Teraz jest 28 mar 2024 13:24:32




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
AlReader2 - świetny program - mój ulubiony 
Autor Wiadomość
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lis 2009 20:20:04
Posty: 1433
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: inkBOOK Onyx
Post AlReader2 - świetny program - mój ulubiony
Czasem zdarza się, że musimy przeczytać coś na komputerze/notebooku. Jeśli mamy czytnik, to może nam go "zająć" ktoś z domowników, albo może pojechać do serwisu... Wtedy z pomocą przychodzi AlReader - program, który znakomicie udaje prawdziwe książki ;)

Doskonały (darmowy) program imitujący książkę na PC lub notebook (windows 2000, Windows XP, Vista) - można go znaleźć w wersji: v2.5.091103 tu:
http://alreader.kms.ru/
Jest tam wersja również i na inne urządzenia:

Pocket PC 2002, Windows Mobile 2003, Windows Mobile 2003 SE, Windows Mobile 5, Windows Mobile 6 Standard, Windows Mobile 6 Classic, Windows Mobile 6 Professional, Phone Edition, WM VGA 480x640, Real VGA, WM 240x240, WM 480x480, MS Smartphone 2002, MS Smartphone 2003, WM Smartphone 2003 SE, WM Smartphone 5, WM Smartphone 240x320.

Strona jest po rosyjsku, więc jak ktoś miałby z tym kłopot to również tu:
http://chomikuj.pl/jjars/AlReader+2

Obsługuje formaty: HTML, RTF, FB2, DOC, DOCX, ODT, SXW, ABW, ZABW, RB, TCR, CHM, TXT, PDB/PRC (tylko tekst), również w archiwach ZIP, GZ i RAR.
[Edit:] Od wersji 2.5.100925 również EPUB


Nie wymaga instalacji - wystarczy rozpakować go do dowolnego (pustego) katalogu, może być na pendriv-ie, czyli pełny "portable".

Posiada funkcje:
- zapamiętuje liste ostatnio otwartych książek wraz z postępem czytania (też zakładki)
- potrafi wyeksportować otwartą książkę do: TXT, PDB lub HTML-a
- możliwość ustawiania dowolnej strony kodowej dla książki (i domyślnie)
- dowolne fonty do wyboru (osobno dla tekstu, tytułów, nagłówków etc.)
- dowolny rozmiar czcionki i odstępy między liniami
- dzielenie wyrazów, justyfikacja, nagłowki, pasek postępu, jedna-dwie strony (do wboru)
- pełny ekran lub okno, zegarek (do wyboru)
- zaznaczanie, kopiowanie cytatów, edycja, znaczniki ...
- zarządzanie zakładkami
- skok do strony i wyszukiwanie słów...
- posiada tak rozbudowane opcje, że zalecam robienie kopii ustawień (funkcja programu)

Ponieważ tak fajnie imituje prawdziwe książki, dorobiłem do niego różne tła (to mój pomysł, więc nie znajdzie się ich nigdzie indziej), które można zobaczyć na screenshotach i w katalogu:
http://chomikuj.pl/jjars/AlReader+2/Ksi*c4*85*c5*bcki+(t*c5*82a+-+backgrounds)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jest znakomicie konfigurowalny, można wszystkie paski włączać/wyłączać, również pasek postępu czy zegarek.

_________________
W Obrazek też ;)


Ostatnio edytowano 08 wrz 2011 21:24:09 przez airs, łącznie edytowano 1 raz



04 paź 2010 14:39:16
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 13 maja 2010 21:12:11
Posty: 137
eCzytnik: był eClicto - jest Kindle 3 :)
Post Re: AlReader2 - świetny program - mój ulubiony
WOOOW, nie wiedziałem, że jest wersja PC tego programu i to jeszcze Portable :mrgreen:
Od dawna używam go na PPC i jest to imo najlepszy mobilny reader!


04 paź 2010 15:24:46
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lis 2009 20:20:04
Posty: 1433
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: inkBOOK Onyx
Post Re: AlReader2 - świetny program - mój ulubiony
Jest nowa wersja tego programu - 2.5.100925

Dodane wsparcie dla ePUB :D - jak dla mnie to FBReader może się schować teraz. :zakrecony:

Inne nowe funkcje:
- przypisy na dole strony
- zmiana grafiki Menu, powiększone ikonki
- nowe wersje nagłówków i stopek
- wbudowany słownik + obsługa własnych
- jeszcze coś, czego nie rozumiem po rosyjsku ;)

PS. Przypomnę, że są wersje na inne platformy: PDA (smartfony i komunikatory) - Windows CE arm/mips (nawigatory, game, takie jak Cowon Q5, itp) - Windows 2000, Windows XP, Windows 7

_________________
W Obrazek też ;)


04 kwi 2011 19:29:25
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 13 mar 2011 18:30:12
Posty: 30
Lokalizacja: Dobroń
eCzytnik: kindle 3 WiFi, Kindle Paperwhite II
Post Re: AlReader2 - świetny program - mój ulubiony
No dobra. Wszystko ładnie pięknie, tylko dlaczego zamiast polskich ą, ę itp wyskakują mi w tekście ruskie znaki? :?


02 cze 2011 22:23:08
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 03 maja 2011 21:52:24
Posty: 17
eCzytnik: Smartfon z Androidem
Post Re: AlReader2 - świetny program - mój ulubiony
Na stronie jest dostępna wersja en i ru, ru jest dużo większa bo zawiera jakieś pliki z nazwami języków, z rozszerzeniem .pdb, jest tam też "Polish_hyphen_(Alan).pdb" Co to jest? Może to się przydać do czytania polskich znaków albo coś? Bo na spolszczenie interfejsu nie wygląda, wkleiłem do wersji en ale nie ma żadnej opcji zmienienia języku interfejsu, no chyba że to jest słownik bo taką opcję tam widzę.

A co do programu to świetny, niedługo będę miał okazję przetestować :).


03 cze 2011 10:36:00
Zobacz profil
Mod
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2007 16:39:15
Posty: 693
Post Re: AlReader2 - świetny program - mój ulubiony
Ten plik służy do dzielenia wyrazów występujących na końcu wersu, zgodnie z zasadami polskiej gramatyki. Spolszczenia interfejsu, jak wnioskuję ze screenów zaprezentowanych przez airsa, raczej nie ma, natomiast, jak widać na wzmiankowanych obrazkach, polskie znaki w tekście, jak najbardziej występują.

Sam tego programu nie używam, więc, co do reszty kwestii będzie trzeba poczekać na autora wątku.

_________________
Cytuj:
"Z książkami jest tak samo jak z ludźmi: tylko niewielka część odgrywa dużą rolę, reszta gubi się w wielości."

Gregory Benford - "Zagrożenie Fundacji"


Cytuj:
"Out in the oceans of sand
I saw the future
Of a golden land
Below the plains
I've been meeting my fate
I stood the test
The universe
In the palm of my hand
Oh, am I blessed
Or cursed "


Savage Circus "Legend of Leto II"


03 cze 2011 11:18:06
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lis 2009 20:20:04
Posty: 1433
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: inkBOOK Onyx
Post Re: AlReader2 - świetny program - mój ulubiony
GriGi napisał(a):
Na stronie jest dostępna wersja en i ru, ru jest dużo większa bo zawiera jakieś pliki z nazwami języków, z rozszerzeniem .pdb, jest tam też "Polish_hyphen_(Alan).pdb" Co to jest?

Dokładnie tak - to są pliki z regułami dzielenia wyrazów, m.in w/g polskich zasad.

Aby dzielił po polsku musimy umiescić oczywiście plik z potrzebnymi nam regułami w katalogu programu i wybrać w menu:
Preferences -> Display -> Hyphen File

Żeby dzielenie wyrazów działało, musi być też zaznaczony "ptaszek" w menu:
Action -> Display -> Hyphenation

Co do polskich liter to program obsługuje kodowanie w wielu standardach. Jeśli nie poradzi sobie z rozpoznaniem standardu automatycznie, to możemy mu zmienić w opcjach menu:
File -> File Format -> Code Page
Mamy do wyboru (z polskich) - dotyczy wszystkich formatów:
- ANSI Central Europe (1250)
- UTF-8
- ISO 8859-2 Central Europe (28592)

Od października, kiedy napisałem o tym programie, znalazła się nowsza poprawiona wersja (v2.5.100925), która obsługuje również książki w formacie ePUB !! - czyta je dokładnie tak samo jak FBReader w BOOX-ie czy jak FBReaderJ.

Co do polskiego interfejsu (polskiego menu) to raczej nie ma co liczyć ;)

_________________
W Obrazek też ;)


06 cze 2011 15:00:06
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 03 maja 2011 21:52:24
Posty: 17
eCzytnik: Smartfon z Androidem
Post Re: AlReader2 - świetny program - mój ulubiony
airs: okay, już sobie wkleiłem ten polski plik i wszystko poustawiałem. Trochę się musiałem rozglądnąć po ustawieniach bo nie są one specjalnie intuicyjne, ogólnie bardzo fajny program, szkoda że nie ma możliwości spolszczenia przez jakiś plik, to można by oczekiwać spolszczenia albo nawet sobie samemu napisać i udostępnić w sieci. Rzeczywiście bardzo konfigurowalny i dobry czytnik, bez instalacji.


07 cze 2011 19:42:20
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 13 sty 2011 15:50:22
Posty: 294
Lokalizacja: Warszawa
eCzytnik: Kindle Keyboard i PaperWhite
Post Re: AlReader2 - świetny program - mój ulubiony
A jak to zrobić, żeby przestał imitować książkę z załamaniem po środku? Wędrowałem po menu, ale nie znalazłem.


08 cze 2011 0:01:12
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lis 2009 20:20:04
Posty: 1433
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: inkBOOK Onyx
Post Re: AlReader2 - świetny program - mój ulubiony
RobertP napisał(a):
A jak to zrobić, żeby przestał imitować książkę z załamaniem po środku? Wędrowałem po menu, ale nie znalazłem.

Oczywiście można sobie zrobić taki profil, ale cały fun tego programu to właśnie imitacja otwartej książki ;)
Aby taki układ włączyć, trzeba wybrać tło jednolite (bez imitacji książki):
Menu -> Profile -> Margins and Backgrounds -> Background Image (np. Default texture.bmp)
i wyłączyć dwukolumnowy układ tekstu:
Menu -> Profile -> More -> Two Columns (wyłączamy "ptaszek" przy tej opcji)

_________________
W Obrazek też ;)


08 cze 2011 9:24:28
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lis 2009 20:20:04
Posty: 1433
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: inkBOOK Onyx
Post Re: AlReader2 - świetny program - mój ulubiony
Znowu mam refleks szachisty :)

Jest nowsza wersja AlReader-a - wyszła w maju 2011r.
Czyli: AlReader v2.5.110502

W nowościach poprawiona obsługa ePUB, rozszerzone słowniki i inne mniejsze rzeczy.
Jest też nowy wygląd stron:
http://www.alreader.com/
http://alreader.kms.ru/
(gdyby ktoś ściągał paczkę z programem, warto również ściągnąć wersję "ru" bo zawiera słowniki i moduły dzielenia wyrazów)

Autor dziękuje komuś o nicku: "Maciek S" za przekład interfejsu na język polski. Wersja na PC jest tylko po rosyjsku i angielsku, więc w tych na urządzenia mobilne musi być opcja z naszym językiem.

_________________
W Obrazek też ;)


08 wrz 2011 21:34:45
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 13 mar 2011 18:30:12
Posty: 30
Lokalizacja: Dobroń
eCzytnik: kindle 3 WiFi, Kindle Paperwhite II
Post Re: AlReader2 - świetny program - mój ulubiony
Miałem kiedyś AlReader'a i bardzo go sobie chwaliłem i jakie było moje zaskoczenie, kiedy zassałem nową wersję i spróbowałem przeczytać książkę w rtf-ie. Niby są polskie czcionki, ale po każdym ą, ę, ... itd mam znak zapytania, np. ró?wnież?, ś?cią?gną?ć? itp. Co z tym zrobić? :D


19 lis 2012 19:33:16
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lis 2009 20:20:04
Posty: 1433
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: inkBOOK Onyx
Post Re: AlReader2 - świetny program - mój ulubiony
Dawno nie sprawdzałem wątku, ale napiszę, że u mnie taki problem nie wystąpił...

Alreader ma się dobrze ;)
Wprawdzie wersja na komputer (Windows) nie jest unowocześniana (działa dobrze), pojawił się tylko instalator dla tych, którzy mają problem z wypakowaniem do określonego katalogu i zrobieniem sobie ikonki. Jest spakowany w RAR i dostępny tu:
http://alreader.kms.ru/sites/default/fi ... _setup.rar

Bardzo dynamicznie natomiast rozwija się wersja na Androida (tablety, telefony, czytniki) i ma bardzo dobrze ustawiony profil dla czytników z ekranem e-ink. Autor wymienia kompatybilność z SONY PRS-T1/2, Nook Touch i Onyx BOOX :)
Sprawdziłem na Onyx BOOX z Androidem i działa rewelacyjnie :!:

Nowa strona (po angielsku) zawiera wersje do pobrania na różne platformy mobilne [Android, PDA, smartphones and communicators, Windows CE (4.20 and above) - navigators,players such as Cowon Q5, etc.] również Windows PC:
http://www.alreader.com/downloads.php?lang=en

_________________
W Obrazek też ;)


01 gru 2013 13:54:47
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lis 2009 20:20:04
Posty: 1433
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: inkBOOK Onyx
Post Re: AlReader2 - świetny program - mój ulubiony
Dopiszę osobny post bo już jest polska wersja programu AlReader dla Androida.
Więcej szczegółów w innym wątku, w poście: http://forum.eksiazki.org/post108389.html#p108389

_________________
W Obrazek też ;)


12 gru 2013 21:33:05
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 06 sty 2014 23:55:11
Posty: 36
eCzytnik: kindle5 classic
Post Re: AlReader2 - świetny program - mój ulubiony
airs napisał(a):
[b]Doskonały (darmowy) program imitujący książkę na PC lub notebook (windows 2000, Windows XP, Vista) - można go znaleźć w wersji: v2.5.091103 tu:
http://alreader.kms.ru/


prosze powiedz, jak na stale ustawic i kroj czcionki, i wielkosc? dla wszelkich czytanych ksiazek.


15 lut 2014 17:40:30
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: