Teraz jest 19 kwi 2024 22:21:48




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Czytnik nie zmienia czcionek w epub z polskich księgarni 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 28 gru 2013 1:26:52
Posty: 3
Post Czytnik nie zmienia czcionek w epub z polskich księgarni
Czytnik Sony prs t2. Fabrycznie wgrane książki po angielsku - wszystko ok, pełna obsługa w postaci zmiany kroju czcionki i jej wielkości.
Natomiast książki w formacie epub zakupione w polskich księgarniach internetowych owszem reagują na polecenie zmiany wielkości czcionki, nie mają kłopotów z polskim czcionkami, ale nie da się zmienić kroju czcionki, zawsze pozostaje "orginal". Na innym czytniku - nook - zmiana tych samych plików jest bezproblemowa.

Czym jest spowodowana ta wybiórczość? Da się temu jakoś zaradzić z poziomu czytnika bez skomplikowanych konwersji na komputerze?

W menu zmiany czcionki jest napisane, że niektóre treści mogą być niepodatne na zmianę czcionki (cóż za zapobiegliwość producenta, nie mam pańskiego płaszcza i co pan nam zrobi) i zaznaczone, że odręczne notatki i podkreślenia - czytnik ma taką funkcję - będą widoczne tylko przy włączonej oryginalnej czcionce.

Czytnik trzeba też autoryzować do DRM - nie zrobiłem tego na razie, a wspomniane pliki maja tylko znak wodny. Może tu jest jakaś podpowiedź.


28 gru 2013 13:26:35
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lis 2008 10:32:57
Posty: 340
eCzytnik: Forma, Oasis 2
Post Re: Czytnik nie zmienia czcionek w epub z polskich księgarni
książka ma zaszyte czcionki i układ przez wydawcę dlatego nie możesz ich zmienić.
Skonweruj plik w calibre z opcją pominięcia oryginalnych czcionek i problem zniknie.


28 gru 2013 15:27:50
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 28 gru 2013 1:26:52
Posty: 3
Post Re: Czytnik nie zmienia czcionek w epub z polskich księgarni
Ok, ale dlaczego np. nook nie ma problemów z tego typu operacjami; kłopotów nie ma też z domyślnie wgranymi książkami?
Ten sam plik - jeden czytnik obsługuje go bez zająknięcia, drugi potrzebuje dłubania w komputerze, żeby łaskawie zadziałała jakaś funkcja.

Np. nook ma oddzielną, ekstra funkcję "styl wydawcy". Muszę ją zaznaczyć, żeby pokazała się domyślna czcionka, na szczęście wszystko w obrębie czytnika. Dla nooka styl wydawcy jest dodatkową funkcją do domyślnej możliwości formatowania tekstu, dla sony domyślne jest formatowanie oryginalne, a możliwość formatowania tekstu, to odpalanie komputera, grzebanie, co nie dla wszystkich użytkowników jest oczywiste i proste itp

Kto w zasadzie robi takie trudności? Wydawca czy autorzy oprogramowania czytnika?

No i jak mam to zrobić??? Usuń domyslne formatowanie wydawcy... Ale gdzie to jest??? Dopóki używałem nooka calibre znałem tylko ze słyszenia, teraz jak widzę muszę skończyć informatykę, żeby coś w miarę komfortowo przeczytać.


28 gru 2013 17:07:20
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lis 2008 10:32:57
Posty: 340
eCzytnik: Forma, Oasis 2
Post Re: Czytnik nie zmienia czcionek w epub z polskich księgarni
Twoje pytania są trochę w stylu czemu jest mokro jak pada deszcz....

Czemu Sony nie chce a B&N może ??? napisz do nich, może Ci odpowiedzą ;)

w calibre na głównym ekranie konwersij można zaznaczyć usunięcie stylów/czcionek/marginesów itp.
Nie wiem jak bardziej prosto można to opisać.


28 gru 2013 19:08:43
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2012 9:22:40
Posty: 92
eCzytnik: InkBOOK
Post Re: Czytnik nie zmienia czcionek w epub z polskich księgarni
Hmm podejrzewałabym oprogramowanie Sony. Pocketbook też miał podobne zagrywki, tylko tam po zmianie czcionki w Adobe Viewerze gubiło się większość formatowania (pogrubienia, kursywy itp.). Można spróbować konwersji z usunięciem stylów, ale niestety nikt nie da gwarancji, że zadziała. Można też poszukać takiego pliku, który nie ma zaszytej czcionki (chyba na Wolnych Lekturach takie mają) i zobaczyć reakcję czytnika.


28 gru 2013 20:19:29
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 28 gru 2013 1:26:52
Posty: 3
Post Re: Czytnik nie zmienia czcionek w epub z polskich księgarni
W wersji calibre, której używam (chyba najnowszej) nie widzę funkcji usunięcia stylów/marginesów/czcionek. Na razie udała mi się jedna rzecz. Owszem mogę via calibre zmienić czcionkę (wybierając z bardzo długiej listy) tylko wówczas ta nowa czcionka staje się domyslnie czcionką oryginalną, a możliwość zamiany jej z poziomu czytnika na czcionki dostępne na jego wewnętrznej liście jest wciąż niemożliwe.


30 gru 2013 14:36:10
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2012 9:22:40
Posty: 92
eCzytnik: InkBOOK
Post Re: Czytnik nie zmienia czcionek w epub z polskich księgarni
Zobacz jak wygląda plik w Sigilu, zazwyczaj usunięcie kodu związanego z czcionkami pomaga

Sent from Shirayuki by tapatalk


30 gru 2013 14:51:07
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lis 2008 10:32:57
Posty: 340
eCzytnik: Forma, Oasis 2
Post Re: Czytnik nie zmienia czcionek w epub z polskich księgarni
perzan napisał(a):
W wersji calibre, której używam (chyba najnowszej) nie widzę funkcji usunięcia stylów/marginesów/czcionek. Na razie udała mi się jedna rzecz. Owszem mogę via calibre zmienić czcionkę (wybierając z bardzo długiej listy) tylko wówczas ta nowa czcionka staje się domyslnie czcionką oryginalną, a możliwość zamiany jej z poziomu czytnika na czcionki dostępne na jego wewnętrznej liście jest wciąż niemożliwe.


http://i.imgur.com/SR6cSs4h.jpg

tutaj są "select which style information you want completely removed"

zawsze tam były...


30 gru 2013 15:11:34
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: