Teraz jest 28 mar 2024 11:33:45




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 48 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
Soft 3.X dla Kindle 2/DX/DXG 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 21 mar 2011 17:12:46
Posty: 517
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: K3, K4, KT, KPW, M92B, Galaxy Note
Post Soft 3.X dla Kindle 2/DX/DXG
Jak wielu z was wie, Amazon wraz z wypuszczeniem na rynek Kindle 3 generacji zakończył wsparcie dla poprzednich generacji jak i modeli "równoległych" czyli DX/DXG. Nie doczekały się one jednak aktualizacji oprogramowania w wersji 3, którym mogą cieszyć się użytkownicy najnowszego Kindle.

Ten problem postanowili rozwiązać użytkownicy forum Mobileread, którzy dzięki inicjatywie i ogromnemu nakładowi pracy yifanlu po blisko dwu miesiącach przystosowywania oprogramowa i testów oficjalnie udostępnili pakiety umożliwiające przygotowanie własnej aktualizacji dla starszych modeli.

Zamieszczam przetłumaczone przeze mnie instrukcje znajdujące się w paczce z narzędziami dostępnymi na blogu yifanlu.

Chciałbym jednak zaznaczyć, że cała procedura wymaga od nas posiadania zarówno Kindle 3 jak i 2 generacji.

Jeśli jest osoba chętna wysłać mi na tydzień dwa swojego Kindle poprzedniej generacji to :

- Zrobię video tutorial
- Przygotuję pakiet instalacyjny nie wymagający posiadania Kindle 3 generacji


Kindle 3.X Updater
http://yifan.lu/

====================

Będę nawiązywał do Kindle, który aktualizujesz jako do "klienta" (na przykład, Kindle 2 US 2.5.8 jest klientem) i Kindle, z którego wydobędziesz wymagane pliki jako do "hosta" (na przykład, Kindle 3 Wifi 3.1 jest hostem). Host jest wymagany, ponieważ nie będę udostępniał kodu Amazonu z powodów prawnych. Równocześnie nie jestem odpowiedzialny jeśli zdobędziesz pliki z źródła innego niż twój własny Kindle 3.

====================

WYMAGANIA

- Zarówno host jak i klient muszą być zjailbreakowane
- 900MB wolnego miejsca na kliencie
- 720MB wolnego miejsca na hoście
- Zarówno klient jak i host muszą być naładowane ( albo podłączone do ładowania ), ponieważ proces zabierze DUŻO czasu.
- (Opcjonalnie) Odinstaluj wszystkie hacki na hoście. Nie jest to wymagane, jednak niektóre hacki mogą nie działać na starszych Kindlach, a niektóre mogą powodować efekty uboczne. Na przykład, screensaver hack może zamienić wbudowane wygaszacze na kliencie.
- (Opcjonalnie) Zrób kopię zapasową wszystkich książek itp. Mimo, że partycja FAT będzie nietknięta, coś może pójść nie tak.

====================

INSTALACJA

CZĘŚĆ 1 - Przygotowanie klienta

1) Skopiuj właściwy plik aktualizacji prepare_kindle do katalogu głównego USB klienta. Upewnij się, że wybrałeś zarówno poprawny model i wersje. Jeśli twoja wersja nie jest wymieniona, proszę zaktualizuj klienta.
k2 = Kindle 2 US
k2i = Kindle 2 International
dx = Kindle DX US
dxi = Kindle DX International
dxg = Kindle DX Graphite
2) Uruchom aktualizację z poziomu menu Ustawień.
3) Gdy proces aktualizacji dobiegnie końca, skopiuj katalog "output" na komputer i trzymaj go w bezpiecznym miejscu w wypadku gdybyś potrzebował go przywrócić później.

Proces przygotowywania Kindle zajmie od 30 minut do godziny. W tym czasie najpierw wygeneruje on rootfs.img do użycia na hoście ( a także do ręcznego przywracania ), update_restore-os.bin do przywracania oryginalnego oprogramowania klienta, a na końcu wgra zmodyfikowane jądro, które pozwala na instalacje niepodpisanych pakietów przywracania i eksport partycji systemowej bez potrzeby podawania hasła.

CZĘŚĆ 2 - Tworzenie aktualizacji

1) Skopiuj właściwy plik aktualizacji create_updater do głównego katalogu USB twojego hosta. Upewnij się, że wybrałeś zarówno poprawny model i wersje. Jeśli twoja wersja nie jest wymieniona, proszę zaktualizuj hosta.
k3 = Kindle 3 Wifi + 3G US & Canada
k3g = Kindle 3 Wifi + 3G
k3w = Kindle 3 Wifi
2) Skopiuj plik "rootfs.img", z wcześniej utworzonego katalogu "output" do katalogu głównego USB hosta.
3) Uruchom aktualizację z poziomu menu Ustawień.
4) Gdy proces aktualizacji dobiegnie końca, skopiuj katalog "output" na komputer i trzymaj go w bezpiecznym miejscu w wypadku gdybyś potrzebował ponownie aktualizować klienta do wersji 3.X.

Proces tworzenia aktualizacji zajmie od godziny do półtorej. W tym czasie skopiuje pliki z systemu hosta do obrazu klienta, naniesie poprawki dla klienta, skompresuje obraz i ostatecznie wygeneruje aktualizacje dla klienta.

CZĘŚĆ 3 - Aktualizacja klienta

1) Skopiuj plik .bin znajdujący się w folderze "output" hosta i wklej go do katalogu głównego USB klienta.
2) Aby zaoszczędzić miejsce usunąłem żeński głos z syntezatora mowy. Jeśli chcesz przywrócić ten element, zajmie on dodatkowe 120MB w głównym katalogu USB. Skopiuj "tts-files.tar" z katalogu "output" do katalagu głównego USB, bądź wypakuj zawartość pliku "tts-files.tar" do ww katalogu.
3) Zrestartuj Kindle albo z poziomu menu Ustawień albo przytrzymując suwak usypiania.

Kindle przywróci nową wersje po restarcie. Zajmie to około 10 minut. W wypadku gdyby proces przywracania został przerwany lub nie powiódł się, nie panikuj : w Kindle zostało zainstalowane specjalne jądro pozwalające na proste przywracanie. Przeczytaj poradnik postępowania w razie problemów na dole. Ponadto, to normalne, że pierwsze uruchomienie zrestartuje Kindle w momencie wykonania około 20%. Wykonuje ono przywrócenie ustawień fabrycznych i wypakowuje pliki syntezatora mowy.

====================

BŁĘDY

Jeśli instalator nie zadziała w jakikolwiek sposób, proszę wyślij mi log!

====================

FAQ

Dlaczego po prostu nie możesz udostępnić pliku aktualizacji dla mojego Kindle, skoro wszystkie aktualizacje wygenerowane dla jednego Kindle działają na wszystkich pozostałych z tego modelu?
Ponieważ pliki systemu Kindle są objęte prawami autorskimi i nie będę tych plików rozpowszechniał (ty również nie powinieneś!)

Czy mogę usunąć plik rootfs.img z mojego komputera po tym jak przeprowadzę aktualizację?
Tak, możesz, ale będziesz potrzebował tego pliku jeśli kiedykolwiek będziesz chciał ręcznie przywrócić system.

====================

POSTĘPOWANIE W RAZIE PROBLEMÓW

A. Pakiet aktualizacji nie wykonuję się na hoście lub kliencie.
Jeżeli skrypt nie wykonuje się, wyświetli się numer błędu i wiadomość o błędzie na ekranie przez 10 sekund. Ta wiadomość wskaże ci co poszło nie tak, ale przeczytaj poniższą listę dla dokładnego powodu błędu.
U007 = błąd weryfikacji podpisu, musisz zjailbreakować swojego Kindle
U023 = Za mało wolnego miejsca na Kindle aby kontynuować, przeczytaj wymienione na górze wymagania odnośnie wolnego miejsca.
U024 = Wymagany plik nie został odnaleziony na Kindle. Jeśli chcesz ominąć ten błąd, przeczytaj sekcję Zaawansowane poniżej.
U025 = Jeden lub więcej plików na twoim Kindle nie są oryginalne i zostały zmodyfikowane. Powinieneś odinstalować wszystkie hacki na Kindle. Jeśli chcesz ominąć ten błąd, przeczytaj sekcję Zaawansowane poniżej.
U026 = Nie może zamontować rootfs.img. Restart Kindle naprawi ten błąd.

B. Aktualizator nie wykonuje się nie pokazując błędu i restartuje lub wyłącza się.
W katalogu "output" znajduje się plik log. Wypisze on wszystko co Kindle próbował zrobić. Skontaktuj się ze mną wraz z kopią tego pliku.

C. Kindle nie wykonuje przywracania
Jeśli to się przydarzy, Kindle nie uruchomi się. Nie panikuj. Przytrzymaj klawisz Enter na klawiaturze i zrestartuj Kindle poprzez przytrzymanie przesuniętego suwaka usypiania przez minutę, puszczenie go i ponowne przytrzymanie przez 10 sekund. Zobaczysz menu przywracania. Naciśnij klawisz E i podłącz Kindle do komputera. Powinieneś zobaczyć napęd USB w komputerze. Skopiuj pakiet "update_restore-os.bin" utworzony w momencie aktualizacji do katalogu głównego USB. Odłącz Kindle. Naciśnij Klawisz U aby przywrócić oryginalną wersję. Jeśli nadal nie wykonuje się przywracanie, przeczytaj instrukcje zawarte w sekcji Zaawansowane.

D. Przeglądanie internetu nie działa lub pojawiają się dziwne błędy po aktualizacji/przywróceniu.
Wykonaj reset do ustawień fabrycznych z poziomu menu Ustawień.

====================

ZAAWANSOWANE

A. Możesz sprecyzować parametry dla klienta tworząc pusty plik o określonej nazwie (wymienione poniżej) w katalogu głównym USB.
NO_VALIDITY_CHEKS = Pomiń sprawdzanie systemu plików w poszukiwaniu potrzebnych plików i upewnij, że są niezmodyfikowane.
NO_BACKUP_PACKAGE = Nie twórz kopii pakietu przywracania. Używaj jedynie w wypadku gdy posiadasz wcześniej utworzoną kopię.
NO_KERNEL = Nie wgrywaj zmodyfikowanego jądra. Zmodyfikowane jądro jest wymagane do instalacji zmodyfikowanych pakietów przywracania. Używaj jedynie, gdy już masz wgrane zmodyfikowane jądro.

B. Ręczne przywracanie Kindle przy użyciu rootfs.img i Linuxa (możesz to zrobić również za pomocą innego systemu, ale napiszę instrukcję tylko dla Linuxa)
1. Przytrzymaj klawisz Enter na klawiaturze i zrestartuj Kindle poprzez przytrzymanie przesuniętego suwaka usypiania przez minutę, puszczenie go i ponowne przytrzymanie przez 10 sekund. Zobaczysz menu przywracania.
2. W menu przywracania naciśnij "3" na klawiaturze.
3. Podłącz Kindle do komputera.
4. Otwórz terminal i wpisz "fdisk -l", ta komenda wypisze wszystkie napędy w komputerze. Poszukaj 2000MB napędu i upewnij się, że to Kindle. Zapamiętaj jego identyfikator sprzętowy. Powinien wyglądać jak /dev/sdc/. Użyję /dev/sdX
5. Wpisz "dd if=/ścieżka/do/rootfs.img of=/dev/sdX1 bs=100MiB" i czekaj. Gdy przywracanie zakończy się, zrestartuj Kindle i przywróć go do fabrycznych ustawień.

_________________


30 maja 2011 21:51:00
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 20 kwi 2011 19:29:31
Posty: 22
Lokalizacja: Wrocław
eCzytnik: Kindle DX2 i 3
Post Re: Soft 3.X dla Kindle 2/DX/DXG
Szkoda, że nie mam systemu do kindle 3 ani nie mogę togo znaleźć bo chętnie bym sobie wgrał nowy soft... Chyba że ktoś na ten temat informacje to proszę na priv


02 cze 2011 23:27:02
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 gru 2010 12:33:13
Posty: 107
eCzytnik: Kindle 3; KindleDX; kiedys: Boox 60
Post Re: Soft 3.X dla Kindle 2/DX/DXG
U mnie pojawia sie problem:(
O ile czesc 1 przechodzi bez problemu klientem jest DX Graphire. [tworzy katalog output w nim rootfs.img]
Problem zaczyna sie przy czesci 2 Kindle 3 wi-fi; na 100% zjailbreakowany [nawet na swiezo] wersja systemu 3.1, zadnych hackow. Wrzucam mu update_k3w-3.1-create_updater.bin i rootfs.img z DX, daje update i pojawia sie blad: U007 = błąd weryfikacji podpisu, musisz zjailbreakować swojego Kindle; nie mam juz pomyslu co zrobic :(
kilka razy wracalam do ustawien fabrycznych, jailbreakowalam i to samo.

_________________
Nigdy nie dyskutuj z idiotą... najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem...


05 cze 2011 1:11:22
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 21 mar 2011 17:12:46
Posty: 517
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: K3, K4, KT, KPW, M92B, Galaxy Note
Post Re: Soft 3.X dla Kindle 2/DX/DXG
Mayka, spróbuj dodać "update_k3w-3.1-create_updater" w pliku whitelist [/linkjail/etc/whitelist].
Masz zainstalowany najnowszy jailbreak ? tj. 0.7N?

_________________


05 cze 2011 1:44:51
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 gru 2010 12:33:13
Posty: 107
eCzytnik: Kindle 3; KindleDX; kiedys: Boox 60
Post Re: Soft 3.X dla Kindle 2/DX/DXG
Tak 0.7N; w tym pliku juz jest taka linia; dokladnie wyglada on tak:
update_jailbreak
update_ss
update_fonts
update_dummy
update_usbnetwork
update_sstimeout
update_font_pkg
Update_DK
update_dk
update_duokan
update_unduokan
update_adqdevkeys
update_launchpad
update_disable-autoupdates
update_nolog
update_freedownload
update_keybru
update_physkeyb
update_updates-provider
update_loc_ru
update_loc_cz
update_loc_cz2
update_loc_pl
update_loc_ukr
update_loc_bg
update_backup
update_reginfo
update_checkmd5
update_emergency
update_dev-key
update_PublicKeys-dg
update_k3-3.1-create_updater
update_k3g-3.1-create_updater
update_k3w-3.1-create_updater

_________________
Nigdy nie dyskutuj z idiotą... najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem...


05 cze 2011 8:50:56
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 21 mar 2011 17:12:46
Posty: 517
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: K3, K4, KT, KPW, M92B, Galaxy Note
Post Re: Soft 3.X dla Kindle 2/DX/DXG
Dobrze, a mogłabyś napisać, której wersji jailbreak'a używasz na DX'ie ?

Myślę, że to może być kwestia użycia różnych wersji jb na Kindlach co skutkuje nierozpoznaniem aktualizacji na DX.

Mogę się jednak mylić, spytam yifanlu co robić dalej jak nie wpadnę na żaden pomysł. :)

_________________


05 cze 2011 20:29:14
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 gru 2010 12:33:13
Posty: 107
eCzytnik: Kindle 3; KindleDX; kiedys: Boox 60
Post Re: Soft 3.X dla Kindle 2/DX/DXG
Tej samej, czyli 0.7N i tam poszlo bez wiekszych problemow, tzn raz sie zwiesil, ale za drugim razem poszlo jak po masle, trwalo jakos troche ponad godzine.

Edit: soxymora jesli bylaby potrzeba to moge wrzucic ten katalog output na serwer.

_________________
Nigdy nie dyskutuj z idiotą... najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem...


05 cze 2011 21:38:04
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 20 kwi 2011 19:29:31
Posty: 22
Lokalizacja: Wrocław
eCzytnik: Kindle DX2 i 3
Post Re: Soft 3.X dla Kindle 2/DX/DXG
Mayka, wgrałaś soft na DXa? Jest lepiej? Warto?


11 cze 2011 8:54:52
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 gru 2010 12:33:13
Posty: 107
eCzytnik: Kindle 3; KindleDX; kiedys: Boox 60
Post Re: Soft 3.X dla Kindle 2/DX/DXG
TatOR, nie wgralam, bo kindle 3 nie chce stworzyc mi pliku dla DX :( [ jak pisalam wyzej wywala sie z bledem U007]

_________________
Nigdy nie dyskutuj z idiotą... najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem...


11 cze 2011 9:33:48
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 20 kwi 2011 19:29:31
Posty: 22
Lokalizacja: Wrocław
eCzytnik: Kindle DX2 i 3
Post Re: Soft 3.X dla Kindle 2/DX/DXG
Szkoda, bo ponoć warto. ale może się skuszę. Po niedzieli mam mieć u siebie małego Kindle i być może u mnie zadziała ten sposób.
Dam znać co z tego wyszło...


12 cze 2011 14:42:27
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 16 cze 2011 10:27:56
Posty: 1
eCzytnik: kindle dxg
Post Re: Soft 3.X dla Kindle 2/DX/DXG
Jestem posiadaczem dxg. Czy wymiana softu zachowuje obracanie ekranu? Czy może być przeprowadzona na dowolnym K3 (chodzi mi o WiFi i 3G).


16 cze 2011 10:33:49
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 21 mar 2011 17:12:46
Posty: 517
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: K3, K4, KT, KPW, M92B, Galaxy Note
Post Re: Soft 3.X dla Kindle 2/DX/DXG
Byłbym wdzięczny, gdyby ktoś mógł wysłać mi rootfs.img (obraz partycji systemowej) wygenerowany na kliencie. Przygotowałbym instalator z przygotowanym softem 3.1 dla DX/K2.

_________________


17 cze 2011 18:03:52
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 gru 2010 12:33:13
Posty: 107
eCzytnik: Kindle 3; KindleDX; kiedys: Boox 60
Post Re: Soft 3.X dla Kindle 2/DX/DXG
soxymora, i nie udalo sie nic zrobic na tym pliku, ktory Ci wyslalam?

_________________
Nigdy nie dyskutuj z idiotą... najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem...


04 wrz 2011 8:49:56
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 21 mar 2011 17:12:46
Posty: 517
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: K3, K4, KT, KPW, M92B, Galaxy Note
Post Re: Soft 3.X dla Kindle 2/DX/DXG
Mayka, jak na razie nie, ponieważ mój K3 ma za dużo "przeróbek" i instalator nie pozwala zaktualizować obrazu, który otrzymałem od Ciebie.

Po 13 Lipca dostanę uszkodzonego Kundelka (dzięki uprzejmości użytkowniczki katdab), z czystym systemem, a wtedy pójdzie jak po maśle. :)

Przepraszam za zwłokę, ostatnio nie za wiele czasu spędzam na forum i zapomniałem o tym temacie. :oops:

_________________


06 wrz 2011 19:49:25
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 gru 2010 12:33:13
Posty: 107
eCzytnik: Kindle 3; KindleDX; kiedys: Boox 60
Post Re: Soft 3.X dla Kindle 2/DX/DXG
soxymora, nie ma sprawy :) [ w razie co, moge sie co jakis czas przypominac :D]
Tak mi tylko zaczelo chodzic po glowie, czy jednak wersja nie ma znaczenia, jak przegladalam te wpisy pod blogiem, to mi wyszlo, ze udalo sie tym, ktorzy maja Kindle 3 z 3G, moze tu jest "pies pogrzebany".

A moze komus u nas udalo sie zrobic system na DX-a i napisze czy to jest, czy nie problem wersji samo wi-fi i z 3G?

_________________
Nigdy nie dyskutuj z idiotą... najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem...


07 wrz 2011 15:51:09
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 48 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: