Teraz jest 20 kwi 2024 16:55:14




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
POMOC W MATURZE 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 05 gru 2009 16:50:12
Posty: 5
Post POMOC W MATURZE
W tym roku piszę maturę a ,że nie jestem orłem to przyda mi się wasza pomoc do mojego tematu.
temat: Utwór literacki i jego adaptacja. Omów na przykładach różne rodzaje adaptacji.
A tu moje pytania:
1) Czy dobrze rozumiem temat?
2) Jakie książki byście mi proponowali i ich adaptacje napiszcie czy jest dobra czy zła i krótko uzasadniając?
3) Ile powinienem ocenić adaptacji tak aby ich nie było za dużo ani za mało i wykorzystał przeznaczony mi czas (15 min)?
4) Ogólne porady i wskazówki ,które mi się przydadzą?
5) Jakie pomoce byście mi zaproponowali i czy w wogulę będą jakieś przydatne (tu by raczej pasowały chyba zwiastuny prawda)?

Co do tego jak rozumiem temat to wybieram sobie dowolną książkę taką ,żeby miała adaptacje i ją oceniam czy jest dobra ,czy zła uzasadniając oczywiście i omawiam krótko. Lubie czytać książki ale nie przepadam za lekturami przyjmę oczywiście wszystkie dobre propozycje. Proszę odpisujcie bo naprawę przyda mi się wasza pomoc. Z góry dziękuje


14 gru 2009 22:01:45
Zobacz profil
Pocketbook Killer
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lip 2007 20:07:55
Posty: 1513
Lokalizacja: Toruń
eCzytnik: Kindle 3 WiFi
Post Re: POMOC W MATURZE
Hm, ja chyba inaczej rozumiem zadanie: masz wymienić przykłady adaptacji (filmowa, teatralna, emmm..., yyy...) książek. Nic tu nie ma napisane o ocenianiu ich.

_________________
"A co zrobiłeś najodważniejszego w swoim życiu?
Splunął na drogę krwawą flegmą. Wstałem dziś rano, odparł."

//Cormac McCarthy - Droga


16 gru 2009 21:50:03
Zobacz profil
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post Re: POMOC W MATURZE
Kellhus napisał(a):
Hm, ja chyba inaczej rozumiem zadanie: masz wymienić przykłady adaptacji (filmowa, teatralna, emmm..., yyy...) książek. Nic tu nie ma napisane o ocenianiu ich.

Ty to ślepy jesteś. Wyraźnie jest, że ma je omówić... Zabawne, Kell, temat maturalny: zrób wyliczankę adaptacji na 15 minut =]

Książek proponował nie będę, natomiast polecam unikanie lektur, jeśli to możliwe. 3-4 książki powinny dać Ci wystarczająco tematu do omówienia - musisz przecież zarezerwować coś na wstęp i jakieś podsumowanie. Mógłbyś, jeśli chce Ci się, przy każdej omawianej pozycji wybrać jakiś moment z filmu, odnaleźć także odpowiadający mu fragment w książce i na tej podstawie jakieś argumenty wysuwać (zakończenia mogą być dobrym miejscem na szukanie tego).

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


16 gru 2009 22:12:53
Zobacz profil WWW
Pocketbook Killer
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lip 2007 20:07:55
Posty: 1513
Lokalizacja: Toruń
eCzytnik: Kindle 3 WiFi
Post Re: POMOC W MATURZE
No ale ma "omówić różne rodzaje adaptacji". Jakby było że ma omówić wybrane adaptacje to by mógł omawiać. A tak, zadanie jest źle albo myląco sformułowane.

_________________
"A co zrobiłeś najodważniejszego w swoim życiu?
Splunął na drogę krwawą flegmą. Wstałem dziś rano, odparł."

//Cormac McCarthy - Droga


17 gru 2009 15:17:37
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 05 gru 2009 16:50:12
Posty: 5
Post Re: POMOC W MATURZE
Z tego co ja się domyślam mam wybrać adaptacje ,które uważam za dobre lub złe i to im udowodnić.
Puki co na razie przychodzą mi do głowy tylko dwie:
1) Władca pierścieni jako dobra adaptacja bo przecież dostał dużo nagród w tym za scenariusz
2) Eragon jako zła bo reżyser dodał za dużo swojej intencji i ogólnie jest nisko oceniony jako adaptacja w tym też na tyn forum.
Co myślicie o tych propozycjach?


17 gru 2009 19:20:04
Zobacz profil
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post Re: POMOC W MATURZE
jarekb napisał(a):
1) Władca pierścieni jako dobra adaptacja bo przecież dostał dużo nagród w tym za scenariusz

Może być. Dobre przyjęcie przez widzów... Ale, AFAIR, trochę inne zakończenie niż w książce (w wersji reżyserskiej?). Też warto wspomnieć o tym.

jarekb napisał(a):
2) Eragon jako zła bo reżyser dodał za dużo swojej intencji i ogólnie jest nisko oceniony jako adaptacja w tym też na tyn forum.

Inwencji? ;) Poza tym jaka książka, taki film ;) Choć faktycznie - sporo zmieniono.

Ogólnie: porozmawiaj ze swoją polonistką/polonistą. Oni są po to, żeby Ci pomóc =] Myślę, że spokojnie możesz podejść, przedstawić swoje rozumienie tematu i spytać, czy słusznie robisz, wybierając takie pozycje i zapytać, czy idziesz w dobrym kierunku, czy jednak nie do końca.

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


17 gru 2009 23:15:54
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 05 gru 2009 16:50:12
Posty: 5
Post Re: POMOC W MATURZE
Dzięki za pomysł z polonistką zapytam się jej. A co do Władcy Pierścieni to mnie zaintrygowałeś książkę przeczytałem 2 razy wcześniej i oglądałem film również dwa razy ale wersje zwykłą i nie widziałem różnicy w zakończeniu(pewnie dlatego ,że płakałem). Widzę ,że muszę obejrzeć wersje reżyserską. A więc postanowione te dwie adaptacje opisze i pomyśle jeszcze przynajmniej nad jedną. Pozdrawiam was


18 gru 2009 19:31:21
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2007 17:00:00
Posty: 49
Lokalizacja: Ukryte Krolestwo
Post Re: POMOC W MATURZE
wez moze tez jakas polska adaptacje.. Wiedzmina np.. jest z tego serial a seria ksiazek jednak nie oddaje ani kolejnosci wydarzen ani mrocznego wydzwieku jaki dominuje w ksiazce..
jako adaptacje zgodna z ksiazka mozna wziac " Nad Niemniem" lub film i serial "Lalka"..

_________________
paranoiczna zwolenniczka Zakazanych i Malazanskich Ksiag


18 gru 2009 20:27:41
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron