Teraz jest 20 kwi 2024 1:19:22




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Aleksander Fredro 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 19 sie 2008 0:07:35
Posty: 20
Post 
kamkat napisał(a):
Przyznam, że zaskoczyła mnie ta "bajka" zamiast dyskusji o "Zemscie" i "Ślubach panieńskich"

Moje odczucia są podobne :D
Z Baśnią o Trzech Braciach i Królewnie oraz 13 Księgą Pana Tadeusza miałam już wcześniej styczność, ale muszę przyznać, że zawsze kiedy się na nie natykam, wywołują uśmiech na mojej twarzy. Fredro potrafił się śmiać, odbierać i tworzyć sztukę w sposób humorystyczny. I to staje się jego niewątpliwym plusem w naszych oczach :)


22 sie 2008 0:26:39
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 28 sie 2008 23:31:32
Posty: 20
Post 
Moja pierwsza styczność z tym "arcydziełem" wynikła z tego że puścił mi to kolega na dyktafonie z taśmy o wątpliwej jakości podczas jednego jesiennego wieczoru ... Była to wersja czytana przez jakże wybitnego polskiego aktora pana Olbrychskiego . Do teraz jest to zjawiskowe arcydzieło - takie moje skromne zdanie


29 sie 2008 0:05:23
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 10 cze 2008 23:01:51
Posty: 38
Post 
Większość z was skupia się na przypisanych Fredrze (do końca nie jest pewne że rzeczywiście są jego autorstwa) utworach powiedziałbym "komediowo-erotycznych" jak "XIII księga Pana Tadeusza" czy "Baśń o trzech.." ja jednak wolę fantastyczne wręcz komedie typu "Dożywocie", "Śluby panieńskie" czy "Zemsta" choć klasyka to do dziś nic nie traci z aktualności! Dziś też nade często można spotkać takiego Łatkę, Raptusiewicza czy Papkina.


11 paź 2008 13:06:17
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 09 paź 2008 19:21:01
Posty: 21
Post 
Baśni o trzech braciach nie czytalam, miałam natomist niewątpliwa przyjemność przeczytania XIII księgi Pana Tadeusza i uważam, że jest świetna. Z tego co słyszałam, Fredro lubił pikantne żarciki, dlatego XIII księga bardzo do niego pasuje :) Jednak poza tymi "dziełami" czytałam klasyczne komedi Fredry czyli "Zemstę" i "Śluby panieńskie" i obie uważam za bardzo dobre. Fredro w bardzo fajny i błyskotliwy sposób wysmiewał się z przywar ludzi. Sam pomysł sporu o mur graniczny w "Zemście" jest po prostu rewelacyjny :) Komedie Fredry były jednymi z mich ulubionych lekturzkolnych


03 lis 2008 12:35:59
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 sie 2008 18:49:05
Posty: 22
Lokalizacja: Warszawa
Post 
panda669 napisał(a):
a wiecie kto jest autorem XIII ksiegi Pana Tadeusza?? wśród literaturoznawców długoooo trwał o to spór... ale juz został ponoc rostrzygniety...


Ja prawie wszędzie spotykałem się z informacją, że Fredro jest autorem tego "utworu", aczkolwiek nasza szacowna Wikipedia podaje, że rzeczywistym twórcą może być ktoś inny (niejaki Włodzimierz Zagórski). Cóż, nie wiem czy spór rzeczywiście został rozstrzygnięty, a jeśli tak to mam nadzieję, że to Fredrze przypisano "XXI Księgę..." 8)

Co się zaś tyczy do wersji audio, to zdziwiłem się słysząc Olbrychskiego. Ja bym się nie odważył tego przeczytać, podając przy tym moje nazwisko. :D

_________________
Obrazek
Obrazek
Choćbym kroczył doliną ciemną, zła się nie ulęknę, bo Ty jesteś ze mną.


02 gru 2008 23:28:59
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 gru 2008 12:29:02
Posty: 40
Post 
kamkat napisał(a):
Przyznam, że zaskoczyła mnie ta "bajka" zamiast dyskusji o "Zemscie" i "Ślubach panieńskich", króre uwielbiam i często do nich wracam, zarówno w formie pisanej jak też wizualnej :lol: Rzeczywiście, hmm... niecenzuralna :D 13 Księga "Pana Tadeusza" robi wysiadkę :wink:



Zaskoczyła Cię "bajka"- no cóż- to jest właśnie urok Fredry. Gdyby w "Zemście" lub "Ślubach..." posunął się trochę dalej, myślę że wyszłyby Mu niegorsze perełki. Przecież tam niektóre fragmenty aż się proszą o swoją "trzynastą księgę". A bohaterowie typu Papkina czy Podstoliny wciąż myślą tylko o jednym ( i są to tzw. nieprzyzwoite myśli ). I tu dochodzimy do sedna. Wielkość pisarza można poznać również po tym w jaki sposób potrafi opowiadać o sprawach intymnych. Fredro pisze językiem trochę sprośnym, ale nie razi to chyba nikogo. W końcu jesteśmy dorośli i kto nie chce ten nie czyta. Jak zresztą już wcześniej było na forum napisane, wielu pisarzy sięgnęło po tę tematykę. Przecież erotyka jest nieodłączną i ważną częścią naszego życia. Nie udajmy, że jest inaczej i cieszmy się dobrą zabawą jaką zapewnia nam tego typu poezja.

_________________
...ja cóż- włóczęga, niespokojny duch...


10 sty 2009 10:09:32
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 17 sty 2013 19:48:34
Posty: 10
Post Re: Aleksander Fredro
Aleksander Fredro to świetny pisarz,jako jeden z niewielu zachwyca nawet młodzież,a jego teksty dla dorosłych często są tematem wielu męskich rozmów.


22 sty 2013 22:23:38
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron