Teraz jest 19 mar 2024 6:35:18




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Golden Arthur - "Wyznania gejszy" 
Autor Wiadomość
Post Golden Arthur - "Wyznania gejszy"
Książka "Wyznania gejszy" Artura Goldena jest naprawdę godna polecenia, czyta się ją jednym tchem, a kiedy już się skończy to wszystko robi się takie ponure...

Bohaterka książki jest mała Chiyo-chan, która ma zostać sławną gejszą. Natrafia na wiele problemów, ponosi ciągłe porażki.. Wciąż upada, lecz za każdym razem się podnosi i dumnie spogląda na świat...
Opuszcza dom, gdyż matka jest bardzo chora a ojciec nie potrafi się zająć swoimi córkami.. W drodze do swojej nowej przyszłości zostaje brutalnie rozdzielona z siostrą... Chiyo-chan trafia do domu, w którym ma stać sie gejszą, lecz dziewczyna nie rozumie jeszcze co jest dla niej dobre, dlatego broni się przed tym z wielka gorliwością... Na swej drodze napotyka obłudną i wyrachowaną Hatsumomo, która pogrążą dziewczynkę coraz bardziej.Gdy w końcu pojawia sie Prezes to dziewczyna postanawia walczyć za wszelką cenę o to by stać się sławną gejszą. Czy jeszcze będzie miała szansę? Co zrobi Hatsumono? Czy jeszcze kiedykolwiek spotka Prezesa...? Na te pytania nie będę zdradzała odpowiedzi, gdyż najlepiej samemu się przekonać :)

Myślę, że książka porusza wiele problemów ludzkiej natury. Jest ciepła i serdeczna, wzbudza w człowieku same pozytywne emocje. Muszę przyznać,że od czasu przeczytania książki zaczęła mnie interesować kultura Japonii, ich tradycje. Książka daje naprawdę wiele do myślenia. W Polsce mamy całkiem inny świat, inne tradycje, inne szkoły. W mniemaniu wielu osób gejsza kojarzy sie z prostytutką, a to nie jest prawda. trzeba przeczytać całą książkę"Wyznania Gejszy" zobaczyć jakie to trudne zadanie a dopiero później osądzać. Gejsze tak samo ciężko pracują, muszą się ciągle uśmiechać, sprawiać wrażenie zadowolonych z życia, a co najważniejsze muszą być zawsze piękne... Według mnie książka 9/10 pkt.

Ps. Książka jest dosyć gruba ma 460 stron, ale NAPRAWDĘ WARTO JĄ PRZECZYTAĆ!!

Mam nadzieję, że kogoś zainteresowała moja recenzja i w jakiś sposób zachęciłam kogoś, żeby sięgnął do tej wspaniałej książki:)


19 mar 2008 13:14:17
Użytkownik

Dołączył(a): 15 lut 2008 23:16:24
Posty: 28
Lokalizacja: Łódź
Post 
Mnie już nie trzeba zachęcać ponieważ pochłonęłam "Wyznania..." w trzy dni (mój mały rekord). Nie zgodzę się tylko z jednym: mianowicie, książka nie zasługuje na 9/10 tylko na 11/10 :). Ta lektura zasługuje na przeczytanie chociażby dlatego, że można się przy niej wspaniale odprężyć i zapomnieć o wszystkich problemach. Po skończeniu "Wyznań..." byłam święcie przekonana, że opisana Chiyo jest prawdziwą, żyjącą postacią. Trochę się zawiodłam jak dowiedziałam się, że ją zmyślono (bodajże na końcu jest dopisek autora).
Co do filmu to potwierdza się opinia, że książka zawsze jest lepsza.
Naprawdę przyłączam się do opinii "wiolczyka". "Wyznania gejszy" to pozycja obowiązkowa (nawet dla facetów :); a może szczególnie dla nich??)

_________________
"Aktorzy są od grania, a dupa od srania" - Wacław Holubek


22 mar 2008 19:28:46
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 18 lip 2007 18:23:37
Posty: 30
Post 
Zgadzam się z przedmówcami. Miałam przyjemność czytać tę książkę (w postaci papierowej, a jakże) i nie sposób się było od niej oderwać... Niecałe dwa dni i po krzyku:) Polecam każdemu, kto interesuje się Japonią - widać, że autor przeprowadził solidne studia nad kulturą tego kraju. Też się w swoim czasie tym interesowałam i jestem zachwycona, szczególnie jeśli chodzi o temat tak hermetyczny jak życie gejsz... Filmu nie obejrzałam.

_________________
jestem książkoholikiem...


22 mar 2008 20:36:39
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 01 kwi 2008 17:20:28
Posty: 34
Post 
Książka super wciągająca oraz ciekawa. Mi osobiście bodobały sie opisane sylwetki bohaterów, zycie codzienne a także mentalność Ludzi mieszkająca w Japini. Ksiażka jest porywająca i pociągajaca choć dla mnie czasami brutalna mówie o fragmęcie gdzy glówna bohaterka ucieka z domu gdzie uczyla ise na gejszę i zostaje przez to brutalnie pobita przez "opiekunkę". Co go filmu choć miała piekne zdiecia plenerowe oraz główne bohaterki odpowiadały moim wyobrazeniom o ksiażkowch to jednak bądźmy szczerzy film miał bardzo mało wspólnego z ksiażką szczególnie koniec. Dlatego Każdemu komu wpadnie ta ksiażka w ręce bardzo polecam.


02 kwi 2008 10:59:44
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 30 paź 2008 20:36:55
Posty: 28
Post 
Zastanawia mnie na ile jest to powieść autobiograficzna. Książka została ponoć napisana w oparciu o wywiad rzekę, jakiego pewna sławna ex-gejsza udzieliła pisarzowi. Zastanawia mnie czy liczne porównania i opisy, które swoją stylistyką świetnie oddają scenerię oraz klimat tamtego okresu są autorstwa owej gejszy czy też zostały stworzone przez pisarza w celu ubarwienia opowieści...
"Wyznania Gejszy" to lektura wciągająca, odsłaniająca nieco kurtynę oddzielającą elitę społeczną otoczoną pięknymi i wyrafinowanymi gejszami od szarej masy wybiedzonego i schorowanego społeczeństwa :P
Książka z morałem... "Pieniądze rządzą światem" :idea:


29 gru 2008 0:07:18
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron