Teraz jest 29 mar 2024 15:59:21




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Oprawianie książek 
Autor Wiadomość
Post Oprawianie książek
Witam serdecznie
Ponieważ czytanie książek z użyciem komputera jest po piersze niezdrowie, a po drugie niewygodne,dlatego chciałbym sobie wydrukować i oprawić taką książkę włanym sposobem. Introligatorzy często liczą sobie spore kwoty za takie usługi, a wykonana własnoręcznie książka, na pewno, oprócz satyfsakcji z jej czytania daje dodatkową radość.
Dlatego mam pytanie, jak oprawiacie książki??
Czytałem na necie wiele sposobów, które mi nie do końca pasują (np. włożenie do segragatora - to odpada, jak to później na półeczce wygląda).
Czytałem o klejeniu na gorąco, ale nie doszedłem do tego, jak to zrobić??
I nie wiem do końca, jak poradzić sobie z problemem wielkości kartek. Otóż, chodzi mi o to, że np. książki zszywane są w blokach po kilkanaście, kilkadziesiąt złożonych kartek. A wiadomo, że jeżeli złożymy kartki jedna w drugą, to te co są w środku wystają, a nie dysponuję żadną maszynką do przycinana arkuszy. Jedynym sposobem jest chyba wydruk książki, porozcinanie kartek i ich oprawa. Wówczas trzeba pokombinować z okładką, aby dopasować do rozmiaru.
Macie jakieś sposoby??

Pozdrawiam


24 paź 2008 9:52:37
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2008 8:34:17
Posty: 41
Lokalizacja: kozienice/krakĂłw
Post 
Znam prosty sposób, ale potrzebujesz kilku rzeczy: drukarkę dwustronną, edytor tekstu (np. Open Office program Writter), trochę kartek a4. Modyfikujesz dokument tak, aby pierwsza strona była prawa (z numerem strony w stopce, nr strony po prawej stronie) tak jak inne nieparzyste. Strona 2 będzie stroną lewą. Tak samo wszystkie parzyste.
Najlepiej też jest dodać nagłówek dla wszystkich stron taki sam (na przykład według szablonu - imię nazwisko autora i tytuł książki).
W open office strony prawą i lewą można zrobić następująco: F11-> style strony (czy styl strony) -> później nowy styl z zaznaczenia. Tutaj definiujemy dwa style. I koniecznie ustawiamy styl następny w 1 zakładce edycji stylu. No i tak mamy 60% zadania wykonanego.
Później ustawiamy styl strony 1 na styl strony prawej, która ma styl - domyślny. Później "podział strony", następna strona powinna być lewa (styl lewej strony).
Następnie dodajemy "numer strony" w stopce w stronie stylu prawego i lewego, dwa razy. Numer strony prawej strony przesuwamy do prawej krawędzi (opcja akapit do prawej). A lewej strony do numer strony do lewej.
O ile dobrze pamiętam wklejając całość tekstu będzie się on przelewał na następne strony, styl ustawiony jest poprawnie. Po stronie prawej będzie lewa i później znowu prawa.

PS. Aby wszystko było jak należy muszę poświęcić chwilę czasu na zainstalowanie open office, przypomnienie sobie komend. I wypiszę to o wiele bardziej dokładnie.

_________________
Obrazek


24 paź 2008 11:01:52
Zobacz profil WWW
Post 
Heh, dzieki za posta, ale drukowanie od strony technicznej opanowałem.
Ja pytam o sposób oprawy książki, gdy mam już wszystko wydrukowane.


24 paź 2008 11:18:54
Pocketbook Killer
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lip 2007 20:07:55
Posty: 1513
Lokalizacja: Toruń
eCzytnik: Kindle 3 WiFi
Post 
http://melba.fotosik.pl/albumy/95629.html

Może to się przyda. Drugi wynik wyszukiwania wyszukiwarki Google (www.google.pl) dla frazy "jak oprawic ksiazke".

_________________
"A co zrobiłeś najodważniejszego w swoim życiu?
Splunął na drogę krwawą flegmą. Wstałem dziś rano, odparł."

//Cormac McCarthy - Droga


24 paź 2008 14:37:27
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 23 lis 2008 21:52:07
Posty: 31
Post 
kilka sposobów:

1. Segregator. Musi mieć odpowiednie wymiary (nie za gruby), można sobie z pewnością znaleźć odpowiedni jeśli dobrze poszukać. Teraz są dwa sposoby -
a) dokupić za niewielką cenę dziurkacz i wkładać kartki do segregatora luzem.
b) dokupić odpowiednią liczbę koszulek foliowych (np. matowe lub zupełnie przeźroczyste) i po włożeniu kartek do koszulek wpiąć koszulki. Ten sposób na tą zaletę, że koszulki łatwo się przewracają, nie zaginają, nie rwą. A do tego po przeczytaniu książki można koszulki opróżnić i "oprawić" następną. To chyba najrozsądniejszy sposób porównując jakość/możliwości/koszta.

2. bindowanie - zrobisz praktycznie w każdym xero ew. zakup bindownicy. Oprawienie takie jednak nie jest wieczne i po kilku czytaniach książka może zacząć się rozlatywać o ile nie będziemy szczególnie dbali o nią podczas użytkowania.

3. Introligator - cen nie znam. Nawet jeśli nie jest tani warto się rozejrzeć i popytac o ceny i metody oprawy. A jeżeli oprawiasz często to z pewnością będziesz w stanie wytargować dobrą cenę. Podzwoń, popytaj, choćby w punktach oprawiających prace magisterskie (tzn. punktach faktycznie je oprawiających a nie u pośredników jak np. małe ksero)

4. metoda na ścisk - do tego potrzebne jest już specjalne urządzenie - plik kartek wkłada się w metalowy ceownik (z braku lepszego określenia ta nazwa mi przychodzi do głowy) a następnie w urządzeniu zagina się na stałe ten ceownik i kartki mocno ściśnięte napewno nie odpadną. Wada to taka że za wiele kartek na jeden ścisk nie można użyć.


10 gru 2008 8:52:50
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron