Teraz jest 29 mar 2024 6:56:34




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Mailer Norman - Ewangelia według syna 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 08 lip 2008 21:40:07
Posty: 40
Lokalizacja: Katowice
Post Mailer Norman - Ewangelia według syna
Czołowy twórca amerykański postanowił sięgnąć po najsłynniejszą opowieść w historii i napisać jej własną wersję. W ten sposób powstała Ewangelia według syna, czyli historia Nowego Testamentu napisana z punktu widzenia Jezusa Chrystusa. Nie jest to zbyt odkrywcze podejście, zwłaszcza że było już co najmniej kilka takich książek, których autorzy za punkt wyjścia wybrali ten sam motyw. Napisanie ewangelii z punktu widzenia Chrystusa wydaje się zabiegiem tyleż interesującym, co karkołomnym. Zwłaszcza w naszym kraju, gdzie może to być poczytane za bluźnierstwo nawet przez tych, którzy nie przeczytają ani słowa z tej książki. Powieść ta niczym mnie nie zaskoczyła, raczej rozczarowała, gdyż dawny Mailer-buntownik zamienił się w Mailera-gawędziarza, który nie zawsze jest interesujący. Chrystus Mailera opowiada swoje dzieje raczej bezbarwnym i wypranym z emocji językiem, jakby autor bał się, że zostanie posądzony o bluźnierstwo. Ma się wrażenie, że Mailer koniecznie chciał napisać coś związanego z religią a nie bardzo znalazł inny pomysł, więc wysnuł opowieść, która wygląda na jedną z ewangelii spisanych współczesnym językiem i składnią, żeby czytelnik nie męczył się zbytnio archaizmami. Dzieło to przypomina jakiś szkolny bryk, albo scenariusz filmu telewizyjnego a nie współczesną powieść. Moim zdaniem o wiele wyżej stoi powieść Henryka Panasa "Według Judasza", której autor wnosi znacznie więcej inwencji a przy tym znalazł lepszy klucz do opowiadania tego typu historii. Literacko Mailer nie dorównuje Panasowi, ale pewnie powieść ta spotka się z większym zainteresowaniem niż dzieło polskiego autora, ale ja już nic na to nie poradzę. Mogę tylko polecić książkę Panasa, albo przeczytanie którejś Ewangelii, gdyż Mailer moim zdaniem nie wnosi niczego nowego, ani interesującego.

_________________
Mam mało czasu


09 lip 2008 19:22:05
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron