2. Dla poprawy czytelności i kontrastu tekstu trzeba również użyć
dodatkowych opcji regulacji kontrastu i wygrubienia tekstu (embolden, gamma itp.). Nie ma ich w samym systemie czytnika, ale jest taka regulacja w programach do czytania.
Onyx Reader: Po otwarciu tekstu trzeba wejść do Menu -> Czcionka i włączyć funkcję "Pogrub". Efekt jest bardzo dobry, zarówno w zwykłych ebookach jak i plikach PDF.
W tym programie, w ebookach, które na to pozwalają, również można zmienić krój czcionki, ale to nie są czcionki dostępne dla wszystkich innych programów, tylko odrębne czcionki (adobe), których zestaw można poszerzyć wgrywając własne plik czcionek do utworzonego katalogu:
/adobe/resources/fonts
na karcie SD (nie w pamięci czytnika).
Onyx Neo Reader: W tym programie są dwie opcje poprawy czytelności czcionek: kontrast i wygrubienie. Trzeba wejśc do Menu -> Czcionka. Tam wybieramy "Kontrast" w zakresie od 100 do 200. Dla mnie najlepsze wyniki daje okolica 150, żeby zbyt nie przyciemnić ilustracji. Drugą opcją jest "Pogrub", dostępna w 5 stopniach. Dla mnie stopień 1 jest wystarczający, max. 2.
Ten program również korzysta z tych samych czcionek adobe, co Onyx Reader (format ttf i otf).
Cool Reader: w tym programie nie należy używać funkcji "pogrub" gdyż przełączy on tylko czcionkę na wersję Bold i stracimy wygląd pogrubień w całym tekście. Tu trzeba wejść w Menu -> Wiecej -> Ustawienia i w pierszej grupie ustawień zaawansowanych użyć opcji "Przezroczystość czcionki". Im wyższa wartość (gamma), tym ciemniejsza czcionka - dla mnie najlepszy efekt na maksymalnym ustawieniu 1.9
Ten program bez problemu obsługuje dodatkowe czcionki z katalogu "Fonts" w pamięci czytnika.
FBReader: niestety, jako jedyny z systemowych programów do czytania, nie udostępnia żadnej dodatkowej regulacji czcionek. Opcja pogrub, jak w CoolReaderze, zmieni tylko czcionkę na Bold
Program obsługuje dodatkowe, dograne czcionki w katalogu "Fonts" w pamięci wewnętrznej. Zauważyłem jednak, że potrafi odmówić czasem współpracy gdy tych dodatkowych czcionek jest zbyt wiele (powyżej 15-20 ?), wywalając błąd "FBReader issue", który można usunąć czyszcząc jego parametry w: Ustawienia -> Rozszerzenie -> Ustawienia aplikacji -> Zarządzaj aplikacjami -> Wszystkie. Po wybraniu FBreadera należy użyć opcji "Wyczyść dane". Robiąc to, tracimy niestety zakładki, postęp czytania i inne zapamiętane rzeczy w tym programie. Wszystko trzeba ustawić od nowa, po jego zadziałaniu.
OReader: w nim również nie należy używać opcji "Pogrub". Można i trzeba użyć opcji: Menu -> Wiecej -> Ustawienia -> Właściwości profilu -> korekcja gamma. Im wyższą wartość ustawimy, tym czcionka ciemniejsza - dla mnie optymalna wartość to 1.6.
Ten program znakomicie wykorzystuje dodatkowe, dograne czcionki, udostępniając również podgląd widoku tekstu, podczas wybierania/zmieniania kroju czcionki.
AlReaderEINK: ten dodatkowy, dedykowany dla czytników z ekranem e-ink można łatwo doinstalować, pobierając go wprost od autora:
http://alreader.com/downloads/OTHER/AlReaderEINK.apk (Zawsze najnowsza wersja)
Pracuje on niezależnie od systemowego OReadera i dostarcza dużo więcej opcji poprawy czytelności tekstu jak i jego układu na ekranie (również jako jedyny, ma unikalną funkcję wyświetlania przypisów na tej samej stronie, jak w "analogowej" książce
Aby w AlReaderze poprawić czerń i wyrazistość czcionek można użyć róznych funkcji:
- Menu -> Ustawienia -> Tekst -> Grubość znaków (0-7).
- Menu -> Ustawienia -> Właściwości profilu -> Korekcja gamma (0.5 - 2.0)
- Menu -> Ustawienia -> Dostrajanie -> Czcionki (dithering, subpixel, wygładzanie liniowe, kerning, Hinting) - ostatnia tylko w T68.
Wcześniej należy się upewnić, że mamy włączone "wszystkie dostępne opcje" w: Menu -> Ustawienia ->Stopień złożoności ustawień (na dole ustawień).
AlReader doskonale "panuje" nad odświeżaniem stron i obsługuje dodatkowe, dograne czcionki w katalogu "Fonts". Pozwala nawet na ustawienie odrębnej czcionki dla inicjałów w tekście
Gdy uwzględni się te porady i funkcje, dużo trudniej uznać przewagę prezentacji tekstu w czytnikach Kobo czy Kindle w stosunku do Onyxów.