Teraz jest 28 mar 2024 15:40:40




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Terakowaska Dorota -" Tam gdzie spadaja anioly" 
Autor Wiadomość
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lis 2008 13:08:21
Posty: 26
Post Terakowaska Dorota -" Tam gdzie spadaja anioly"
Obrazek

Powiesc "Tam gdzie spadaja anioly " zostala napisana przez swietna pisarke Dorote Terakowska (1938-2004) Zostala ona nagrodzona przez polska sekcje IBBY jako Najlepsza Ksiazka Roku 1999. I jest to trzecia, nagrodzona ksiazka tej autorki.
Czy zastanawialiscie sie kiedys czy istnieje Bog? Czy rzeczywiscie "Ktos" czuwa nad nami? Czy istnieje Dobro i Zlo? Czy anioly istnieja naprawde? Jezeli tak to co sie stanie jesli nasz aniol stroz przestanie nas ochraniac?? Przed takimi i jeszcze innymi pytaniami staja bohaterowie tej ksiazki. Akcja toczy sie jakby dwu torowo. Z jednej strony opowiada o malej Ewie ktora utraciwszy opieke swojego aniola, boryka sie z przeciwnosciami losu. Czy uda jej sie pomoc sobie i swojemu opiekunowi? Jak mala dziewczynka moze zastapic aniola i zmienic przeznaczenie innych ludzi? Z drugiej strony mamy mozliwosc wniknac w mysli straconego i okaleczonego aniola, ktory nie moze wrocic do nieba. Lecz nie jest on tez czlowiekiem, wiec na ziemi rowniez nie ma dla niego miejsca. Rozwazania nad paradoksalnym "dobrem Zla" i "zlem Dobra" przeplataja sie z walka malej dziewczynki. Lecz nie jest to chaotyczne. Nie przeszkadza w czytaniu. Raczej pozwala lepiej zrozumiec calosc. Czytajac ta ksiazke mialam wrazenie jakbym znalazla brakujace ogniwo w lancuszku pytan. A odpowiedzi na te pytania sa czasem zaskakujace. Jezyk jakim pisana jest ta ksiazka jest dosyc specyficzny. Glownie jesli chodzi o sbosob myslenia aniola. O jego rozmowy z jego druga, zla polowa.
Patrzac na temat jaki porusza ta ksiazka moze sie wydawac ze jest trudna i ciezko sie ja czyta. Nic bardziej mylnego. Jest to lektura mila, pozwalajaca sie odprezyc i zapomniec o terazniejszosci. Ja przeczytalam ja za jednym zamachem i czesto do niej wracam. Moge z czystym sumieniem polecic ja kazdemu.W ocenie ogolnej dlabym tej ksiazce 4+/5 Czemu nie pelne piec? Rozczarowalo mnie troche zakonczenie. Ale moze takie wlasnie powinno byc? Bardziej realne? Bo nikt nie powiedzial ze w zyciu wszystko powinno byc sprawiedliwe. Lecz kazdy musi ponosic odpowiedzialnosc za wlasne czyny.

_________________
"a że Pan Bóg ją stworzył, a Szatan opętał, wiec będzie na wieki i grzeszna, i święta, i zdradliwa, i wierna, i dobra, i zła; początek i koniec..."


28 lis 2008 12:56:07
Zobacz profil
Post Re: Terakowaska Dorota -" Tam gdzie spadaja anioly"
Świetna! Gdy przeczytałam książkę byłam zachwycona. Przyjemna, wciągająca i co najważniejsze zostawia po sobie bardzo dobre wrażenie i .... szczęście (?) . Polecam.

Edit by Rudi: +1 ostrzeżenie za złamanie regulaminu działu Recenzje.


16 mar 2009 21:28:58
Użytkownik

Dołączył(a): 24 sie 2015 12:42:20
Posty: 43
eCzytnik: wolę klasycznie;)
Post Re: Terakowaska Dorota -" Tam gdzie spadaja anioly"
Ta Pani pisze świetnie ale poruszając ciężkie tematy, porusza serca i umysł


24 sie 2015 13:13:45
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron