Teraz jest 27 kwi 2024 23:24:25




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Dodawanie własnych czcionek do konwertowanej książki_problem 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 01 sie 2016 1:01:17
Posty: 49
eCzytnik: Kindle Paperwhite 3
Post Dodawanie własnych czcionek do konwertowanej książki_problem
Pracuję w Calibre nad własnymi książkami od bardzo dawna.

W końcu postanowiłem podzielić się spostrzeżeniemi i uwagami odnośnie czcionek. Niektóre bywają denerwujące i chciałbym w końcu znaleźć jakieś rozwiązanie, aby ułatwić pracę podczas konwersji książek.

Problem nr 1)
Po instalacji i przy pierwszym uruchomieniu, Calibre w folderze: Calibre Setting/fonts, tworzy nowy plik o nazwie: "scanner_cache.json"
Zbiera w nim informacje o wszystkich czcionkach, które znajdują się na dyskach komputera. Zawarte są tam też informacje o parametrach tych czcionek.
Podczas konwertowania książki, gdy chcemy zmienić czcionkę na inną, wyświetla się okienko: "Wybierz krój czcionki z poniższej listy". Taka lista potrafi rozrosnąć się do ogromnych rozmiarów i wówczas trzeba wyszukiwać interesująca nas jedną jedyną czcionkę, spośród bardzo wielu.
Czy zna ktoś sposób, aby ewentualnie zastosować jeden z poniższych rozwiązań?
a) ograniczyć taką listę,
b) usunąć z listy niechciane czcionki,
c) wymusić na Calibre, aby nie wyszukiwał czcionek na wszystkich dyskach komputera i nie tworzył rozbudowanego pliku "scanner_cache.json"
d) lub wymusić na Calibre, aby wyszukiwał czcionki tylko w jednej/konkretnej lokalizacji.
Informuję iż sprawdziłem, że:
- usunięcie pliku "scanner_cache.json" nie pomaga, gdyż w przypadku jego braku, tworzony jest on od nowa przy każdym uruchomieniu programu Calibre.
- edycja pliku "scanner_cache.json" i usunięcie z niego niechcianych wpisów o czcionkach również nie pomaga, gdyż przy każdym uruchomieniu programu Calibre jest on automatycznie odnawiany i uzupełniany o wszystkie czcionki.

Problem nr 2)
Od pewnego czasu, czyli po którejś aktualizacji programu, do informacji o czcionkach wyszukanych przez Calibre, które znajdują się w pliku "scanner_cache.json", dla wszystkich czcionek (bez wyjątku) dodawany jest parametr "panose". Nawet dla czcionek, które takiej informacji w sobie nie zawierają. Np. używana przez mnie "Bookerly" na pewno nie posiada tego parametru.
Podczas konwersji książki i zmianie czcionki, parametr ten (bez potrzeby) dodawany jest do pliku Stylu ".css" w formie np. @font-face { "panose-1: 2 2 8 2 4 3 5 2 2 4;" }
Jest to błędny wpis, który uwidacznia się podczas użycia w Calibre: Narzędzia/Sprawdż książkę (F7). Dodatkowo narzędzie to nie potrafi automatycznie naprawić tego błędu. Wymagane jest ręczne i cierpliwe usuwanie takiego wpisu z każdej lini @font-face.
Czy zna ktoś przyczynę umieszczania przez Calibre wpisu "panose" i ewentualnie jak go wyeliminować?
Informuję iż sprawdziłem, że ręczne usunięcie w pliku "scanner_cache.json" informacji i wpisów "panose" nie rozwiązuje problemu. A nawet wprost przeciwnie, podczas konwersji powoduje błąd i brak możliwości konwersji.


08 lut 2023 13:44:15
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lip 2011 9:46:47
Posty: 283
eCzytnik: KoboT,NST,NGP,K3G, KPW2,KPW3,TolV2
Post Re: Dodawanie własnych czcionek do konwertowanej książki_pro
Ad problem nr 1)
Prostego sposobu nie ma. Calibre nie skanuje wszystkich dysków, tylko te foldery z fontami, które są używane przez system.
Autor dodał opcję z szerszym sprawdzaniem folderów 24 lipca 2020 roku, dokładnie tutaj.
Jedyne rozwiązanie, które przychodzi mi do głowy to zmiana tej funkcji w źródłach calibre i uruchamianie zmodyfikowanej aplikacji ze swojego komputera. Ma to swoje plusy i minusy.
Jak to zrobić autor opisał w dokumentacji.

Ad problem nr 2)
Tu sprawa jest podobna – jeśli nie chcesz, żeby Calibre dodawało wpis dot. panose to trzeba zmienić funkcję obsługującą skanowanie fontów i wykomentować fragment dodający ten zapis.
Wyszukałam tak na szybko tę linię i znajduje się tutaj.
A potem jak wyżej – uruchamiasz swoją zmodyfikowaną wersję ze swojego komputera…
Zostało pytanie o przyczynę umieszczania wpisu „panose”. Autor wyjaśnił to [urlhttps://www.mobileread.com/forums/showpost.php?p=4175991&postcount=2]tutaj[/url], cytuję:
Cytuj:
panose-1 is there to allow roundtripping back to docx with minimal loss of information. And it causes no issues with anything, it just helps renderers select better matching fallback fonts.


Jestem przekonana, że nie takich odpowiedzi oczekiwałeś… Jednak tak to już życiu jest – albo korzystasz z narzędzi przygotowanych przez innych, albo je sobie poprawiasz, aby były bardziej dopasowane do Twoich potrzeb.


23 lut 2023 23:45:57
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 01 sie 2016 1:01:17
Posty: 49
eCzytnik: Kindle Paperwhite 3
Post Re: Dodawanie własnych czcionek do konwertowanej książki_pro
Becky napisał(a):
...

Straciłem już nadzieję, że ktokolwiek zauważy mój post i odpowie. Becky, dlatego tym bardziej dziękuję za odpowiedź.
Nie liczyłem na konkretne odpowiedzi, jedynie na jakieś wskazówki, które pozwolą mi samodzielnie poprawić działanie Calibre.

Co do: Ad problem nr 1)
Uruchamianie kilku różnych wersji Calibre nie jest dla mnie problemem. Często to robię, aby sprawdzić i przetestować jakieś rozwiązania.
Problemem natomiast jest odszukanie konkretnego pliku (a najlepiej już wpisu), który odpowiada za wyszukiwanie i dodawanie czcionek w Calibre.
Przeszukałem i edytowałem większość pilków, które wydawałoby się mogą te opcje zawierać i niestety nie udało mi się trafić na odpowiedni.
Dziękuję więc, za wskazany link: tutaj
Wydaje się, że to właśnie ten plik "scanner.py".
Postaram się jakoś go zmodyfikować i podzielę się wynikami.

Co do: Ad problem nr 2)
Dzięki Twojej pomocy i wskazaniu wyjaśnienia tutaj wynika, że autor zakłada, że ta opcja "panose" pomoże w pracy z plikami "docx".
Po co wprowadził ją do pozostałych formatów "epub" i "azw3" nie wyjaśna. Zauważyłem, że błąd "panose" generuje jedynie modół sprawdzający dla tych plików, natomiast ich odczyt (mimo tego błędu) nie powoduje problemów.
Gdy tylko znajdę chwilę, pewno przyjrzę się dogłębnie również plikowi "flatcss.py" i zgodnie z Twoim wskazaniem tutaj popróbuję zmienić w nim odpowiednie wpisy.

Jeszcze raz serdecznie dziękuję Becky za odpowiedź i pomoc. :)


26 lut 2023 13:42:21
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: