Teraz jest 28 mar 2024 16:47:53




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Mój TL3 spsuł się artystycznie 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 12 lut 2016 0:49:04
Posty: 216
eCzytnik: Kindle, Inkbook, Pocketbook
Post Mój TL3 spsuł się artystycznie
Ot, taka ciekawostka. Postanowiłem sprezentować komuś mój nie tak w końcu stary, bo zaledwie 3-letni, ale już od dawna praktycznie nieużywany, czytnik PB Touch Lux 3 vel 626. No więc, myślę sobie, pamięć oczyszczę, ustawienia przywrócę jak fabryka dała, a na koniec jeszcze z zewnątrz wypucuję. I co się okazuje? Od połowy czerwca najprawdopodobniej pamięć wewnętrzna mojego PB działa w trybie read-only. Ale wcale nie tak łatwo to zauważyć, bo jest tam zapewne jakiś bufor w RAM-ie i o ile się go nie przepełni, pozornie urządzenie zachowuje się jak należy – z zastrzeżeniem jednak, że po restarcie wszystko wraca do stanu z połowy czerwca. Książki trzymałem na karcie zewnętrznej, bo większa i szybsza niż wewnętrzna. Konfiguracji od dawna nie zmieniałem, bo i po co, skoro czytnika nie używam w zasadzie. Z pozoru więc wszystko zdawało się działać, i tylko ten powracający po każdym restarcie komunikat o błędzie synchronizacji z połowy czerwca wyglądał podejrzanie...

Podobnie przy podłączeniu do komputera. Błędów filesystemu nie wykrywa. Zmiany niewielkie mogę robić, czemu nie. Po odmontowaniu i zamontowaniu ponownym zmiany nadal są widoczne. Dopiero wyjęcie kabelka i ponowne podłączenie powoduje deja vu, bo system plików wraca do jednego słusznego stanu czerwcowego. Ani formatowanie pamięci wewnętrznej, ani przywracanie ustawień fabrycznych nic tu nie pomaga.

No cóż. Ten model był w zasadzie od początku dla mnie sporym rozczarowaniem: od nieprzyjemnie niebieskiego oświetlenia, poprzez szwankujące przyciski i wielomiesięczne problemy z dropboksem, po w końcu tę śmierć kliniczną pamięci wewnętrznej. Oczywiście mogło być gorzej, mógł w ogóle przestać działać, a tak w zasadzie da się w pewnym stopniu używać, tylko ebooki na zewętrzej karcie trzeba trzymać, no i niczego nie da się już zaktualizować ani przekonfigurować :-/

Myślę, że raczej nieprędko skuszę się na kolejne urządzenie marki Pocketbook.

_________________
Pocketbook 902 Pro (4Q 2011 – 2015?). Pocketbook Touch Lux 3 (od VII 2015 – VI 2018 (padła pamięć)). Inkbook Obsidian (od II 2016). Kindle Oasis 2 (od XII 2017).


02 wrz 2018 20:59:16
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 05 kwi 2017 16:14:29
Posty: 43
Post Re: Mój TL3 spsuł się artystycznie
Cóż, trzeba chyba powiedzieć "ten typ tak ma". W pocketbookach ładują badziewne karty SD jako pamięć wewnętrzną i tylko kwestią czasu jest kiedy to padnie. Miałem dwa TL3 - w jednym karta padła na amen - musiałem wymienić, w drugim udało się przeformatować i szybko się go pozbyłem. Żona również ma TL3 ale z kartą wymienioną na SanDisk i puki co nic się nie dzieje.
Pozostaje Ci zaprzyjaźnienie się z rosyjskim serwisem lub odsprzedanie w takim stanie.


03 wrz 2018 3:30:15
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 12 lut 2016 0:49:04
Posty: 216
eCzytnik: Kindle, Inkbook, Pocketbook
Post Re: Mój TL3 spsuł się artystycznie
Sam własnoręcznie wymieniałeś tę kartę? Czy wymaga to dużej biegłości lutowniczej? ;-)

_________________
Pocketbook 902 Pro (4Q 2011 – 2015?). Pocketbook Touch Lux 3 (od VII 2015 – VI 2018 (padła pamięć)). Inkbook Obsidian (od II 2016). Kindle Oasis 2 (od XII 2017).


05 wrz 2018 12:45:37
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 04 cze 2011 10:52:37
Posty: 2629
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: Kindle PocketBook Kobo Tolino
Post Re: Mój TL3 spsuł się artystycznie
Na mobileread jest opis procedury jak sądzę (https://www.mobileread.com/forums/showp ... stcount=37). Tu karta: https://www.mobileread.com/forums/attac ... 1482526745

_________________
Pozdrawiam
Cyfranek
http://cyfranek.booklikes.com | https://www.facebook.com/cyfranekblog


05 wrz 2018 18:20:33
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 05 kwi 2017 16:14:29
Posty: 43
Post Re: Mój TL3 spsuł się artystycznie
panjan napisał(a):
Sam własnoręcznie wymieniałeś tę kartę? Czy wymaga to dużej biegłości lutowniczej? ;-)


Karta jest w podstawce. Nie trzeba nic lutować.


05 wrz 2018 19:02:38
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 05 kwi 2017 16:14:29
Posty: 43
Post Re: Mój TL3 spsuł się artystycznie
Cyfranek napisał(a):


Dawno nie zaglądałem na mobileread, a wychodzi na to, że komuś udało się w prosty sposób ominąć zabezpieczenia pocketbook'a. A ile ja się usiedziałem nad obrazem tej karty żeby wykminić która apka sprawdza CIDa karty :?
Będę musiał wykorzystać chwilę nieuwagi żony i przetestować czy to faktycznie działa. :D


05 wrz 2018 19:24:48
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 12 lut 2016 0:49:04
Posty: 216
eCzytnik: Kindle, Inkbook, Pocketbook
Post Re: Mój TL3 spsuł się artystycznie
Dzięki, panowie, za info. Na razie więc złoma nie wywalam, a jak będę mieć trochę czasu to poczytam i spróbuję go zreanimować. Straszne dziadostwo z tą kartą.

_________________
Pocketbook 902 Pro (4Q 2011 – 2015?). Pocketbook Touch Lux 3 (od VII 2015 – VI 2018 (padła pamięć)). Inkbook Obsidian (od II 2016). Kindle Oasis 2 (od XII 2017).


08 wrz 2018 2:21:56
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 12 lut 2016 0:49:04
Posty: 216
eCzytnik: Kindle, Inkbook, Pocketbook
Post Re: Mój TL3 spsuł się artystycznie
W końcu się za to zabrałem. Póki co wygląda na pełen sukces: odmroziłem czytnik, przy okazji znacząco powiększając pojemność pamięci wewnętrznej :mrgreen: Instrukcje z wątku wskazanego przez Cyfranka są rewelacyjne – dzięki!

Obrazek

_________________
Pocketbook 902 Pro (4Q 2011 – 2015?). Pocketbook Touch Lux 3 (od VII 2015 – VI 2018 (padła pamięć)). Inkbook Obsidian (od II 2016). Kindle Oasis 2 (od XII 2017).


24 gru 2018 4:35:29
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 04 cze 2011 10:52:37
Posty: 2629
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: Kindle PocketBook Kobo Tolino
Post Re: Mój TL3 spsuł się artystycznie
Gratulacje! Mam nadzieję, że nie będę musiał tego przerabiać, ale dzięki za potwierdzenie skuteczności.

_________________
Pozdrawiam
Cyfranek
http://cyfranek.booklikes.com | https://www.facebook.com/cyfranekblog


24 gru 2018 14:47:52
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lis 2014 22:47:23
Posty: 711
eCzytnik: PocketBook InkPad 3 (740)
Post Re: Mój TL3 spsuł się artystycznie
panjan napisał(a):
W końcu się za to zabrałem. Póki co wygląda na pełen sukces: odmroziłem czytnik, przy okazji znacząco powiększając pojemność pamięci wewnętrznej :mrgreen: Instrukcje z wątku wskazanego przez Cyfranka są rewelacyjne – dzięki!

Obrazek


Mógłbyś coś więcej powiedzieć o zamianie karty. Chętnie bym "upgradował" swój PB TL3.
Niestety opis z postu cyfranka nie za specjalnie mi pomaga :-(

_________________
Czytniki:
1 - Onyx Book X61E - samoczynnie pękł ekran w trakcie całonocnego ładowania
2 - PocketBook Basic 2 (614W) - sprzedany w stanie idealnym po 20 miesiącach użytkowania.
3 - PocketBook Touch Lux 3 (626) - sprzedany w stanie idealnym po 55 miesiącach użytkowania.
4 - PocketBook InkPad 3 (740) - mój, PocketBook Touch Lux 4 (627) - żony, Kindle PW5 - syna, Kindle 8 - córki, Kindle 7 - zapasowy :-)


31 gru 2018 17:43:25
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 12 lut 2016 0:49:04
Posty: 216
eCzytnik: Kindle, Inkbook, Pocketbook
Post Re: Mój TL3 spsuł się artystycznie
kriss.kg napisał(a):
Mógłbyś coś więcej powiedzieć o zamianie karty. Chętnie bym "upgradował" swój PB TL3.
Niestety opis z postu cyfranka nie za specjalnie mi pomaga :-(

Kriss, generalnie przejrzałem ten wątek, najbardziej rzeczowe posty to te o numerach od 33 do 39, w szczególności autorstwa użytkownika m4mmon. Potem już było z górki. Musisz jednak mieć jakąś znajomość linuksa i jego narzędzi typu dd, fdisk, fsck i mount, żeby skorzystać z tych instrukcji. Z czym konkretnie miałeś problem?

Największa upierdliwość polega na tym, że producent nie dość, że ładuje dziadowskie karty do czytników, to jeszcze próbuje uniemożliwić użytkownikowi ich wymianę we własnym zakresie. Stąd cała kwestia hakowania aplikacji monitor.app, by zamiast czytać id bieżącej karty, odczytała z pliku id oryginalnej karty. Druga sprawa, jeśli chcemy skorzystać z większej niż oryginalna karty, to przeszkadza wadliwa tablica partycji, pewnie znów złośliwie spreparowana przez firmę Pocketbook. Jak jednak sprawdził m4mmon, partycję użytkownika można spokojnie skasować, stworzyć nową, większą i już prawidłową na jej miejsce, odtworzyć dane drogą kopiowania i wszystko powinno grać.

Ale po kiego grzyba chcesz w ogóle majstrować przy swoim PB, jeśli nic mu nie dolega? Nie zepsute - nie naprawiaj. Przecież większą kartę możesz wsadzić w gniazdo, co jest niewątpliwą zaletą PB w porównaniu z takim kindle na przykład. W dodatku opisana metoda prawdopodobnie nie przeżyje upgrade'u firmware'u i znowu trzeba będzie gmerać. U mnie pamięć po prostu padła, więc nie ryzykowałem niczym poza ewentualną stratą czasu.

_________________
Pocketbook 902 Pro (4Q 2011 – 2015?). Pocketbook Touch Lux 3 (od VII 2015 – VI 2018 (padła pamięć)). Inkbook Obsidian (od II 2016). Kindle Oasis 2 (od XII 2017).


31 gru 2018 20:42:34
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lis 2014 22:47:23
Posty: 711
eCzytnik: PocketBook InkPad 3 (740)
Post Re: Mój TL3 spsuł się artystycznie
panjan napisał(a):
Kriss, generalnie przejrzałem ten wątek, najbardziej rzeczowe posty to te o numerach od 33 do 39, w szczególności autorstwa użytkownika m4mmon. Potem już było z górki. Musisz jednak mieć jakąś znajomość linuksa i jego narzędzi typu dd, fdisk, fsck i mount, żeby skorzystać z tych instrukcji. Z czym konkretnie miałeś problem?

Największa upierdliwość polega na tym, że producent nie dość, że ładuje dziadowskie karty do czytników, to jeszcze próbuje uniemożliwić użytkownikowi ich wymianę we własnym zakresie. Stąd cała kwestia hakowania aplikacji monitor.app, by zamiast czytać id bieżącej karty, odczytała z pliku id oryginalnej karty. Druga sprawa, jeśli chcemy skorzystać z większej niż oryginalna karty, to przeszkadza wadliwa tablica partycji, pewnie znów złośliwie spreparowana przez firmę Pocketbook. Jak jednak sprawdził m4mmon, partycję użytkownika można spokojnie skasować, stworzyć nową, większą i już prawidłową na jej miejsce, odtworzyć dane drogą kopiowania i wszystko powinno grać.

Ale po kiego grzyba chcesz w ogóle majstrować przy swoim PB, jeśli nic mu nie dolega? Nie zepsute - nie naprawiaj. Przecież większą kartę możesz wsadzić w gniazdo, co jest niewątpliwą zaletą PB w porównaniu z takim kindle na przykład. W dodatku opisana metoda prawdopodobnie nie przeżyje upgrade'u firmware'u i znowu trzeba będzie gmerać. U mnie pamięć po prostu padła, więc nie ryzykowałem niczym poza ewentualną stratą czasu.


No właśnie kiepska znajomość linuksa jest tu największą przeszkodą. Ostatnio z tym systemem miałem do czynienia z 15 lat temu. Od tamtej pory używam systemów Windows.
Zamienić chciałem nie dla większej karty tylko aby zabezpieczyć się przed "padnięciem" oryginalnej. :-)

_________________
Czytniki:
1 - Onyx Book X61E - samoczynnie pękł ekran w trakcie całonocnego ładowania
2 - PocketBook Basic 2 (614W) - sprzedany w stanie idealnym po 20 miesiącach użytkowania.
3 - PocketBook Touch Lux 3 (626) - sprzedany w stanie idealnym po 55 miesiącach użytkowania.
4 - PocketBook InkPad 3 (740) - mój, PocketBook Touch Lux 4 (627) - żony, Kindle PW5 - syna, Kindle 8 - córki, Kindle 7 - zapasowy :-)


01 sty 2019 21:03:14
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 12 lut 2016 0:49:04
Posty: 216
eCzytnik: Kindle, Inkbook, Pocketbook
Post Re: Mój TL3 spsuł się artystycznie
kriss.kg napisał(a):
No właśnie kiepska znajomość linuksa jest tu największą przeszkodą. Ostatnio z tym systemem miałem do czynienia z 15 lat temu. Od tamtej pory używam systemów Windows.
Zamienić chciałem nie dla większej karty tylko aby zabezpieczyć się przed "padnięciem" oryginalnej. :-)

W takim razie proponuję zrobić sobie obraz karty na wypadek gdyby całkiem padła i trzymać go sobie gdzieś w bezpiecznym miejscu:
Kod:
dd if=/dev/sdf of=obraz_karty.bin bs=512c

Oczywiście zamiast sdf trzeba podstawić właściwe urządzenie. Na MR ktoś też podawał alternatywny program dla windows.

_________________
Pocketbook 902 Pro (4Q 2011 – 2015?). Pocketbook Touch Lux 3 (od VII 2015 – VI 2018 (padła pamięć)). Inkbook Obsidian (od II 2016). Kindle Oasis 2 (od XII 2017).


01 sty 2019 22:55:33
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lis 2014 22:47:23
Posty: 711
eCzytnik: PocketBook InkPad 3 (740)
Post Re: Mój TL3 spsuł się artystycznie
panjan napisał(a):
..W takim razie proponuję zrobić sobie obraz karty na wypadek gdyby całkiem padła i trzymać go sobie gdzieś w bezpiecznym miejscu:
Kod:
dd if=/dev/sdf of=obraz_karty.bin bs=512c

Oczywiście zamiast sdf trzeba podstawić właściwe urządzenie. Na MR ktoś też podawał alternatywny program dla windows.


Zrobiłem sobie dwa obrazy. Jeden programem "USB Image Tool", a drugi HDDRawCopy1.10.
Rozumiem, że w przypadku padnięcia karty to kupuje nową 4GB i nagrywam na nią obraz karty?

_________________
Czytniki:
1 - Onyx Book X61E - samoczynnie pękł ekran w trakcie całonocnego ładowania
2 - PocketBook Basic 2 (614W) - sprzedany w stanie idealnym po 20 miesiącach użytkowania.
3 - PocketBook Touch Lux 3 (626) - sprzedany w stanie idealnym po 55 miesiącach użytkowania.
4 - PocketBook InkPad 3 (740) - mój, PocketBook Touch Lux 4 (627) - żony, Kindle PW5 - syna, Kindle 8 - córki, Kindle 7 - zapasowy :-)


05 sty 2019 1:32:22
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 12 lut 2016 0:49:04
Posty: 216
eCzytnik: Kindle, Inkbook, Pocketbook
Post Re: Mój TL3 spsuł się artystycznie
kriss.kg napisał(a):
Zrobiłem sobie dwa obrazy. Jeden programem "USB Image Tool", a drugi HDDRawCopy1.10.
Rozumiem, że w przypadku padnięcia karty to kupuje nową 4GB i nagrywam na nią obraz karty?

Tak. Potem nową kartę musisz podpiąć do kompa i zhakować durne pocketbookowe zabezpieczenia, o których wspominałem wcześniej.
Oczywiście obraz oryginału też trzeba zrobić po podpięciu do komputera wyjętej z czytnika karty.


05 sty 2019 14:53:11
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron