Teraz jest 19 kwi 2024 3:19:40




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Książki o elfach 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 15 lut 2009 12:33:28
Posty: 3
Post Książki o elfach
Do mojego tematu maturalnego potrzebuję dobrej książki o elfach. Zależy mi na tym, aby były to elfy tradycyjne, jak np. tolkienowskie, a nie np. Czarne elfy. Chcę uniknać ksiązek bardzo znanych dlatego nie biorę Tolkiena, Sapkowskiego ani Eragona. Słyszałam, że dobrą książką jest Zguba elfów Lackey Mercedes, Norton Andre. Co o niej myślicie? Macie jakieś inne pomysły?


15 lut 2009 12:48:08
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 28 lut 2008 0:42:16
Posty: 105
eCzytnik: Kindle Paperwhite
Post 
Zajrzyj na wiki - http://pl.wikipedia.org/wiki/Elf_(fantastyka) - masz podzielone na dzialy elfiatka z roznych zrodel.
Dosc fajna wizja sidhe byla w cyklu Pamiec, smutek i ciern Tada WIlliamsa.


15 lut 2009 16:13:05
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 gru 2007 23:02:17
Posty: 379
Lokalizacja: UK
Post Re: ksiązki o elfach
withian napisał(a):
aby były to elfy tradycyjne, jak np. tolkienowskie, a nie np. Czarne elfy

to chyba nie znasz Tolkiena, opisane przez niego elfy nie zawsze były dobre
poza tym Tolkienowskie elfy wcale nie są tradycyjne (tradycyjne elfy to bardziej te z Hobbita, które piją, tańczą i śpiewają, a nie te z Władcy pierścieni, które walczą)
a jeżeli już dochodzimy do tradycji, to o którą tradycję ci chodzi, każdy kraj ma trochę inne elfie tradycje


15 lut 2009 16:48:58
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 15 lut 2009 12:33:28
Posty: 3
Post 
Może rzeczywiście nie ujełam tego dostatecznie precyzyjnie. Myslę o takich elfach jak w Śnie nocy letniej Szekspira, gdzie elfy wcale nie są dobre, ale kochają las i tańce. Jednak najważniejszy jest dla mnie ich stosunek do ludzi i stosunek ludzi do nich. Czyli to czy ludzie się ich boją, czy są dla nich zagatką.
Mówiac tradycyjne elfy miełam właściwie na myśli kazde, które choć trochę opierają się na tradycyjnych wzorcach, a nie są zupełnym wymysłem autora, jak rasa czarnych elfów stworzona przez Salvatore


15 lut 2009 17:17:04
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 31 mar 2008 1:18:15
Posty: 112
Lokalizacja: 3city
Post 
withian napisał(a):
Może rzeczywiście nie ujełam tego dostatecznie precyzyjnie. Myslę o takich elfach jak w Śnie nocy letniej Szekspira, gdzie elfy wcale nie są dobre, ale kochają las i tańce. Jednak najważniejszy jest dla mnie ich stosunek do ludzi i stosunek ludzi do nich. Czyli to czy ludzie się ich boją, czy są dla nich zagatką.
Mówiac tradycyjne elfy miełam właściwie na myśli kazde, które choć trochę opierają się na tradycyjnych wzorcach, a nie są zupełnym wymysłem autora, jak rasa czarnych elfów stworzona przez Salvatore


a skandynawskie svartalfar to niby jakiś copyrighter w WoC wymyślił? naprawdę trochę własnego researchu, i precyzyjnego wyrażania myśli nie zaszkodzi.

Seria co prawda nie klasyczne fantasy (steampunk'owe troche), ale właśnie o tajemniczych psotliwo dziwacznych elfach i ich stosunkach z ludźmi "Elfy" Blaylock James P.

Statek elfów (tom: 1)
Znikający karzeł (tom: 2)
Kamienny olbrzym (tom: 3)


15 lut 2009 23:09:26
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 15 lut 2009 19:58:01
Posty: 10
Lokalizacja: Âżary
Post Re: Książki o elfach
withian napisał(a):
Słyszałam, że dobrą książką jest Zguba elfów Lackey Mercedes, Norton Andre.


tego są dwa tomy:
Kroniki Polelfow 1. Zguba Elfow
Kroniki Polelfow 2. Elfia Krew
czy dobra nie wiem bom nie kornik lecz mol :lol: ale fajne, co kto lubi


20 lut 2009 17:00:10
Zobacz profil
Post Re: Książki o elfach
To ja mam inne pytanie ale też z gatunku książki o elfach. Czy są jakieś powieści w ktorych elfy są takimi wróżkami ze skrzydełkami jak w mitologii słowiańskiej, albo wogóle jakieś książki o elfach innych niż wojownicy-łucznicy, albo leśne istoty tańczące przy świetle księżyca. potrzebuje pokazać elfy z różnych stron kulturowych


29 mar 2009 16:53:22
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post Re: Książki o elfach
Oczywiście, że są - ot, taki "Artemis Fowl" na ten przykład. Tam się zamiennie zresztą wróżki/elfy AFAIR używa.

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


29 mar 2009 17:11:37
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron