Teraz jest 28 mar 2024 20:37:20




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Problem z instalacja polskiego menu 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 18 mar 2011 10:58:59
Posty: 1
eCzytnik: Kindle 3
Post Nieudane spolszczenie
Witam.

Jestem nowym członkiem tego forum oraz użytkownikiem Kindle 3. Swój czytnik otrzymałem przedwczoraj (16.03.2011) i po zapoznaniu się z jego obsługą, postanowiłem go spolszczyć. Jako, że tematem czytników zainteresowałem się już jakiś czas temu, wiedziałem mniej więcej czego i gdzie szukać oraz jak się za to zabrać. Niestety moje kilkukrotne próby zakończyły się niepowodzeniem lub może lepiej powiedzieć 'połowicznym sukcesem'. Prosząc tutaj o poradę, pozwolę sobie poniżej opisać krok po kroku co robiłem i jakie to wywoływało skutki. Oczywiście przeszukałem forum w nadziei napotkania wątku o takiej tematyce, ale bezskutecznie. Szczegóły:

Mój Kindle 3 to wersja Wi-Fi 3G o numerze seryjnym B00AA0A0105300QH i z softem w wersji 3.1

1. Stosując się do informacji z 26 stycznia (http://www.eksiazki.org/2011/01/26/kindlepl-nowa-wersja/) pobrałem wymagane archiwa, a z nich potrzebne mi pliki:

update_jailbreak_0.6.N_k3gb_install.bin
update_jailbreak_0.6.N_k3gb_uninstall.bin
update_keybru_0.05_k3gb_install.bin
update_keybru_0.05_k3gb_uninstall.bin
update_loc_pl_0.02_k3gb_install.bin
update_loc_pl_0.02_k3gb_uninstall.bin
Polish.keyb

Już na tym etapie coś mnie tknęło gdyż data tej informacji była wcześniejsza niż tej z 8 lutego 2011: http://swiatczytnikow.pl/wersja-3-1-oprogramowania-numery-stron-nowy-uklad-gazet-notatki-publiczne/. Pojawiły się obawy czy aby uaktualnienie softu nie pozostanie w konflikcie ze starszymi wersjami hacków. Ale 'raz kozie śmierć' pomyślałem i zabrałem się do roboty.

2. Najpierw wgrałem do katalogu głównego Kindla jailbreak'a i uruchomiłem aktualizację. Pozornie wszystko przebiegło poprawnie, lecz niezgodnie z tym co pisze:
ikar napisał(a):
Domyślnie po zainstalowaniu jailbreaka utworzy się katalog jailbreak w głownym katalogu kindla.
W katalogu jailbreak domyślnie mamy plik HACK_UPDATES - jego obecność umożliwia instalowanie hacków.

u mnie takowy katalog nie powstał. Powstał za to katalog 'linkjail' z podkatalogami 'bin' i 'etc' oraz plikiem 'info.txt'. W podkatalogu 'bin' znalazły się pliki: 'linkjail' i 'unlinkjail', a podkatalogu 'etc': 'pubhack.key' i 'whitelist'. Po instalacji Kindle się zrestartował, a wgrany plik 'update_jailbreak_0.6.N_k3gb_install' zniknął z katalogu głównego. Nadmieniam, iż nie robiłem ręcznie drugiego restartu na tym etapie, sądząc, iż ten automatyczny po instalacji jest wystarczający. Czy ta aktualizacja wniosła cokolwiek nowego do mojego urządzenia, nie byłem w stanie sprawdzić, gdyż nie zauważyłem żadnych zmian.

3. Następnie przeszedłem do kolejnego etapu. Umieściłem w katalogu głównym Kindla pliki 'update_keybru_0.05_k3gb_install' oraz 'Polish.keyb' i dalej postąpiłem analogicznie jak powyżej. Wszystko przebiegło bez zarzutu i po ponownym automatycznym (znowu nie robiłem drugiego ręcznie) uruchomieniu czytnika, mogłem cieszyć się polskimi znakami diakrytycznymi. Z katalogu głównego zniknął plik 'update_keybru_0.05_k3gb_install', natomiast pozostał tam 'Polish.keyb'. Zastanawiałem się czy jest on jeszcze potrzebny czy był tylko wykorzystany w procesie instalacji, więc na próbę go usunąłem i nic się nie stało. Dalej miałem polskie czcionki i wszystko działało poprawnie. Na wszelki wypadek wrzuciłem go jednak z powrotem. (Proszę tu przy okazji o jednoznaczne stwierdzenie czy ten plik powinien pozostać czy rzeczywiście po zainstalowaniu jest już zbędny.) Postanowiłem w związku z tym przejść do kolejnego etapu.

4. Przekopiowałem do katalogu głównego plik 'update_loc_pl_0.02_k3gb_install' i przeszedłem do opcji 'Update Your Kindle'. Ku mojemu zdumieniu była ona nieaktywna. Podłączyłem więc czytnik ponownie jak dysk do komputera celem sprawdzenia czy wszystko jest OK, lecz stwierdziłem, że pliku w katalogu głównym nie ma. Pomyślałem, że nieuważnie kopiowałem i po prostu go nie skopiowałem, bądź skopiowałem gdzieś indziej (miałem sporo pootwieranych katalogów na komputerze) i zrobiłem to jeszcze raz. Jednak i tym razem sytuacja się powtórzyła - plik po prostu znikał i operacja aktualizacji była niemożliwa do przeprowadzenia. Przeprowadziłem jeszcze kilka prób, zawsze z takim samym rezultatem. Trochę mnie to zdziwiło, więc zacząłem grzebać w necie. Nie trwało długo gdy znalazłem na tym forum wątek http://forum.eksiazki.org/amazon-com-kindle-f146/nowy-jailbreak-do-3-1-t9668.html o nowym jailbreak'u, a w nim link do niego: http://yifan.lu/p/kindle-jailbreak. Pobrałem go i postanowiłem zacząć jeszcze raz uprzednio przeprowadziwszy procedurę deinstalacji hacków w odwrotnej kolejności.

5. Niestety koniec końców efekt był taki sam, tzn. polskie fonty działały bez zarzutu (te same z newsa z 26.01.2011 mimo iż w wątku na tym forum http://forum.eksiazki.org/amazon-com-kindle-f146/polskie-znaki-na-klawiaturze-kindla-t9592.html ktoś pisze o nowych wersjach), lecz spolszczenie menu nie było możliwe, gdyż za każdym razem znikał z katalogu głównego plik 'update_loc_pl_0.02_k3gb_install'. Jedyna różnica była taka, że po aktualizacji Kindla nowym jailbreak'iem (plik 'update_jailbreak_0.4_k3gb_install.bin') w katalogu głównym czytnika nie powstawał żaden nowy katalog (plik instalacyjny oczywiście po restarcie znikał), ale to w tej wersji chyba właśnie tak powinno być o ile dobrze rozumiem ten opis: http://www.mobileread.com/forums/showthread.php?t=122519. Zaniepokojony niepowodzeniem i w obawie przed uszkodzeniem czytnika niekompatybilnością hacków, na koniec odinstalowałem wszystkie poczynione zmiany mając nadzieję, iż ten proces przebiegnie prawidłowo. Na razie Kindle działa, więc mam nadzieję, że się udało i żaden ślad mojej ingerencji w nim nie pozostał (mam rację czy nie?) choć niepokój mnie nie opuścił.

Podsumowanie:

- czy coś zrobiłem źle?
- czy moja wersja oprogramowania wymaga abym poczekał na zaktualizowane hacki?
- czy mogę póki co poprzestać na zainstalowaniu polskiej klawiatury w starej wersji czy lepiej nie ryzykować? A może jest już nowa na moją wersję?
- czy ktoś spotkał się z podobnym problemem?
- czy mój Kindle po tych wszystkich zabiegach i wycofaniu się z nich jest 'czysty' i nie pozostały w nim jakieś 'śmieci' mogące w nieoczekiwanym momencie go uszkodzić bądź zaburzyć jego pracę?

Proszę o poradę, a jednocześnie przepraszam, że się tak rozpisałem, ale chciałem wszystko wyłuszczyć jak najprzejrzyściej.

Dziękuję i pozdrawiam,
M@rcin.


18 mar 2011 12:30:51
Zobacz profil
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post Re: Nieudane spolszczenie
Mahawatar napisał(a):
Mój Kindle 3 [...] z softem w wersji 3.1

W chwili obecnej nie ma spolszczenia na fw w wersji 3.1. Działa jedynie do 3.0.4 (czyli tego 3.0.2, które było wysyłane po Nowym Roku).

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


18 mar 2011 20:37:07
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 28 mar 2011 20:07:07
Posty: 3
eCzytnik: Amazon KINDLE 3
Post Problem z instalacja polskiego menu
Witam,
Mam problem z instalacja polskiego menu, wgralem wedlug zalecenia Jailbreaka, nastepnie wrzucilem plik bin z polskim menu, po odlaczeniu Kindla od laptopa, plik zostaje automatycznie usuniety, a opcja update jest niedostepna. Spotkal sie ktos moze z takim problemem?
Dodatkowo pytanie o jakis program zarzadzjacy plikami do Kindle, gdyz w tej chwili mam na ekranie poczatkowym, mp3, ksiazki itd... mimo wrzucenia do roznych katalogow... tak to ma wygladac, czy u mie jest cos nie tak?
Mam Amazon Kindle 3.1 z WiFi.


28 mar 2011 20:20:25
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 mar 2011 21:37:04
Posty: 23
eCzytnik: Kindle 3
Post Re: Problem z instalacja polskiego menu.
Owszem, spotkałam się. Wszystko jest ok, tłumaczenie nie działa na wersji 3.1 (ale za to polska klawiatura śmiga, aż miło :mrgreen: ).
MP3 jeszcze nie wgrywałam, ale pewnie można je umieścić jedynie w utworzonych przed siebie kolekcjach.


28 mar 2011 21:42:35
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 28 mar 2011 20:07:07
Posty: 3
eCzytnik: Amazon KINDLE 3
Post Re: Problem z instalacja polskiego menu.
Ok, dziekuje za informacje. Jako, ze jestem totalnym lajkonikiem, w jaki sposob utworzyc te kolekcje. Widzialem cos takiego w menu ale zawsze nieaktywne. Mozna mi to wytlumaczyc jakos lopatologicznie? :roll:


28 mar 2011 21:46:43
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 mar 2011 21:37:04
Posty: 23
eCzytnik: Kindle 3
Post Re: Problem z instalacja polskiego menu.
Nie ma sprawy, też dopiero zaczynam :)
Home -> Menu -> Create New Collection (dalej pojawi się okienko, w które trzeba wpisać nazwę).


28 mar 2011 21:58:06
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 28 mar 2011 20:07:07
Posty: 3
eCzytnik: Amazon KINDLE 3
Post Re: Problem z instalacja polskiego menu.
Tak jak pisalem, te opcje mam nieaktywna.


28 mar 2011 22:04:27
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 mar 2011 21:37:04
Posty: 23
eCzytnik: Kindle 3
Post Re: Problem z instalacja polskiego menu.
A Twój czytnik jest zarejestrowany(czyt. w urządzeniu lub był kupiony z Twojego konta w Amazonie ?)


28 mar 2011 22:23:02
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 wrz 2010 23:00:08
Posty: 52
Lokalizacja: Wrocław
eCzytnik: Kindle 3 Wi-Fi
Post Re: Problem z instalacja polskiego menu.
O ile pamiętam, aby tworzyć kolekcje trzeba było wcześniej zarejestrować Kindla w Amazonie z poziomu czytnika (a w przypadku rejestracji przez stronę pozwolić się kundelkowi skomunikować z serwerami Amazona, aby uzyskał świadomość rejestracji).


28 mar 2011 22:25:18
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: