 wygląda to tak:
Uaktywnienie słownika: podczas czytania książki przycisk Menu --> Narzędzia --> Wyszukaj w słowniku lub dwa razy stukamy piórkiem w wybrane słowo (nie we wszystkich formatach plików to drugie działa).
Wybieranie wyrazu: piórkiem klikamy na wyraz, który automatycznie się "podświetla"
Zatwierdzanie tłumaczenia: ?? nie ma czegoś takiego, po wybraniu piórkiem słowa po prostu mamy w oknie słownika tłumaczenie.

Zresztą najlepiej skocz do Vobisu czy innego sklepu to sobie popróbujesz. Ale zapewniam, że jest to bardzo wygodne.

Podobnie działa słownik w PocketBooku (mam 603).


06 lut 2012 21:53:32
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 paź 2011 8:46:43
Posty: 105
eCzytnik: Kobo Aura HD
Post Re: Prywatny algorytm na wybór czytnika
W i62 słownik nie uaktywnia się przez podwójne kliknięcie. Klikamy paluchem na słowo, które się podświetla, potem:
Cytuj:
Uaktywnienie słownika: podczas czytania książki przycisk Menu --> Narzędzia --> Wyszukaj w słowniku

jak już raz uaktywnimy słownik to po kliknięciu paluchem na inne słowo jest ono automatycznie podświetlane i tłumaczone w słowniku. Słownik "przeskakuje" z góry na dół w zależności od tego w którym miejscu "kartki" znajduje się podświetlone przez nas słowo. Działa to bardzo fajnie.


07 lut 2012 8:50:44
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 30 sty 2012 17:41:30
Posty: 38
Post Re: Prywatny algorytm na wybór czytnika
Bardzo, dziękuję. W końcu wiem jak praktycznie obsługuje się słownik. EllenRipley napisz proszę kila zdań jak użytkuje Ci się Pocketbooka 603 - model ten wygląda całkim konkurencyjnie. W pewnym momencie przyszła mi do głowy taka myśl aby kupić sobie jako 6 calowy własnie PB 603 a potem dokupić Onyxa M92.


07 lut 2012 10:44:43
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 26 lis 2009 15:32:20
Posty: 58
Lokalizacja: Wrocław
eCzytnik: Boox60, FujitsuT4310, PB603, PB622
Post Re: Prywatny algorytm na wybór czytnika
Ja wolę A60 od PB603, który użytkują teraz moi rodzice. Wg. mnie A60 ma wygodniejszą nawigację (kółko rządzi :D) i lepiej wyświetla tekst (choć to jest bardzo subiektywne, patrz wątek: onyx-boox-f162/blady-tekst-w-onyx-boox-x60-t10879.html).
Słownik działa podobnie, choć w PB przy najnowszym firmware okno słownika samo przeskakuje na dół po zmianie strony więc jest idealnie :).
PB jest bardziej "wypasiony": 3G, Bluetooth, akcelerometr, czytanie na głos w licznych językach (choć IVONa w Onyxie to lepsza jakość), głośniki ... ale jakoś Onyx mi bardziej leży.
W sumie ciężko między nimi wybrać, oba są wysokiej jakości, dopracowane, wszechstronne. Jak wybierałam czytnik dla rodziców to z 2h siedziałam w czytio.pl i porównywałam. Wzięłam PB603 tylko dla odmiany, żeby coś innego popróbować bo wiedziałam że A60 jest super a PB603 zrobił na mnie dobre wrażenie. IMHO cokolwiek z tej grupy nie wybierzesz będziesz zadowolony.
PS. Już przestań analizować i idź kup! :D


07 lut 2012 17:06:36
Zobacz profil
SwiatCzytnikow.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sie 2010 11:00:21
Posty: 1873
eCzytnik: kindle, onyx, nook, kobo, pb, ipad
Post Re: Prywatny algorytm na wybór czytnika
To jest dobra rada;) Bo nie zawieramy małżeństwa tylko kupujemy czytnik na średnio dwa lata, bo wtedy ten oddamy (np. rodzicom) a skusi nas i tak nowy model...

_________________
http://swiatczytnikow.pl (dawniej: Świat Kindle)
http://ebooki.swiatczytnikow.pl - (prawie) wszystkie polskie e-booki w jednym miejscu, czyli porównywarka ofert księgarni.


07 lut 2012 17:09:08
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 31 sty 2012 11:16:47
Posty: 19
Post Re: Prywatny algorytm na wybór czytnika
rysik, a dlaczego nie bierzesz pod uwagę X60 ?


07 lut 2012 18:33:01
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 30 sty 2012 17:41:30
Posty: 38
Post Re: Prywatny algorytm na wybór czytnika
Przyznam że rada idź i kup jest rewelacyjna. Ktoś musiał mną wstrząsnąć - dzięki. Co do X60 to jakoś go pominąłem. Nie bardzo lubię Vobis w Krakowie poszedłem do sklepu aby się czegoś dowiedzieć no i natknąłem się jak to bywa na wiedzę powierzchowną i poopowiadałem Panu o co chodzi w czytnikach.Swoją drogą na czym polegać ma "wyższość sterowania kółkiem"


08 lut 2012 1:14:58
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sty 2011 2:08:50
Posty: 346
Lokalizacja: Katowice
eCzytnik: K3W
Post Re: Prywatny algorytm na wybór czytnika
A ja uważam wprost przeciwnie, klawisze na boku ekranu>kółko.
Właśnie to kółko początkowo zniechęciło mnie do booxa, ale to gusta a o nich jak wiadomo...


08 lut 2012 18:17:25
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 31 sty 2012 11:16:47
Posty: 19
Post Re: Prywatny algorytm na wybór czytnika
Do mnie przemawia X60 za pozytywnie zdany "drop test"... Pan Robert z ArtaTechu wspominał, że A60 śmignął im z wysokości 1,5 metra na targach i też to przeżył - dlatego wróciłam w rozważaniach do A60 (choć początkowo byłam zdecydowanie za X60)

Martwi mnie tylko jedno - na którąkolwiek aukcję na allegro kliknę - wszystkie X60 mają wyświetlacz Vizplex -- czy to taki standard, że nie ma nigdzie z X60 z Pearlem ? Bo A60 z Pearlem dostanę bez problemu :) (chodzi mi o X60 -- nie o X61S bo te dla odmiany - gdzie nie spojrzę - chwalą się Pearlem.. hmmm)

A co do Vobisu.. eh, szkoda słów.. dlatego intensywnie przeglądam to forum - i jestem coraz bliżej zakupu :) Ślubny poprosił bym się do Waltynek ;) wstrzymała - jak prosi - to ok ... pożyjemy, zobaczymy :)


09 lut 2012 2:06:49
Zobacz profil
Post Re: Prywatny algorytm na wybór czytnika
Modele A60 były pierwotnie z ekranem Vizplex, nowsze partie są już z ekranem Pearl (i wzmocnioną konstrukcją).
Modele X60 - nowszy projekt, ale sprzętowo wewnętrznie taki sam jak obecne A60, na razie były sprowadzane tylko z udoskonalonym ekranem Vizplex.


10 lut 2012 18:45:27
Użytkownik

Dołączył(a): 31 sty 2012 11:16:47
Posty: 19
Post Re: Prywatny algorytm na wybór czytnika
bardzo dziękuję za odpowiedź :)


11 lut 2012 12:58:53
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: