Robert ArtaTech
|
Tips&Tricks dla BOOX-ów
Chciałbym przedstawić kilka użytecznych sposobów i funkcji czytników BOOX, które mogą być pomocne w codziennym ich użytkowaniu. Prawdopodobnie, po uważnej lekturze podręcznika, większość z nich jest tam do odnalezienia, ale tu może się uda je zebrać.
1. Jeśli chcemy coś zmienić w ustawieniach, nie ma potrzeby wracać do głównego menu - "Ustawienia" są dostępne zawsze, z dowolnego katalogu, po wejściu do "MENU" (tak samo jak "Widok" i "Plik").
2. Poruszanie się kursorem po opcjach okna "Menu" jest możliwe również "w kółko" poprzez ramki. Na przykład: Chcąc uruchomić opcję z prawego dolnego rogu, mając podświetloną opcję w lewym górnym rogu, nie musimy "klikać" 4-5 razy w dół i 4-5 razy w prawo - wystarczy tyko raz w górę i 1-2 razy w lewo (w stronę ramki). To samo w funkcji "Idź do strony", czy na klawiaturze ekranowej.
3. Ustawiając pełne odświeżanie ekranu w opcjach, np. co 5 lub 7 stron, co jest wystarczające, aby nie pojawiały się "duchy" na e-inku, trzeba pamiętać, że przeglądarka HTML ma swoje ustawienie i jeśli czytamy plik HTM, CHM czy stronę internetową, to możemy niezależnie od ogólnej opcji, ustawić sobie odświeżanie pełne przy każdej zmianie ekranu. Podczas czytania, po włączeniu "MENU", u dołu okna jest opcja "Pełne odświeżanie", która ma dwa stany (włączone, wyłączone), obrazowane ikonką.
4. Jeśli chcemy odświeżyć aktualnie czytaną stronę, na dole ekranu, koło zegarka jest ikonka ze strzałką "w kółko" - wybierając tą ikonkę rysikiem odświeżamy bieżący ekran. Jesli komuś się nie chce wyciągać rysika (również w modelach z S, bez rysika) ten sam efekt uzyskamy wciskając 2x klawisz "MENU".
5. Szybka zmiana wielkości czcionki, podczas czytania tekstu, jest zawsze możliwa za pomocą kursora "góra-dół". Wewnętrzne "szare" kółko w modelach serii A, strzałki "góra-dół" w "krzyżyku" w modelach X, przesunięcie palcem w "górę lub dół" na czujniku w serii M. Również w PDF podczas podglądu "graficznego" jeśli damy strzałkę w górę, przechodzimy do trybu "reflow", następne powiększają tekst.
6. W wielu formatach, podczas czytania, dwukrotne stuknięcie rysikiem w słowo, powoduje wywołanie słownika. Jeśli to pierwsze wywołanie, podczas czytania danego tekstu, może ono potrwać dłużej, w zależności jak dużo słowników jest wgranych.
7. Jeśli zdarzy się, że z powodu uszkodzonego pliku e-książki lub czcionki (lub błędu w nich) program czytający zawiesi się i czytnik nie reaguje na klawisze, można przytrzymać dłużej klawisz "OK" (2-3 sek.) co powoduje zamknięcie zawieszonego procesu. (Jeśli po tym ekran nie zmienił/odświeżył się - 2x "Menu" powinno pomóc.)
8. Czcionki jak i słowniki, aby działać, mogą być umieszczone zarówno na karcie SD jak i w pamięci czytnika (Biblioteka) - ważne żeby zawsze w katalogach odpowiednio "fonts" i "dicts".
9. Wygaszanie ekranu, jest funkcją całkowicie zbędną w czytnikach z e-ink. Jej obecność ma funkcję tylko estetyczną i "tradycyjną". Używając funkcji wyłączenia czytnika po określonym czasie (w Ustawieniach), lub wyłączając go przed dłuższą przerwą w czytaniu (dłuższe naciśnięcie przycisku włącznika - PWR), wydłużymy znacznie czas pracy na jednym ładowaniu baterii.
10. Jeśli w tekście polskie litery wyglądają "inaczej" (są cieńsze/grubsze, w innym kroju) to znaczy, że używamy pliku czcionki (kroju) który nie posiada zdefiniowanych polskich liter - czytnik zastępuję je odpowiednikami z innego (pierwszego na liście) kroju. Aby tekst był jednolity i estetyczny, należy wybrać inną czcionkę, z pełnym zestawem liter.
Jeśli znajdą się następne, lub ktoś coś odkryje - dopiszę tutaj.
|