Teraz jest 28 mar 2024 23:37:46




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
Pytanie o słowniki na czytnikach Kobo 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 29 cze 2016 14:39:07
Posty: 30
Post Pytanie o słowniki na czytnikach Kobo
Witam :)

Po długim namyśle i długim grzebaniu w sieci postanowiłem kupić Kindla Paperwhite 3, lub któryś z czytników Kobo (Najprawdopodobniej Aura lub Glo). W zasadzie oba czytniki spełnią moje wymagania, lecz wolałbym Kobo, mam tylko jedną wątpliwość.

Ostatnio czytam więcej po angielsku, niż po polsku i potrzebuję w czytniku dobrych słowników komercyjnych, które można by było sobie dokupić. Wiem, że Kindle posiada możliwość zakupu masy słowników, w tym doskonałego słownika angielsko-polskiego, a także wielu popularnych słowników jednojęzycznych dla zaawansowanych. Jak ta kwestia wygląda na Kobo? Czy istnieje możliwość kupna i wgrania jakiegoś komercyjnego i dobrego słownika angielsko-polskiego i jakiegoś jednojęzycznego, typu Oxford Advanced Learner's Dictionary, czy chociażby słowników Merriam-Webster?

Dostępność słowników jest dla mnie kluczową sprawą i zadecyduje ona o tym, który czytnik wybiorę. Dodam, że raczej nie boję się grzebania w systemie i myślę, że jeżeli istnieje sposób na wgranie słowników, który nie jest szybki i prosty, jestem gotów pogrzebać.

Z góry dziękuję za odpowiedź.


02 sie 2016 0:26:47
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 04 cze 2011 10:52:37
Posty: 2629
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: Kindle PocketBook Kobo Tolino
Post Re: Pytanie o słowniki na czytnikach Kobo
O ile Kobo ma (podobno, bo sam nie potrafię docenić) bardzo dobre słowniki językowe (angielski 7,1 MB, niemiecki i kilka innych), to z angielsko-polskim już jest zdecydowanie gorzej. Jest przynajmniej jeden "fanowski", ale komercyjnych brak. Trochę jest też zachodu z instalacją. Tu opisałem przykład dla Kobo: http://cyfranek.booklikes.com/post/1365 ... o-poradnik

_________________
Pozdrawiam
Cyfranek
http://cyfranek.booklikes.com | https://www.facebook.com/cyfranekblog


02 sie 2016 8:36:15
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 29 cze 2016 14:39:07
Posty: 30
Post Re: Pytanie o słowniki na czytnikach Kobo
Heh, czyli chyba jednak Kindle. Miałem nadzieję na możliwość instalacji dobrych słowników na Kobo. Kobo Aura i Glo mają też gniazdo kart pamięci, co przeważa na ich korzyść. Poza tym ebooki od Amazona są droższe niż książki z księgarni Kobo. Sprawdzałem tytuły, które mam zamiar kupić i różnice w cenach sięgają kilku dolarów, a to spora różnica, na przykład książka, która w księgarni Kobo kosztuje 7 dolarów, w sklepie Amazona kosztuje 11. Różnice w cenach interesujących mnie książek to nawet 7-8 dolarów więcej w księgarni Amazonu, więc kupno czytnika od Kobo zaowocowało by sporymi oszczędnościami, gdyż mam w najbliższym czasie w planie kupno sporej ilości ebooków. Słownik jest dla mnie jednak ogromnie ważny i uważam, że bez sensu jest czytanie książki na czytniku i sprawdzaniu słówek w tym samym czasie na słowniku w smartfonie, czy na komputerze, bo po to kupuję czytnik, aby do czytania używać tylko niego, a zresztą dużo czasu spędzam poza domem (np. dotarcie do pracy zajmuje mi godzinę w jedną stronę i wtedy też chcę czytać) i czytanie na czytniku z wyciągniętym smartfonem jest niewygodne i głupio wygląda. Dziwne, że nie istnieje możliwość zainstalowania słowników komercyjnych, bo to przecież nie są czytniki jakiejś nieznanej firmy, tylko najlepsze obok urządzeń Amazonu urządzenia. Taki PocketBook ma mozliwość zainstalowania słowników komercyjnych języka angielskiego i słownika angielsko-polskiego, z tym, że właśnie ten angielsko-polski ma dużo mniej haseł, niż słownik z Kindla, ale mimo to jest i tak lepszy niż jakieś amatorskie słowniki z Kobo. Jeżeli chodzi o słowniki, dużo bardziej ufam dużym wydawcom, bo słowniki tworzone przez amatorów, bądź na wolnych licencjach są częsrto kiepskie, za wyłączeniem słownika WordNet, który jest dobry, ale i tak ciężko go porównywać ze słownikami od Oxforda na przykład...


02 sie 2016 11:30:37
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 04 cze 2011 10:52:37
Posty: 2629
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: Kindle PocketBook Kobo Tolino
Post Re: Pytanie o słowniki na czytnikach Kobo
Kobo przygotowuje porządne słowniki na rynki, gdzie jest oficjalnie obecny. Oferuje wtedy kompletny produkt, a nasz region ma niestety w głębokim poważaniu.
W sumie jest jeszcze możliwość zakupu książek z księgarni Kobo, zdjęcia DRMu i czytania na innych czytnikach. Nie testowałem tego jednak sam, ale widziałem przepisy w sieci. Kupiłem jedną książkę w Kobo ale chyba nie miała DRM, bo nie pamiętam, żebym z nią coś czarował. Może ta opcja Cię zadowoli. Wtedy można się zdecydować na Kindle czy PocketBooka. W pocketbookowej księgarni jest sporo (nawet specjalistycznych) słowników: http://bookland.com/pol/dictionaries

_________________
Pozdrawiam
Cyfranek
http://cyfranek.booklikes.com | https://www.facebook.com/cyfranekblog


02 sie 2016 12:08:39
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 29 cze 2016 14:39:07
Posty: 30
Post Re: Pytanie o słowniki na czytnikach Kobo
Sprawdziłem kilkanaście ebooków z księgarni Kobo, które mam zamiar kupić w najbliższym czasie i wygląda to tak, że połowa z nich to format EPUB 2 z Adobe DRM, a połowa też EPUB 2 i bez tego DRM. W sumie jeżeli zdjęcie DRM i konwersja na format Kindle nie byłyby zbyt skomplikowane, mógłbym kupić Kindle Paperwhite 3, gdyż wydaje mi się, że jest to jednak znacznie lepszy czytnik, tylko że dziwne to będzie, jeżeli będę miał czytnik Kindle, a prawie wszystkie ebooki będę miał z księgarni Kobo.

Co do Pocketbooka, brałbym pod uwagę model Touch Lux 3, ale mam kilka wątpliwości. Czytałem, że ma spore problemy ze stabilnością oprogramowania, a w niektórych egzemplarzach występuje problem z długością pracy na baterii. Poza tym w różnych recenzjach wspominane jest, że chodzi dość wolno, dużo wolniej niż czytniki Kobo czy Kindle - ten to już podobno jest w ogóle jak rakieta. Może to dlatego, że PocketBook ma o połowę mniej pamięci RAM, bo tylko 256MB. W zasadzie to zanim postanowiłem wybierać między Kindle a Kobo, wydawało mi się, że ten czytnik może być fajny, no i jest łatwo dostępny u nas, bo oferuje go każda sieć sklepów elektronicznych, jednak recenzje i opinie użytkowników skarżących się na niedoróbki w oprogramowaniu i ociężałe działanie odstraszyły mnie od zamiaru kupna tego czytnika, a słowniki, które sa na niego dostępne, wystarczyły by mi.


02 sie 2016 13:33:05
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 04 cze 2011 10:52:37
Posty: 2629
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: Kindle PocketBook Kobo Tolino
Post Re: Pytanie o słowniki na czytnikach Kobo
povc12 napisał(a):
tylko że dziwne to będzie, jeżeli będę miał czytnik Kindle, a prawie wszystkie ebooki będę miał z księgarni Kobo.

Nie wydaje mi się to dziwne nic a nic :) Właśnie sprawdziłem, mam e-booki z 21 różnych księgarń w moim księgozbiorze w calibre.

povc12 napisał(a):
Co do Pocketbooka, brałbym pod uwagę model Touch Lux 3, ale mam kilka wątpliwości. Czytałem, że ma spore problemy ze stabilnością oprogramowania

W moim Touch Lux 2 nie miałem takich problemów. Fakt, jest wolniejszy od Kindle. Ale TL3 na dłużej w rękach nie miałem to się nie wypowiem.

_________________
Pozdrawiam
Cyfranek
http://cyfranek.booklikes.com | https://www.facebook.com/cyfranekblog


02 sie 2016 14:03:40
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 04 mar 2016 18:14:33
Posty: 167
eCzytnik: Pocketbook Touch HD3
Post Re: Pytanie o słowniki na czytnikach Kobo
No to ja się wypowiem.
PB Lux nie ma problemów ze stabilnością oprogramowania, owszem, czasem zdarzy się zawias i działa nieco wolniej niz Kindle i Kobo, ale jakiejś potwornej różnicy nie widać.
Jeśli nie przeszkadza ci ekosystem Kindle to bierz P3. Jeśli nie przeszkadza ci nieco gorszy ekran, weź PB Lux 3, w zamian otrzymasz dostęp do Dropboxa i możliwość trzymania kolekcji w katalogach.


02 sie 2016 14:39:42
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 29 cze 2016 14:39:07
Posty: 30
Post Re: Pytanie o słowniki na czytnikach Kobo
Po pogrzebaniu jeszcze w sieci, zdecydowałem się jednak na Kindle Paperwhite 3, głównie z powodu świetnych słowników. Zauważyłem, że niektóre książki w księgarni Kobo, które chciałbym kupić w najbliższym czasie, mają dwie wersje - z DRM i bez DRM, przy czym wersje bez DRM są droższe o 1-2 dolary. Wolę kupić sobie jednak taką wersję w księgarni Kobo, lub też o 2 dolary droższą wersję ze sklepu Kindle, niż bawić się w zdejmowanie DRM i łamanie przy tym licencji, a epub bez DRM konwertuje się błyskawicznie.

Jako że mogę poczekać i z kupnem mi się aż tak nie spieszy, poczekam teraz z miesiąc, zaglądając na różne europejskie Amazony i może uda się kupić Paperwhite 3 taniej. Zauważyłem, że ostatnio dość często mają miejsce chwilowe promocje tego czytnika, więc zaczekam na taką. Jeżeli w ciągu około miesiąca żadna się nie trafi, to najwyżej kupię w cenie normalnej.

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi :)


02 sie 2016 17:14:25
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 24 lis 2015 14:10:13
Posty: 47
eCzytnik: Aura H2O
Post Re: Pytanie o słowniki na czytnikach Kobo
"...Ostatnio czytam więcej po angielsku, niż po polsku i potrzebuję w czytniku dobrych słowników..." - Nie jestem pewny czy Cię dobrze zrozumiałem. Potrzebna Ci możliwość TŁUMACZENIA zaznaczonego w tekście książki słowa, czy też SŁOWNIK jako książka którą czytasz ? Słownik zakupiony w księgarni raczej nie przyda ci się w trakcie czytania angielskiej książki. Nie wiem jak w Kindlu ale w KOBO nie da się w prosty sposób używać słowników w formacie epub do tłumaczenia innych książek. Taką możliwość dają tylko specjalnie przygotowane słowniki (lub wbudowane w czytnik).
Używam na kobo 2 słowników angielsko-polskich ale musiałem nieco pokombinować jak je wczytać żeby ich sensownie używać.


03 sie 2016 14:06:15
Zobacz profil
SwiatCzytnikow.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sie 2010 11:00:21
Posty: 1873
eCzytnik: kindle, onyx, nook, kobo, pb, ipad
Post Re: Pytanie o słowniki na czytnikach Kobo
Jeszcze taka uwaga:

povc12 napisał(a):
Heh, czyli chyba jednak Kindle. Miałem nadzieję na możliwość instalacji dobrych słowników na Kobo. Kobo Aura i Glo mają też gniazdo kart pamięci, co przeważa na ich korzyść.


Jeśli masz na myśli starsze czytniki Aura i Glo, to one miały wejście na kartę, ale nowsze Aura HD i Glo HD już go nie mają.

_________________
http://swiatczytnikow.pl (dawniej: Świat Kindle)
http://ebooki.swiatczytnikow.pl - (prawie) wszystkie polskie e-booki w jednym miejscu, czyli porównywarka ofert księgarni.


04 sie 2016 0:20:59
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 29 cze 2016 14:39:07
Posty: 30
Post Re: Pytanie o słowniki na czytnikach Kobo
Chodzi mi właśnie o zwykły Kobo Aura i zwykły Glo z gniazdem na karty pamięci. Można dostać często używane za 300zł na Allegrł z krótką gwarancją, ale jednak jest jakaś gwarancją. Nie muszę mieć najnowszego i górnopółkowego czytnika. Ma to być urządzenie głównie do czytania, a z zamiaru kupna InkBooka się wyleczyłem, po tym, jak zobaczyłem, jak to działa :D Teraz rozważam jakiegoś Kindla i podoba mi się Kindle Paperwhite 3, chociaż zastanawiałem się nad sporo tańszym Kindle 8, bo światełko nie jest dla mnie niezbędne, a oprogramowanie i funkcje ma te same, no i niższa rozdzielczość ekranu, ale jak się czyta książki w formacie Kindla, a nie np. PDFy, to podobno do tego jest bardzo dobry i ta rozdzielczość 800x600 jest w 100% zadowalająca, a dzięki bardzo wysokiemu kontrastowi czcionki wydają się bardzo wyraźne, więc się zastanawiam jeszcze nad wyborem między tymi dwoma modelami. Gdybym kupił prostszy model, to za te prawie 300zł, które zaoszczędzę, mogę sporo książek nakupować, zwłaszcza jak uda się upolować jakieś promocje. Paperwhite to teraz jakoś 630zł, a Kindle 8 - 360zł. Teraz tylko zastanawiam się, czy na pewno nie potrzebuję światełka, bo poza tym i niższą rozdzielczością oprogramowanie, wnętrzności i możliwości mają te same, a gdyby brak światełka doskwierał od czasu do czasu, są etui z regulowaną lampką na baterię, która dość równomiernie i ładnie oświetla czytnik, a że z podświetlenia i tak będę korzystał rzadko, to byłoby to dla mnie dobre rozwiązanie. Nawet z tym etui to ponad 200 zł taniej, a możliwości praktycznie te same...

Co do słowników, to tak, chodzi mi o możliwość zakupu i wgrania dobrych słowników, aby móc dotknąć słowo w książce i aby wyskoczyło okienko z tłumaczeniem czy definicją w przypadku słowników jednojęzycznych. Kindle ma masę słowników różnych wydawców, wiele jest już zainstalowanych na czytniku fabrycznie. Istnieje doskonały słownik angielsko-polski z ogromną liczbą haseł. Gdyby dało się kupić i zainstalować na Kobo jakiś dobry słownik jednojęzyczny, np. mój ulubiony Merriam-Webster Advanced Learner's Dictionary i jakiś obszerny, komercyjny słownik angielsko-polski, chociaż by z wydawnictwa PWN, czy podobny, wybrałbym jednak czytnik Kobo Aura, który można nawet tanio kupić na naszym Allegro - używany w dobrym stanie z gwarancją na kilka miesięcy. Niestety, szukałem w Internecie i nie widzę, aby był jakiś sposób instalacji porządnych słowników od najlepszych wydawców.


Ostatnio edytowano 04 sie 2016 0:44:39 przez povc12, łącznie edytowano 1 raz



04 sie 2016 0:29:17
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 04 cze 2011 10:52:37
Posty: 2629
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: Kindle PocketBook Kobo Tolino
Post Re: Pytanie o słowniki na czytnikach Kobo
Można też rozważyć Kindle 7 (te same parametry co Kindle 8) jest teraz o 10 EUR taniej: http://cyfranek.booklikes.com/post/1427 ... y-o-10-eur

Trochę słowników można też dokupić do czytników PocketBook: https://www.bookland.com/pol/dictionaries

_________________
Pozdrawiam
Cyfranek
http://cyfranek.booklikes.com | https://www.facebook.com/cyfranekblog


04 sie 2016 0:38:27
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 29 cze 2016 14:39:07
Posty: 30
Post Re: Pytanie o słowniki na czytnikach Kobo
Wolałbym już właśnie nowego Kindle 8, bo podobno ma znacznie lepszy kontrast ekranu i podobno obudowa wygląda lepiej, jest też lżejszy. Rozdzielczość 800x600 chyba by mi wystarczyła, zwłaszcza, że wyleczyłem się z czytania PDFów na czytniku, co chciałem też robić. Gdybym miał Paperwhite, mógłbym czytać PDFy, które mam bez powiększania, bo byłyby ostre, mimo małych literek. Czytam dużo czasopism naukowych, głównie ze strony Open Access Journals, więc w 100% legalne (tak, jestem z tych, co nie chcą piracić i są gotowi płacić, lub korzystają sporo z darmowych i legalnych zasobów) i przygotowane tak, że ich oryginalny rozmiar to było A5. Jestem je w stanie czytać na moim 5-calowym smartfonie bez przesuwania i szczypania, by powiększyć, no ale on ma wysoką rozdziałkę, a ja mam świetny wzrok i nawet maczek przeczytam. Jestem jednak w stanie zrezygnować. Na Paperwhite je poczytam, a na Kindle 8 już pewnie nie, więc to jest jedyny minus, ale i tak publikacje naukowe, głównie artykuły od kilku do 30 stron, wolę raczej czytać w domowym zaciszu z ekranu, lub sobie wydrukować, a poza domem mogę użyć smartfona w ostateczności. Na Kindlu będę czytać raczej nieco lżejszą literaturę, która nie wymaga robienia tony notatek, jak te publikacje naukowe. Czytnik ma być właśnie formą na miły i szybki dostęp do literatury czytanej dla przyjemności, a nie z konieczności, zarówno w domu, jak i poza nim, gdyż bardzo dużo czasu spędzam w komunikacji miejskiej i ogólnie poza domem.


04 sie 2016 1:01:24
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: