Teraz jest 28 mar 2024 11:24:51




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
PRS - 505 -> Jestem zielona, proszę o pomoc ;) 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 16 cze 2010 16:43:30
Posty: 15
Lokalizacja: Polska ;)
eCzytnik: PRS-505
Post Re: PRS - 505 -> Jestem zielona, proszę o pomoc ;)
Dziękuję za te manuale ;) A gdzie przeczytać o tym, ja konwertować pliki by działały w tym calibre? Jest to gdzieś na forum, bo szukam, szukam i nie znalazłam jasnego wyjaśnienia :/
Pozdrawiam! ;)


17 cze 2010 14:49:05
Zobacz profil
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2007 13:54:46
Posty: 656
Lokalizacja: Atol Bikini
eCzytnik: PRS-505, eClicto, Kindle 3, HTC LEO
Post Re: PRS - 505 -> Jestem zielona, proszę o pomoc ;)
Witam,

Masz zflashowany czytnik (tak pisałaś). Zatem rtf i lrf działają bezpośrednio, pdf podobnie, tylko będzie problem, bo on się nie skaluje, trzeba by było je odpowiednio przygotować (było o tym choćby w wątku o eClicto).

Jeżeli chodzi o Calibre, to po wczytaniu do Calibre tf, html (przycisk dodaj książkę) wybierasz jej konwersję. Pojawia Ci się nowe okno, w której masz kilka zakładek. Przy konwersji do ePUB najważniejsze są "wygląd i zachowanie" oraz "ustawienia trony". W pierwszej z nich nie zapomnij zaznaczyć pola "usuń odstępy między paragrafami", w drugiej ustawić profil wyjściowy na "Sony Reader". Zresztą m.in. te sprawy mogłaś ustawić przy instalacji Calibre, jako domyślne. Teraz też można zrobić korzystając z zakładki "Preferencje".
Proponuje raczej korzystać z konwersji TYLKO do rtf - i to raczej do lrf niż ePUB. Po prostu na PRS-505 najlepiej jest czytać w lrf-ie.

_________________
Pozdrawiam,
Chesuli

Cytuj:
Kobiety nie można zmienić.
Można zmienić kobietę, ale to nic... nie zmieni.


17 cze 2010 15:21:50
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 16 cze 2010 16:43:30
Posty: 15
Lokalizacja: Polska ;)
eCzytnik: PRS-505
Post Re: PRS - 505 -> Jestem zielona, proszę o pomoc ;)
Przekonwewrtowałam, wszystko działa! Serdecznie dziękuję ;););)


17 cze 2010 15:39:19
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 16 cze 2010 16:43:30
Posty: 15
Lokalizacja: Polska ;)
eCzytnik: PRS-505
Post Re: PRS - 505 -> Jestem zielona, proszę o pomoc ;)
Mam kolejny problem - pobieram książkę w formacie .rtf (są w nim polskie znaki), a gdy w calibre przekonwertuję na .lrf to nie ma niektórych polskich znaków :( Jak zrobić, żeby tam były?


25 cze 2010 12:53:19
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 06 gru 2008 12:53:09
Posty: 17
Post Re: PRS - 505 -> Jestem zielona, proszę o pomoc ;)
nie znam się niestety na calibre, więc nie pomogę. Jednak jest inna możliwość konwersji plików doc, rtf, txt czy html na lrf - mianowicie program BookDesigner, którego instrukcja obsługi, jeśli się nie mylę, gdzieś tu na forum jest, znaczy link do niej.
Aaa... dla pewności postaraj się mieć takie same czcionki na czytniku, w systemie i w katalogu BookDesignera (chodzi o czcionki courier 10, dutch 801,swis 721)


28 cze 2010 9:24:41
Zobacz profil
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2007 13:54:46
Posty: 656
Lokalizacja: Atol Bikini
eCzytnik: PRS-505, eClicto, Kindle 3, HTC LEO
Post Re: PRS - 505 -> Jestem zielona, proszę o pomoc ;)
Witam,

Problemem jest albo zła strona kodowa w rtf, albo (co wydaje się bardziej prawdopodobne) zła strona kodowa ustawiona w Calibre (albo brak jej ustawienia). W zakładce "Preferencje", w pozycji "Konwersja" jest pole, w którym ustawia się kodowanie pliku źródłowego. Jeżeli pole to jest puste, a rtf został utworzony w np. z użyciem tablicy wschodnioeuropejskiej 1250, to mogą pojawić się krzaki zamiast polskich ogonków. Są to zapewne starsze rtf (albo jakieś dziwne konwersje np. z txt lub pdf), bo od kilu ładnych lat domyślną stroną kodową jest ISO 8859-2, albo Unicode.

_________________
Pozdrawiam,
Chesuli

Cytuj:
Kobiety nie można zmienić.
Można zmienić kobietę, ale to nic... nie zmieni.


28 cze 2010 10:58:20
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 16 paź 2008 14:57:41
Posty: 42
Lokalizacja: Archipelag Magellana
eCzytnik: Sony PRS 505 (2x), nowy: k3g
Post Re: PRS - 505 -> Jestem zielona, proszę o pomoc ;)
Witam,
żeby czytać rtf w sflaszowanym PRS:
- otwórz rtf za pomocą WordPad (w windows XP to domyślny program do rtf)
- zaznacz cały tekst (Ctrl A) i ustaw w okienku ponad tekstem (tam, gdzie najczęściej stoi: "Europa Środkowa") skrypt czcionki jako "Zachodni". Wtedy wszystkie polskie znaki (poza dużym Ź) będą wyświetlane poprawnie.
- możesz też wybrać czcionkę do tekstu, np Times New Roman lub Verdana, oraz określić wielkość czcionki tekstu.
- jeśli masz plik książkowy w rtf z tekstem wyrównanym do lewej strony, a chcesz uzyskać druk rozstrzelony- jak w klasycznej książce, to musisz otworzyć go w Wordzie lub konkurencyjnym programie do tekstów, ustawić wyjustowanie i potem dopiero w WordPadzie ustawić skrypt na Zachodni.

Z innej beczki:
pytałaś o powiększanie strony w czytniku, można też obrócić tekst "na bok"- mi się tak czyta wygodniej, bo wzrok nie lata jak karetka w drukarce. Należy przytrzymać przycisk z lupką i plusem parę sekund i gdy go puścisz, strona się podzieli na pół, obróci i powiększy.


28 cze 2010 19:17:11
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 16 cze 2010 16:43:30
Posty: 15
Lokalizacja: Polska ;)
eCzytnik: PRS-505
Post Re: PRS - 505 -> Jestem zielona, proszę o pomoc ;)
Mam kolejny problem - mam czytnik, który nie jest sflaszowany i nie umiem zrobić, by były w nim polskie znaki. Czy da się jakoś zaradzić nie zmieniając nic w oprogramowaniu? Potrzebuję tego pilnie...
A druga rzecz - gdy dodaję na czytnik plik .pdf, mam tylko kilka pierwszych stron, a reszta jest pusta, w komputerze wyświetla się jednak poprawnie. Dlaczego? Jak rozwiązać ten problem?


10 sie 2012 9:36:39
Zobacz profil
Admin

Dołączył(a): 13 cze 2008 14:47:02
Posty: 2835
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: kindle
Post Re: PRS - 505 -> Jestem zielona, proszę o pomoc ;)
Trzeba odpowiednio przygotowywać pliki epub. Tutaj jest instrukcja do Calibre, która pozwoli na skonwertowanie do postaci działającej na 505: http://www.epub.republika.pl/about/default.html

_________________
Zgred - Rafał Ziemkiewicz napisał(a):
Dziś trzeba pisać o mieczach, czarach, toporach i wojowniczkach w blaszanych bikini, wszystko inne to już jest nisza w niszy. Albo o nastoletnich wampirach.
Porównywarka cen ebooków


10 sie 2012 10:13:33
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 28 mar 2008 14:08:33
Posty: 74
Post Re: PRS - 505 -> Jestem zielona, proszę o pomoc ;)
Nie bierz się za Calibre bo to kombajn. Book Designer jest zdecydowanie łatwiejszy.
Jeśli bez grzebania w oprogramowaniu to ten link będzie wystarczający:
http://www.mobileread.com/forums/showpo ... stcount=22
Nie da się prościej wytłumaczyć.


10 sie 2012 15:35:48
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron