Teraz jest 28 mar 2024 17:13:52




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Czytnik 10'' i PDFy 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 21 lip 2015 0:47:22
Posty: 4
Post Czytnik 10'' i PDFy
Poszukuję czytnika 10'' do czytania wyłącznie pdfów.

Tak, przeczytałem wszystkie wątki na forum. Tak, pogooglałem na ten temat dość sporo. Jednak mimo to nadal czuję, że wiem za mało, żeby samodzielnie dokonać wyboru.

Na czym mi zależy:
- Ekran musi mieć 10'' (chyba, że istnieje jakaś dobra alternatywa cal w tą czy w tamtą).
- Czytnik *musi* dobrze sobie radzić z pdfami, bo tylko pdfy będę czytał (kupuję czytnik do czytania artykułów naukowych, które zawsze publikowane są w *.pdf).

Zamówienie czytnika zza granicy lub angielskojęzyczne menu nie jest problemem - poradzę sobie z tym. Poza tym chwilowo przebywam w Wielkiej Brytanii i chciałem ten moment wykorzystać na tańszy zakup sprzętu (paradoksalnie, sprzęt jest tu tańszy niż w Polsce).

Gdy czytam o 10''tkach, to wszędzie przewijają się odpowiedzi "bierz Kindle DX albo Onyx BOOX M96". A może istnieje jakaś ciekawsza alternatywa?


21 lip 2015 0:56:41
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 21 lip 2015 3:05:11
Posty: 16
eCzytnik: i86ML Plus
Post Re: Czytnik 10'' i PDFy
Do pdf'ów naukowych najlepszy będzie Sony 13 DPT S1.
Z 10 calowych onyxów masz do wyboru też różne warianty M96 - dotykowy, stylus, plus (więcej ramu). Dostępne właśnie zagranicą.
Mniej wygodne będą 8 calowe z wysoką rozdzielczością - InkPad oraz i86ml, ale za to z oświetleniem.
Ogólnie czytniki na androidzie lepiej sobie z pdf'ami poradzą.


21 lip 2015 3:44:34
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lis 2009 20:20:04
Posty: 1433
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: inkBOOK Onyx
Post Re: Czytnik 10'' i PDFy
Sony 13 drogi, Onyx BOOX M96 Universe tańszy - daje radę dzięki otwartemu systemowi.
https://onyx-boox.com/shop/onyx-boox-m9 ... oid-4-0-4/
Można dobrać sobie odpowiednią do własnych potrzeb aplikację do czytania PDF-ów (Android).
Sporo info o M96 można znaleźć w dziale Onyxów na forum mobileread.com
http://www.mobileread.com/forums/forumdisplay.php?f=220

_________________
W Obrazek też ;)


21 lip 2015 12:13:43
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 21 lip 2015 0:47:22
Posty: 4
Post Re: Czytnik 10'' i PDFy
To mnie nie pocieszyliście... Szczególnie komentarz athame o tym, że wertowanie pdfów to nie zadanie dla czytników.

$1000 to jednak trochę za dużo jak na taką zabawkę. Już bardziej opłaca się kupić dobrą drukarkę i wszystkie artykuły drukować. ;) Przemawia do mnie ten Onyx M96... Ale z drugiej strony widzę, że w kwestii funkcji brakuje mu już chyba tylko przenośnej sokowirówki, wiertarki udarowej i zestawu kluczy francuskich. Zależy mi na sprzęcie, który pozwala czytać pdfy - nie chcę appek, wifi czy innych cudów.

Odnoszę wrażenie, że chyba przez najbliższe lata będę zmuszony poczekać, aż na rynek wyjdzie coś, co pasuje do moich potrzeb...


21 lip 2015 23:09:33
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 21 lip 2015 3:05:11
Posty: 16
eCzytnik: i86ML Plus
Post Re: Czytnik 10'' i PDFy
Na Sony jest promo, po 800$ teraz idzie.
M96 pomimo swojej wielkości ma gorszą rozdzielczość niż sporo mniejszy lynx T68.


22 lip 2015 3:18:35
Zobacz profil
SwiatCzytnikow.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sie 2010 11:00:21
Posty: 1873
eCzytnik: kindle, onyx, nook, kobo, pb, ipad
Post Re: Czytnik 10'' i PDFy
@Slaanesh przede wszystkim dobrze by było obejrzeć jak te Twoje pliki działają na czytniku, bo może się okazać, że nawet M96 Ci wystarczy - zresztą znam ludzi czytających artykuły naukowe (2 kolumny) na 6 calach, gdzie jest tryb kolumnowy dla PDF. Super wygodne to nie jest, ale się da.

Są też narzędzia do przerabiania pdf-ów naukowych na "normalne": http://swiatczytnikow.pl/pdf-sie-nie-ko ... plitmerge/

_________________
http://swiatczytnikow.pl (dawniej: Świat Kindle)
http://ebooki.swiatczytnikow.pl - (prawie) wszystkie polskie e-booki w jednym miejscu, czyli porównywarka ofert księgarni.


22 lip 2015 9:08:47
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 04 cze 2015 9:41:52
Posty: 15
eCzytnik: kindle PW2, Onyx M96
Post Re: Czytnik 10'' i PDFy
Przez pewien czas czytałem pdfy na 6-calowym Kindle PW2. Programy które mi w tym pomagały to k2pdfopt i briss, a w przypadkach trudnych po prostu landscape mode na kindlu. Było to mało wygodne z wielu powodów. Czasem dostosowanie pdfów pod swoje potrzeby zajmowało sporo czasu - nie ma więc mowy o szybkim wrzuceniu artykułu żeby przeczytać w podróży - chyba że z ekranem poziomo. Podstawowa wada to to że w 6 calach po prostu mało się mieści na stronie - obrazki i tabelki beznadzieja. No i właśnie to że publikacje naukowe na ogół czyta się nieliniowo a tu jednym ekranem nawet nie obejmujesz całego akapitu. Przydatną rzeczą jest to że wszystkie zaznaczenia automatycznie lądowały w myclippings.txt z nazwą pliku i numerem strony - to jednak znacznie ułatwia pracę z tekstem. Ogólnie rzecz biorąc da się czytać, ale na dłuższą metę jest to męczące.

Teraz mam M96 i jestem zadowolony. Na początku wkurzałem się jak zwykle podejściem ArtaTechu i Onyxa do aktualizacji, ale na stronie onyx international jest FW 1.7.0. które można wgrać z pomocą instrukcji na forum mobileread. Na tym forum są też rady jak przyśpieszyć czytnik, np. po zrootowaniu można wywalić/wyłączyć Google Services, Google Play i inne zasobożerne procesy. Po takim przyśpieszeniu nadal ustępuje prędkością tabletom, ale jak na e-ink jest przyjemnie. Wi-Fi się przydaje - mam dużo zbiorów w dropboxie i w razie czego artykuły i książki ściągam paroma kliknięciami. Można też awaryjnie poszukać materiałów przez przeglądarkę, mało wygodnie, ale da się.

No i najważniejsze, ekran. Te niecałe 10 cali wystarcza by czytać bez wycinania, chyba że trafimy na duże marginesy. Jeśli chodzi o nawigację po tekście, bywa różnie. Jeśli czytamy typowy skan to skakanie po stronach nawet po optymalizacji jest wolne. Natomiast większość artykułów i książek przegląda mi się dość szybko. Mam tu na myśli sytuację w której chce się przeklikać przez 5-10 stron. Wbudowany NeoReader ma jeszcze kilka usterek, ale najważniejsze, tj.: nawigacja, wyszukiwanie, przycinanie marginesów, szkicowanie i zaznaczenie (z opcjami eksportu), pogrubianie tekstu oraz słowniki działają poprawnie i można spokojnie przy nim zostać. Co do rozdzielczości rzeczywiście 160 dpi to trochę marnie. Mogliby dać ze 200 ale oczywiście koszty... A jednak czyta się wygodnie. Tam gdzie tekst jest niewyraźny pogrubiamy czcionkę i robi się całkiem spoko.

Podsumowując M96 nie jest idealny, mógłby mieć światełko, lepszą rozdzielczość, firmware nie wymagający dłubania, lepszy kontrast i do tego mniejszą cenę... Ale spełnia swoje zadanie. Kupiłem go do czytania naukowych książek i artykułów w pdf. Z początku się trochę frustrowałem, ale po rozgryzieniu optymalizacji i przyzwyczajeniu się do paru problemów M96 stał się bardzo przydatnym narzędziem.


22 lip 2015 10:09:55
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 lip 2012 11:53:07
Posty: 469
eCzytnik: Nook ST, PB 613
Post Re: Czytnik 10'' i PDFy
athame napisał(a):
Risu napisał(a):
Na Sony jest promo, po 800$ teraz idzie.
Gdzie?

@athame w Sony Store ;)
http://store.sony.com/digital-paper-sys ... ital-paper


22 lip 2015 10:32:16
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 21 lip 2015 3:05:11
Posty: 16
eCzytnik: i86ML Plus
Post Re: Czytnik 10'' i PDFy
Z ciekawych 10 calowych jest jeszcze Hanvon E920. Ma on dużą rozdzielczość 1600x1200, ale mało ramu (256 MB).
Można już nawet dostać kolorową wersję - E920H za 400$-500$ od Chińczyków. Szpan z kolorowym e-inkiem bezcenny.


23 lip 2015 1:56:58
Zobacz profil
SwiatCzytnikow.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sie 2010 11:00:21
Posty: 1873
eCzytnik: kindle, onyx, nook, kobo, pb, ipad
Post Re: Czytnik 10'' i PDFy
Chyba tego Hanvona kiedyś oglądałem - http://swiatczytnikow.pl/czytnikowe-now ... -krakowie/ - zrobił na mnie niezłe wrażenie, ale to było w roku 2011... Firma na której stoisku to oglądałem (bodaj E-czytnik) próbowała to sprowadzić do Polski, ale producent dawał jakieś zaporowe warunki. Jednak mając do wyboru między Hanvonem i Onyxem, wybrałbym M96, to nowsza konstrukcja.

Uwagi @MaciekWM bardzo cenne - też tak sądze, że Onyxa da się dostosować do własnych potrzeb, choć wymaga to troszkę pracy.

_________________
http://swiatczytnikow.pl (dawniej: Świat Kindle)
http://ebooki.swiatczytnikow.pl - (prawie) wszystkie polskie e-booki w jednym miejscu, czyli porównywarka ofert księgarni.


23 lip 2015 2:00:28
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 21 lip 2015 0:47:22
Posty: 4
Post Re: Czytnik 10'' i PDFy
@Vroo nie mam jak sprawdzić jak moje pliki działają na czytniku, bo nie znam nikogo z czytnikiem. Moje pliki będą wyglądać mniej więcej tak: http://www.ehbonline.org/article/S1090-5138%2807%2900069-4/pdf (chociaż zwykle jest tam więcej schematów i obrazków niż w tym przykładowym artykule).

Najczęściej będą to pliki +/- 20 stron dobrego pdfa (nowoczesne, czyli nie skany, a dokument wordowski albo latexowy przekonwertowany na pdf), chociaż będą się też sporadycznie trafiać starocie (skany) albo większe rzeczy (książki).

Dzięki za link do narzędzia - może się przydać. :)

@athame większość jest dwukolumnowa, ale zdarzają się też jednokolumnowce albo inne niebyt dobrej jakości skany (całe szczęście niezbyt często).

@MaciekWM no właśnie, ja nie chcę się bawić z dostosowywaniem każdego pdfa, bo większość będę musiał tylko raz przeczytać i wyrzucić. W takiej sytuacji nie opłaca się "bawić" z konwertowaniem.

Bardzo dziękuję za porady typowo "pod" artykuły naukowe - na sto procent wezmę pod uwagę to, co napisałeś, jak już będę na etapie dokonywania zakupu.

@Risu kolorowy e-ink nie jest mi absolutnie do niczego potrzebny, bo kolorowe artykuły w mojej branży pojawiają się bardzo sporadycznie.


24 lip 2015 11:04:45
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 21 lip 2015 0:47:22
Posty: 4
Post Re: Czytnik 10'' i PDFy
athame napisał(a):
Sprawdziłem ten PDF na Kindle Voyage. (...) Obejrzyj sobie te screeny pomniejszając do wymiarów 12 cm x 9 cm, żeby mieć wizualizację wielkości. Same pliki zmniejszyłem 4-krotnie - w rzeczywistości ostrość obrazu jest taka jak w książkach lub na wydruku laserowym.


Dziękuję, że chciało Ci się bawić w testowanie tamtego pliku. Nie jest źle. :) Bardziej martwię się jednak o ew. obrazki (tabelki, schematy). Zwykle jest ich w takich artykułach sporo, plus często zajmują np. połowę strony. Czy myślicie, że czytnik 8'' podołałby takim obrazkom? W tym artykule jest ich dość mało. Więcej schematów jest np. tu: http://wyslijto.pl/files/download/sdoitk20pu Dałoby się je umieścić na jednej stronie zachowując przy tym czytelność?


24 lip 2015 18:02:37
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 lip 2012 11:53:07
Posty: 469
eCzytnik: Nook ST, PB 613
Post Re: Czytnik 10'' i PDFy
Jeśli na czytniku 6" byłaby możliwość ciągłego zoomu i przesuwu palcami to imho byłaby najlepsza opcja. Wiem, że da się tak na Nooku ST.

__________________
Wytaplano z WP


25 lip 2015 15:19:38
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 05 maja 2014 9:52:57
Posty: 55
Lokalizacja: Warszawa
eCzytnik: Nook 1st, Nook ST Glowlight
Post Re: Czytnik 10'' i PDFy
athame napisał(a):
Da się tak na zhackowanym Nooku, tak samo jak na zhackowanym Kindle, przy czym trudność w hakowaniu jednego i drugiego różni się o dwie przepaście.


Bez przesady... z tego, co właśnie widziałem na YT różnica polega głównie na tym, że Kindla jailbreakuje się bez resetu, a Nooka z resetem. No i NookManager proponuje zrobienie kopii zapasowej na wszelki wypadek przed przystąpieniem do działania. Nie nazwałbym tego dwoma przepaściami.

_________________
Pozdrawiam,
Thrackan


25 lip 2015 20:38:39
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 19 maja 2012 16:05:11
Posty: 137
eCzytnik: Boox i62, Lbook 3 , Boox M92
Post Re: Odp: Czytnik 10'' i PDFy
W przypadku tabel wykresów i screenshotów ( tam gdzie wchodzi w rachubę grafika) m96 to porażka - zbyt mała rozdzielczość, to juz sądzę że nawet 8 calowy o dobrej rozdzielczości będzie lepszy.


26 lip 2015 5:36:24
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron