Teraz jest 29 mar 2024 8:49:59




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Polska literatura historyczna - tworzenie i obalanie mitów. 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 04 lis 2008 13:01:26
Posty: 21
Post Polska literatura historyczna - tworzenie i obalanie mitów.
Śledząc dyskusje na temat "Bolka" jestem ciekaw opinii innych na temat tworzenia i burzenia mitów. Jako przykład do dyskusji może być "Potopowy"opis obrony Częstochowy a opis Jasienicy w "Rzeczypospolitej Obojga narodów". Czy już przysłowiowa szarża polskiej kawalerii w 1939 (Lotna) a np. komentarze Porwita.


04 lis 2008 18:34:52
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 gru 2008 1:51:56
Posty: 28
Lokalizacja: WrocÂław
Post 
Wiele jest w polskiej historii takich mitów. Dotąd najlepsze opisy takich mitów i ich sprostowania zawdzięczam Pawłowi Jasienicy. Polecam szczególnie "Dzieje głupoty w Polsce" (czasem spotykane pod tytułem "Historia głupoty w Polsce").

A co do tematu "Bolka". Otóż nigdy go nie śledziłem. Wiem jak wyglądały działania bezpieki i dla mnie coś takiego to nie "rewelacja" czy "kubeł zimnej wody", ale opluwanie ludzi, którzy na to nie zasługują. Sam czułem się gdy było o tym głośno tak, jakby to mnie opluwali w twarz. Dla mnie nasz prezydent Lech Wałęsa (mogę się poszczycić chwilką rozmowy z Nim, ale nie ma o czym mówić...;):P) jest kimś wyjątkowym, a ludzie którzy mieszają go z błotem zapominając o złotej zasadzie jeszcze z Prawa XII Tablic (dla niewtajemniczonych: prawo rzymskie będące wciąż podstawą większości, o ile nie wszystkich ówczesnych systemów prawnych na świecie. Wiem coś na ten temat, gdyż pół rodziny jest prawnikami...). Mówię oczywiście o zasadzie "domniemania niewinności". Ale nie. Ponieważ ówczesna władza (braci Kaczyńskich), co do której mam bardzo negatywne zdanie, była i wciąż jest skłócona z Lechem Wałęsą, mimo, że tak naprawdę jemu zawdzięczają swoje pozycje w polityce, więc co zrobiono? Publicznie przed całym światem zmieszano z błotem, choć tu samo na usta ciśnie się bardziej dobitne stwierdzenie, jednego z dwóch ludzi, których kojarzy cały świat, a pierwsze skojarzenie jest bezbłędnie takie, że są (lub byli) oni Polakami. Mam na myśli oczywiście oprócz Prezydenta, naszego śp Papierza Jana Pawła II.

Szczerze mówiąc i przyznaję się do tego, nie mam zielonego pojęcia jak się rozwinęła "sprawa z Bolkiem" i się cieszę z tego względu.
PS: Proszę wszystkich, którzy to przeczytają, aby mnie nie uświadamiali!!!

_________________
-=> DJ M@fi0z0® <=-

"Es gibt so viele die Menschen,
du aber ein, meine Liebe,
Nur will dir sagen können,
dass du einzig bist,
wen ich lieben kann"
(własne)
Für dich... für immer dein...

Obrazek


31 gru 2008 2:37:06
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 gru 2008 12:29:02
Posty: 40
Post Re: Polska literatura historyczna - tworzenie i obalanie mit
skelo napisał(a):
Śledząc dyskusje na temat "Bolka" jestem ciekaw opinii innych na temat tworzenia i burzenia mitów. Jako przykład do dyskusji może być "Potopowy"opis obrony Częstochowy a opis Jasienicy w "Rzeczypospolitej Obojga narodów". Czy już przysłowiowa szarża polskiej kawalerii w 1939 (Lotna) a np. komentarze Porwita.



Moim zdaniem wogóle nie powinieneś porównywać Sienkiewicza z Jasienicą. W powieściach Sienkiewicza roi się od przekłamań historii. Wspomniana przez Ciebie obrona Częstochowy, sylwetka Jeremiego Wiśniowieckiego, przedstawienie Władysława 4 i Jana Kazimierza, to tylko niektóre przykłady. Lecz jak twierdził Sienkiewicz- jego "Trylogia" pisana była "ku pokrzepieniu serc". Miała ona ukazywać szlachetne zmagania i zwycięstwa przodków, a nie uczyć ich historii, i jako taka zadanie swoje spełniła. Jasienica zaś w swoich książkach prostuje te mity, jednak większość czytelników nie zna Jego twórczości. Mnie bardzo podobały się rozważania Jasienicy na temat różnic w sprawowaniu władzy pomiędzy Piastami a nastepnymi władcami- Jagiellonami, Wazami i królami elekcyjnymi. Bardzo ciekawy był też wątek konfliktu: Bolesław Szczodry ( nazwany później Śmiałym )- Biskup Stanisław (póżniejszy święty ). Nieznających tematu odsyłam do "Polski Piastów" Jasienicy.
Co do "Bolka" dziwię się samemu prezydentowi ( Wałęsie ), bo przecież kilka lat temu sam przyznał, że podpisywał jakąś deklarację, ale nie był współpracownikiem. Dlaczego teraz zmienił zdanie i zaprzecza? Nawiasem mówiąc przypomina mi tą postawą naszego - pożal się Boże- premiera i Jego zaprzeczenia o dziadku- niemieckim żołnierzu ( z pewnością zresztą wcielonym siła, ale fakt pozostaje faktem ). Ja uważam, że napisanie o Wałęsie, iż jest wymieniony w aktach jako" TW Bolek" nie deprecjonuje Jego zasług w walce o wolność i zmianę ustroju w Polsce. Jednakże nie róbmy z Niego ikony- jest tylko człowiekim i jak wszyscy ma prawo do popełniania błędów. Swoją wielkość potwierdziłby jednak potrafiąc się do nich przyznać.

_________________
...ja cóż- włóczęga, niespokojny duch...


07 sty 2009 11:26:06
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 20 lis 2008 12:58:01
Posty: 177
eCzytnik: kindle DX
Post Re: Polska literatura historyczna - tworzenie i obalanie mit
icek napisał(a):
W powieściach Sienkiewicza roi się od przekłamań historii. Wspomniana przez Ciebie obrona Częstochowy, sylwetka Jeremiego Wiśniowieckiego, przedstawienie Władysława 4 i Jana Kazimierza, to tylko niektóre przykłady. Lecz jak twierdził Sienkiewicz- jego "Trylogia" pisana była "ku pokrzepieniu serc". Miała ona ukazywać szlachetne zmagania i zwycięstwa przodków, a nie uczyć ich historii, i jako taka zadanie swoje spełniła.

Bardzo ciekawie się słucha piosenek Jacka Kaczmarskiego na temat postaci z Trylogii Sienkiewicza. Polecam takie piosenki jak
Pan Wołodyjowski (http://www.teksty.org/j/jacekkaczmarski ... i(trylogia).php)
dobre też są Podbipięta i Kmicic. Dostało się także Jeremiemu Wiśniowieckiemu. Wogóle Kaczmarski dość ostro potraktował nasze narodowe cechy.


08 sty 2009 12:35:54
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron