Teraz jest 28 mar 2024 10:22:41




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Kupiłem Vedia K4 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 13 gru 2010 22:25:47
Posty: 14
eCzytnik: eBookMan
Post Kupiłem Vedia K4
Kupiłem jak tylko do mnie dojdzie napiszę kilka słów o użytkowaniu tego urządzenia.
Pozdrawiam
Dawid


28 gru 2010 21:59:29
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 13 gru 2010 22:25:47
Posty: 14
eCzytnik: eBookMan
Post Re: Kupiłem Vedia K4
Witam

Dziś napiszę kilka słów o tym co dostajemy z czytnikiem Vedia K4. Czytnik kupiłem na Allegro w poniedziałek i cierpliwie czekałem na przesyłkę. Przesyłka dotarła do mnie dziś.


Opakowanie i wyposażenie

Czytnik zapakowany jest w czarne kartonowe pudełko. Z przodu pudełka zdjęcie czytnika, z tyłu dane techniczne, z boku duży napis VEDIA. Wygląda to tak

Obrazek

Obrazek

Opakowanie czytnika jest tak zrobione, że zewnętrzne pudełko ma być jakby okładką. Kiedyś tak sprzedawane były albumy albo inne wyjątkowe książki.
Po wyjęciu jakby drugiego pudełka otwieramy je i widzimy z lewej strony czytnik z drugiej miejsce w którym schowane jest wyposażenie dodatkowe. Aby łatwiej było wyciągnąć czytnik wystaje spod niego wstążeczka wystarczy pociągnąć i czytnik jest już na zewnątrz. Taka drobnostka a pomaga

Obrazek

W skład zestawu wchodzą
Obrazek

1. Czytnik
2. Zasilacz w postaci małej wtyczki. Przewód do podłączenia z czytnikiem to zwykły kabel USB
3. Kabel USB (do komunikacji z PC i do ładowarki)
4. Słuchawki
5. Ściereczka do ekranu
6. Karta gwarancyjna i instrukcja obsługi. Instrukcja nie jest obszerna. Znaczna część instrukcji opisuje jak czytać ksiązki które są zabezpieczone)
7. Etui z materiału

Czy to bogaty zestaw nie wiem, pierwszy raz mam do czynienia z tego typu urządzeniem i nie chcę się wypowiadać

Według mnie wszystko jest przyzwoicie wykonane i bardzo dobrze zaprojektowane

Czytnik

Samo urządzenie nie jest dużych rozmiarów.

Obrazek

Wykonane jest z plastyku choć ma się wrażenie jak by było metalowe. W instrukcji podają wagę 200g ale czytnik sprawia wrażenie jak by był cięższy. Z ciekawości zważyłem go na wadze dla noworodków (dokładność do czterech miejsc po przecinku), wyszło 175g. Mi trafił się kolor kremowy. Urządzenie jest bardzo dobrze wykonane, nic nie skrzypi, nic nie lata, stanowi spójną formę. Leży bardzo dobrze w ręku. Urządzenie zaskoczyło mnie pozytywnie, zrobiło dobre pierwsze wrażenie.
Z przodu urządzenia centralne miejsce zajmuje ekran LCD wielkości 5'' czy to dużo czy mało wyjdzie w użytkowaniu. Oprócz ekranu znajdziemy elementy sterujące w postaci 8 przycisków i jednego czterokierunkowego manipulatora. Wszystkie klawisze są dotykowe. Mają dość dużą czułość. Napiszę już teraz że każde naciśnięcie klawisza powoduje wibrowanie obudowy :)
Zdjęcie frontu urządzenia
Obrazek

Tył urządzenia

Obrazek

Największą część tylnego panelu zajmuje napis VEDIA K4. W lewym górnym rogu znajduje się głośnik a w dolnej części dziurka RESETU. Nie widać tego na zdjęciu ale w dolnej części znajduje się opis wszystkich złączy które znajdują się na dole urządzenia

Obrazek

Od lewej
- złącze USB
- przycisk power. Bardzo malutki
- złącze kart pamięci (urządzenie posiada 4GB wbudowanej pamięci) mozemy użyć kart do 16GB
- gniazdo słuchawek
- port mikrofonu (urządzenie może nagrywać dźwięki)

Przyglądając się dłużej stwierdzam że wszystko (pakowanie, akcesoria, kształt obudowy) jest na styl pewnej firmy której przedmioty wiele osób kocha i tyleż samo osób nienawidzi :)

Uruchamiamy

Przycisk POWER umieszczony jest w takim miejscu i jest takich rozmiarów że dość chwilę go szukałem. Po naciśnięciu następuje start urządzenia. Czytnik uruchamia się w mniej niż 5 sekund i od razu gotowy jest do pracy. Po uruchomieniu się urządzenia widzimy menu główne. Ale o tym w następnej relacji

Na szybko napiszę tyle że ładnie odtwarza filmy i mp3 :D
Za kilka dni wrażenia z czytania, słuchania i oglądania

Pozdrawiam
Dawid

PS. Przepraszam za styl i składnię


29 gru 2010 22:10:15
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 13 gru 2010 22:25:47
Posty: 14
eCzytnik: eBookMan
Post Re: Kupiłem Vedia K4
Witam

Dziś dalsza część testu czytnika Vedia K4

Start

Jak pisałem wcześniej, start urządzenia następuje bardzo szybko myślę że od momentu wciśnięcia przycisku POWER do pełnej gotowości mija mniej niż 10 sekund. Jest tu tylko małe ale, wszystkie przyciski które są w urządzeniu powodują wibrację przycisk POWER nie ma takiej funkcji. W momencie gdy go naciskamy nie wiemy czy urządzenie się włącza czy nie. Czytnik nie daje żadnego znaku życia, brak diody sygnalizacyjnej czy urządzenie pracuje czy nie.

Sterowanie

Jak już nasza K czwóreczka wystartuje w pierwszym momencie pokazuje się taka strona tytułowa

Obrazek

a następnie widzimy MENU GŁÓWNE urządzenia.

Obrazek

Czytnik nie ma dotykowego ekranu więc cała nawigacja odbywa się tylko przy pomocy dostępnych klawiszy. W sumie jest ich 8 i 4 pozycyjny manipulator

Obrazek

w środkowej części urządzenia są jeszcze 4 strzałki. Strzałki z obu stron urządzenia mają te same ikonki tak jak by były zdublowane jakby dla lewo i prawo ręcznych osób. Funkcje klawiszy są następujące

- PLAY/PAUSE - uruchamia albo plik mp3, albo divixa albo otwiera książkę albo zaczyna nagrywanie

- LUPA - powiększenie np pdf-a albo zdjęcia

- STRZAŁKA - powrót do jeden poziom menu do góry

- KWADRACIK - główny przycisk sterujący. Klawisz potwierdzenia wybranej opcji. Drugą funkcją tego klawisza jest to że w zależności od tego co robimy klawisz uruchamia menu podręczne z najważniejszymi opcjami

Tak jak pisałem wcześniej klawisze nie są "klikalne" tylko są membranowe bez wyraźnego skoku i są bardzo czułe. Czasami odnoszę wrażenie że są za czułe no i nie mają podświetlenia. Trochę to utrudnia pracę w nocy.

Sterowanie oceniam na 4.

Komunikacja z PC

Czytnik podłącza się do PCta przy pomocy kabla mini USB który jest w zestawie. W pudełku nie ma żadnego dodatkowego oprogramowania urządzenie w MÓJ KOMPUTER widać jako dwa dodatkowe dyski. Jeden to pamięć urządzenia drugi to karta pamięci. Po kliknięciu na jeden z nich widzimy takie katalogi


Obrazek

Cała zabawa polega na wgrywaniu odpowiednich plików do odpowiednich katalogów (zdjęcia do zdjęć, filmy do filmów etc.) Dla osób lubiących porządek napiszę że można tworzyć dodatkowe katalogi lub podkatalogi i spokojnie z poziomu urządzenia można nawigować po nich. Z Poziomu czytnik nie można wykonać żadnej operacji na plikach. Wszystko robimy z poziomu komputera.

Co to potrafi

Po uruchomieniu się urządzenia widzimy na górze pasek z godzina i stanem baterii natomiast centralny obszar zajmuje menu główne. Ekran jest mocno podświetlony na biało. Czyta się z niego bardzo dobrze wszystko jest bardzo kontrastowe.
Menu które widzimy na ekranie składa się z 9 pozycji

Obrazek

Teraz w kilku słowach o każdej z pozycji

1.Historia przeglądania - tu pokazują się pozycje które ostatnio czytaliśmy, oglądaliśmy, słuchaliśmy.

2. Książki o tym na końcu

3. Muzyka.

Obrazek

Jak na czytnik książek urządzenie ma dość rozbudowany moduł odtwarzacza MP3. Po wgraniu nowych utworów czytnik sam aktualizuje listę nagrań MP3. Jak widać na zdjęciu można wybierać utwory według różnych kryteriów a można także tworzyć listę ulubionych utworów. Jeśli dysponujemy zdjęciami okładek to one też zostaną wyświetlone w trakcie odtwarzania piosenek z tej płyty. Jakość dźwięku przyzwoita. Nie jestem melomanem wypowiadać się nie będę. Można zmieniać ustawienia na korektorze dźwięku. Można także słuchać muzyki i czytać książkę :). Jedyny minus jest taki że nie ma opcji do przewijania w przód i tył

4. Filmy

Po wejściu w tą pozycję menu naszym oczom ukazuje się widok katalogów.

Obrazek

Nie wiem czy to celowy zabieg czy też jakieś niedopatrzenie w oprogramowaniu. Wydaje mi się że czytnik powinien pokazywać zawartość katalogu VIDEO a nie widok wszystkich katalogów. Zastanawiałem się jak sobie poradzi to urządzenie z filmami. Wgrałem dwa filmy jeden plik wielkości 360MB drugi 690MB. Filmy uruchamiają się po około 3-5 sekund i działają bez zarzutu. Filmy uruchamiają się w trybie poziomym więc musimy sobie obrócić czytnik. Jeśli dany film oglądaliśmy wcześniej i z jakiegoś powodu przerwaliśmy oglądanie to czytnik zapyta nas czy wznowić odtwarzanie. Niestety nie opanowałem jak uruchomić film i napisy. W menu podręcznym jest opcja "język napisów" ale po jej wybraniu nic się nie dzieje. Może plik z napisami powinien być w katalogu z książkami nie wiem. Może komuś z Was uda się to uruchomić. Można zmienić wielkość odtwarzanego obrazu (pełny ekran, oryginalny, normalny) i można także wskazać miejsce od którego chcemy oglądać dany film. Z menu podręcznego wybieramy opcję pojawia się dodatkowe okienko w którym przy pomocy strzałek wybieramy czas od którego ma się rozpocząć odtwarzanie. Brak klasycznych klawiszy do przewijania w przód i tył. Podczas oglądania możemy zmienić natężenie głosu i widzimy także stan naładowania akumulatora

5. Zdjęcia

Obrazek

Tu od razu pojawiają się miniaturki zdjęć ewentualnie dodatkowe podkatalogi. Jeśli mamy więcej zdjęć niż mieści się miniatur to strzałkami przełączamy jakby strony i od razu widzimy zdjęcia na następnej stronie. Zdjęcia uruchamiają się w pozycji pionowej i zostaje dość dużo miejsca nad i pod zdjęciem. Dopiero obrócenie zdjęcia o 90 stopni powoduje że zdjęcie wypełnia cały ekran. Moim zdaniem to lekkie niedopatrzenie. Praktycznie każde zdjęcie należy obrócić aby wypełnić nim cały wyświetlacz. Niestety żeby to zrobić trzeb wywołać menu podręczne i wybrać odpowiednią opcję. Szkoda że twórcy oprogramowania nie wykorzystali środkowych strzałek te z lewej mogły by wczytywać kolejne zdjęcia a te z prawej służyć do obrotu. Możemy zrobić pokaz slajdów i ustawić czas przeskoku pomiędzy zdjęciami. Próbowałem JPG prosto z lustrzanki 10mpx średnio zdjęcie zajmowało 3,6MB wszystko było wyświetlane bardzo płynnie. Każde zdjęcie możemy ustawić jako tapetę w urządzeniu.

6. Nagranie

Tu można tworzyć notatki dźwiękowe

Obrazek

7.Eksplorator

Po kliknięciu w tą pozycję menu widzimy listę folderów. I tak żadnej operacji na plikach nie zrobimy więc moim zdaniem średnio przydatna funkcja

8. Programy

Mamy do dyspozycji - kalendarz, kalkulator, i cztery proste gry

Obrazek

9. Narzędzia

Obrazek

Tu możemy konfigurować wszystko to co jest związane z pracą urządzenia - język, czas, kolory czcionek (kolory definiuje się samemu ustawiać wartość każdej składowej koloru RGB w kwadraciku widać podgląd koloru), mamy możliwość ustawić siłę wibracji, jakość podświetlania ekranu, możemy urządzenie przywrócić do ustawień fabrycznych etc. Urządzenie ma dużo opcji konfiguracyjnych. Duży plus za to

2. Książki

Obrazek

Jak widać na zdjęciu można wybierać do czytania książki według różnych kryteriów. Urządzenie czyta dość dużo różnych formatów eksiążek. Zastanawia mnie jedno podają że czyta format "MOBI" - czy to pliki PRC tworzone przy pomocy MobiPocketa.? Jeśli tak to mi nie działają. Zainstalowałem sobie CALIBRE i bez problemu przerabiam książki do EPUBa. Wybierając jakąkolwiek książkę czytnik otwiera ją na stroni na której skończyliśmy czytać. Do przewracania kartek służą górne strzałki. Menu podręczne w dziale książki jest dość bogate. Możemy wskazać stronę od której chcemy czytać, możemy ustawiać zakładki, kasować je, możemy zmieniać wielkość czcionki(mamy to wybory bardzo mała, mała, średnia, duża) i kolor czcionki, możemy zmienić podświetlenie ekranu, można też ustawić tryb automatycznego przewijania stron - pełne lenistwo :)
Jeśli chodzi o PDFy (nie wiem ale nie lubię czytać w tym formacie) to o ile jest to sam tekst to jeszcze jakoś da się ten maczek przeczytać na stronie. Jeśli chcemy powiększyć to wtedy niestety nie widać całej strony na ekranie i trzeba przesuwać w boki mało wygodne. Gdyby to powiększanie działało na zasadzie płynnego powiększania a nie tylko mały średni duży była by to jakaś pomoc albo gdyby dało się dokument obrócić o 90 stopni żeby wykorzystać dłuższy fragment ekranu a tak jest to dość męczące. Ale nie ma się czemu dziwić to tylko 5''.
O komforcie czytania nie napiszę nic bo jeszcze za mało czasu go używałem. Za jakiś czas napiszę jak się czyta i czy mocno bolą oczy

Bateria
Dopiero pierwszy raz ładuję urządzenie. Dopiero po trzech cyklach - pełne ładowanie, rozładowanie będzie można napisać ile bateria wytrzymuje

Reasumując
Małe, fajne urządzenie o dużych możliwościach. W skali 1-5 myślę że zasłużyło na 4

Co bym poprawił
- mniej czułe klawisze
- wprowadził przewijanie w piosenkach i filmach
- obracanie zdjęć przypisał bym do strzałek na środku obudowy
- wgrał jeszcze kilka czcionek
- wprowadził płynne powiększanie zdjęć

Urządzenie które do mnie dotarło miało już wgrany film "Dawno temu w Iłzy" audiobooka "Katedra w Barcelonie" książkę "Akademia Wampirów" no i instrukcję obsługi. Z tą instrukcją obsługi jest tak że ścieżka do niej to c:\document..... czyżby oprogramowanie sterujące to tylko nakładka na jakiegoś Windowsa CE.?



To chyba tyle. Zapraszam do dyskusji


01 sty 2011 22:15:39
Zobacz profil
Pocketbook Killer
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lip 2007 20:07:55
Posty: 1513
Lokalizacja: Toruń
eCzytnik: Kindle 3 WiFi
Post Re: Kupiłem Vedia K4
Nieco poprawiłem i wstawiłem na główną:

http://www.eksiazki.org/2011/01/06/vedia-k4-recenzja/

_________________
"A co zrobiłeś najodważniejszego w swoim życiu?
Splunął na drogę krwawą flegmą. Wstałem dziś rano, odparł."

//Cormac McCarthy - Droga


06 sty 2011 16:30:34
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lis 2009 20:20:04
Posty: 1433
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: inkBOOK Onyx
Post Re: Kupiłem Vedia K4
Mi Vedia K4 kojarzy się z dalszym ciągiem serii urządzeń wypuszczanych przez firmę Gajah (z marką Oaxis) gdzie na stronie:
http://myoaxis.com/ jest na końcu model W950 o takich samych właściwościach tylko z przesuniętym kółkiem sterującym w prawo...
Albo tu w recenzjach: http://www.itwire.com/your-it-news/mobility/40571-review-the-stash-ebook-reader-w950?start=1

Ale LCD to nie do czytania książek dla "moli książkowych" :?

_________________
W Obrazek też ;)


06 sty 2011 18:46:13
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 13 gru 2010 22:25:47
Posty: 14
eCzytnik: eBookMan
Post Re: Kupiłem Vedia K4
Cześć

Wiem że LCD na dłuższą metę jest męczący dla oka. Ja ten czytnik kupiłem z jednego powodu potrzebowałem taniego urządzenia do czytania na okres dwóch trzech tygodni potem je sprzedam (pewne względy osobiste). Kupiłem na razie bawię się w przyszłym tygodniu będę je dużo używać. Alternatywa była taka albo tani tablet z Androidem (pełno takich aPad-ów na allegro z Chin, z niepewną gwarancją) albo Lark Freebook albo K4. znalałem w dobrej cenie K4 to kupiłem.

Co z tym formatem "mobi" to format plików *.prc które "tworzy" Mobipocket.?


06 sty 2011 22:09:08
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lis 2009 20:20:04
Posty: 1433
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: inkBOOK Onyx
Post Re: Kupiłem Vedia K4
malyd77 napisał(a):
Co z tym formatem "mobi" to format plików *.prc które "tworzy" Mobipocket.?

Chyba tak - ja nie zauważyłem różnicy między tymi formatami, poza tą że PRC występują też z DRM a MOBI nie ;)

_________________
W Obrazek też ;)


06 sty 2011 23:03:07
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 lis 2010 22:53:32
Posty: 40
Lokalizacja: Warszawa/Kraków
eCzytnik: Kindle 3g, iPad 2, iPhone 4
Post Re: Kupiłem Vedia K4
Kell, coś Ci się popsuło bo na głównej zamiast zajawki jest widoczny cały artykuł... ;)


06 sty 2011 23:15:13
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 01 lis 2010 22:38:24
Posty: 27
eCzytnik: Kindle 3 WiFi
Post Re: Kupiłem Vedia K4
Jak cała Vedia, czysto chińskie wynalazki zaadaptowane do polskich warunków. Niestety.


08 sty 2011 16:00:06
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 07 sty 2011 20:45:34
Posty: 2
eCzytnik: Iriver Story
Post Re: Kupiłem Vedia K4
malyd77

Nie wiem czy wiadomość dotarła na PM ale czy możesz mi podesłać instrukcję do twojej Vedii bo mam wersję angielską do czytnika Imagin a to jest to samo tylko że sprzedawane w UK.

Dzięki


08 sty 2011 18:12:25
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 13 gru 2010 22:25:47
Posty: 14
eCzytnik: eBookMan
Post Re: Kupiłem Vedia K4
Witam

Wróciłem niedawno ze szpitala gdzie potestowałem urządzenie. Na początku mała errata podczas oglądania filmów działa przewijanie. :)
Co do czytania książek oczy nie męczą się tak bardzo. Nawet fajnie się czyta.
Baterie sformatowałem 3 cykle po 15h ładowania i rozładowanie do 0. Filmy jakieś 3,5h można oglądać

@gorzkit - potrzebujesz jeszcze tej instrukcji.

Urządzenie jest na sprzedaż informacje w dziale giełda.
Pozdrawiam
Dawid


08 lut 2011 21:39:10
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: