Teraz jest 24 kwi 2024 5:14:32




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Jak uzyskać polskie czcionki bez flashowania - różne metody 
Autor Wiadomość
Post Jak uzyskać polskie czcionki bez flashowania - różne metody
Witam. Zakładam ten wątek, ponieważ nie wszyscy chcą flashować swoje czytniki, a znalezienie tego jedynego posta o alternatywnej metodzie, w gąszczu postów o flashowaniu, graniczy z cudem. Mam nadzieję, że wątek ułatwi życie tym, którzy chcą zachować oryginalne oprogramowanie PRS-505. :)

1. PDF

Wypróbowałam tę metodę i książki sformatowane w ten sposób rzeczywiście dobrze się czyta, ale jednak jest to PDF. Mnie ten format nie odpowiada, bo zaczęłam już zabawę z plikami LRF i nie chciałam szukać programów to edycji plików PDF (tak, by miały one rozdziały, przypisy etc.).

Puby napisał(a):
Ponieważ mam jakąś niewytłumaczalną awersję do flashowania , postanowiłem powalczyc z formatem PDF tak , aby otrzymac akceptowalną jakość i szybkość działania. To co osiągnąłem pozwala mi na stwierdzenie , że PDFy mozna oswoić.
tak więc :
1. plik źródłowy w jakimkolwiek formacie przerabiamy w MS Word w nastepującu sposób:
1.1. Układ strony - obcinamy wszelkie marginesy do zera.
1.2. zaznacz wszystko
1.3. odstepy miedzy liniami - 1
1.4. Czcionka - ustalamy rozmiar pomiędzy 22 a 26. ja osobiscie uzywam 24 - ale da się czytać nieco mniejsze lub większe.
1.5. Zapisz plik

2. PDF Creator ( program darmowy)

2.1 - add document ( zapisany poprzeednio plik)
2.2. zapisujemy dokument w formacie PDF.

UWAGA - ważne
Niech nikogo nie skusi mozliwość zmiany formatu pliku na PDF bezpośrednio z MS Word. Word 2007 produkuje tak paskudne PDFy ze nie da sie ich czytac - potrafi zmieniać krój czcionki i co jakis czas wstawia kilka linii pionowo a nie poziomo. Brrr.

I to wszystko. Strony ogląda sie bez zmniejszania , otwierają sie szybko . przecietny plik ma około 1,5 MB .

Mam nadzieję że pomogłem.



2. Wgranie polskich czcionek przez BookDesigner

Wypróbowałam tę metodę jako pierwszą (bardzo chciałam uniknąć flashowania) i zawiodłam się. Strony zmieniały się niemiłosiernie długo (4 sekundy, w tym wypadku okazało się, że to wieczność).

Opis metody: http://195.136.250.213/~sp/IRF/


3. Podmiana czcionek na polskie

To według mnie najlepsza metoda, idealna dla osób, które nie chcą flashować swoich czytników. Dzięki niej mam pliki w formacie LRF, polskie czcionki, a strony zmieniają się błyskawicznie. Co prawda resetowanie czytnika usuwa polskie czcionki, ale wgranie ich na nowo trwa 10 sekund (można sobie kupić kartę 16MB i trzymać na niej odpowiednie pliki, żeby w razie czego wystarczyło tylko włożyć i błyskawicznie zainstalować na nowo). Dzięki, rufi! :)

rufi napisał(a):
witam
przeglądając forum mobileread.com znalazłem jeszcze jeden sposób który nie był opisywany na "dorobienie" polskich znaków,
ponieważ mam prs'a zakupionego w UK i gwarancję na niego postanowiłem nie ryzykować i nie flaszować go w sposób ingerujący w oryginalne oprogramowanie,
sposób który opiszę nie powoduje utraty gwarancji ponieważ po restarcie lub wyłączeniu opcją shutdown przywrócone zostają czcionki oryginalne /jest to wada lub zaleta tej metody, wszystko zależnie od punktu widzenia :) /

więc:
1. instalujemy Book Designer 4 + update
2. instalujemy eBook Library
3. podmieniamy czcionki w eBook Library / jeśli instalujemy standardowo to ścieżka powinna być C:\Program Files\Sony\Reader\Data\fonts /
4. połączamy reader'a i tworzymy folder FONT /wielkość liter ważna!/ w jego pamięci wewnętrznej i kopiujemy do niego 3 zmodyfikowane fonty
5. wgrywamy książki do reader'a i wyłączamy go
6. rozpakowujemy i wgrywamy na kartę SD pliki skryptu fontmapper /karta powinna być sformatowana na FAT16/
7. startujemy reader'a, uruchamiamy skrypt - naciskając 1, czekamy aż się wykona, kończymy naciskając MENU
8. gotowe :), możemy czytać

podam jeszcze przydatne linki:
- paczka programów i fontów potrzebnych do przeróbki http://www.4shared.com/file/80994480/e8b21ffa/prs.html
- dyskusja na ten temat http://www.mobileread.com/forums/showthread.php?t=20644
- bardzo dobry i przejrzyście napisany sposób na wykonanie książek w Book Designer http://borg.celinternet.pl/priv/karbi/bd/


EDIT by Mori: Proszę NIE używać niepotrzebnie kolorów.


14 lip 2009 7:08:51
Użytkownik

Dołączył(a): 15 sty 2008 11:51:26
Posty: 7
Post Re: Jak uzyskać polskie czcionki bez flashowania - różne metody
-AMG-, jakiego pochodzenia jest Twój czytnik? Mój jest z UK z softem 1.2.00.18050. Również mam awersję do flashowania, pdfy póki co mogą być, ale naczytałam się o wyższości formatu .lrf i postanowiłam powalczyć metodą nr. 2. Efekt przy zastosowaniu czcionek Times New Roman, etc. jest taki, że owszem, polskie ogonki są ale BookDesigner za chiny ludowe nie chce zmienić mi stylu, tzn. po przypisaniu czcionek i krojów elementom nadal mam tekst w postaci Pogrubiona Kursywa w wielkim rozmiarze. Przy zastosowaniu czcionek Dutch801 Rm BT Roman, Swis721 BT Roman, Courier 10 Pitch Win95BT style i owszem są, ale polskie litery podmienione są tylko częściowo, tzn. jest ó i ć ale nie ma np. ś, ą, ż.
Co robię źle? Wertowałam już na tym forum wszystkie watki kilkukrotnie, ale jak widać nie dało to rezultatu.

Czy ktoś jeszcze testował metodę 3 i potwierdza jej skuteczność?


29 lip 2009 14:15:28
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 01 cze 2008 17:42:04
Posty: 52
eCzytnik: Sony prs-505
Post Re: Jak uzyskać polskie czcionki bez flashowania - różne metody
ja mam polskie znaki tym sposobem i wszystko jest OK /czytnik mam z UK /


29 lip 2009 15:27:15
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 15 sty 2008 11:51:26
Posty: 7
Post Re: Jak uzyskać polskie czcionki bez flashowania - różne metody
Faktycznie działa :) Dzięki !


29 lip 2009 19:02:45
Zobacz profil
Post Re: Jak uzyskać polskie czcionki bez flashowania - różne metody
A ja mam taki problem: po zastosowaniu sposobu z wgraniem czcionek do czytnika, eBook Library przestawało działac za każdym razem, gdy mój 505 był podłączony. Na domiar złego, coś musiałem w komputerze zrobic, bo BookDesigner (wcześniej działający dobrze) teraz tworzy pliki z krzakami:

Cytuj:
21
6 pt
6 pt
0
3
false
false
false
false
PL
X-NONE
X-NONE
MicrosoftInternetExplorer4
/* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin;}


Najgorsze, że przeinstalowanie zarówno eBook Library jak i Book Designera nic nie daje. Cały czas to samo. Spróbowałem na innym komputerze, ale tam już przy ładowaniu ebooka do programu pisało, że nie można skonwertowac pliku .rtf do .htm. Co poradzicie?


25 sie 2009 16:50:27
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron