Postanowiłem podzielić się nowszym niż dostępne na stronie polskiego dystrybutora oprogramowaniem dla czytników Onyx Boox C65HD Storia. Wersja ta jest kompilacją aktualizacji, które były dostępne na stronie
chińskiego producenta i
rosyjskiego dystrybutora. Proces jego instalacji jest odmienny, wymaga połączenia kablem USB z komputerem.
Chociaż używam go z powodzeniem w czytniku, który posiadam,
nie gwarantuję poprawnego działania i nie ponoszę odpowiedzialności za jakiekolwiek negatywne skutki jego instalacji, czy używania, łącznie z ewentualną odmową udzielenia gwarancji na czytnik przez dystrybutora.Zmiany w stosunku do ostatniej oficjalnej wersji od dystrybutora (v.1.0.5 z 20 marca 2014):
- prawidłowa rozdzielczość (212 DPI) w systemie czytnika, dzięki czemu okna dialogowe i napisy menu są większe i wyglądają o wiele czytelniej
- zoptymalizowane odświeżanie ekranu, zwłaszcza podczas pracy z klawiaturą ekranową
- poprawiony dotyk i lepsza "responsywność" systemu czytnika (Android v.2.3.1)
- dodana na ekranie głównym możliwość wyboru aplikacji z którą zostanie otwaty wybrany ebook (wcześniej dostępna tylko w bibliotece i "plikach")
- możliwość ograniczenia ebooków pokazywanych w "ostatnio dodanych" i "bibliotece" do katalogu "Books" z pamięci wewnetrznej lub na karty SD
- naprawione odświeżanie zawartości biblioteki i "ostatnio dodanych" po wgraniu nowych ebooków
- dodany nowy program do czytania epub/pdf (z DRM): Onyx Neo Reader (zoptymalizowany, z ustawieniami pogrubiania i pociemniania czcionek)
- dodana najnowsza wersja (XII 2014) nowego programu do czytania wszystkich formatów, łącznie z nowymi DOCX/ODT: OReader (adaptacja AlReadera)
- dodana funkcja dzielenia wyrazów w języku polskim w plikach epub (mających deklarację jezyka PL w metadanych) otwieranych za pomocą Onyx Reader i Onyx Neo Reader
- usunięty z systemu program CoolReader (można doinstalować wersję onyxową lub oryginalną samodzielnie)
- poprawiony FBReader (naprawiony problem wywracania się programu przy zmianie czcionek, gdy jest ich więcej niż 11)
- zmieniona animacja startowa, ekran wyłączenia i ekrany usypiania czytnika (5 róznych)
- wbudowane w system blokowanie reklam (aktualizacja filtra z końca 2014 r.)
- dodane do systemu 9 nowych czcionek dedykowanych dla ekranów e-ink HD (dostępne również w Onyx(Neo)Reader i dla całego interfejsu)
- program czytający na głos IVONA -dostępne języki: polski, angielski, niemiecki, rosyjski (jeśli do pamięci wewnętrznej dogra się odpowiednie pliki głosów)
- dwa preinstalowane, działające programy słownikowe: OnyxDict (obsługuje słowniki w formacie StarDict w katalogu "dicts") i QuickDic (własny format słowników pobierany on-line w programie)
- jezyk interfejsu ustawiony na angielski, trzeba sobie zmienić na polski lub dowolny inny z 25 dostępnych
(Settings -> Language -> Language -> Select Language)
Znane błędy:- po zmianie porządku sortowania aplikacji występuje błąd launchera (jesli się zdarzy, wystarczy czyszczenie danych aplikacji OnyxLauncher)
- zbędna opcja (Słowniki) w grupie "Słownik" w ustawieniach - można je wybierać wewnątrz programów
- Onyx Neo Reader nie obsługuje TTS i brak polskich tłumaczeń w jego ustawieniach zaawansowanych. Zapomina też czasem ustawień czcionki, jesli użyje się pogrubień.
- IVONA TTS źle czyta w języku polskim litery "z" i "w", jeśli w pliku ebooka stosowane są "twarde" spacje chroniące przed pozostawianiem tych liter na końcu linii tekstu
- FBReader przy czytaniu formatu RTF, po wejściu do zaawansowanych ustawień gubi prawidłowe kodowanie polskich znaków (wtedy potrzebne czyszczenie danych aplikacji, albo zmiana nazwy dokumentu w którym to się stało)
Do pobrania
paczka z firmware v.1.5.1 by AiRs, zawierająca Market Google i sklep on-line booxsource.com:
C65HD_firmware_v151.zipPrzygotowanie do instalacji:1. Backup wszystkich danych z pamięci wewnętrznej czytnika (będzie ona sformatowana), szczególnie głosów syntezatora mowy, słowników i ebooków.
2. Ewentualny backup dotychczasowego oprogramowania (sposób opisany na forum: onyx.eksiazki.org w wątku
alternatywngo oprogramowania dla C65 AfterGlow)
3. Rozpakowanie zawartości paczki z oprogramowaniem do pustego katalogu
4. Instalacja sterowników dla czytników C65 w "loader mode" za pomocą programu DriverInstaller_2014.exe (przy niepodłączonym czytniku) lub korzystając z podkatalogu "drivers" z FlashTool.
Loader mode uaktywnia się podłączając WYŁĄCZONY czytnik kablem USB do komputera, trzymając JEDNOCZEŚNIE wciśnięty przycisk BACK.
Tryb download (loader mode) w C65 nie ma żadnej reprezentacji na ekranie czytnika (cały czas widoczny jest ekran wyłączonego czytnika).
Jeśli czytnik w "loader mode" odepnie się od komputera i na nic nie reaguje, trzeba użyć dziurki "reset" i potem włączyć normalnie.
Instalacja:1. Do Wyłączonego czytnika podłączyć kabel USB, trzymając jednocześnie przycisk BACK. Po 2-3 sek. system w komputerze wykrywa nowe urządzenie, wtedy puszczamy klawisz BACK (na ekranie czytnika nic się nie dzieje).
2. Sprawdzamy, czy system wykrył prawidłowo urządzenie "Rockusb Device". W Windows 7 nie należy pozwalać systemowi wyszukiwać sterownika on-line i jeśli wykryje coś w rodzaju "YunOS ACB..." to należy sterownik wymienić na Rockusb
3. Po uruchomieniu programu: "ROM_Flash_Tool_137.exe", jeśli podłączony czytnik jest w "loader mode" i system ma prawidłowy sterownik, na dolnym pasku jest tekst: "Found RKAndroid Loader Rock Usb", w przeciwnym wypadku tekst: "No Found RKAndroid rock usb".
4. Gdy czytnik podłączony i wykryty, w programie ROM Flash Tool v1.37 ("ptaszki" w pozycjach od 2 do
wciskamy przycisk "Flash ROM". Przebieg wgrywania widoczny jest w prawym oknie.
5. Po pomyślnym wgraniu oprogramowania czytnik automatycznie się restartuje, następuje proces instalacji, ekran recovery, a następnie (długa) animacja startowa.
6. Gdy na czytniku pojawi się (pusty) ekran główny, można wybrać w ustawieniach język interfejsu (również inne wybrane opcje), wskazany restart czytnika i trzeba wkopiować do pamięci, do odpowiednich katalogów, pliki głosów, słowników i ebooki
Pliki dodatkowe, mogące przydać się po flashowaniu firmware:- przykładowa paczka podstawowych słowników en-pl:
C65_dicts.zip- program
SkyDrive_v1_1.apk (zgodny z systemem Onyxów, wyjęty z firmware - nie sprawdzałem, bo nie używam tej chmury)
- program
CoolReader (wersja OnyxRelease)- program AlReader (wersja dedykowana dla e-ink), dostępna u autora:
http://alreader.com/downloads/OTHER/AlReaderEINK.apk- aplikacja Legimi, dostosowana do czytników, którą można pobrać ze strony:
http://www.legimi.com/pl/pobierz-legimi/Jesli ktoś potrzebuje, to informacja o programie, który umożliwia uzyskanie roota w C65 jest w:
post115439.html#p115439(uwaga na antywirusa, który wykrywa "niebezpieczny plik", trzeba zignorować; do operacji rootowania potrzebna karta SD)
Osobiście wolę metodę poprzez kabel USB (konieczne sterowniki do ADB) programem SuperOneClickv2.3.3 (Exploit metodą "zergRush")
Na koniec paczka oprogramowania od dystrybutora w wersji 1.0.5 - jej instalacja umożliwia powrót do oryginalnej wersji z polskiej dystrybucji, gdyby była taka potrzeba:
C65HD_firmware_v105AT.zip